KNOWLEDGE HYPERMARKET


Типи мовлення: розповідь, роздум, опис (повторення)особливості будови розповіді Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Типи мовлення: розповідь, роздум, опис (повторення)особливості будови розповіді. Повні уроки 


Тема уроку: Типи мовлення: розповідь, роздум, опис (повторення)особливості будови розповіді.


Содержание

Мета уроку

поглибити знання п’ятикласників про типи мовлення, їх структуру й особливості, навчити з’ясовувати приналежність текстів до того чи іншого типу мовлення; розвивати творчі вміння працювати над текстом, знаходити ознаки текстів різних типів мовлення; формувати вміння складати тексти розповіді, описи, роздуми в діалогічній та монологічній, усній та писемній формах.


Тип уроку

урок повторення з елементами поглиблення.


Хід уроку


 Прочитати текст. Визначити жанрові особливості тексту. До якого типу мовлення він відноситься?

                                                               Хвіст тварини – парашут.

Рятуючись від куниці, все вище й вище по сучках лапатої ялини забирається білка. Куниця ось-ось наздожене її. Попереду два сучки, один. І раптом … білка розпластує лапки, розправляє хвоста й кидається вниз із самісінького вершечка високої ялини.

M22a.jpeg

Хвіст діє як парашут, і білка плавно приземляється на галявині, обдуривши свого найлютішого ворога. У куниці хвіст не може правити за парашут, і поки вона спускається з ялини, білка вже знаходить куточок.

M22b.jpeg

Такий же парашутист смугастий бурундук. Завдяки хвостові-парашуту йому нічого не варто стрибнути на землю з вершечка величезного кедра. Прочитати текст мовчки. Довести, що він є описом. Визначити, з яким типом мовлення поєднаний. яку стилістичну роль у тексті відіграє слово мов?

                                                                     Таємна розмова.

Тихо в лісі: повітря не дихне, ніщо не шеберхне, жодна рослинка не схилиться, не злякає маленької комашки. Мов усе поснуло, мов зачароване. Зате горою йде гучна розмова вітру з лісовим верховіттям. Ось чутно, як несе вітер якусь новину з далекого лісу, що синіє за горбочком. Здалека чутно глухий гомін; він наближається, дужчає, обхоплює верховіття, і здається, що кожне дерево кожним листочком шепотить якесь чарівне слово, а ті слова, зливаючись у чудову гармонію лісового шепотіння, хвилею котяться далі, завмираючи в просторі… За першою хвилею котяться друга, третя… (М. Коцюбинський).


Переказати докладно текст.

Типи мовлення

В українській мові існує три типи мовлення: опис, розповідь, роздум. Кожна людина впродовж свого життя перебуває в різних ситуаціях і користується різними типами мовлення.

M22f.jpeg

Розповідь

– повідомлення про певні події, що відтворюються в часі. Загальна структура розповіді наступна: початок, розвиток, кінець події. Розповідь має деякі різновиди: повідомлення, оповідання, відповідь, найменування, перелік, оголошення.

Опис

– розповідь про властивості, ознаки певного предмета або явища. В ньому подається характеристика людини, предмету, явища природи шляхом перерахунку їх суттєвих ознак. Саме головне в описі – надати читачу повне, конкретне або цікаве уявлення про головний об’єкт. Описи бувають: пейзажні, портретні, інтер’єру, характеристики явищ, предметів, людини.

Роздум

– висловлювання про причини якостей, ознак, подій. У роздумі обов’язково присутні три частини: теза, докази, висновок. Чисті описи, роздуми, розповіді використовуються рідко. У текстах найчастіше зустрічається, що описи входять до змісту розповіді або зв’язані з роздумом, або роздум може доповнювати розповідь.


Прослухайте текст. Визначити тему та основну думку. Назвати, які мовні засоби використані в тексті? З’ясувати спосіб зв’язку речень у поданому тексті. До якого типу мовлення належить цей текст? Аргументуйте відповідь, наводячи прикладами з тексту.

Книга вчить, як на світі жить. Книга в житті людини посідає чи не найважливіше місце. На сьогодні, мабуть, не можливо уявити наші буденні дні без книги. З неї ми вичерпуємо знання, довідуємося про історію своєї держави, її символіку, життя рідного народу, його культуру. А ще книга має і виховне значення. Вона вчить нас справедливості, патріотизму, шанобливості, поваги до праці і людей праці, до матері, жінки-берегині, співчуттю до людського горя, бережливого ставлення до природи. Багато хто писав: «Письменники – це люди, наділені Божим даром!», і якби не було таких титанів, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, наша література була б набагато біднішою.

M22d.jpeg

Складіть власне висловлювання про значення книги у вашому житті, дотримуючись поданого типу мовлення.Уявімо ситуацію, що ви вчитель української мови і перевіряєте твори учнів. Їм необхідно було описати свою домашню тварину. Хто з учнів впорався з завданням, а хто ні? Чому?

Текст 1. У мене дома є кицька Аліса. Коли ми її взяли, вона була пухнаста і кругленька, як колобок. З кожним днем вона ставала все більшою і більшою. Нарешті кицька виросла. Тепер вона народжує нам кошенят і ми їх роздаємо у добрі руки.

M22e.jpeg

Текст 2. На дивані лежить кішка. Яка вона гарна й пухнаста! По її великих і добрих очах я розумію, що моя тваринка їсти хоче, спати або гуляти. Попелясто-сіра мордочка ніби завжди усміхнена. Шерсть на ній блискуча, густа і завжди тепла. Її маленькі лапки, наче одягнені в білій шкарпетки, швидко рухаються по кімнаті. Часто настовбурчені вуха говорять про те, що тварина готується до якихось наступних дій. Моя киця – найкраща!


Домашнє завдання.

Написати твір-розповідь про свою родину, використовуючи опис.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Тексти різних типів - розповідь, опис, роздум (повторення)», Стецюк Тетяна Михайлівна, спеціаліст вищої категорії, Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10.

2. Урок на тему: «Повторення вивченого про типи і стилі мовлення», Пархоменко Л. С., учитель української мови та літератури, Дружківська школа № 7 Донецької обл.

3. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.Над уроком працювали

Стецюк Т. М.


Пархоменко Л. С.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас