KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок узагальнення. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Урок узагальнення. Повний урок

Содержание

Мета уроку

Узагальнення знань учнів про предмет історія України, підготовка до тематичного оцінювання.

Завдання уроку

Узагальнити набуті знання, поглибити знання про види історичних джерел та відомих українських істориків, дослідити історичне значення свого рідного міста.

Хід уроку

Готуємось до тематичного оцінювання


1. У 5 класі ви розпочали вивчення декількох наук: вчителі української мови дають вам базові знання рідної мови (лінгвістика чи мовознавство), уроки математики слугують для ознайомлення з математичними науками, зі світом літературознавства ви ознайомитесь на уроках літератури. Подумайте, що спільного у історії з цими науками і що відмінного.


книга
2. Які знання з тих, що ви встигли отримати на уроках історії, знадобляться вам у житті?


3. Яку роль має у суспільстві історія? Що дає вона людству?


4. Поміркуйте, які науки частково виконують завдання історії? Які науки ще вивчають минувшину? Чим саме вони займаються?


5. Подумайте і дайте відповідь, які види історичних джерел зображені на ілюстраціях, до якого виду належить кожна пам′ятка?


пам′ятка


пам′ятка


бандурист


наскельні розписи


4. Переставте літери так, щоб вони логічно склалися у назву науки, яка займається дослідженням географічних назв.


ОКПІТОНІМА.


5. Чи ця наука – розділ мовознавства? Яку роль грає вона у дослідженні минулих часів?


6. Професіоналів, які досліджують минуле – археологів, істориків, нумізматів – час від часу ми знаходимо головними героями творів фантастики (літературних і кінематографічних). У книгах та кіно вони вміють бачити крізь стіни, ніби вони прозорі, чути голоси духів давно померлих людей, або лісу, водойм, гір. Придумайте розповідь, яку почув вчений-археолог від трипільського глечика.


7-vchglek-istU5.jpg


Використайте для вашої розповіді опорні слова накшталт: коли? хто? де? який? Зберігається, знайшли,  кольори, розмір,  вік, призначення, матеріал.

Фішки для допитливих

Трипільська кераміка


Трипільська цивілізація - це перш за все культура осілого землеробства. Разом з сусідніми культурами (кукутені - в Румунії і Болгарії і древнєямної - від Дніпра ка Уралу) вона складала обширну область, об'єднану рядом загальних ознак:     

- поява мідних виробів, поряд з кам'яними;

- панування орного землеробства і домашнього тваринництва;

- наявність розписного глиняного посуду, глинобитних будинків, глиняних статуеток і землеробських сонячних культів (близьких до подібного культу Арієв, племен Древньої Індії - територія від Китаю, Індії, Монголії до сучасного Ірану).




Трипільська археокультура ділиться на три тимчасові періоди, відмінних по рівню урбанізації, розвитку сільського господарства і способів виготовлення і орнаментациі керамічного посуду.  Середній період розвитку трипільської культури тривав приблизно від 3600 до 3100 року до нової ери.


У поселеннях при розкопках виявляють майстерні по обробці каменя, знаряддя мідного виготовлення.




У трипільському орнаменті виражені уявлення про природні явища, зміну дня і ночі, пір року. Орнаментация посудин змальовує оранку і посіви, тварин і стебла рослин. Різноманітність сюжетів вражаюча: тут і переплетення косих потоків дощу, і схід посівів, що охороняється священними собаками...


Найважливішим релігійно-міфологічним символом була Велика Мати-всесвіт.  Одним з головних атрибутів землеробського культу було Сонце (символ один з Початків Життя - чоловіче божество), у тому числі змальовуване у вигляді хреста-свастики . З цим культом, вважається, позв'язані і трипільські глиняні статуетки жіночого божества, що втілює Матір-природу (як другий Початок Життя) і її родючість.


Культура Тріпілля до кінця IV тисячоліття до нової ери володіла високою мірою розвитку, як у сфері виробляючого господарювання, так і в духовно-релігійної області. Утворення великих поселень і міст - ознака високого рівня організації суспільства, що могло відображати наявність в даний період в тріпольцев зачатків держави. Статуетки Матері-Природи знаходять по всій області поширення культури Тріпілля.


Слід відзначити високохудожні роботи з глибоким задумом автора виявити через гру колірних контрастів символічний ряд, наприклад початки життя і його перших проявів.


У археологічних матеріалах трипільської культури виявили: жіночі фігурки, моделі жител, "чотирьохгруді" судини, барвистий розпис кераміки, спіральний і зміїний орнаменти і багато що інше. 


8tripol-ist5.jpg


Трипільський матеріал, зібраний на просторі від Нижнього Дунаю до Середнього Дніпра, можна умовно підрозділити на три категорії: культові місця і споруди, ритуальна пластика і багатообразна орнаментика побутового і ритуального посуду, що вигідно виділяє трипільську культуру з числа інших культур фарбованої кераміки.


6. Поділіть дані слова на 2 речення. Які з них зайві. Поясніть, чому?


Писемні історичні джерела, прислів'я, посуд, старовинні споруди, генди, рукописні книги, знаряддя праці, ленаписи на речах, речові історичні джерела, одяг.


7. Про яких вчених-істориків України ви можете розповісти? До кого з них можна використати слова: першовідкривач, найславетніший?

Довідка

Михайло Грушевський (1866-1934)


Особистість Михайла Сергійовича Грушевського займає провідне місце в історії України. Всесвітньо відоме вчений Вернадський, перший президент Української академії наук, назвало його найвидатнішим українським істориком, людиною величезної ерудиції. М. Грушевський — український історик світового рівня і патріот свого народу, що створив перше, найфундаментальніше дослідження історії України від прадавніх часів до другої половини XVII ст — "Історія України-Русі" в 10 томах (13 книгах). Володіючи енциклопедичними знаннями, здатністю глибоко аналізувати і в художній формі відтворювати історичні процеси, він проявив себе в багатьох галузях знань: історії, археології, літературознавстві, фольклоризмі. Разом з тим доля М. Грушевського ілюструє пафос і трагізм нашої історії першої третини XX ст.


8. Поясніть значення слів: музей, герб,  монета, архів, карта? Як вони пов′язані з історичною наукою?


9. Які історичні музеї ви знаєте?


10. Які карти, монети та інші речові історичні джерела ви бачили на власні очі? До якої епохи вони належать, до якого народу?


11. Для чого використовуються історичні карти?


12. Чи актуальна насьогодні така наука як археологія?


9. Розкажіть про давні народи, що мешкали коли-небудь на українських землях. Які археологічні знахідки розповідають про них?


10. Продивіться даний розділ у книзі і виписуйте дати з тексту. Поряд підпишіть, до якого століття і до якої його половини відноситься кожна дата.


12. Чи важливо вивчати дати на уроках історії? Чому? Які знання вони нам дають?


11. Розкажіть про теорії походження назви ншої держави – Україна. Як називали себе наші предки у давні часи?


12. Чи пам′ятаєте ви легенду про те, як була заснована столиця України – місто Киів? Дізнайтесь у батьків та з інших джерел про походження назви міста, села, пмт, звідки ви родом?



13. Підготуйте вдома розповідь на тему: «Історичні пам′ятки та місця мого рідного міста (села, пмт)», розкажіть її у класі перед своїми однолітками.






14. Підготуйте повідомлення про історію світових, зокрема українських, грошей. Знайдіть та зауважте цікаві факти. Здайте роботу на оцінку.

Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Перші землероби та скотарі на території України" Бармас Ольги Володимирівни, учителя історії ХООШ №51, м. Харків

2. В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас

3. www.ecodesign.kiev.ua

Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Бармас О.В.

Король Б.Ю.

Любименко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас