KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чарльз Діккенс (1812—1870).Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Чарльз Діккенс (1812—1870).Повні уроки

Тема: Чарльз Діккенс (1812—1870). “Різдвяна пісня у прозі”
Гуманістичний зміст і висока людяність твору. Реальне й фантастичне у повісті.
Мета: познайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Ч. Діккенса.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:
Працьовитість - душа всякої справи і застава добробуту. Ч. Діккенс.

T24d.jpeg
Чарльз Діккенс народився 7 лютого 1812 року в Портсмуті в багатодітній сім'ї портового чиновника. Чарльз рано взнав убогість і лихо. Достовірність картин життя соціально знедолених і неприховане співчуття до героїв, на яких обрушується немилість долі, приголомшують в його романах, що часом носять автобіографічний характер.Не здобувши систематичної освіти, Діккенс працював парламентським стенографом, потім – газетним репортером. Обтяжений великою сім'єю, йому постійно бракувало коштів.
Дебютом Діккенса був роман «Посмертні записки Піквікського клубу» (1837). Ця книга, що є циклом жанрових замальвок, розкрила дарування Діккенса як творця гротескових характерів, що виражають самі вкорінені особливості англійців як нації.
Саме Діккенс відкрив для літератури і поетизував світ трущоб і долю їх мешканців. Співчуваючи героям, він приводить дію до благополучного фіналу, який винагороджує їх за страждання і приниження. Володіючи неабияким акторським даром, він виступав з публічними читаннями своїх творів, і його незмінно супроводжував величезний успіх.

T24d1.jpeg
Романи Діккенса є панорамою англійського життя Вікторіанської епохи, унікальною по багатству спостережень і різноманітності збережених людських типів. «Пригоди Олівера Твіста» (1838), «Лавка старовин» (1841), «Домбі і син» (1848) створюють вичерпно повний портрет суспільства, оголюючи його пороки і вади.


Кінець кінцем недосконалість суспільства розуміьть і персонажі, що знаходять свій ідеал в затишку будинку, міцності родинних традицій.

T24d2.jpeg
Сприйняття світу, що виразилося в книгах Діккенса, не визнає безнадійності і відчаю, хоча незрідка описані жорстокі і навіть катастрофічні ситуації. Проте найобтяжливіші обставини не здатні підірвати віру героїв Діккенса в кінцеве торжество добра або подяку за труною, якщо недосяжна земна справедливість.

  • Запам’ятайте: Правда завжди відважна.Ч. Діккенс.

Гумор, спонукаючий не лише створювати фарсові сюжетні положення, в яких всього виразніше проступає дійсна людська природа персонажів, але і розпізнавати дивне під потворним зовнішнім виглядом речей, заставляючи жах і відразу відступати перед радістю, – найважливіша письменницька властивість Діккенса.

T24d3.jpeg
Дуже високо оцінював творчість Діккенса Достоєвський, називаючи його неперевершеним майстром «мистецтва зображення сучасної, поточної дійсності». 
8 червня 1870 року його розбив параліч, а наступного дня він помер. Його тіло поховане в Куточку поетів Вестмінстерського абатства.
У Англії ім'я Діккенса стало синонімом Різдва. Великий письменник зробив величезний вплив на сприйняття цього свята у себе на батьківщині, наділивши його новим сенсом, створивши чисто англійську "різдвяну філософію".
"Різдвяні повісті", кожну з яких Діккенс публікував напередодні Різдва, були ним задумані як свого роду святочні притчі, як проповіді етичного очищення. Особливий вплив зробила на англійську різдвяну атмосферу перша повість цього циклу – Christmas Carol ("Різдвяний гімн").

  • Перегляньте відео мовою оригіналу:


Що ви зроуміли із розповіді? Щі вас вразило?
Приводом для її написання стала необхідність терміново виплатити грошовий борг. Діккенс заборговував своєму повіреному в справах 270 фунтів – неабиякі гроші на ті часи, якщо врахувати, що тоді джентльмен міг безбідно жити на сто фунтів в рік. Батько Діккенса був посаджений в боргову в'язницю в 20-і роки XIX століття, що привело до того, що дитям письменник виявився на важких роботах на фарбувальній фабриці.
Діккенс все життя зазнавав фінансові труднощі і панічно боявся повторити долю батька. Довгі романи, які він зазвичай публікував у пресі з щомісячними продовженнями, для цього не годилися. Він зупинив свій вибір на короткій повісті. Почав він її писати в жовтні 1843 року з прицілом на публікацію напередодні Різдва. Щоб виграти час, Діккенс вирішив розвинути образ Гебрієля Грабба – другорядного персонажа своїх "Посмертних записок Піквікського клубу". Так народився Ебінізер Скрудж, ім'я якого стало прозивним в Англії.

T124drp.jpeg
"Різдвяна пісня" – це історія про те, як скнара і користолюбець Скрудж відроджується до нового, світлого і етичного життя. У повісті Діккенс оспівує традиційні "різдвяні цінності" – родинне тепло, безкорисливість, любов до ближнього, співчуття. До цих пір мільйони англійців не можуть без сліз розчулення читати цю повість.

  • Прочитайте виразно:


И вот однажды - и притом не когда-нибудь, а в самый сочельник, - старик
Скрудж корпел у себя в конторе над счетными книгами. Была  холодная,  унылая
погода, да к тому же еще туман, и  Скрудж  слышал,  как  за  окном  прохожие
сновали взад и вперед, громко топая по тротуару, отдуваясь и колотя себя  по
бокам, чтобы согреться. Городские часы на колокольне только что пробили три,
но становилось уже темно, да в тот день и с утра все  ,  и  огоньки  свечей,
затеплившихся в окнах контор, ложились багровыми мазками  на  темную  завесу
тумана - такую плотную,  что,  казалось,  ее  можно  пощупать  рукой.  Туман
заползал в каждую щель, просачивался в каждую замочную скважину,  и  даже  в
этом тесном дворе дома напротив,  едва  различимые  за  густой  грязно-серой
пеленой, были похожи на призраки. Глядя на клубы  тумана,  спускавшиеся  все
ниже и ниже, скрывая от глаз все предметы, можно  было  подумать,  что  сама
Природа открыла где-то по соседству пивоварню и варит себе пиво к празднику.Треба сказати, що весь шеститисячний наклад "Різдвяної пісні", опублікованої в середині грудня 1843 року, розійшовся ще до Різдва. Проте Діккенс виручив за повість всього 230 фунтів – менше, ніж був повинен своєму повіреному.
А зараз давайте спробуємо перекласти уривок з Різдвяної пісні:
T24drp.jpeg
І хоча подальші вісім видань повісті також розійшлися дуже швидко, Діккенсу не вдалося розбагатіти. Письменник став жертвою власного успіху – піратські видання повісті удосталь з'явилися в Англії і Америці. Здоров'я Діккенса похитнуло, проте, зазнаючи фінансоихв труднощів, він вимушений був відправитися у вимотуючі лекційні турне до Америки, що зрештою практично і убило його.

  • Запитання для закріплення нової теми:

Що вас найбільше вразило в творчості Ч. Діккенса?
Який роман став дебютом творчості Ч. Дікенса?
Яким твором прославився Ч. Дуккенс?

  • Домашнє завдання:

Підготуйте усну розповідь на тему « Визначна суть Різдвяної пісні Ч. Дікенса».
Вивчіть напам’ять уривок з «Різдвяної пісні» Ч. Діккенса, який вам найбільше сподобався.
Список використаної літератури:
Урок на тему: Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі. учитель української мови та літератури. Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл.
Урок на тему: "Воспитание чувства любви у школьников на примере произведений классиков русской литературы" Решетняк Н. В., учитель російської мови та літератури, Новоазовська школа №1 Донецької обл.
 Михальская, Нина Павловна Чарльз Диккенс: Книга для учащихся.- М.: Просвещение, 2007.- 128с.
 Диккенс Чарльз Приключения Оливера Твиста.- К.: Молодь, 2007.- 475с.
Диккенс Чарльз Жизнь и приключения Мартина Чезлвита.- Ростов-на-Дону: Ростовское книжное издательство, 2008.- 796с.
Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях.6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.


Над уроком працювали

Решетняк Н. В.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас