KNOWLEDGE HYPERMARKET


РЗМ № 13. Лист. Aдреса. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ № 13. Лист. Aдреса. Повні уроки Тема уроку: Лист. Адреса.

Содержание

Мета уроку

ознайомити учнів з основними правилами листування, побудовою листа, його мовним оформленням, вимогами до оформлення адреси на поштовому конверті; на основі опрацьованого матеріалу вдосконалювати вміння аналізувати листи з точки зору стилістичного і мовного оформлення; розвивати вміння складати листи, оформляти конверт.


Тип уроку

урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

M43a.jpegЛист

– це особиста творчість кожної людини. Але все-таки існують загальні правила, як вести листування. До них відносяться: увічливий тон, увага до адресата (до того, кому лист чи телеграма), уміння писати про себе коротко, про інших – більш детальніше, уміння писати про цікаві факти й події, обов’язково відповідати на одержані питання.

Не забувайте, що у листах, як узагалі в мовленні, проявляється характер людини, її розум, знання, рівень культури й вихованості.

Пригадаємо основні правила спілкування й вимоги до мовлення.

M43b.jpeg

Правила спілкування

  • Бути ввічливим, привітним і доброзичливим;
  • уважно, не перебиваючи, слухати співрозмовника;
  • заохочувати його висловити свою думку;
  • зацікавлено й доброзичливо вислухати;
  • уміти висловити незгоду з позицією співрозмовника так, щоб не образити його;
  • не розмовляти без потреби голосно;
  • не вживати грубих слів;
  • говорити про те, що цікаво адресатові.

M43c.jpeg


Прочитаємо текст.

Більшість з нас пише листи ну майже автоматично: розповідає про своє здоров’я, роботу або навчання й питає про відповідні факти з життя того, до кого звертається. Але від побудови листа, від слів, які добере автор, немало залежить реакція адресата, його настрій.
 Спочатку автор звертається до людини, якій адресує листа. Залежно від змісту, а також від ступеня близькості між тими, що листуються, у звертанні вживаються різні епітети: шановний, вельмишановний, дорогий та ін.. іменник, що означає людину, до якої звертаються, має стояти в кличному відмінку: брате, сестро, мамо, Галино. Якщо звертання виражене сполученням імен й по батькові, то обидва слова вживаються в кличному відмінку:  Іване Петровичу, Галино Дмитрівно

Коли ті, що листуються, говорять одне одному Ви, то це слово має писатися з великої літери.

Звернення до адресата може бути ускладнене привітанням-побажанням, яке передує звертанню й епітету: добрий день, здрастуйте і под. Наприклад: «Добрий день, дорогий друже!»

M43d.jpeg

Далі автор розповідає про своє життя. Здоров’я, родинні новини, про речі, що становлять спільний інтерес. Він просить написати, що нового в того, до кого звертається, і закінчує лист побажанням здоров’я, щастя; передає вітання родичам і знайомим.

Звичайно, можуть біти відхилення у плані викладу, зумовлені певними обставинами, але для людей з нормальними взаєминами характерна доброзичливість, повага, що виражається мовним кліше – привітаннями , побажаннями благополуччя (Є. Чак).


На основі прочитаних порад і власними роздумами продовжить речення потрібними словосполученнями.

1) Лист, як правило, треба починати із …

2) Листи здебільшого надсилаються …

3) На конвертах обов’язково вказують …

4) Адресу можна писати …

5) Не можна змочувати язиком …


Прочитати лист. Зверніть увагу на побудову.

Любий Пашо! Вибач, що так трапилось. Не зможу я приїхати до нового року. Дуже серйозно справою зайнятий. Ти ж знаєш. Тому затримаюсь. Але ти не сумуй. Новий рік обов’язково принесе тобі щастя. Я в це вірю. Він повинен бути щасливим, цей Новий рік. І він буде по-справжньому новий. Мої товариші передають тобі великий привіт. Вони просто дивуються, як ти ловко працюєш. Я, мабуть, скоро приїду. І знаєш, якщо ти не проти, я заберу тебе з майстерні і будемо жити разом. Хочеш? А поки що передаю тобі невеликий новорічний гостинець.

Цілую тебе міцно.

                                                                                          Тарас Іванович

M43e.jpeg
Як ви вважаєте, які емоції викликав лист у одержувача. Чи заспокоїв лист Павла? Чи зробив його щасливим?


Прочитайте наступний лист. Кому він адресований? Доповніть лист звертанням.

Як у вас справи? Як бабуся з дідусем?

Дорогі мої, я доїхала до табору успішно! У перший день пройшов теплий літній дощик. Але вже ввечері була чудова погода.

Уранці другого дня сонечко пригрівало як ніколи. Після сніданку ми пішли до моря купатися. Водичка була теплою і ніжною. Під вечір повіяв легенький вітерець.

Я думаю, що ви приїдете до мене у вихідні.

Любі мої, у мене все гаразд. Не хвилюйтеся! Я чекаю від вас листа.

                                                                               Ваша Дарина.


Беручись до написання листа, ми щоразу замислюємося над тим, як його правильно почати і як краще закінчити. Уявіть ситуацію, що ви складаєте листа-привітання:

а) дідусеві з бабусею;

б) близькому другові;

в) до редакції дитячої газети.

Чи однаковими будуть вступна частина цих листів? Підпишіть конверти. Напишіть свою адресу й адресу одержувача.


Адреса

Як оформлюється конверт?

1. Адреса відправника пишеться вгорі ліворуч, а одержувача – унизу праворуч.

2. Послідовність відомостей така:

а) прізвище, ім’я, по батькові;

б) вулиця, номер будинку, квартири;

в) населений пункт;

г) район, область;

д) індекс;

е) країна (за потреби).

M43f.jpegОформіть конверт на основі поданої інформації.

1) Васильвенку Дмитру Івановичу, що мешкає в місті Харкові в будинку 31 по вулиці Димитрова, пише Кравець Ірина Олександрівна з міста Канева Черкаської області, яка живе в будинку 15 (квартира 28) по вулиці Шевченка.

2) Гришину Володимиру Миколайовичу, який навчається у місті Києві і живе на вулиці Дарницькій (будинок 81, квартира 56), надійшов вітальний лист із села Червоного Андрушівського району (Житомирська область) від матері Гришиної Алли Вікторівна.

M43g.jpeg

Домашнє завдання.

1. З’ясуйте, на що вказують перші дві й інші три цифри поштового індексу.

2. Ви відпочиваєте в таборі і вирішили поділитися своїми враженнями. Складіть листа, визначивши адресанта. Оформіть конверт.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: Лист. Адреса. Вчитель української мови та літератури Дзюба І.А.

2. Урок на тему: Лист. Адреса. Онуфрійчук Інна Анатоліївна.

3. Рідна мова. 5 клас. О.Глазова, Ю.Кузнєцов. - К., 2005.

4. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


---

Над уроком працювали

Дзюба І.А.

Онуфрійчук І.А.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас