KNOWLEDGE HYPERMARKET


Підсумки Першої світової війни. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія:Підсумки Першої світової війни. Повні уроки


Тема:   Підсумки Першої світової війни

Мета: Описати події, переломні бої, вирішальні моменти, завершення війни у 1917-1918 роках, післявоєнні зміни у політичному ладі воюючих країн.

Структура уроку:
1. Опитування по домашньому завданні, загальне опитування важливих дат у воєнний час
2. Бесіда або читання уроку, перегляд відео, короткий конспект
3. Поділ класу на 2 групи. Дебати на задану тему.
4. Домашнє завдання. Питання та відповіді.

1.1     Результати першої світової війни

 Підготовка Німеччини перед війною була набагато кращою ніж у її ворогів. Недивлячись на це Антанта перемогла, перевершуючи в матеріальних та людських ресурсах і враховуючи підтримку США. У результаті державний лад, країн, що починали війну, таких  як Німеччина, Австро-Угорщина й Османська імперія, зазнав повного краху. Усі три імперії зникли з лиця землі, залишивши по собі тільки записи в історії.
Країни союзниці Антанти, Франція, Англія та США домоглися, чого прагнули, і тепер вирішили почати перерозподіл світу на свій лад. У Росії також помінявся лад - монархія поборена, країною почали правити Ради.


Підписання мирного договору

Підписання мирного договору 


Війна імперій 1914 -1918 років була найбільш жорстокою з усіх війн, яких тільки бачив світ до 19 століття. Ще ніколи протиборчі сторони не виставляли таких колосальних армій для взаємного винищування. За історичними даними, чисельність армій  з обох сторін досягала більше 70 млн. чоловік.  І все можливе робилось для знищення ворога: і досягнення техніки, і досягнення хімії. Різна смерть чекала людей всюди:  і на землі і у повітрі, на воді й під водою. Появилися отруйні гази, розривні кулі,  кулемети-автомати, снаряди важких гармат, вогнемети. І все це тільки для одного, щоб знищувати ворога.
Війна забрала таку кількість людей, яка дорівнює воєнним втратам у Європі упродовж попередніх двох століть.
Сумний підсумок війни - 10 млн. убитих, 21 млн. поранених:


Масові кладовища у Європі

Масові кладовища у Європі 


     - Німеччина - загинули 1,8 млн.
     - Росія - 1,7 млн.
     - Франція -1,4 млн.
     - Австро-Угорщина - 1,2 млн.
     - Британія - 950 тис.
     - Італія - 460 тис.
     - США - 115 тис.
     - Канада - 60 тис.
     - Австралія - 60 тис.
     - Нова Зеландія - 16,781 тис.


Карта Європи

Карта Європи 


   Кожної хвилини помирали 4 солдата, а ще 9 отримували поранення. Деякі з поранених, з часом поверталися до нормального життя, але більшість із них мучились і зустрічали смерть у лікарнях. Великі втрати були мирного населення.У війні брали участь 34 держави, з мирним населенням близько 1 млрд. чол. (67 % населення планети).  
- 5 млн. мирних мешканців  померло.
- 6 млн. людей, померли вже після війни, внаслідок  епідемії грипу у 1918-1919 роках




1.2    Розвиток техніки

 В технічному плані Перша світова війна засвідчила високу ефективність та дієвість  підводних човнів, та морських комунікацій. За війну німецькі підводні човни потопили 192 бойових кораблі і близько 5800 мирних суден. Для протистояння  з ними воюючі держави були змушені вивести більше 5 тис. надводних кораблів різного виду і понад 2,5 тис. літаків і аеростатів.


Розвідка початку війни

Розвідка початку війни


Основні воєнні дії на морі були блокада, крейсерська, підводна і мінна боротьба, десантні  операції.
Над розв’язанням багатьох проблем, що виникали у ході війни,  працювали військові теоретики найбільших країн, придумуючи нові методи вбивства.
Під час війни авіація перетворилася на самостійний рід військ. Різні завдання, які виконували ВПС, обумовило створення спеціальних видів авіації: наприклад розвідки, винищувальної та бомбардувальної. Атаки та напади проводила з повітря винищувальна та бомбардувальна авіація. Також  збільшилась дальність польоту літаків і їх можливого тоннажу, що відкривало можливість атак по цілях у  тилу противника. Німецька авіація бомбардувала Париж і Лондон, а французька — вдарила по промислових районах Саар та Люксембургу. Авіація стала вагомою частиною і сухопутних, і морських воєнних дій.


Бойовий літак - Орел

Бойовий літак - Орел 

1.3     Зміни у після воєнний час.

 Перша світова війна привела до важливих політичних, економічних та територіальних змін у багатьох регіонах світу, насамперед у Європі.
Війна була значущою подією за своїми наслідками, за розмахом, за кількістю воюючих держав, котрі взяли у ній участь,  воєнних дій, кількістю фронтів, за чисельністю складу армій, протяжністю фронтів й напругою воєнних дій. В останній рік війни Центральні держави воювали проти держав, що мали фінансові та військові переваги. Також союз Антанти повністю контролював моря і мав перевагу в повітрі. Німеччина допустила дві помилки під час ведення війни: це введення військ в нейтральну Бельгію та необдумана всеосяжна підводна війна. Ці факти були викликом для моралі країн світу і не могли залишитись непокараними.
  Суттєвими недоліками стали неорганізованість союзних держав, вони тривалий час не могли згуртувати свої зусилля, і їхнє змагання за лідерство в анти німецькій коаліції мало не коштувало їм перемоги. Руйнування економіки.
Неймовірних матеріальних збитків зазнали майже всі європейські держави. На плечі населення країн було покладено тягар від економічних збитків під час війни.  Було затримано господарський і культурний розвиток воюючого покоління.
 Найбільших економічних збитків від війни зазнали:  
     - Британія - 30 %
     - Німеччина - 20 %
     - Франція - 15 %
     - США-14%
  Території, на яких проходили фронти, особливо у Франції, Бельгії, Росії, України були повністю зруйновані. Під час окупації захоплені землі та населення нещадно грабувалися.  Були знищені або  переведені на виробництво зброї фабрики й заводи. Зруйновані дороги, залізниці, мости, тунелі, спалені міста й села справляли гнітюче враження, не піддавалися поясненню здорового глузду. Надзвичайного поширення набули всілякі психічні захворювання, які безпосередньо були  пов'язані з воєнними діями. Покоління молодих людей, які пройшли «чистилище» Першої світової війни,у після воєнний час в європейській літературі дістало назву «втраченого покоління». Непрацездатна  промисловість, сільське господарство та фінанси країн  вимагали велетенських зусиль та праці  нових поколінь.




   1.4    Політичні зміни у післявоєнний період.


   Війна змінила Європу, яка вже не була  колоніальним центром світу. Зникли Австро-Угорська, Німецька, Російська, Турецька імперії.
  На карті появилися нові держави: Польща, Фінляндія, Литва, Латвія, Естонія, Чехословаччина, Угорщина, Австрія, Сербо-хорватсько-словенське королівство. Такі держави як  Україна, Грузія, Азербайджан та середньо азійські емірати не спромоглися відстояти свою незалежність.   Світ ділився на демократичний і тоталітарний.   Війна змінила довоєнний правовий порядок держав, породивши нову міжнародну правову систему.
З'явилися дві нові течії, які визначатимуть події післявоєнної доби, це поширення ідеї комунізму й лідерство США. Важливим наслідком війни стало нове співвідношення сил на міжнародній арені. Сполучені Штати Америки починали все більше відігравати роль кредитора європейських держав-переможниць, а згодом - і переможених держав, відповідно зросла їхня роль у світовій політиці.
Війна і революції в країнах спричинили крах монархій. 41 правлячих династії у Європі було напередодні війни, а після її завершення залишилося лише 17.
 Перша світова війна стала переломною точкою у графіку розвитку людства в цілому. Вона підтвердила єдність та взаємозалежність світової цивілізації й започаткувала суттєві зміни в економіці, внутрішньо політичному житті, міжнародних відносинах, культурі, а також - і насамперед - у свідомості й поведінці людей.
Перша світова війна закінчилась. Вона ввійшла в історію як одна з найкровопролитніших і найжорстокіших воєн1.
Війна принесла українським землям руйнацію господарства, гальмування поступального розвитку, деформацію структури виробництва, посилення залежності від іноземного капіталу. У Галичині за роки воєнного лихоліття було зруйновано понад 40% господарських та житлових будинків, понад 1,5 тис. промислових споруд. Навіть стратегічно важлива нафтова промисловість зменшила виробництво на 1/3. ненабагато кращою була ситуація і в Наддніпрянській Україні. Якщо в 1913 р. тут функціонувало 3381 підприємства, то в 1915 р. – лише 2849. на 1917 р. з 4 млн. Селянських господарств 1,8 млн. дворів були без поля. Водночас з деградацією господарства у роки війни зросла його залежність від іноземного капіталу. Тільки в 1916-1917 рр. 74% - іноземних вкладів у розвиток кам’яновугільної промисловості Російської імперії було зроблено у підприємства Донбасу1.



Суть трагедії українського народу, пов’язана з Першою світовою війною, полягає в тім, що війна перетворила українські землі на об’єкт експансії, арену воєнних дій, а їхніх жителів – на учасників братовбивчого протистояння, зумовила руйнацію народного господарства, посилення залежності від іноземного капіталу.


Поділ класу на дві групи. Підготовка та проведення дебатів на теми (на вибір):

1. Аналіз завершення та підсумків війни. Позитивні і негативні наслідки війни.Чи можна б було уникнути проливання крові?

Домашнє завдання:

1.Підготуватись по розділу Перша Світова війна.
2.Дати характеристику визначних діячів Першої світової війни;
3.Основні втрати внаслідок Першої світової війни;
4.Тлумачиення і застосовує поняття і терміни: «військово-політичний блок», «гонка озброєнь», «мілітаризм», «шовінізм», «анексія».


Список використаної літератури:


За основу взятий  тематичний план вчителя історії Рената Мавлютова
Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік
Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік
П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас
Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи
Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991
Бойко О. Історія України. – К., 1999.

Скомпоновано та відредактовано Муха О.



Над уроком працювали

Яковлев Д. О.

Супрун Л.С.

Муха О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 10 клас