KNOWLEDGE HYPERMARKET


Перші князі Київської Русі. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Перші князі Київської Русі. Повний урок

Содержание

Мета уроку

Засвоїти знання про перших руських князів, навчитися самостійно опрацьовувати матеріал та відшукувати цікаві історичні факти.

Завдання уроку

1. Набути знання про перших князів Русі

2. Навчитися самостійному пошуку та аналізу матеріалу

3. Узагальнити набуті на уроці знання

4. Навчитися працювати з історичною картою.

Хід уроку

У Києві та на прилеглих землях – у Київському князівстві – з моменту його заснування тримали владу нащадки Кия, князі. Писемних свідчень про ті давні часи майже не збереглося. У літописах є згадки імен - Дір та Аскольд.


Дір Аскольд


Більше відомостей зберіглось про Аскольда, який отримав славу завдяки здійсненню воєнних походві проти тогочасної могутньої держави.


Візантія мала столицю – Константинополь (у русичів те місто звалося Царгородом), землі її ширилися по чорноморському південному узбережжі. Візантія і Русь мали багато зв'язків, насамперед торговельних. Вони налагоджувалися завдяки сполученню Русі з віддаленими державами по Дніпру.
З півночі на південь простягався по Дніпру найбільший торгівельний шлях. Іноземні купці повинні були шанобливо ставитися на київських володарів, підтримувати з ними дружні зв′зки. Аскольд був перший, хто уклав з Візантією угоду, що була дуже вигідною для Русі. Як зазначено у літописі, з тих пір Руська земля стала відомою у світі.


Константинополь


Візантія і Руська держава були поєднані також культурними зв'язками. Із земель Візантії прийшло на українську землю християнство. Завдяки князю Аскольду Візантія визнала Руську державу. Він бувза релігією не язичником, а християнином, тому поширював цю віру серед русичів (тоді були поширені язичницькі вірування).


Аскольд


В князівському оточенні не було єдності, яка була дуже потрібна у зв′язку із введенням нової релігії. Деякі з воєначальників-язичників, впливові люди з дружини Аскольда здійснили заколот проти князя, наслідком якого стало захоплення 882 року влади у Києві князем Олегом.


олег


Він походив з Новгорода, що на півночі, привіз із собою маленького Ігоря Рюриковича. Олег правив від його імені цілих 30 років.Точно не можливо встановити, як зміг цей воїн прийти здалеку і настільки міцно оволодіти київським престолом.
Автор давнього літопису також не розгадав повністю таємниць Олега. Про діяльність князя літописець не мав достовірної інформації, але зберіг легенду смерть Олега (загадкову, як і сам князь). Її навіщували Олегу ворожбити. Вони пророкували смерть хороброму полководцю від власного коня. Олег прислухався до чарівників і відмовився ходити у воєнні походи, а коня віддав наказ пильно доглядати до самої його смерті. Через декілька років Олегу принесли звістку, що кінь помер. «Збрехали мені віщуни!», - із запалом вигукнув князь. Він пішов дивитися на останки вірного друга. Князь стояв біля кісток і подумки прощався з конем, який був йому другом і помічником у багатьох походах. Раптом з черепа коня вилізла змія і вкусила князя. Укус призвів до смерті Олега, відтоді князя стали називати Віщий.


Це сталося у 912 р., тоді на київський престол зайшов Ігор. З тих пір у Києві стали правити Рюриковичі – великий рід. Наступниками Ігоря далі стали його дружина на ймення Ольга і Святослав, син князя.


княгиня Ольга


Княгиня Ольга займала київський стол з  945 року. Князь Ігор, який був її чоловіком, помер під час бунту, що виник через невдоволення розмірами накладеної на підлеглих данини., Святослав, Ігорів син, був ще малим дитям. Тому Ольга заступила на престол правити замість сина.


Ольга


За історичними даними, Ольга була розсудлива і мудра княгиня. Вона зробила висновки зі смерті свого чоловіка, тому встановила прийнятні розміри данини для земель, підлеглих Києву. Княгиня не вела воєн, усі конфлікти  з сусідніми державами  вирішувала мирно, поширювала освіту. Літописець називає її наймудрішою серед людей. Ольга була одна з перших, хто прийняв християнство, її було проголошено Святою.

Ольга наносила візити у Візантію. Сильно русичі були вражені головним собором Царгорода - Софійським. Собор знаходився у центрі столиці, він був призначений для церемоній, які проводив імператор. Собор всередині був оформлений різьбленими колонами, полірованим мармуром, безліччю срібних і золотих виробів, коштовним камінням. Завжди звучав під час церковних відправ хоровий спів.


Імператор влаштовував також різні виступи музик, акробатів, фокусників. На вулицях усюди були кількаповерхові будинки з мармуру. Майже на кожній був збудований храм.


1.    Що ви дізналися про перебування княгині у візантійській столиці?
2.    З якою метою мандрувала Ольга до Візантії?
3.    Що приголомшувало мандрівників, які потрапляли до Царгорода?
4.    Що ви знаєте про Візантію та її столицю з матеріалу, який опрацьовували самостійно?

Вивчаємо дати

Княгиня Ольга для встановлення мирних відносин з Візантією подорожувала до Константинополя. Ця подорож, як вважають історики, відбулася у 957 р. Костянтин Багрянородний – візантійський імператор – був свідком цих подій, тому про них відомі достовірні дані. Після нього лишилися спогади про два візити княгині руської, імператор вказав не тільки дати, але дні тижня подій. Порахуйте, на який рік свого панування княгиня Ольга відвідали візантійську столицю.


Під час смерті князя Ігоря Святославу виповнилося три роки. Порахуйте, скільки під час тих візитів було років маленькому князю.

Перший раз ім'я Святослава згадується в літописі під 945 р. Ще дитям він взяв участь в своїй першій битві. Було це в той раз, коли княгиня Ольга разом з дружиною відправилася на війну з древлянами, щоб помститися за убитого мужа, князя Ігоря.
Попереду київської дружини на коні сидів Святослав. І коли зійшлися обидва війська – київське і древлянське, то Святослав кинув спис у бік древлян. Святослав був зовсім маленьким, тому спис відлетів недалеко - пролетіло між вух коня і ударило коня в ногу. Але київські воєводи сказали: «Князь вже почав, послідуємо, дружина, за князем». Такий був древній звичай русів – лише князь міг почати битву. І неважливо, в якому віці перебував князь.


Князь Святослав Ігоревич з дитинства виховувався як воїн. Вихователем, наставником Святослава був варяг Асмуд, що учив юного вихованця бути першим і в бою, і на полюванні, міцно триматися в сідлі, управляти турою, плавати, ховатися від ворожих очей і в лісі, і в степу. Полководницькому мистецтву виучував Святослава інший варяг - головний київський воєвода Свенельд.


Візантійський історик Лев Діакон залишив опис князя: середнього зросту, з широкими плечима, очі блакитні, густі брови, безбородий, але з довгими вусами, на голеній голові лише одна пасмо волосся, що свідчило про його знатне походження. У одному вусі він носив сережку з двома перлинами.    


Але Святослав Ігоревич не був схожий на свою матір. Якщо Ольга стала християнською, то Святослав залишався язичником. По-різному мати і син розуміли і свої обов'язки правителів держави. Якщо княгиня Ольга була заклопотана збереженням свого князівства, то князь Святослав шукав славу в далеких військових походах, нітрохи не піклуючись про Київську Русь.


Князь Святослав зробив два великі походи. Перший - проти Хазарії. У 964 році військо князя Святослава покинуло столицю, піднялося по Десні, вступило в землі вятичів, великого слов'янського племені. Святослав звелів вятичам платити дань Києву і двинув свою рать далі. Біля 4 років продовжувався цей похід.


У 968 р. Святослав відправився в нову військову експедицію - проти Дунайської Болгарії. Святослав розділив Руську землю між своїми синами: Ярополка посадив княжити в Києві, Олега послав в Древлянськую землю, а Владиміра - до Новгорода. Сам же поспішив в свої володіння на Дунаї.


карта Руси

Розгляньте історичну карту

1. Яка річка вела військо у Візантію?
2. До складу Київської Русі за часів Олега входили східнослов'янські племінні союзи. Які?
3. До яких країн здійснював походи Святослав?

Перевірте свої знання

1. Про яких князів Київської Русі ви довідалися?
2. Розкажіть про княгиню Ольгу.
3. Хто був видатним воїном? Які походи цей князь здійснював?

4. Розшукайте додаткову інформацію про когось із перших київських князів та зробіть доповідь на уроці.


Список використаних джерел:

1. Коротка презентація до підручника "Окружающий мир. Часть 2" А.А.Плешакова і О.А. Крючкової по трьох темах: Новітня історія. Життя древніх слов"ян. Давня Русь.

2. Урок історії з презентацією у 6 класі по темі "Київська Русь. Перші руські князі" Кукушкіної Олени Вікторівни, вчителя історії та суспільствознавства, МОУ Новодмитріївська ЗОШ, Ульяновська область Радищівський р-он, с.Нова Дмитрівка (Росія)

3. В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас

4. www.portal-slovo.ru


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Король Б.Ю.

Лобук Я.Я.

Любименко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас