61. Природні зони. Особливості їх розміщення на території материка. (продовження).
Мета
продовжувати вивчати природні зони Євразії.
План
1. Зони напівпустель і пустель помірного поясу. 2. Зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників. 3. Зона перемінно-вологих (мусонних) лісів. 4. Зона саван і рідколісся. 5. Зона вологих екваторіальних лісів.
Зони напівпустель і пустель помірного поясу
Напівпустелі і пустелі виникли в умовах різко континентального клімату з холодною зимою і сухим спекотним літом. Кількість опадів там становить менше ніж 100 мм за рік. Постійних річок немає. Бурі ґрунти бідні або ґрунти зовсім відсутні. Здебільшого земна поверхня вкрита кам’янистими розсипами або сипучими пісками. Поширені також солончаки – ділянки, де на поверхні нагромадилися солі. Пустелі Азії Каракуми, Гобі, Такла-Макан вражають своїм мертвим виглядом.
Солончаки
У таких умовах рослинний покрив сильно розріджений. Подекуди окремими плямами ростуть полини та солянки – улюблена їжа верблюдів. До засушливих умов пристосувалися верблюжа колючка і саксаул, які мають дуже довге коріння, яке сягає ґрунтових вод.
Верблюжа колючка
Саксаул
Тамариску властива рекордна живучість. Навіть опинившись під метровим шаром піску, рослина не гине. На кінцях його гілок починають рости нові корені, які швидко відновлюють засипану частину рослини. Двобій між рослиною і піском триває до тих пір, поки увесь піщаний пагорб не заросте тамариском. Навесні, коли випадає найбільше опадів, напівпустелі і пустелі вкриваються соковитою зеленню піщаної осоки та мальовничим килимом тюльпанів. Проте вони швидко відцвітають, поспішаючи за кілька тижнів завершити свій життєвий цикл, скинути в землю насіння і завмерти перед сухим подихом літа. Пустеля вигоряє, але й тоді вона живе: у заростях шурхотять гризуни (тушканчик, ховрах), на них полюють лисиці-корсак та шакали. Дикий осел – кулан вирізняється винятковою витривалістю, а антилопа джейран здатна не тільки долати великі відстані у пошуках їжі, а й пити солону воду.
Рідкісним став кінь Пржевальського. У пустелях водяться двогорбі верблюди. Численні отруйні змії і безхребетні (скорпіони, каракурти).
В Азії пустелі поширені не тільки в помірному, а й у субтропічному та тропічному поясах.
Зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників
Ця природна зона розміщується у Південній Європі уздовж берегів Середземного моря. Вона сформувалася в межах субтропічного поясу. Тепла і волога зима створює умови для росту вічнозелених дерев і чагарників, які не скидають листя впродовж року. До спекотного і сухого літа рослини добре пристосовані. Одні мають листя щільне, блискуче, вкрите воскоподібним нальотом, інші – вузьке, вкрите волосками. Усе це зменшує випаровування. Ліси цієї зони майже повністю вирубані. На їх місці подекуди виникли зарості вічнозелених чагарників і невисоких дерев. Серед них фісташка і мирт – вічнозелений кущ, великі пахучі квіти якого містять ефірні масла, що використовуються у парфумерії.
Фісташка
Мирт
Лавр благородний славиться своїм духмяним листям, яке є відомими прянощами і широко застосовується в кулінарії. Поміж кущів ростуть магнолія і суничне дерево, яке дістало свою назву за невеликі їстівні плоди, схожі на суниці. Корковий дуб – один з видів дубів, стовбур і гілки якого вкриті шаром корку завтовшки 5 см. Корок, який знаходить різноманітне застосування, зрізають один раз на 10 років.
Корковий дуб
Проте основні площі на місці зведених вічнозелених твердолистих лісів зайняті сільськогосподарськими угіддями, де на родючих коричневих ґрунтах вирощують пшеницю, апельсини, лимони, абрикоси, персики, інжир, гранат, виноград. Насадження оливок утворюють цілі гаї. Через високу освоєність території людиною в цій природній зоні майже не залишилося диких тварин. На островах Середземномор’я водяться лань, гірський баран – муфлон, дикий лісовий кіт. Багато ящірок, змій, черепах.
Муфлон
Зона перемінно-вологих (мусонних) лісів
Ця природна зона сформувалася на південно-східному узбережжі Євразії під дією мусонів. Вона простягнулася від р. Амур до узбережжя Південнокитайського моря і передгір’їв Гімалаїв у межах помірного, субтропічного і субекваторіального поясів. На відміну від Середземномор’я, зима тут суха і прохолодна, а літо –вологе. Серед ґрунтів переважають жовтоземи і червоноземи. У мусонних лісах поряд з хвойними (сосна, ялиця, ялина) і широколистими (дуб, бук, клен, ясен, липа, горіх) деревами помірних широт ростуть вічнозелені дерева субтропіків (тюльпанове дерево, кипарис, пальми). Далі на південь ростуть фікус, бамбук, деревовидні папороті. Трапляється камфорне дерево, усі частини якого містять так багато олії, що його деревину навіть не пошкоджують комахи (камфорна олія широко використовується в медицині).
На жаль, переважна більшість цих лісів вирубана, а землі розорані. Майже повністю знищені або витіснені у менш освоєні райони дикі тварини – спритний хижак тигр, жовтий леопард, бамбуковий ведмідь панда, єнотоподібний собака, мавпи, кабан. З птахів водяться фазани, папуги, на берегах озер і річок – чаплі, пелікани, журавлі.
Дуже своєрідні субекваторіальні заболочені, густі, перевиті ліанами ліси півостровів Індостану і Індокитаю. Їх називають джунглями. Там росте тикове дерево з цінною деревиною, яка не гниє у воді. Високе салове дерево сягає 35 м заввишки. Ці, колись непрохідні ліси, яскраво змальовані Редьярдом Кіплінгом у відомій казці про Мауглі „Книга джунглів”, збереглися лише на окремих ділянках (у передгір’ях Гімалаїв). Різноманітні тварини (слони, носороги, тигри, пантери, кабани, олені та ін.) нині живуть переважно в заповідниках.
Східна Азія – один з найбільш населених регіонів світу. На місці вирубаних лісів там віками формувалися землеробські ландшафти. Нині на полях вирощують різноманітні культури: чайний кущ, бавовник, джут (волокниста культура), цукрову тростину, цитрусові. Рис культивують на ділянках, спеціально заповнених водою, які називаються чеки.
Зона саван і рідколісся
У саванах Азії на червоно-бурих ґрунтах ростуть високі злаки, чагарники та дерева. Серед них поширені акації та деякі види пальм. На більш зволожених гірських схилах ростуть тикове, салове, сандалове та атласне дерева, бамбук, баньян. Деякі дерева в сухий сезон на 3 – 4 місяці скидають листя.
Баньяни
У саванах багато хижаків: смугаста гієна, шакал, леопард, гепард, лев. Водяться антилопи, буйволи, носоріг, дикий кабан. Індійський слон трохи менший за свого африканського родича, він легко приручається, стає слухняним і виконує важку господарську роботу. Багато мавп і лемурів, які завдають великих збитків садам і городам. З птахів поширені різнобарвні папуги, фазани, павичі, чаплі. Серед змій особливо небезпечні кобри. У водах Гангу водяться крокодили – гавіали. Дуже багато комах, серед яких небезпечні для людини малярійні комарі, кліщі, москіти.
Гавиал
Зона вологих екваторіальних лісів
Вологі екваторіальні ліси ростуть на півдні материка на півостровах і островах. У цій зоні панує „вічне літо”. У постійно теплому і вологому кліматі розвивається багатий органічний світ. На червоно-жовтих ферралітних ґрунтах ростуть густі ліси. Високі дерева в них сягають 70 м висоти. Листя на них починається тільки на висоті 20 м, нижче не вистачає світла. Під високими деревами розташовуються нижчі, а під ними ще нижче – карликові пальми, фікуси і деревовидні папороті. Трави майже немає. Серед дерев багато ендемічних видів. Там ростуть манго, динне і хлібне дерева, червоне і чорне дерева, які мають цінну деревину. Поширені також дерева (гвоздичне, мускатний горіх), заради яких в епоху Великих географічних відкриттів здійснювалися далекі плавання, оскільки в Європі високо цінувалися прянощі. Серед ліан, якими перевиті дерева, зустрічається ротанг, довжина якої сягає 300 м. Її гнучке стебло йде на виготовлення меблів та інших плетених виробів. Поширені бамбуки й орхідеї.
Екваторіальний ліс
Тваринний світ так само різноманітний. Поширені мавпи, серед яких макаки, гібони, мартишки, павіани, ендемічні людиноподібні орангутанги. Рідкісними стали дикий бик, носороги, слони. З хижаків зустрічаються тигр, леопард, малайський ведмідь. Багато ендемічних птахів: птах-носоріг, павичі, нектарниці. Поширені змії, ящірки, крокодили, жаби.
Носоріг
Нині великі площі вологих екваторіальних лісів освоєні людиною. На їх місці розбиті плантації бананів, кокосових пальм, цукрової тростини, бавовнику, рису, чайного куща. Вирощують також каучуконосну рослину – гевею. В її стовбурі і гілках міститься молочний сік, з якого отримують – латекс. На фабриках його перероблюють на каучук – особливо міцну гуму, яка йде на виробництво шин, жувальних гумок та ін.
А ви знали, що …?
• Оливкове дерево (маслину) вирощують у Середземномор’ї вже понад 6 тис. років. З античних часів маринували і спілі чорні плоди, і зелені. Оливкову олію вживали в їжу та виготовляли з неї мило. У наш час основними постачальниками консервованих оливок на світовий ринок є Іспанія, Італія, Греція. Оливкова гілка – символ миру і благополуччя.
• Найбільша тварина Євразії – індійський слон.
• На острові Комодо в архіпелазі Зондських островів водяться найбільші у світі варани масою до 165 кг та до 3 метрів завдовжки.
Перевір себе
1. Порівняйте особливості розміщення екваторіальних лісів Африки, Південної Америки і Євразії.
2. Охарактеризуйте тваринний світ зони саван і рідколісся.
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Біленька А.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.