KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тематичне оцінювання. В. Скотт «Айвенго».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Тематичне оцінювання. В. Скотт «Айвенго». Повні уроки.


ТЕМА: Тематичне оцінювання. В. Скотт «Айвенго».


Содержание

Мета уроку

 • Ознайомлення з внеском Скотта в світову літературу
 • Ознайомлення з історичним романом «Айвенго»


Задачі уроку

 • Ознайомитись з основними роботами Скотта
 • Розглянути стислий переказ роману


План уроку

 1. Вальтер Скотт у світовій літературі
 2. Історичний роман «Айвенго»


Внесок Скотта в світову літературу

   Надзвичайний успіх Скотта у європейського читача свідчив про те, що його романи внесли до суспільної свідомості епохи щось нове і значне, щось важливе для культури XIX століття. Звичайно, і в попередні століття з'являлися твори, що показували, як в дзеркалі, обличчя своїх сучасників, тяжкі процеси зростання і занепаду культур. Завжди існувала література високої художньої цінності і повчальної правди. Проте Вальтер Скотт в своїх романах показав те, чого не знали його попередники. Його художні відкриття увійшли до плоті і крові європейської літератури і визначили найважливіші її особливості. Новаторство Скотта, що так глибоко уразило людей його покоління, полягало в тому, що він, як відзначив В.Г. Белінський, створив жанр історичного роману, "до нього не існувавшого".

Z27-5.jpg   Z27-8.jpg
   Скотт взявся за створення історичного роману, слідуючи правилу: "Щоб зацікавити читача, події, змальовані в творі, потрібно перекласти на вдачі епохи, в якій ми живемо, так само як і на її мову". У художній літературі Скотт перший поставив проблему історичного буття і долі країни в плані сповна сучасному і актуальному. Вперше в англійській літературі він створив романи філософсько-історичного змісту і тим самим виявився великим новатором, що захопив ціле покоління європейських читачів.


   Глибока симпатія Скотта до народних мас не викликає жодного сумніву. Краще, ніж хто-небудь інший з сучасних йому письменників, він розповів народне життя Шотландії в критичні періоди її історії. Несправедливості і утиску економічного, політичного і релігійного характеру, героїчні повстання доведеного до відчаю народу знайшли в ньому свого незрівнянного живописця. З дивовижною для того часу сміливістю він показав специфіку гірської Шотландії, родових будівель і психологію древніх кельтських кланів. У романах Скотта, мабуть, вперше в європейській літературі з'явився на сцені народ: не окремі більш менш видатні особи «простого звання», а цілі групи, натовпи народу - селяни, ремісники, пастухи, рибаки, воїни. Народ у нього - це справжній людський колектив, рухомий, мислячий, об'єднаний загальними інтересами і пристрастями, здібний до дії через власну закономірну реакцію на події.

Z27-6.jpg


Зацікавленість історією батьківщини

   Вальтер Скотт ще в дитячі роки проявив інтерес до історії своєї батьківщини, народних балад, родинних легенд. Пізніше детально вивчав історію Шотландії, Англії, інших країн Європи. Цікавився фольклором, архітектурою. Славу Скотту як письменнику принесли історичні романи. За своє життя Скотт написав 30 історичних романів. Дія роману відбувається в середньовічній Англії 1194 роки, коли до Англії після тривалої відсутності повертається Річард І, якого називали Левовим Серцем. Король Річард веде боротьбу з братом Джоном, який прагне захопити владу, а також з норманськими баронами, які хотіли зберегти свою незалежність від короля.

Z27-7.jpg
   Політичний конфлікт ускладнюється національним протистоянням: корінне населення - сакси не можуть змиритися з владою норманів в їх країні. У романі також представлені низи суспільства - доведені до розорення селяни перетворилися на розбійників, які ведуть боротьбу з пригноблювачами.


   Навіщо потрібні герої і які якості вони повинні мати? Герой - людина, здатна на вчинки, на які не здатні інші люди. Мета героя завжди благородна. Він повинен врятувати свою країну, свій народ, своє місто від смерті. Герой - завжди зразок для наслідування. Він сильний, розумний, чесний, справедливий, вірний, завжди готовий захистити. Роман «Айвенго» написав англійський письменник Вальтер Скотт. Він описав події часів норманського завоювання Англії, боротьбу саксів з норманами.


Герої роману «Айвенго»

   Героями можна вважати тих, хто втілює чесність, справедливість, вірність, - Айвенго, Робін з Локслі, Вамба, Гурт і ін. Сильна, смілива, непокірна леді Ровена і ніжна, розумна, співчутлива, здібна до самопожертвування Ребека - справжні героїні свого народу. У романі описані звичаї і побут саксів, норманів, євреїв в середньовічній Англії, правила проведення лицарських турнірів, кодекс лицарскої честі, культ Прекрасної Дами і т.п.

Z27-1.jpg
   «Айвенго» - один з найважливіших романів в творчості Вальтера Скотта, письменника-романтика. Він присвячений боротьбі саксів проти поневолення і встановлення влади норманов. Персонажами романа є англосакські володарі Седрік і Ательстан, син Седріка - юний лицар Айвенго, вихованка Ровена, норманські феодали і лицарі Фрон де Беф, де Буагільбер і де Мальвуазен, селяни-раби Гурт і Вамба, абат Еймер і ченці, король Річард Левове Серце, єврей Ісаак і його дочка Ребека.

Z27-2.jpg
   Як справжній лицар Айвенго наділений хоробрістю, чесністю, відданістю, відвагою, справедливістю, любов'ю до батьківщини і Прекрасної пані. Горда і сильна красуня Ровена вважає за краще померти аби ніколи не належати ворогам. Ребека - вірна дочка свого народу. Покірливість і зрада Ульріки ламають їй життя, приводять до смерті. Блазень Вамба, раб Гурт, Робін з Локслі - носії кращих людських якостей: вольнолюбства, сміливості, справедливості, вірності, честі і гідності.

Z27-9.jpg
   У романі представлені образи як реальних історичних осіб (Річард Левове Серце, принц Джон), так і вигаданих героїв (лицар Айвенго, леді Ровена, Ребека, Седрік Ротервудський та інші). Король Річард - справжній лицар: сміливий, мужній, відчайдушний, чесний. Виступає не лише як захисник інтересів баронів - норманів, а і корінного населення Англії - саксів, інтересів простого народу Англії. Він уміє дивно спілкуватися як з вищим світом, так і з простим народом. Проте, слава мужнього воїна була для нього більш важливою ніж слава мудрого правителя.


   У представленні Скотта норманські барони - пихаті, зухвалі люди, для яких не існує ні законів, ні моралі. Яскравий з цих образів - лицар ордена храмовників Бріан де Буагільбер. Він дуже честолюбний. Для нього і релігія, і рицарський орден, і люди - засоби досягнення особистої мети. Лицарські турніри - цікаве і прекрасне видовище того часу, яким захоплювалися всі: багачі, бідняки і дворяни. У середньовічній Англії вірили в чаклунство. Одну з героїнь роману, Ребеку звинуватили в чаклунстві, погрожують спалити на вогнищі. В романі Скотт дає детальне описання трапез, одягу того часу, лицарських лат.
   На сторінках роману оживає історія однієї з європейських держав. Гострий сюжет постійно тримає читача в напрузі. У романі на першому плані такі вічні людські цінності, як чесність, благородство, мужність, вірність.

Z27-3.jpg


Запитання

 1. В чому полягало новаторство Скотта в творах романтизму?
 2. Яким правилом керувався Скотт при написанні історичних романів?
 3. В якому віці Скотт зацікавився історією батьківщини?
 4. Назвіть основних героїв роману «Айвенго».
 5. Чому присвячений роман «Айвенго»?
 6. Які герої роману є реальними людьми, а які - вигаданими?
 7. Дайте коротку характеристику кожного з героїв роману «Айвенго».


Список використаних джерел

 1. Урок на тему: Місце Вальтера Скотта у світовій літературі, Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
 2. Урок на тему: Історичний роман В.Скотта «Айвенго», Величко В.К., учитель зарубіжної літератури, сш №10, м.Житомир
 3. Рейзов Б.Г. / Мистецтво Вальтера Скотта / Б.Г. Рейзов - Л.: Худож. літ., - 2006
 4. Самарін Р. / Вальтер Скотт і його роман «Айвенго» / Р. Самарін. - М., 2005Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.Над уроком працювали

Станішевський І.В.

Величко В.К.

Запорожець Н.В.

Хорошун К.Е.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас