KNOWLEDGE HYPERMARKET


Утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань з елементами роботи з історичними джерелами

Мета

Формування в учнів системних знань про причини та наслідки утворення Галицько-Волинської держави.

Завдання

  • повторення вивченого на минулому уроці;
  • розвиток навичок роботи з історичними джерелами;
  • розвиток зорової пам"яті учнів;
  • засвоєння основних дат уроку.

Хід уроку

Початок уроку

Привітання вчителя та оголошення теми і мети уроку.

Мотиваційна частина та повторення домашнього завдання

Учитель перевіряє домашнє завдання. Для опитування можно використовувати питання, подані в кінці параграфу.

Вивчення нової теми

Галицько-Волинське князівство об'єдналося із Волинським у 1199 році. Перебуваючи на стику трьох найважливіших східноєвропейських країн: Русі, Польщі та Угорщини - Галицька земля набувала дуже значну вагу в міжнародних справах.

Посилення князівської влади викликає боротьбу проти князя з боку місцевого боярства. Клас землевласників-бояр мав тут виняткову економічну та політичну силу, що надавало особливу гостроту боротьбі. Незважаючи на успіхи, досягнуті в боротьбі з галицьким боярством за шість років правління Романа Великого (1199-1205), міць останнього йому все ж таки не вдалося зламати.

1199 - 1205 Роман Мстиславич Великий (1151-1205)


Роман Мстиславович

Смерть Романа відкриває період смут, що тривали майже 40 років. У цих смута активну участь брали Угорщина і Польща, втручаючись в боротьбу, переслідуючи власні вигоди. Завдяки цьому синові Романа Данилові вдається повернути собі владу. У 1236 році він обложив Галич і боярство змушене було визнати владу Данила.

Історичні особистості

Василько Романович – князь Волинський, син Романа Мстиславича, князя Галицького. Коли в 1205 році помер князь Роман Мстиславович, Василько було всього два роки, його старшому братові Данилові - чотири. Мати їх звернулася до допомоги угорського короля Андрія, в Галичі з'явився угорський загін, і до королівського титулу було додано: "король Галичини і Володимира". Напад князів, якому передував з'їзд у Чернігові, змусило княгиню з дітьми бігти з Галича у Володимир. Угорський король прислав допомогу, але скоро угорські війська пішли назад. Галицькі бояри кличуть до себе Володимира Ігоровича; він вимагає видачі Василька і Данила. Княгиня біжить з дітьми до польського короля Лешка Білого. У 1208 року берестьяне просять Лешка відпустити до них Василька, який і повертається на Волинь. Перший його виступ – допомога, надана їм братові Данилові при вигнанні Ігоревичів з Галича та інших міст (1211 рік). Обидва князя тепер володіють князівством спільно.

Робота з історичними джерелами

Битва на річці Калка
(Опис Галицько-Волинського літописа)

У рік 6732 (1224) прийшло нечуване військо, безбожні моавитяне, звані татарами, прийшли вони на землю Половецьку. Половці намагалися чинити опір, але навіть найсильніший з них Юрій Кончакович не міг їм протистояти і втік, і багато хто був перебитий – до ріки Дніпра. Татари ж повернули назад і пішли у свої вежі. І ось, коли половці прибігли в Руську землю, то сказали вони руським князям: "Якщо ви нам не допоможете, то сьогодні ми були побиті, а ви завтра побиті будете".


Калка
Була рада всіх князів у місті Києві, і вирішили на раді так: "Краще нам зустріти їх на чужій землі, ніж на своїй". На цій раді були Мстислав Романович Київський, Мстислав Козельський та Чернігівський і Мстислав Мстиславич Галицький – вони були найстаршими князями Руської землі. Великого ж князя Юрія Суздальського на тій раді не було. А молодші князі були Данило Романович, Михайло Всеволодич, Всеволод Мстиславич Київський і інших князів багато... Василька там не було, він по молодості залишився у Володимирі. Звідти прийшли вони в квітні місяці і підійшли до ріки Дніпра, до острова Варязького. І з'їхалося тут з ними все кочовища половецьке, і чернігівці приїхали, кияни і смоляни та інших земель жителі. І коли переходили Дніпро вбрід, то від безлічі людей не видно було води. Галичани і волинці прийшли кожен зі своїм князем. А куряни, трубчане і путівльци, кожен зі своїм князем, прийшли на конях. Вигнанці галицькі пройшли по Дністру і вийшли в море – у них була тисяча човнів, - увійшли в Дніпро, піднялися до порогів і стали біля річки Хортиці на броді у бистрини. З ними був Юрій Домаміріч і Держикрай Владиславич.


калка
Дійшла до стану звістку, що прийшли татари подивитися на руські тури; почувши про це, Данило Романович погнався, скочивши на коня, подивитися на небачену рать, і були з ним кіннотники і багато інших князі поскакали дивитися на неї. Татари пішли. Юрій сказав: "Це стрілки". А інші казали: "Це прості люди, гірше половців". Юрій Домамірич сказав: "Це ратники і хороші воїни".

Повернувшись ж, Юрій все розповів Мстиславу. Молоді князі сказали: "Мстислав і другий Мстислав, не стійте! Підемо проти них!" Всі князі, Мстислав і другий Мстислав, Чернігівський, перейшли через річку Дніпро, до них перейшли й інші князі, і всі вони пішли в половецьку степ. Вони перейшли Дніпро у вівторок, і зустріли татари російські полки. Руські стрілки перемогли їх, і гнали далеко в степ, б'ючи, і захопили їхню худобу, і з стадами пішли, так що всі воїни збагатилися худобою.


на Калке
Звідти вони йшли вісім днів до ріки Калки. Зустріли їх татарські сторожові загони. Коли воювали сторожові жнив, був убитий Іван Дмитрович і ще двоє з ним. Татари від'їхали; біля самої річки Калки зустрілися татари з росіянами і половецькими полками. Мстислав Мстиславич наказав спочатку перейти річку Калку Данилові з полком та іншим полкам з ними, а сам після них переїхав; сам він їхав в сторожовому загоні. Коли він побачив татарські полки, то приїхав сказати: "Озбройтесь!" Мстислав Романович та Інший Мстислав сиділи і нічого не знали: Мстислав їм не сказав про те, що відбувається з-за заздрості, тому що між ними була велика ворожнеча.

Зійшлися полки разом. Данило виїхав наперед, і Семен Олюєвич і Василько Гаврилович вдарили в полки татарські, і Василько був поранений. А сам Данило, будучи поранений в груди, по молодості і хоробрості не відчув ран на тілі своєму. Йому було вісімнадцять років, і він був сильний.


Калка
Данило міцно боровся, б'ючи татар. Побачив це Мстислав Німий і, подумавши, що Данило поранений, сам кинувся на них, бо був він чоловік міцний, і він був родичем Роману від роду Володимира Мономаха. Він дуже любив батька Данила, а той доручив йому свою волость після своєї смерті, щоб віддати її князю Данилу.

Коли татари почали тікати, Данило бив їх зі своїм полком, і Олег Курський міцно бився з ними, але нові полки воювали з нами. За гріхи наші переможені були російські полки.

Данило, побачивши, що розгорається битва і татарські лучники посилено стріляють, повернув свого коня під натиском супротивника. Поки біг він, сильно захотів пити, а напившись, відчув рану на тілі своєму, яку не помітив під час бою через мужності і сили віку свого. Бо був він відважний і хоробрий, від голови до ніг не було в негоіз'янов.

Переможені були всі руські князі. Такого ж ніколи не бувало. Татари, перемігши руських людей через гріхи християн, прийшли і дійшли до Новгорода Святополкових. Русичі ж, не відаючи про їх брехливість, вийшли назустріч їм із хрестами і були всі перебиті.

Очікуючи покаяння християн, бог повернув татар тому на східну землю, і вони завоювали землю тангутську і інші країни. Тоді ж їх Чингісхан був убитий тангутами. Татари ж обдурили тангутів і згодом погубили обманом. Й інші країни вони погубили – раттю, а найбільше обманом.


Калка

Питання до тексту

1. Коли, згідно літопису, прийшли на половецьку землю татари?
2. Що вирішили князі на раді у Києві?
3. Хто переміг у битві на Дніпрі – татари чи русичі?
4. Скільки років було Данилу, коли відбулася битва на річці Калка?
5. Хто був переможцем у цій битві?

Хронологічний словничок

1205 - 1211 Володимир Ігорович (1170-1212)
1211 - 1212 Данило Романович (1201-1264)


Данило Романович


Данило Романович


1212 - 1219 Угорський король Коломан;
1219 - 1220 Мстислав Мстиславич Удатний (1170-1228)
1220 - 1221 Данило Романович (1201-1264)
1221 - 1226 Мстислав Мстиславич Удатний (1170-1228)
1226 - 1230 Андрій Угорський, зять Мстислава Удатного;
1230 - 1221 Данило Романович (1201-1264)

Перевірка знань


1. Коли виникло Галицько-Волинське князівство?
2. На стику яких трьох країн перебувало князівство?
3. Назвіть роки правління Романа Мстиславича Великого.
4. Яких два князя правили спільно?
5. Значення Галицько-Волинського князівства у становленні української державності.


Перегляд відео для закріплення та розширення знань

Домашнє завдання

1. Повторення матеріалу за підручником.
2. Письмова відповідь на два будь-які питання в кінці параграфу.
3. Записати вивчені дати у хронологічний словничок.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича" учителя Міжнародного ліцею Гранд Домарецької О.В.

2. Презентація уроку "Галицько-Волинська держава" учителя Міжнародного ліцею Гранд Домарецької О.В.

3. Енциклопедія історії України / В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007

4. Пасічник М. С. Історія України. Державницькі процеси, розвиток культури та політичні перспективи: Навчальний посібник. - К. : Знання , 2006

5. Новий довідник: Історія України: довідникове видання. - К.: Казка, 2005


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Домарецька О.В.

Любименко В.В.

Король Б.Ю.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас