KNOWLEDGE HYPERMARKET


Місце духовності і релігійності в людському житті

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Місце духовності і релігійності в людському житті. У чому полягає феномен віри. Що таке релігійні почуття і чому їх треба поважати


1. Що таке духовність та релігійність.

2. Що означає вірити.


Після цього уроку ви зможете:

 • Витлумачувати поняття «духовність», «релігійність»;
 • Пояснювати (на основі власного досвіду), що означає «вірити»;
 • Наводити приклади духовних потреб людини, вияву поваги до релігійних почуттів;
 • Обґрунтовувати право кожної людини на свободу в питаннях віри.

Поняття, які треба вміти застосовувати: духовність, релігійність, віра, релігія (віровчення).


1. Що таке духовність та релігійність

На уроках етики вже не раз ішлося про внутрішній світ людини, який по-іншому називають духовним. Стислим окресленням цього світу є, як ви пам'ятаєте, біблійний вислів «Не хлібом єдиним житиме людина». Духовний світ кожної людини - індивідуальний. Його наповнення залежить тільки від нас. З духовним світом пов'язане поняття духовність.


Духовність визначають як здатність людини творити духовний світ. Передусім ця здатність виявляється в самовдосконаленні, бо духовний світ перебуває всередині кожного з нас - це наші думки, мрії, враження, почуття, зрештою - наше прагнення досягти ідеалу, вгати кращими, досконалішими. Збірник давньоєврейських настанов так характеризує духовність: «Що старішими стають люди, які живуть духовним життям, то ширшим стає їхній розумовий кругозір, яснішає їхня свідомість; люди ж, які живуть тільки мирським (світським, буденним) життям, з роками згасають». Духовність є тією магнетичною властивістю, яка робить людину цікавою для інших. Ідеться не лише про знання, досвід, товариськість або щедрість. Так, наприклад, український історик, письменник Микола Костомаров, який жив у Петербурзі, зачаровував своєю любов'ю до України. Тих, хто бував у Костомарова в його петербурзькому помешканні, неодмінно вражав цей дух рідної землі. «У цьому затишному куточку, звідки численні книги майже витісняли господаря, все нагадувало рідний край: і образ охтирської Богоматері, і портрети давніх діячів України, і рідна мова.., - згадував сучасник Костомарова. - Там начебто привиджувався куточок далекої України».


Для багатьох людей духовне життя пов'язане зі служінням Богу. Такий прояв духовності називають релігією (від латинського -«святість, «побожність»). У цьому сенсі духовне життя протистоїть світському (мирському) - від слів «світ», «мир».


З уроків історії ви знаєте, що релігійні уявлення були притаманні найдавнішим людським спільнотам. Упродовж тривалого у людство сповідувало різноманітні релігійні вчення, обожнюючи попервах світ речей та природи навколо себе (фетишизм, тотемізм, магія). Згодом наші предки стали вірити в богів. Рису, тло визначає, якою мірою людина перейнята релігійними ідеями, цінностями, нормами, наскільки релігія впливає на життя людини, називають релігійністю. Коли кажуть, що людина релігійна, не означає, що в основі її духовного життя лежить певна релігія, віра в Бога. Таку людину називають іще побожною, або набожною.


Виявом світосприйняття побожної людини є релігійні почуття -любов до Бога, благоговіння, смиренність (покірливість) та інші переживання. Своєю глибиною вони не тільки не поступаються жодному з інших почуттів, а часто переважають їх. Ось чому релігійними почуттями не можна легковажити, їх не можна зневажати, бо цим ми принижуємо, ображаємо людину.


Духовність - вияв внутрішнього світу людини; здатність до творення духовного світу, до самовдосконалення.

Релігійний - 1. Який вірить у Бога й старанно виконує всі релігійні обряди. 2. Який стосується релігії, ґрунтується на релігії.


2. Що означає вірити

Кожному з вас випадало вживати слово «вірити». «Ти мені віриш?» - питаємо в приятеля, переповідаючи захопливу історію, що сталася напередодні. Отже, «вірити» означає не сумніватися в правдивості, істинності почутого чи побаченого, тобто приймати щось за правду. Втім слово «вірити» має й інше значення: бути впевненим у чому-небудь, приймати на віру. У цьому сенсі віра -це впевненість у чомусь, яка не потребує жодних доказів. Один авторитетний церковний діяч якось зауважив, що віра полягає в тому, що ми віримо в те, чого не бачимо.


Є віра в Бога. Це віра у вищі сили, у невідворотну перемогу добра над злом, у силу правди та любові. Для побожної людини віра в Бога становить основу моральності. Вона є дороговказом для вибору між добром та злом: оскільки все у світі живе за Божими законами -заповідями, то дотримання заповідей - це добро, а порушення їх -зло (гріх).


Багато людей вірять у науку. Це віра в те, що людський розум здатний творити справжні дива.

Є віра в людину. Це віра в те, що в людині втілено виняткові можливості й здібності, що в кожній людині більше доброго, ніж лихого.

Буває віра в себе. Це віра в можливість власними силами досягти в житті чогось великого, корисного для інших.

Істотною особливістю віри є те, що вона не потребує доказів. Віра допомагає людини жити, вона сповнює силою й дарує надію.


Від 988 р., коли великий князь Володимир запровадив християнство як державну релігію, наш народ сповідує християнські цінності любові, добра, справедливості, вшановуючи Ісуса Христа. Щоправда, Україна є рідною землею для представників інших народів. Тож чимало в нас людей, які вірять в Аллаха - вони сповідують мусульманство. Є й такі, хто сповідує іудаїзм. Проте якими б відмінними не були ці релігії, спільним для них є віра в єдиного Бога.

Ті ж, хто не вірить у Бога, шукають осердя в іншому. Найгірше тим людям, хто ні в що не вірить. Людині, позбавленій віри, нема на що обіпертися, нема на що сподіватися. Така людина не має моральних настанов та пересторог: «Не чини лихого!»

Внутрішній світ такої людини темний і плутаний. Ось чому філософи переконані, що духовність людини ґрунтується на вірі, надії та любові.

 Прочитайте притчу та поміркуйте.  - Що означає «вірити»?
- Чи потребує доказів людина, яка вірить?


У перукарні

Один добродій завітав до перукаря. Як зазвичай водиться, розбалакалися. Говорили про всяке. Несподівано розмова торкнулася Бога.

-    Щоб ви мені не казали, а я в Бога не вірю, - почав перукар.
-    Чому? - спитав добродій.
-    Та це ж ясніше ясного. Досить вийти за поріг, щоб переконатися, що Бога немає. Скажіть на милість, чи було б стільки хворих, нещасних людей, якби Бог був? Чи були б безпритульні діти? Ні, коли б Бог був, не було б ні страждань, ні болю.

Неможливо уявити, що Бог-чоловіколюбець дає згоду на все це.

Добродій на мить замислився, проте від суперечки утримався. Коли перукар закінчив свою роботу, добродій підвівся. Вийшов з перукарні і раптом побачив неголеного й зарослого чоловіка. Здавалося, той не відвідував перукаря цілу вічність.

Поспостерігавши трохи за нечупарою, добродій повернувся до перукаря.
-    Знаєте, що маю сказати? Перукарів не існує.
-    Як це? - здивувався майстер. - А я ж тоді хто? Я ж перукар!
-    Ні! - вигукнув добродій. - Перукарів не існує, бо інакше не було б неголених та незачесаних людей, як он той чолов'яга за вікном.
-    Ну що ви таке кажете. Справа не в перукарях, а в тому, що не всі до мене приходять.
-    Ось воно що! - погодився добродій. - І я так думаю: Бог є. Але не всі люди приходять до нього.
 
Роздивіться ілюстрації, на яких зображено храми різних релігій.Чи сприяють споруди зміцненню віри? Чому так думаєте?

І. Оцініть себе, зарахувавши за кожну відповідь по 1 балу.


1. Що таке духовність?

2. Яку людину називають релігійною?

3. Як треба ставитися до релігійних почуттів?

4. Коли слова «духовний» і «релігійний» є синонімами?

5. Що таке віра?

6. У що можуть вірити люди?

7. Як ведеться людині без віри?

8. Чому люди вірять у Бога?

9. Яка релігія в Україні має найглибші традиції?

10. Як пов'язані віра, надія та любов з духовністю людини?

11. Що є добром для побожної людини?

12. Що таке Божі заповіді?


II.    Роздивіться ще раз картину, вміщену на початку параграфа, й поміркуйте, чому образ Марії Магдалини не перестає бентежити уяву митців. У чому сила цього образу? На чому, по-вашому, ґрунтується глибока віра?


1.    Поміркуйте над українськими прислів'ями. Оберіть одне й напишіть за ним невеличкий твір-міркування «Чому ми прагнемо віри».

Невіра й невірою буде.

Двом богам ніколи не моляться.

Без Бога ні до порога.

Кому Бог поможе, то й усе переможе.

Бачить Бог з неба, що кому треба.

Від серця до Бога навпростець дорога.


2.    Поміркуйте над ситуацією. Чому розплакалася Наталка? Що таке релігійні почуття? Як треба до них ставитися? На уроці літератури шестикласники читали уривок з Біблії, у якому йшлося про страждання і смерть Ісуса Христа. Наталка розплакалася, а її сусід Петро, назвавши дівчину плаксою, засміявся. Наталка підхопилася й вибігла. На якусь мить у класі запала тиша.

3.    Які релігійні свята ви знаєте? Які традиції, пов'язані з їх святкуванням, вам відомі?


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.

Вислано читачами з інтернет-сайтівВся шкільна программа онлайн, безкоштовні підручники,конспекти уроків, рефератів з етики, питання та відповідді.

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.