KNOWLEDGE HYPERMARKET


Роде наш красний.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Роде наш красний. Повні уроки.

Содержание

Тема.

Роде наш красний.

Мета.

Ознайомлення з історією виникнення українського роду. Історія виникнення української символіки.

Тип уроку.

Навчально-пізнавальний.

Хід уроку.

«Козацькому роду нема переводу»

Rrr3.JPEG

Життєдайні джерела народної творчості є одним з головних чинників відродження українського народу, його національної самосвідомості і людської гідності.У численних українських піснях йдеться про козацтво, яке не тільки було професійним військом, але і - певною мірою - осередком демократичних традицій.

Rrr2.JPEG

Ідея створення самостійного козацького війська зародилася на Запоріжжі. Там, далеко від населених пунктів, серед широкого степу і на недоступних островах на Дніпрі вільні люди організовувалися у вільний незалежне військо. Саме там сформувався своєрідний козацький побут, з'явилися нові способи ведення бойових дій, а також особлива, заснована на принципах незалежності й волелюбності козацька ідеологія. Звичаї та традиції козацтва настільки відрізнялися від звичаїв і традицій більшості районів України та Росії,що деякі вчені пропонують вважати козацтво окремим етносом або навіть окремою нацією тюрко-слов'янського походження (ця версія активно розроблялася в минулому столітті козацькими істориками-емігрантами). Інші дослідники доводили приналежність козацтва до української чи російської культури, деякі шукали коріння цього явища в історії скіфів, половців, татар, аланів та інших народів.


Втім, для України козацтво - одна з найважливіших складових духовності, а зображення козака з мушкетом з повним правом міг би прикрашати державний герб.

Rrr4.JPEG

Козацтво поділялося на вільних і реєстрових козаків. Перші - це знамениті запорожці, які залежали тільки від власної відваги. Другі вели більш «цивільний» спосіб життя: вони селилися станицями, обробляли землю, займалися підготовкою молодих козаків. Реєстрові козаки, на відміну від нереєстрових, мали деякі привілеї від держави.

Слово «воля», мабуть, найголовніше для козака. Ці люди пишалися тим, що не залежали від панів, від землі і родини. Члени Війська Запорізького в мирний час здебільшого займалися полюванням, рибальством і тваринництвом - вони не прив'язували запорожців до певного місця і не ставали спокусою для членів козацького братства. Основним джерелом доходів козаків були військові походи в Туреччину, Крим, на Кавказ. Деякі козаки відкладали кошти на старість, але більшість воліла не економити, адже кожен новий похід міг стати останнім.

Влітку козаки з'їжджалися у військові табори, а взимку більшість з них розходилося по найближчих містах і містечках. Незважаючи на волелюбність козаків, у Війську Запорізькому панувала сувора дисципліна. Козацька громада сама вершила суд і карала винних - набагато суворіше, ніж це робив будь-який цивільний суд. Важливі питання вирішувалися на зборах - колах або радах, де кожен козак мав право голосу. Щороку обирали кошового отамана - головного представника влади, якому мав беззаперечно коритися кожен козак.

Rrr5.JPEG

Козаки були професійними воїнами. Вони прекрасно їздили верхи (фахівці відзначають, що козацьку кінноту тоді вважали найкращою у світі легкої кавалерією), стріляли, були неперевершеними розвідниками.


Гучна слава про козацтво прокотилася по Європі в часи Північної та семирічної війн, потім підтвердилася під час Італійського та Швейцарського походів Суворова. Козаки брали участь і в підкоренні Сибіру, Кавказу та Середньої Азії. На фронтах Першої світової билися близько 300 тис. козаків. Однак поступово козацькі війська були ліквідовані урядом. Надто вже неспокійним було це вільне військо, щоб не побоюватися його реакції на дії влади. Але повністю знищити козацтво виявилося не під силу навіть самим жорстоким тиранам.


В кінці 80-х - початку 90-х років минулого століття в Україні почалося відродження масового козацького руху. Було зареєстровано кілька козацьких організацій,найвідомішою з яких стало «Українське козацтво». Пізніше до них приєдналися «Козацтво Запорозьке» і «Козацькі війська України». Останнім часом у пресі з'являються публікації, де говориться, що сучасне козацтво - це спроба додати в політику трохи національного колориту. Однак діяльність козаків не обмежується парадами та участю в політичних демонстраціях. Їх організації ведуть і історико-археологічні дослідження, влаштовують змагання на зразок тих,які колсь влаштовували знамениті попередники. Збережені до наших днів народні звичаї і традиції нагадують нам про те, хто ми,звідки прийшли у світ і чим відрізняємося від інших народів. У них - сила народу, запорука існування незалежної і міцної держави, віри в його світле майбутнє. Саме ця впевненість виражена в мудрій народній приказці: «Не за нас Україна настала, не про нас перестане».

Rrr1.JPEG

Шлях, який сьогодні обрала України дає нам надію на те, що доля нашого народу буде довгою і щасливою, бо, як кажуть, «Козацькому роду нема переводу». У сучасній Україні відроджуються козацькі звичаї і традиції.

Українська символіка.

Українська символіка ніколи не була предметом вивчення на Україні. Вона складалася випадково і епізодично, причому в найбільш критичні моменти української історії, коли в ній несподівано виникала чисто політична потреба. У такі періоди не було ні часу, ні бажання копіткого вивчення даного питання, і матеріал постачався і "розроблявся" найчастіше просто емігрантськими політичними колами, а не неупередженими істориками. Нині, коли Україна переживає не просто критичний, але і єдиний у своєму роді період своєї історії, коли створилася можливість реального існування української держави, знову для потреб політичного і державного життя було затребуване все,що малося в області національно й української символіки та емблематики, і тим самим представилася можливість оглянути в сукупності той арсенал символів і емблем,які визначаються політиками як національно специфічно українські.

Rrr8.JPEG

У результаті, дійсно, можна констатувати, що українська символіка існує як особлива, оскільки в ряді істотних моментів вона відрізняється від європейської класичної і від російської. Найнаочніше це проявляється в символіці кольору.

Головні національні українські кольори - барви - це жовтий і блакитний . Вони вважаються державними і вживаються переважно і найчастіше тільки в поєднанні. Національним кольором вважається також синій (темно-синій), який вживається окремо. Синій колір з'являється в українській символіці з середини XVII ст. як гетьманський, за аналогією з державним кольором молдавських господарів, які не мали право як васали турецького султана вживати червоний регальний колір. Жовто-блакитне поєднання має ще більш пізніше походження і пов'язане з пожалування в 1708 р. Карлом XII Мазепі права вживати як значків (тобто вузьких прапорців) на піках козацьких загонів, які прибули в білоруську ставку Карла XII в Горки, кольору шведського військового прапора - жовтий і ясно-синій. Під цими "національними" квітами загін Мазепи бився проти армії Петра I під Полтавою, під ними ж залишки мазеповців всього в 700 чол. пішли в першу українську політичну еміграцію до Туреччини (Бендери). Під час громадянської війни 1918 - 1920 рр.. жовто-блакитний колір придбав легітимність і вживався як національний військами Петлюри, Директорії і ЗУНР в Галичині, а під час другої світової війни - загонами Бандери. Нині - це офіційний державний колір прапора  України.

Rrr6.JPEG

Червоний колір в українській символіці означає тільки пролиту кров, тобто позбавлений свого регального символічного значення і трактується лише як говорить емблема, тобто означає просто кров. Звідси червоний колір, в залежності від конкретних обставин, може розглядатися або як символ насильства, або як символ помсти. Він ніколи не зв'язується в українській символіці з любов'ю, радістю, уособленням прекрасного, кращого.

Rrr9.JPEG

Це слід враховувати, щоб ненароком не образити національні почуття українців. Наприклад, уникати дарувати українці червоні квіти, а заміняти їх жовтими, блакитними, білими, фіолетовими. Малиновий колір символізує героїчний час в українській історії, особливо у військовій. Його вживання для українців почесне. Зелений колір означає відродження, пробудження, відновлення, в тому числі й національної українського життя, Білий колір означає "самопосвята", тобто самопожертву, але також і здачу позицій,що веде до двоїстого і суперечливого трактування в застосуванні білого кольору в українській символіці. Чорний колір - скарга, тобто траур,та інших значень не має. Що стосується української символіки знаків, то вона розвинена ще менш,ніж символіка кольору. З символів широко вживається тільки хрест, причому як в основній для України національній формі (волинський хрест), так і в досить випадкових формах, близьких і грецькому, і латинському хресту. Інший, засвоєний українською геральдикою символ - П'ятикутна зірка, хоча Союз колишніх українських козаків вживає також 7-кінцеву (східну) зірку.

Rrr11.JPEG

З національних знаків відомий тільки тризуб, не тризуб Нептуна, як нерідко думають, а трьохкінцевої - знак Святослава, видозмінений і стилізований до невпізнанності в XX ст.

Rrr7.JPEG

Запитання до уроку.

1. Де зародилося козацтво? Як це відбувалося?

2. Що для України значило козацтво?

3. Чим відрізнялися вільні козаки від реєстрових?

4. Чим займалося військо Запорізьке у вільний час?

5. Які були основні доходи козаків?

6. В які роки в Україні розпочалося масове відродження козацького руху?

7. Яку українську символіку ви знаєте?

8. Які головні національні кольори України? А що означають червоний, малиновий, білий кольори?

Домашнє завдання.

Домашнім завданням для вас буде підготувати розповідь про козаків. Та на малювати малюнок до цієї теми.

Список використаних джерел:

Урок на тему : «Роде наш красний» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Урок на тему : «Козацькому роде нема переводу» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл.. Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с.

Коцюба Р.О. Козаки в минулі часи і до сьогодні. Ранок, 2008.- 426с.

Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.

Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.




Над уроком працювали


Дідковська І.П.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.





Предмети > Українська література > Українська література 3 клас