KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тихий океан – найбільший океан Землі. Повні уроки

Полужирное начертание

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Географія: Тихий океан – найбільший океан Землі.Повні уроки


Тихий океан – найбільший океан Землі

Содержание

Мета

Познайомитися школярів із найбільшим океаном на Землі - Тихим океаном.

План

1. Загальні відомості про Тихий океан.
2. Клімат Тихого океану.
3. Рельєф дна Тихого океану.
4. Рослинний та тваринний світ Тихого океану.

Загальні відомості про Тихий океан

Тихий океан, Pacific ocean (англ.), Océano Pacífico (ісп.), 太平洋 (японською читається "Тайхе-йо") - найбільший та найглибший океан на Землі. Середня глибина океану - 3980 м, а найбільша - 11 022 м в районі Маріанської впадини.

Він омиває береги 5 материків:


океан

У Тихому океані вміщається ціла частина світу - Океанія.

Тихий океан має найбільшу протяжність в екваторіально-тропічній зоні - 17,2 тис. км, що обумовлює його роль гігантського акумулятора сонячної енергії на планеті. З півдня Тихий океан широко відкритий впливу антарктичної області, а водообмін з Північним Льодовитим океаном через Берингову протоку занадто малий. Водообмін з Індійським океаном здійснюється через широкий протоку між островоом Тасманія і Антарктидою, а також через протоки Зондського архіпелагу; з Атлантичним - через вузьку протоку Дрейка. Наявність у верхньому стометровому шарі дуже теплих (вище 25 °) вод в центральній і західній частинах океану обумовлює широке поширення коралів, що утворюють численні острови і рифи. Виняткове явище являє собою Великий Бар'єрний риф на північний схід і схід від Австралії, який простягається на 2 тис. км від затоки Папуа до острова Фрейзер.


океан

Кораловими рифами оточені архіпелаги Каролінські, Маршаллових островів, Лайн, Фіджі, Тонга та багатьох інших.

На північних і західних околицях Тихий океан включає моря: Берингове, Охотське, Японське, Східно-і Південно-Китайські, Арафурське і малі моря Індонезійських островів. Ці моря займають близько 8% площі океану. одночасно в самому океані виділяються великі акваторії, традиційно також звані морями: Філіппінське, Ново-Гвінейській, Коралове, Фіджі, Тасманове на заході, Росса, Амундсена, Беллінсгаузена на півдні. На північному сході виділяється залив Аляска. Острівні дуги і підводні хребти відокремлюють океан від окраїнних морів і поділяють ложе океану на чимале число великих і дрібних улоговин, багато з яких мають жолоба з глибоководними западинами глибиною понад 6 км. Характерною особливістю Тихого океану, в порівнянні з іншими, є велика кількість островів, особливо в його центральній і західній частинах. Всього їх налічують біля 10 тис. загальною площею 1,26 млн. км2 і населенням понад 8,3 млн. чоловік.

Величезні розміри океану і значна віддаленість його центральних областей від материків зумовлюють високу стабільність гідрологічних умов у просторі і в часі в порівнянні з іншими океанами. З розмірами Тихого океану пов'язані і його своєрідні «рекорди»: найсильніші вітри, найвищі і найдовші хвилі, найбільші антарктичні айсберги, найбільш руйнівні хвилі - цунамі тощо.

Клімат Тихого океану

Води Тихого океану простягаються від антарктичних до північних полярних широт. У південній частині океан інтенсивно обмінюється водами з Індійським і Атлантичним. У північній частині обмін через Берингову протоку дуже малий, і потік холодних арктичних вод і льодів на південь практично відсутній. Внаслідок цього широтні контрасти властивостей океанічних вод на північ від 40 ° пн. ш. значно менші, ніж в Атлантичному океані.

У порівнянні з іншими океанами Тихий має найбільшу ширину в екваторіально-тропічній зоні обох півкуль, тобто в зоні найбільш інтенсивного накопичення тепла. Середня температура на його поверхні (19,37 °) вище, ніж в Атлантичному (17,58 °) та Індійському (17,85 °) океанах. У той же час температура всієї товщі вод (до 6000 м) в Тихому океані (3,66 °) менше, ніж в Атлантичному (3,74 °) та Індійському океанах (3,99 °). Тлумачиться це тим, що в його загальному теплозапасі частка холодних глибинних вод значно вище, аніж в других океанах.

Рельєф дна Тихого океану


океан

Тихий океан посідає особливе місце на нашій планеті як за своїми гігантськими розмірами, так і за особливостями геологічної будови дна. Для розуміння геологічної будови і еволюції Землі необхідно вивчати будову дна Тихого океану.

Середня глибина Тихого океану - 3980 м, максимальна - 11022 м. До країв океану приурочені максимальні контрасти рельєфу Землі. Перевищення південноамериканських Анд над Перуанско-Чилійським жолобом складає 14 750 м, Камчатки над Курило-Камчатський жолобом - 11750 м, Маріанських островів над прилеглим жолобом - 11500 м.

На півночі, заході і південному заході Тихий океан оточений складною перехідною у відношенні до материків зоною - системою жолобів, острівних дуг і крайових морів, південні і східні обриси більш прості. Гігантська чаша океану розчленована підводними хребтами на ряд улоговин.

Ложе Тихого океану займає 62,6% його площі. Серединно-океанічним хребтом, а також різними хребтами, валами і підняттями, ложе розділяється на ряд улоговин, межі між якими проводяться досить умовно.

Земна кора ложа Тихого океану місцями розчленована розломами. Деякі з них простежуються на багато тисяч кілометрів.

Для ложа Тихого океану характерні підводні гори - ізольовані конічні підняття з округлою або овальною основою висотою понад 500 м. У Тихому океані їх налічується близько 7,1 тис. Переважна більшість гір являє собою вулкани.

Рослинний та тваринний світ Тихого океану

На долю Тихого океану припадає понад 50% всієї біомаси Світового океану. Життя в океані представлена численно і різноманітно, особливо в тропічній та субтропічній зонах між узбережжями Азії та Австралії, де величезні території зайняті кораловими рифами та мангровими заростями. Фітопланктон Тихого океану в основному складається з мікроскопічних одноклітинних водоростей, які налічують близько 1300 видів. Близько половини видів відносяться до перидиней і дещо менше - до діатомей. У мілководних районах і в зонах апвелинга зосереджена велика частина рослинності. Донна рослинність Тихого океану налічує близько 4000 видів водоростей і біля 29 різновидів квіткових рослин. У помірних і холодних регіонах Тихого океану масово поширені бурі водорості, зокрема з групи ламінарієвих, причому в південній півкулі зустрічаються гіганти з цього сімейства довжиною до 200 метрів. У тропіках надзвичайно поширені фукусові, великі зелені і особливо відомі червоні водорості, які поряд з кораловими поліпами є рифоутворюючими організмами.


океан


океан

Тваринний світ Тихого океану за видовим складом у 3 - 4 рази багатший, аніж в доугих океанах, зокрема в тропічних водах. В індонезійських морях відомо більше 2 тисяч видів риб, у північних морях їх налічується лише близько 300. У тропічній зоні океану налічується більше 6000 видів молюсків, а в Беринговому морі їх біля двухсот. Характерними особлтвостями фауни Тихого океану є древність багатьох систематичних груп і ендемізм. Тут мешкає велика кількість древніх видів морських їжаків, примітивні роди мечохвостів, деякі дуже давні риби, що не вижили в других океанах (таких як, іорданія, гільбертідія); 95% всіх видів лососевих мешкають в Тихому океані. Ендемічні види ссавців: дюгонь, морський котик, сивуч, морський бобер. Для багатьох видів фауни Тихого океану притаманний гігантизм. В північній частині океану популярні гігантські мідії та устриці, в екваторіальній зоні проживає самий здоровий двостулковий молюск тридакна, масою до трьохсот кілограм. У Тихому океані найбільш яскраво представлена ультраабісальна фауна. В умовах величезного тиску, низької температури води на глибині більше 8,5 км мешкає близько 45 різновидів, з яких більше 70% ендеміки. Серед цих видів переважають голотурії, що ведуть дуже малорухливий стиль життя і можуть пропускати через травний тракт величезну кількість ґрунту, який є унікальним джерелом живлення на цих глибинах.


океан


Предмети > Географія > Географія 7 клас