KNOWLEDGE HYPERMARKET


Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 39. Рослинність і тваринний світ. Природні багатства Антарктиди, проблеми їх використання.

Мета

  • ознайомитися із рослинним і тваринним світом Антарктиди, її природними багатствами та проблемами їх використання.

План


1. Рослинний та тваринний світ материка.
2. Проблеми використання природних багатств.

Рослинний та тваринний світ материка


У порівнянні з іншими материками органічний світ Антарктиди бідний. Більша частина материка взагалі позбавлена і рослинності, і тваринного світу. В районі полюса в снігу живуть тільки бактерії. Отже, там знаходиться антарктична пустеля.

Рослини і тварини є лише на узбережжях материка і островах. Вільні від криги ділянки вкриті лишайниками. Наземні водорості червоного, зеленого і жовтого кольору утворюють плівки на камінні, скелях і навіть на снігу. Поширені також мохи.

Тваринний світ значно багатший за рослинність. Тварини зосереджені на вузькій смузі узбережжя і їх життя пов’язане з океаном. Дуже своєрідні птахи. Всі вони живуть біля води, харчуючись рибою. Символом Антарктиди є пінгвіни. Найменші з них – пінгвіни Аделі, найбільші – імператорські пінгвіни заввишки 120 см. Це нелітаючі птахи з короткими крилами, схожими на ласти, які дозволяють їм добре плавати і пірнати.



У воді їх підстерігають морські леопарди – тюлені-хижаки. Проте на суходолі у пінгвінів немає ворогів, там вони живуть великими колоніями. Пінгвіни, особливо Аделі, мають дружелюбну вдачу і не бояться людей.
 Тюлень
Тюлень

З літаючих птахів поширені чайки-поморники і буревісники, які на прибережних скелях утворюють пташині базари.
 Чайка
Чайка

 Буревісник
Буревісник

 А великі альбатроси з розмахом крил понад 3 м, використовуючи панівні вітри, можуть облітати всю Землю.
 Альбатрос
Альбатрос

У прибережних водах багато планктону, яким живляться риби і кити. Китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі. Серед них такі види, як синій кит, кашалот, касатка та ін. Синій кит – це найбільша тварина Землі: завдовжки 33 м масою до 160 т.  Живе до 80 років, щоденно з’їдаючи до 4 т криля (дрібних рачків). Майже повністю винищений, знаходиться під охороною.

 Кашалот
Кашалот


 Синій кит
Синій кит

Проблеми використання природних багатств


Не зважаючи на відсутність на материку постійного населення, природа Антарктиди потребує охорони. Порушення рівноваги між компонентами природи, що сформувалися в надзвичайно суворих умовах,  призводить до дуже швидкого руйнування природних комплексів. Особливо це відчутно в антарктичних оазисах. Внаслідок аварій суден, що трапляються біля берегів Антарктиди, в антарктичні води потрапляють тисячі тонн палива. На поверхні води утворюються величезні нафтові плями. В умовах суворого клімату вони не зникають роками. Від забруднення страждає в першу чергу планктон – тонни мертвих рачків вода виносить на узбережжя. Були випадки загибелі тюленів і китів.

Між країнами, що проводять дослідження в Антарктиді, існує угода про природоохоронні заходи. Зокрема, охороняються багато видів тварин. Вилов  риби і інших тварин в антарктичних водах обмежений. У питаннях збереження природи Антарктида має залишається первозданною, неторканою землею.

Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


•    Ось так приблизно виглядатиме Антарктида, коли льодовий покрив на ній розтане:
 
•    На території Антарктиди вчені знайшли багатоневеликих згаслих вулканів. Це ще раз підтверджує той факт, що цей материк не завжди було сковано льдом.
•    Вважається, якби весь лід на Антарктиді розтаяв, то рівень води у світовому океані піднявся б на 60 м.

Testyou.jpg

Перевір себе


1. Типовими тваринами узбережжя Антарктиди є …
1)полярні сови
2) пінгвіни
3)північні олені
4)тюлені
5)поморники.

2. Імператорські пінгвіни заввишки…
1)2 м
2)120 см
3) 20 см

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.



Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Біленька А.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас