KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фізико-географічне положення Північної Америки

План-конспект уроку з курсу "Географія 7 клас" з теми  "Фізико-географічне положення Північної Америки"

Мета уроку:
Освітня: пригадати план характеристики материка. Актуалізувати поняття «фізико-географічного положення» та згадати порядок його характеристики. Порівняти фізико-географічне положення Північної та Південної Америки. З’ясувати вплив ФГП на природу Північної Америки. Відпрацювати вміння визначати географічні координати з метою їх визначення для крайніх точок материка. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Північної Америки. Порівняти ступінь порізаності берегової Північної Америки та материків тропічних широт. Надати короткі відомості про дослідження та освоєння континенту європейцями.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроки елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.

Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Обладнання:
•    фізична карти світу;
•    фізична карта Північної Америки;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентації ppt «Фізико-географічне положення Півнчної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку

Зміст матеріалу уроку
І. Організація класу 
ІІ. Презентація теми вчителем
(Розповідь учителя для мотивації знань школярів з використанням презентації ppt «Фізико-географічне положення Північної Америки»)

     Північна Америка – материк контрастів. З космосу вона нагадує величезний трикутник, повернутий широкою стороною на північ, що неначе вмерзає у кригу Північного Льодовитого океану. А на півдні в той само час лагідне тепле море омиває береги, порослі зеленню лісів та полів. На заході гірські ланцюги, навіть влітку вкриті снігом, високо здіймаються в небо. На сході їх змінюють широкі рівнини, колись порослі степами, а тепер замінені полями пшениці й кукурудзи.
     За багатьма рисами природи Північна Америка подібна до Євразії. Саме тому вона вабила європейських переселенців, хоча тривалий час залишалася загадкою для європейців. Після відкриття Христофором Колумбом у Новий Світ стали прибувати переселенці, що шукали вільних земель. Авантюристи і вчені, грабіжники і трударі, мисливці і селяни, що не мали своєї землі, — усі шукали кращої долі на новому континенті. Почалася тривала й сумна історія заселення Північної Америки, яка супроводжувалася винищенням корінного населення – індіанців, загарбанням їхніх земель. Виникали міста, прокладалися дороги, засівалися величезні площі незайманих земель, формувалися нові держави.
     У заселенні Північної Америки, створенні її добробуту, формуванні економічної могутності брали участь і наші земляки. Близько двох мільйонів етнічних українців проживають нині у Сполучених Штатах Америки та Канаді. Вони не поривають зв'язків із своєю батьківщиною, пам'ятають про корені свого буття. Не випадково Канада першою визнала незалежність України у 1991 р. Нині Канада та США є нашими найбільшими торговими партнерами у Західній півкулі.
     Почнемо знайомство з Північною Америка — далекою і близькою, знайомою й незнайомою.   

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Питання для обговорення: (Фронтальне опитування)
1.    Чим відрізняються поняття «материк» і «частина світу»?
2.    Яку площу займає материк Північна Америка та порівняйте її з площами інших материків.
3.    Пригадайте, у якій послідовності дають характеристику материка.
4.    Кого вважають офіційним відкривачем Америки та на честь кого названа ця частина світу?   
   
ІV. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Фізико-географічне положення Північної Америки.
2.    Берегова лінія материка.
3.    Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки.
4.    Історія відкриття та дослідження материка.       

1.    Фізико-географічне положення Північної Америки.(Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди з використанням презентації ppt «ФГП Північної Америки», фізичної карти світу та Північної Америки. Робота з контурною картою)
•    Пригадайте, відносно яких природних об’єктів дають характеристику фізико-географічного положення материка.

     Розташування Північної Америки на земній поверхні суттєво відрізняється від фізико-географічного положення материків тропічних широт. Цим пояснюється несхожість її природи з вивченими нами материками.

•    Користуючись фізичною картою світу, відшукайте лінії екватора, початкового меридіана, тропіків та полярних кіл. Нанесіть їх на контурну карту.
•    З’ясуйте, які з цих ліній перетинають Північну Америку. Порівняйте з Південною Америкою.


      Лінії екватора та початкового меридіана не торкаються Північної Америки. Вона цілком лежить у Північній і Західній півкулях нашої планети. На відміну від Південної Америки, яка є материком тропічних широт, Північну Америку перетинають, як Північний тропік, так і Північне полярне коло.

•    Як впливає на природу Північної Америки той факт, що її перетинає як Північний тропік, так і Північне полярне коло?

     Це у великій мірі визначає різноманітність її природних умов: материк лежить у всіх теплових поясах північної півкулі. Більшу частину материка займають помірні широти.

•    За фізичною картою Північної Америки визначте, які океани та моря й у яких частинах омивають береги материка. Порівняйте з Південною Америкою.

     Береги Північної Америки омивають три океани: на заході – Тихого, на сході – Атлантичного, на півночі – Північного Льодовитого.

•    Використовуючи фізичну карту Північної Америки з’ясуйте, які холодні й теплі течії знадяться біля берегів материка. Як вони впливають на природу узбереж?

     На природу західних узбереж материка впливають тепла Аляскинська та холодна Каліфорнійська течії (поясніть, як саме). Біля східних берегів Північної Америки формується найпотужніша тепла течія світу – Гольфстрім, яку називають «трубою теплового опалення Європи». Їй на зустріч рухається холодна Лабрадорська течія, що викликає часті тумани на сході материка.
     На півдні через вузький Панамський перешийок й Панамський канал Північна Америка межує з Південною Америкою. На північному заході неширока Берингова протока відділяє материк від Євразії. 
    
•    Поміркуйте, до природних умов якого з материків більш подібна Північна Америка: Південної Америки чи Євразії. Поясніть чому.
•    За фізичною картою Північної Америки визначте назви та географічні координати крайніх точок материка.


     
Крайніми точками Північної Америки є: на півночі – мис Мерчісон, на півдні південної – мис Мар’ято , на заході – мис Принца Уельського, на східної – мис Сент-Чарльз.    

   
Розв’яжіть задачі: (Робота з фізичною картою Північної Америки. Розв’язування задач)
•    Обчисліть протяжність Північної Америки в градусах і кілометрах з півночі на південь за 95О зх. д. (пригадайте, чому дорівнює довжина дуги будь-якого меридіана в 1О).
•    Визначте протяжність Північної Америки в градусах і кілометрах з заходу на схід по 50О пн. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1О становить приблизно 71,7 км.   

2. Берегова лінія материка
(Пояснення, робота з атласом, контурною картою, презентацією ppt «ФГП Північної Америки». Пояснення походження географічних назв)
     На відміну від материків тропічних широт, Північна Америка має значно розчленовану берегову лінію. Тут багато островів, півостровів, заток і проток.

•    Пригадайте, як виникли Північна Америки, як окремий материки. До складу якого давнього материка вона входила у минулі геологічні ери?


     Біля північних та східних берегів материка розміщені острови материкового походження. Один з них – найбільший острів світу Гренландія. Його площа майже у 4 рази більша за територію України. Понад 80% острова вкрито льодовиком. Його товщина сягає 3700 м! Біля берегів Гренландії щорічно утворюється 10-13 тис. айсбергів. Назва острова в перекладі означає «зелена земля». Таку помилку зробили вікінги, назвавши так відкриті ними землі біля Північної Америки ще у Х ст.
     У холодні води Північного Льодовитого океану занурюються острови Канадського Арктичного архіпелагу. Вони лежать всього в тисячі кілометрах від Північного полюсу. Ці острови виникли після відступу давнього льодовика, який «виорав» вузькі протоки, що відокремили їх від материка (Гудзонова протока) та від Гренландії (Девісова протока). Біля східного берега Північної Америки знаходиться острів Ньюфаундленд. 
     На південний схід від материка гірляндою оточують Карибське море дві групи островів: Малі Антильські та Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Рико).  Більшість з них має вулканічне походження.
     Багато загадкових історій існує про Бермудські острови, що лежать в Атлантичному океані на схід від Північної Америки. Вони були відкриті на початку ХVІ ст іспанським мореплавцем Х. Бермудесом і названі ним островами Диявола через важкі умови навігації. З того часу цей район, що називають Бермудським трикутником (його вершинами є Бермудські острови – острів Пуерто-Рико – півострів Флорида) набув сумної слави. Тут безслідно зникли десятки кораблів та літаків разом з їх пасажирами. До того ж жоден з них не подавав сигналу тревоги. Що викликає такі аномальні явища не відомо. Деякі вчені вважають, що тут зароджуються магнітні бурі, тому й неможливим є радіозв’язок. Магнітна стрілка компасу тут вказує не на Північний магнітний полюс Землі, а на географічний північний полюс планети.
     Багамські острови – архіпелаг складається з близько 700 коралових островів та понад 2300 коралових рифів і скель. Заселені лише 20 островів. Острови відкриті Х.Колумбом 12 жовтня 1492 року. Іспанці забрали місцевих жителів у рабство й вивезли на острови Куба та Гаїті. Наступні два століття острови були безлюдними та слугували пристанищем для піратів. У 1783-1973 рр. Багами – колонія Великої Британії. Нині острови переживають “туристичний бум” й є відомим зимовим курортом.  
     Береги материка мають багато зручних бухт та глибоких заток. Найбільшими серед них є на півночі Гудзонова затока, на півдні – Мексиканська, на північному заході затока Аляска, на південному заході – Каліфорнійська затока.
      Сильно порізані береги Північної Америки утворюють численні півострови.
      На північному сході знаходиться найбільший з півостровів материка – Лабрадор. У 1500 р португалець Гашпар Кортиріал вперше побував на найбільшому півострові Північної Америки і дав йому назву Терра-ду-Лаврадор, що перекладається, як земля орача. Таку назву португальці дали Лабрадору з надією, що місцевих індіанців можна буде продавати у рабство і примушувати працювати на землі. Проте індіанці виявилися поганими орачами. Не витримуючи важкої роботи, вони помирали. Довелося завозити для роботи на плантаціях негрів з Африки. Але назва півострова збереглася.
     На південному сході материка далеко в океан заходить півострів Флорида. Він у 6 разів менший за площею України (115 тис. км2). Вперше з європейців відвідана іспанською експедицією на чолі з Хуаном Понсе де Леоном у 1513 р. Це сталося у день вербної неділі, яка у католиків має назву Флорида Паска – “квітуча паска”. Тобто назва півострова означає “квітуча”. Нині Флорида – великий курортний район Північної Америки. У Флориді на мисі Канаверал знаходиться космодром США, звідки стартують космічні кораблі.
     На півдні материка є півострів з цікавою назвою Юкатан, що на мові тутешніх індіанців означає: “Вас не розумію!” Так відповідали місцеві жителі першим європейцям, що питали їх своєю мовою: “Як називається ця земля?” Не розуміючи, про йдеться індіанці й говорили: “Юкатан!”
     На північному заході  Північної Америки лежить півострів Аляска. Назву Аляска мають кілька  географічних об’єктів: півострів, 49-й штат США, затока, тепла морська течія. А перекладається це слово з алеутської мови як китове місце. На Алясці вперше побували росіяни. Тут у ХVІІІ ст. з’явилися їх перші поселення. Після купівлі цих земель США у Росії у 1867 р пропонувалося перейменувати їх в Алеутію, Полярію, Американський Сибір. Проте збереглася стара назва.
     На південному заході материка знаходиться півострів Каліфорнія. Його назва в перекладі означає «гаряче горнило».

•    За фізичною картою світу порівняйте берегові лінії Північної та Південної Америки   


3. Практична робота 8 (продовження).  (Самостійна робота учнів з фізичною картою Північної Америки (атлас) та контурною картою)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки
Мета: позначити основні географічні об’єкти Північної Америки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.
Використання карт: фізична карта Північної Америки
Завдання:
Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

                        Географічні об’єкти Північної Америки

Категорії географічних об’єктів Назви географічних об’єктів
Елементи берегової лінії Моря Карибське, Баффіна, Бофорта
Затоки Гудзонова, Мексиканська, Аляска, Каліфорнійська, Святого Лаврентія
Протоки Берингова, Гудзонова, Девісова
Півострови Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан, Нова Шотландія
Острови Гренландія, Ньюфаундленд,
Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Рико), Малі Антильські, Багамські, Бермудські, Алеутські, Канадський Арктичний архіпелаг
Миси Мерчисон, Мар’ято,
Принца Уельського, Сент-Чарльз
Морські течії Холодні: Каліфорнійська, Лабрадорська
Теплі: Гольфстрім, Аляскинська
Канал Панамський

     
4. Історія відкриття та дослідження материка. (Коротка інформація вчителя)
     Задовго до відкриття Америки Христофором Колумбом тут побували нормани (вікінги) — жителі Скандинавського півострова. У X ст. вони під керівництвом Ейрика Рауді (Рудого) з острова Ісландія вирушили просторами океану на захід і досягли невідомої землі — острова Гренландія. 1000 років тому зледеніння Гренландії було меншим, ніж нині. Перед очима норманів постали зелені луки. Вражені мореплавці дали новим землям назву Гренландія (Ґрюнланд — «Зелена країна»). Пізніше син Ейрика Рауді — Лейв Ейриксон продовжив плавання на південний захід і досяг берегів невідомої землі (можливо, півострова Лабрадор чи острова Ньюфаундленда). Повернувся Лейв Ейриксон у Гренландію з вантажем лісу. Суворі умови життя у Гренландії призвели до вимирання поселенців. Про нові землі забули. Нормани, як і з часом Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк.
     У той час, коли Колумб збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив удруге (після норманів) острів Ньюфаундленд.
     Після плавань Колумба південна частина материка була досліджена і загарбана іспанцями. У 1519 р. військова експедиція конкістадора Ернандо Кортеса завоювала стародавню державу ацтеків, яка розміщувалася на території сучасної Мексики. Захопивши столицю ацтеків Теночтітлан, Ернандо Кортес здобув величезні скарби, які збагатили Іспанію, і перетворив індіанців на рабів. У 1539-1541 рр. іспанський конкістадор Ернандо де Сото з півострова Флорида почав рухатися на захід, відкрив береги Міссісіпі й дійшов до прерій Північної Америки. Тут іспанці бачили величезні стада бізонів та багато поселень індіанців.
     Північно-західні береги Північної Америки стали відомими європейцям лише в XVIII ст. Їх дослідила російська експедиція під керівництвом Вітуса Беринга і нашого співвітчизника Олексія Чирикова. Вони відкрили Берингову протоку, Алеутські острови і Аляску.
     Поступово була колонізована та заселена вихідцями з Європи вся територія материка, де згодом утворилися такі великі незалежні держави, як Канада, США і Мексика.   

ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми
Висновки: (Підбиття підсумків уроку вчителем)
•    Північна Америка цілком  знаходиться  в  Північній  і Західній півкулях, витягнута майже на сім тисяч кілометрів з півночі на південь, має дуже розчленовану берегову лінію. Її найближчими сусідніми материки є Євразія і Південна Америка.
•    Першими з європейців досягли північних берегів Північної Америки нормани  (вікінги) в X ст., але їх плавання були надовго забуті.
•    Освоєння та колонізація материка європейцями почалися після відкриття Америки Христофором Колумбом у 1492 р.
•    Північно-західну частину материка відкрили росіянин Вітус Беринг і наш співвітчизник Олексій Чириков.   
   
V. Корекція знань з вивченої теми
Питання для контролю знань: (Фронтальне усне опитування)
1.    Схарактеризуйте фізико-географічне положення Північної Америки за типовим планом.
2.    Порівняйте ступінь порізаності берегової лінії Північної Америки з материками тропічних широт.
3.    Назвіть імена мандрівників, які брали участь у відкритті та дослідженні східних та північно-західних частин Північної Америки.
4.    * Поясніть відмінності між географічним положенням Північної і Південної Америки.
5.    * Здійсніть уявну мандрівку навколо берегів Північної Америки, починаючи від Панамського каналу на захід. Назвіть географічні об’єкти, які ви зустрінете у дорозі.   
   
Повторення вивченої географічної номенклатури за слайдом презентацією ppt «Фізико-географічне положення Північної Америки». (робота зі слайдом презентації ppt)   

VІ.  Домашнє завдання.
•    Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).
•    Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.
•    Розв’язати задачі:
За градусною сіткою обчисліть протяжність Північної Америки  з заходу на схід в градусах і кілометрах:
а) за 400 пн ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 85,4 км;
б) за 100 пн ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 109,6 км.       

Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р. 


Бібліотека з підручниками та книгами на скачку безкоштовно онлайн, географія для 7 класу скачати, шкільна програма з географії, плани конспектів уроків

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Північна Америка. Загальні відомості. Своєрідність природи материка > Північна Америка. Загальні відомості. Своєрідність природи материка. Конспект уроку і опорний каркас