KNOWLEDGE HYPERMARKET


Польща.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 11 клас>>Всесвітня історія 11 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Польща.Повні уроки


Тема   Польща

Мета: Описати стан економіки новоутвореної країни, внутрішню і зовнішню політику, міжнародні відносини і конфлікти.

      

Структура уроку

1. Опитування домашнього завдання

2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.

3. Дискусія робота  по групам

4. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1. Встановлення комуністичного режиму


 Польщу було визволено від нацистів окупантів, військами Червоної армії у 1944 р. Одночасно у визволенні Батьківщини брала участь і Армія Крайова, сформована довоєнним польським урядом, що знаходився у Лондоні. 

З червня 1944 р. на території Польщі діяли Польський комітет національного визволення, який перегодом назвав себе Тимчасовим урядом, що орієнтувався на Москву, та його збройні сили — Армія Людова.

28 червня 1945 р. відповідно до рішень Ялтинської конференції цей Тимчасовий уряд Польщі було перетворено на Тимчасовий уряд національного єднання, до складу якого увійшли С. Миколайчик та кілька представників лондонського уряду. Новий уряд визнали СРСР, США, Велика Британія. Одначе він, незважаючи на видимість коаліційного характеру, був про радянським за своєю суттю.

 У країні розгорнулася неоголошена громадянська війна. її запеклість посилила присутність великої кількості радянських радників і спеціалістів, що сприймалося значною частиною населення як обмеження суверенітету країни і спричиняло закономірний протест.

карта

2. Кризи 50—60-х рр.

До 1956 р. в країні сформувалася командно-адміністративна система управління економікою. Диктаторський режим Б. Берута призвів до посилення беззаконня, корупції, зловживань владою. Погіршувалися умови праці трудящих, різко зменшилася заробітна платня за зростання споживчих цін. 

Президент Крайовой Рады Народовой Б.Берут (второй слева)

Президент Крайовой Рады Народовой Б.Берут (второй слева)

Драматичні події стались у м. Познань. 28 червня 1956 р. спалахнув страйк на заводі Цигельського, робітники висунули вимоги економічного характеру, підтримані й іншими підприємствами Познані. Одначе згодом події вийшли за межі економічного страйку. Робітники роззброїли охорону в'язниці, заволоділи зброєю, атакували приміщення суду, прокуратури, воєводського управління державної безпеки. Влада вчинила у місті криваву бойню. Загинули 74 осіб, поранення й каліцтва дістали 575.

Нова влада припинила репресії у країні; швидкими темпами почали розвиватися легка і харчова промисловості, торгівля, сфера послуг

Однак у 60-ті рр. знову посилилися застійні явища в економіці, прогресивні реформи загальмувались. Соціалізм не приніс народові благ, що виголошувались, виникли перші ознаки кризи.

Потужний вибух громадського невдоволення стався після оголошення 12 грудня 1970 р. рішення про підвищення цін на основні продовольчі товари. На суднобудівних підприємствах Гданська, Гдині, Щецина розпочалися страйки. Трагічний підсумок подій на Балтійському узбережжі — 44 загиблих і понад 1 тис. поранених. Ці події викликали загальне заворушення у країні. В. Гомулка і Ю. Циранкевич мусили піти у відставку. Першим секретарем ЦК ПОРП було обрано Е. Герека.

У другій половині 70-х рр. соціально-економічне становище Польщі різко погіршилося внаслідок впливу зовнішніх і внутрішніх факторів. 

Первый секретарь ЦК ПОРП Э.Герек, Р.И.Измайлов, главный конструктор  К.Гоцила и премьер-министр Польши П.Ярошевич

Первый секретарь ЦК ПОРП Э.Герек, Р.И.Измайлов, главный конструктор  К.Гоцила и премьер-министр Польши П.Ярошевич

3. Створення "Солідарності"


На хвилі страйкового руху в Гданську виникла незалежна профспілка "Солідарність", яку очолив один із керівників страйкового комітету електрик суднобудівного підприємства Лех Валенса.

Незалежна профспілка "Солідарність" наші дні

Незалежна профспілка "Солідарність" наші дні

Протягом короткого часу "Солідарність" перетворилася; на масовий рух, в якому брали участь мільйони людей, у тому числі, й члени ПОРП. Цей рух став виявом загальнонаціонального протесту проти політичної системи. "Солідарність" перетворилася на центр, довкола якого згрупувались усі демократичні сили Польщі.

У ніч проти 13 грудня 1981 р. Ярузельський створив "Військову раду національного спасіння", а Державна рада оголосила воєнний стан у країні. Було заборонено збори, мітинги, страйки, закрито кордони країни, заарештовано керівників "Солідарності" на чолі з Л. Валенсою, а також "Комітету робітничої оборони".

Лех Валенса

Лех Валенса

4. Круглий стіл 1989 р. і встановлення демократичного ладу.

Лютий—квітень 1989 р. стали поворотними в історії Польщі. В цей час відбулося засідання "круглого столу", де з одного боку в дискусіях узяли участь ПОРП та її прибічники, а з іншого — опозиція і католицькі кола. Було досягнуто угоди про визнання за опозицією права на відкриту діяльність, легалізацію "Солідарності", про реформу парламенту і виборчого закону.

Вибори у червні 1989 р. до сейму та в сенат продемонстрували глибоке неприйняття польськими громадянами комуністичної системи. Із 100 місць у сенаті "Солідарність" здобула 99. 

9 грудня 1990 р, на президентських виборах переміг лауреат Нобелівської премії Лех Валенса. Надзвичайне піднесення у .польському суспільстві викликав візит папи Іоанна-Павла II у серпні 1991 р.

Остаточного удару по комуністичній системі було завдано 27 жовтня 1991 р., коли на вільних виборах до парламенту перемогу здобуло прав о центристське угруповання.


5. Економічні реформи

Перед урядом "Солідарності" на чолі з Т. Мазовецьким стояли дуже складні економічні проблеми, успадковані від колишньої системи. Уряд запропонував програму кардинальної реорганізації економіки, яка базувалася на швидкому переході до ринкової економіки, зміцненні фінансової системи, рівності всіх форм власності та умов їх розвитку.

Нова економічна політика, що здійснювалась під керівництвом міністра фінансів Лешека Бальцеровича, дістала назву "шокової терапії". Було ліквідовано державний контроль над цінами, розпочалася приватизація державної власності, в економіку почали залучати іноземний капітал. Ці заходи привели до стабілізації ринку: магазини наповнювалися різноманітними товарами, зникло поняття дефіциту! злотий став конвертованим. Перебудова економіки стикалася з серйозними труднощами: впав життєвий рівень населення, виникло масове безробіття (на початку 1992 р. — 2 млн). Слабка соціальна захищеність трудящих призвела до акцій протесту. Чимало людей розгубилося, втратило життєві орієнтири. Особливо погіршилося становище робітників текстильної промисловості, розташованої навколо Лодзі, а також вугільної та металургійної на півдні країни.

Рівень життя сільських жителів, які становили 1993 р. близько третини економічно активного населення, знизився на 30—40%, тобто набагато більше, ніж у інших соціальних прошарків. Раніше селяни самі збували свою продукцію, одначе за відсутності дефіциту подібній практиці настав край.

І все ж таки, незважаючи на досить похмуру загальну картину, Польща рухалась уперед. Вона була першою з країн Східної Європи, яка до 1993 р. вибралася зі спаду. Інфляція за 1992 р. впала до рівня 48%. Польща спромоглася стабілізувати свою валюту, не використовуючи коштів, виділених для цієї мсти МВФ. Зростання обсягу виробництва ВНП, що почалось у 1992 р., тривало і прискорилось у наступні роки.

З 1995 р. новим президентом Польщі є А. Квасневський, лідер СДРП, переобраний на новий термін 2000 р. Парламентську більшість після виборів 2001 р. теж складають соціал-демократи.

Нове керівництво Польщі не бачить альтернативи ринковій економіці, одначе прагне посилити соціальний захист трудящих.


6. Відносини України та Польщі

Польща та Україна — дружні сусідні держави, стратегічні партнери, які мають гарні політичні, економічні,торговельні відносини.

Польща першою з держав світу визнала незалежність України і встановила з нею дипломатичні зносини. Регулярним став обмін державними візитами. У 1992 р. між Україною та Польщею було укладено Угоду про добросусідство, дружні відносини та співпрацю. Президенти України та Польщі мають регулярні зустрічі, під час яких обговорюють важливі питання як двосторонніх відносин, так і міжнародні проблеми, що становлять взаємний інтерес. На цих зустрічах підкреслювалося, що відносини Польщі та України кожна сторона визначає як пріоритетні. Президента А. Квасневського інколи жартома називають "адвокатом України перед Європою".

А. Квасневський

А. Квасневський

Чергова зустріч президентів обох держав, яка відбувалася разом із бізнесовими елітами України, Польщі та Литви у Дніпропетровську в травні 2001 р., підтвердила, що, попри деякі труднощі, українсько-польські відносини мають обнадійливі перспективи.


Перевірте себе

1. Які сили боролися за визволення Польщі?

2. Назвіть етапи встановлення комуністичного режиму в Польщі.

3. Визначте роль Ст. Миколайчика у повоєнній Історії Польщі,

4. Які події стались у Польщі 1956 р., 1970 р., 1980 р.? Якими були їхні причини й наслідки?

5. Назвіть результати засідання "круглого столу".

6. Що принесла Польщі "шокова терапія"?

7. Як складаються відносини між Україною та Польщею на сучасному етапі?


Виконайте завдання

1. Зробіть хронологічний ланцюжок подій.

Визволення Польщі

Прихід до влади "Солідарності"

1) створення Тимчасового уряду національного єднання;

2) драматичні події в Познані;

3) створення "Солідарності";

4) трагічні події на Балтійському узбережжі;

5) проведення "круглого столу";

6) оголошення воєнного стану.


2. Визначте, про кого йдеться.

1) Краківський архієпископ, папа римський

2) Голова лондонського еміграційного уряду, лідер селянської партії

3) Міністр фінансів, автор "шокової терапії"


3. Визначте причини та учасників неоголошеної громадянської війни в Польщі в 40-х рр.

Проблеми для обговорення у групі

1. Чому події в Польщі в 40-х рр. прибрали такий трагічний, кривавий характер?

2. Як сталося, що "Солідарність" сгала головною опозиційною силою тоталітарному режимові?

3. У чому полягає цінність досвіду проведення реформ у Польщі?


Робота з джерелами

Із виступу міського голови Львова Куббіди на конференції "Україна- Польща: роль та місце в європейській інтеграції"

"В історії братніх українського і польського народів с чимало прикладів щирого добросусідства, спільної боротьби за спільні ідеали, однак є й чимало сторінок, які не повинні служити нам прикладом, історію не перепишеш. Але минуле не повинне затіняти майбутнє.

Польща, яка віддавна однозначно визначилася з власними гео пал і тич ними оріїнгкрамн, суттєва псслршяа Україні в її прийнятті до Ради Європи та Центральноєвропейської ініціативи і принципово підтримує нае у приєднанні до Угоди про вільну торгівлю у Центральній Європі (ЦЕФТА). Натомість Україна займає принципово прихильну позицію стосовно вступу Польщі в НАТО, вбачаючи у поступальній інтеграційній ході Польщі перспективи реалізації свого європейського покликання.

За останні роки українці й поляни багато зробили для подолання певних негативних стереотипів у взаєминах, що складалися століттями.

На жаль, сьогодні з різних причин динаміка розвитку національним економік дедалі більше різниться, що може, зрештою, спричинитися до полиичинх розбіжностен.

Звертаючись, зокрема, до наших братів-поляків. хочу сказаіи: ми повинні дбайливо берегти спільно напрацьований "позитивний спадок", не витрачати даремно енергію на неконструктивні ідеї чи акції. Відповідально і достойно ставитися до майбутнього.

Адже на великій шахівниці світу ми приречені бути поруч рівновеликими фігурами одного кольору.

Ми — дві великі християнські держави у центрі Європи, і творячи майбутнє, повинні виходити у взасминах із християнських моральних засад, загально які де ькич вартостей демократичного суспільства".

• Запитання до джерела

Які чинники сприяють розвиткові українсько-польських відносин, а які — протидіють?


Запам'ятайте дати:

• Червень 1945 р. — створення Тимчасового уряду національного єднання.

• Лютий-кеітень 1989 р. — засідання "круглого столу".

• 1995 р., 2000 р. — обрання А. Квасневського президентом Польщі.


Список використаної літератури:

1.За основу взятий  тематичний план вчителя історії м.Луцька ЗОШ №1 Супрун Л.С.

2.За основу взятий урок з Всесвітньої історії Яковлева Дениса Александровича (Росія) 

3.Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік 

4.Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія. - 2010 рік 

5.П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас 2010 рік

6.Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи 2010 рік

8.Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991 2009 рік


Скомпоновано та відредактовано Муха О.


Над уроком працювали

Муха О.

Супрун Л.С.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 11 клас