KNOWLEDGE HYPERMARKET


Узагальнення з теми Небесні тіла. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Узагальнення з теми “Небесні тіла” . Повні уроки

Содержание

Мета уроку

згадати, узагальнити та знайти щось нове по темі небесні тіла.

Хід уроку

Найближча до нас зірка - Сонце. До Сонця - 150 000 000 кілометрів. Це в 270 000 разів ближче, ніж до найближчої, виключаючи саме Сонце, зірки. Ясно, чому дуже багато чого, що відомо про зірок, ми знаємо завдяки нашому денного світила.
Priroda5 22 1.jpg
Мал. 1 Зірки

Небесні тіла


Навіть світло від найближчих зірок іде кілька років, а самі зірки у найбільш потужні телескопи видно як точки. Втім, це не зовсім так: зірки видно у вигляді крихітних дисків, але це пов'язано з спотвореннями в телескопах, а не зі збільшенням. Зірок незліченна безліч. Ніхто не в силах точно сказати, скільки існує зірок, тим більше зірки народжуються і вмирають. Можна лише приблизно заявити, що в нашій Галактиці близько 150 000 000 000 зірок, а у Всесвіті невідоме число мільярдів галактик ... А от скільки зірок можна побачити на небі неозброєним оком відомо точніше: близько 4,5 тисяч. Більше того, поставивши за певною межею яскравості зірок, близьким за доступністю оці, можна це число назвати точніше, мало не до одиниць. Яскраві зірки давно пораховані і занесені в каталоги. Яскравість зірки (або, як кажуть, її блиск) характеризується зоряною величиною, яку астрономи давно вміють визначати. Так що ж таке зірки?
Зірки - розжарені газові кулі. Температура поверхні зірок різна. У деяких зірок вона може досягати 30 000 К, а в інших - лише 3 000К. Наше Сонце має поверхню з температурою близько 6 000 К. Треба обмовитися, що говорячи про поверхню, ми маємо на увазі лише видиму поверхню, тому що ніякої твердої поверхні біля газового кулі бути не може.
Космос часто називають безповітряним простором, вважаючи його порожнім. Однак, це не так. У міжзоряному просторі є пил і газ (в основному, гелій і водень, причому останнього значно більше). У Всесвіті існують цілі хмари пилу і газу. Завдяки цим хмарам нам не видно центр нашої Галактики. Хмари ці можуть мати розміри в сотні світлових років, а їх частини можуть стискуватися під дією сил гравітації.
Priroda5 22 2.jpg
Мал. 2 зірковий пил
Наша планета оточена великою атмосферою. Відповідно до температурою складом і фізичними властивостями атмосфери можна розділити на різні верстви. Тропосфера - це область, що лежить між поверхнею Землі і висотою в 11 км. Це досить товстий і густий шар, що містить більшу частину водяної пари, що знаходяться в повітрі. У ній мають місце майже всі атмосферні явища, які безпосередньо цікавлять жителів Землі.
Планети, пов'язані з земної групи - Меркурій, Венера, Земля, Марс, Плутон - мають невеликі розміри і маси, середня щільність цих планет у кілька разів перевершує щільність води; вони повільно обертаються навколо своїх осей; у них мало супутників (у Меркурія і Венери їх взагалі немає, у Марса - два, у Землі - один).

Відео Марс – що там?

Відмінності планет земної групи


Подібність планет земної групи не виключає і деякого відмінності. Наприклад, Венера, на відміну від інших планет, обертається в напрямку, протилежному її руху навколо Сонця, причому у 243 рази повільніше Землі .. Період обертання Меркурія (тобто рік цієї планети) тільки на 1 / 3 більше періоду його обертання навколо осі. Планети земної групи, подібно до Землі і Місяці, мають тверді поверхні. Поверхня Меркурія, що буяє кратерами, дуже нагадує місячну. "Морів" там менше, ніж на Місяці, причому вони невеликі. Як і на Місяці, більшість кратерів утворилися в результаті падінь метеоритів. Там, де кратерів трохи, ми бачимо порівняно молоді ділянки поверхні.
Система супутників Юпітера нагадує Сонячну систему в мініатюрі.
Priroda5 22 3.jpg
Мал. 3 Супутники Юпітера
Чотири супутника, відкриті Галілеєм, називають галілєєвих супутниками. Це Іо, Європа, Ганімед і Каллісто. Найбільший з них - Ганімед - перевершує за розмірами Меркурій (але вдвічі поступається цій планеті за масою). Пролітаючи поблизу супутників Юпітера (а потім Сатурна), американські автоматичні міжпланетні станції "Піонер" і "Вояджер" передали на Землю фотографії із зображенням їх поверхонь, які нагадують поверхні Місяця і планет земної групи.
Особливо схожий на Місяць Ганімед. Крім кратерів, на Ганімеді багато довгих хребтів і смуг, що утворюють своєрідні розгалужені пучки.
Унікальна поверхня Іо, на якій відкриті діючі вулкани, і вона буквально вся залита продуктами їх виверження.
Priroda5 22 4.jpg
Мал. 4 супутник Іо
Дуже багато кратерів на Каллісто. На фотографіях цього супутника видно багатокільцеву структура ("Бичачий око") діаметром 600 км з системою концентричних кілець (до 2600 км у діаметрі), ймовірно, породжена ударом метеорита.
 Priroda5 22 5.jpg
Мал. 5 парад планет
Видимим парадом планет називається планетна конфігурація, коли п'ять яскравих планет Сонячної системи (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн) у своєму русі по небозводу підходять один до одного на близьку відстань і стають видні в один час в невеликому секторі (10 - 40 градусів ) неба.

Відео парад планет


Згідно сучасним уявленням космогоній в центрах галактик повинні знаходитися чорні діри. Як відомо, "чорні діри" не можна виявити безпосередніми спостереженнями - їх існування встановлюється за тому потужному впливу, який вони надають своїм тяжінням на рух навколишнього матерії.

Відео чорні дири та матерії

Астероїд


Астероїд - невелике планетоподобні тіло Сонячної системи (мала планета). Найбільший з них Церера, що має розміри 970х930 км. Астероїди за розмірами сильно розрізняються, найменші з них не відрізняються від часток пилу. Кілька тисяч астероїдів відомо під власними іменами. Вважають, що налічується до півмільйона астероїдів з діаметром понад півтора кілометрів. Однак загальна маса всіх астероїдів менше однієї тисячної маси Землі.

Відео астероїди

Перевірка знань


Контролюючий блок
1. Чи є вода на зірках?
2. Чим відрізняються зірки від планет?
3. Як знайти чорну діру?
4. Супутник Юпітера Ганімед має діаметр, що перевищує діаметр Меркурія. Чи можна стверджувати, що і маса його більше маси цієї планети?
5. Чим Європа в космосі відрізняється від Європи на Землі?


Список використаних джерел

1. И.Шкловский // Земля и Вселенная. - 2009. - N 4. - С.190 - 195.
2. Гетман В.С. Внуки солнца: Астероиды, кометы, метеоритные тела. – М.: Наука, 2002.
3. Воронцов-Вельяминов Б.А. Очерки о вселенной.-М.:"Наука".
4. Детская энциклопедия .Т. 1-  Издательство «Педагогика», М.: 2009.
5. В.Н.Комаров «Приглашение к звездам»
6. Урок на тему «Небесні тіла» - Соколова Тамара Степанівна, м. Запоріжжя.


Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Соколова Т. С.

Лісняк А.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас