KNOWLEDGE HYPERMARKET


Різноманіття та значення. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Різноманіття та значення. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Різноманіття та значення. Повні уроки

Мета уроку

  • Надати характеристику та розповісти про значення для природи та людини кожного класу голонасінних

Задачі уроку

  • Донести важливість голонасінних для природи та людини.

План уроку

1. Клас Гінкгові

2. Клас Саговники

3. Клас Гнетові

4. Клас Хвойні


Якщо палеозойська ера вважається ерою панування папоротеподібних, то мезозойська ера характеризується широким поширенням на Землі голонасінних рослин. Нині відділ Голонасінні рослини ділять на 4 класи. 

Клас Гінкгові

Цей клас містить одну родину Гінкгоі з одним видом. Гінкго дволопатеве, до кінця XVII століття невідоме європейцям, є листопадним деревом до 30 - 40 м. пагони гінкго несуть незвичайне віялоподібне листя, листові пластинки, які розітнуті, як би на дві лопаті (мал. 1)

Гінкго біолоба


Мал. 1 Гінкго біолоба.

 Звідси сталася назва цієї прадавньої і цікавої рослини - гінкго дволопатеве. Жилкування, характерно тільки для гінкго, називається дихотомічним. Гінкго - прадавня рослина. Учені встановили, що перші гінкго з'явилися на Землі близько 300 млн. років назад. Вони - сучасники динозаврів. З незапам'ятних часів в Японії, Китаї і Кореї гінкго шанували як священне дерево і вирощували біля храмів і  на кладовищах.

Клас Саговники або Цикадопсиди

По числу видів займають друге місце. Вони ростуть переважно в тропічних країнах, утворюючи зарості низькорослих вічнозелених кущів. Виділяють 3 родини:

1. Насіння папороті - ця сполучна ланка між папоротподібними і голонасінними рослинами, примітивні. Древні представники голонасінних були схожі на деревовидні папороті. Дали початок Саговникам і Беннетитам. 

2. Саговники "Сагова пальма" - більшість вимерли - нині 100 видів, мешкають в Тропіках Австралії, Африки, Америки (відео 1). 


Відео 1.Сагова пальма.

Тривалість життя - до 1000 років, висота - 20 метрів, з крохмалистої серцевини стволів, кори і ендосперма насіння виготовляють особливий продукт типу крупи, який називається Саго. На вершині стебла пучок листя до 2 метрів, роздільностатевих, декоративних (мал. 2).

Сагова пальма


Мал. 2 Сагова пальма.

Як цінні декоративні рослини, наприклад, саговники висаджені на Чорноморському узбережжі Кавказу.

3. Беннетити - були схожі на папороті з величезним листям, мали двостатеві шишки - дуже швидко вимерли.


Класс Гнетові

Класс ділиться на 3 родини:

1. Ефедрові - містить єдиний рід - ефедра (40 видів). Види, що відносяться до роду Ефедра, у більшості своїй кущі, а деякі чагарнички, заввишки до 40 см, листя дрібне ниткоподібне. Ростуть на скелях, пустельних, малородючих або навіть засоленых грунтах в районах Азії, Європи і Америки з теплим і сухим кліматом. Зустрічається на південному сході європейської частини Росії і в Сибіру. Ці рослини посухостійкі, морозостійкі, але не довговічні, лише зрідка доживають до 10-15 років. Ефедри використовуються для закріплення пісків, схилів, що обсипаються. Вони витончені і можуть прикрашати будь-які ландшафти. З ефедри хвощової отримують (мал. 3) ліки - ефедрин, що допомагає при серцево-судинних захворюваннях.

Ефедра хвощова


Мал. 3 Ефедра хвощова.

2. Араукарієві - дводомні рослини. Насіння дозріває у великих (до 35 см) кулястих шишках. Араукарії довгожителі, можуть рости і плодоносити на протязі декількох сотень років, максимальний вік 2000 років. Араукарії не лише красиві і довговічні дерева (мал. 4), вони забезпечують цінною будівельною деревиною жителів Південної півкулі, яка використовується також для виробництва меблів, різних виробів. Ці унікальні рослини, що мають велике екологічне і господарське значення, потребують турботи людей.

Араукарія бразильська


Мал. 4 Араукарія бразильська.

3. Вельвичиєві - включає тільки один вид - вельвичию дивовижну (мал. 5). Цю рослину називають дивом природи. Воно росте в кам'янистих пустелях Анголи і Південно-західної Африки, де упродовж декількох місяців не випадає ні краплі дощу. Жодне інше дерево не виживає в таких умовах. Стовбур - пеньок 50 см, діаметр 1,2 м утворює тільки два листи 3 метри завдовжки, які ростуть в ході усього життя, у старих листя розщеплюється на верхівках - створюється враження великого числа листя, дводомне, шишки розташовуються під листям

Вельвичия дивовижна


Мал. 5 Вельвичия дивовижна.

Клас Хвойні

 Хвойні формують природні ландшафти - тайгу на величезних просторах континентів. Їх значення в житті природи і в господарській діяльності людини велике. Будучи найважливішим компонентом біогеоценозів, вони мають величезне водозахисне і протиерозійне значення.  

 Хвойні рослини дають основну масу будівельної деревини і є  початковим матеріалом для багатогалузевої лісотехнічної  промисловості (відео 2).


Відео 2. Хвойні у промисловості.

 З хвойних отримують віскозу, шовк, целюлозу, штапель,  бальзами і смоли, соснову шерсть і камфару, спирт і оцтову кислоту,  дубильні екстракти і так далі, а також харчові продукти і вітаміни. Насіння  деяких араукарій, кедру, сибірської сосни мають до 79% масла, близького до прованського та мигдального. А у Японії хвойні мають культове значення (відео 3).


Відео 3. Хвойні у Японії.

Для медичної  промисловості хвойні служать початковою сировиною для отримання не  тільки вітамінів, але і препарату пінобіна (спазмолітичний засіб).  Багато видів хвойних використовують в народній медицині для лікування  туберкульозу, нервових розладів, хвороб нирок, сечового міхура,  геморою, глухоти і як антилепрозний засіб. Хвоя і молоді пагони деяких хвойних - незамінний зимовий корм  лосів, хвоєю живляться глухарі, а насінням сибірського кедра - багато  тварини і птахи (як і насінням інших хвойних). Шишкоягоди   ялівцю - корм тетеруків. Деревина тисових використовується для  виготовлення дорогих виробів і в меблевій промисловості, вона майже  не схильна до дії комах.


Контролюючий блок

1 Перерахуйте усі сучасні класи голонасінних.

2 Охарактеризуйте у загальних рисах для чого використовує людини голонасінні.

3 Яку роль грають хвойні для медичної промисловості?

4 Яку роль грають хвойні для тварин?


Список літератури

1. Урок на тему: "Отдел голосеменные. Общая характеристика" автор Полтавцева О. А.

2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас

3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2     Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.

4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.    2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.

5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия    л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)




Відредаговано та надіслано Кравчук Я.




Над уроком працювали

Кравчук Я. Л.

Борисенко І. Н

Полтавцева О. А.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. 




Предмети > Біологія > Біологія 7 клас