Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас>>Зарубіжна література: Особливості композиції та її роль у розкритті характеру Печоріна. Романтичні й реалістичні елементи в поетиці твору.
Сюжет і композиція. Прагнення Лєрмонтова до якнайглибшого розкриття внутрішнього світу свого героя зумовило своєрідність сюжетно-композиційної структури роману. Сюжетна послідовність подій у романі не збігається з їх хронологічною послідовністю і пов'язана не з історією життя Печоріна, а з історією знайомства з ним автора-оповідача.
 Якщо переставити повісті в тому порядку, в якому відображені в них події відбувалися в житті Печоріна, то їх хронологічна послідовність була б такою.
1. «Тамань». По дорозі до місця свого призначення Печорін зупинився в Тамані, де ледь не загинув через пов'язану з контрабандистами чарівну незнайомку, яка нагадує йому Ундіну, романтичну русалку.
2. «Княжна Мері». Після участі у військовій експедиції на Кавказі Печорін їде до П'ятигорська і Кисловодська на лікування мінеральними водами. Тут з ним трапляється низка пригод, у центрі яких — стосунки Печоріна з княжною Мері, яка в нього закохується. Закоханий у княжну юнкер Грушницький спровокував Печоріна на дуель, і Печорін убив Грушниць-кого.
3. «Бела». За участь у дуелі Печоріна відправили на «лінію», у фортецю, гарнізоном якої командує Максим Максимович. Печорін викрав доньку місцевого князя Белу і спочатку кохав, а потім розлюбив її. Історія завершується трагічно: під час спроби нового викрадення Бели її смертельно поранив Казбич.
4. «Фаталіст». Із фортеці на два тижні Печорін потрапляє до козацької станиці, де в компанії офіцерів укладає парі з одним із них, Вуличем, який пропонував на собі перевірити, чи може людина сама розпоряджатися своїм життям. Печорін пророкує йому близьку смерть; його пророцтво збувається.
5. «Максим Максимович». Через п'ять років Печорін, який вийшов у відставку, дорогою до Персії зустрічається у Владикав-казі з Максимом Максимовичем; свідком цієї зустрічі стає майбутній автор-оповідач історії Печоріна. Саме йому Максим Максимович передає щоденник («журнал») Печоріна, від якого той відмовився.
6. Передмова до «Журналу Печоріна». На зворотному шляху з Персії Печорін помер, і автор-оповідач таким чином отримує формальне право оприлюднити його історію.
Авторська — сюжетна — логіка розташовує окремі частини (повісті) роману так, що вони поступово «наближають» Печоріна до читача: спочатку про нього розповідає Максим Максимович («Бела»), потім він зображений через сприйняття оповідача («Максим Максимович»), нарешті у «журналі» (повісті «Тамань», «Княжна Мері» і «Фаталіст») Печорін пише про себе сам.
Є.Волощук "Зарубіжна література 11 клас"
Вислано читачами інтернет-сайту
шкільний календарний план, відповіді на тести для 9 класу, все для учителя та школярам на допомогу у підготовці домашьої роботи
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|