Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Чергування (о), (е) з (і). Повні уроки <met akeywords>Українська мова, клас, урок, на тему, 5 клас, Чергування (о), (е) з (і). Повні уроки</metakeywords>
Мета урокупоглибити знання учнів про чергування голосних, зокрема (о), (е) з (і); навчити правильно їх перевіряти за допомогою правил; формувати вміння знаходити слова з поданою орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння використання слів з поданими голосними при побудові власних висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до звичаїв і традицій свого народу. Тип урокуурок осмислення нових знань, формування практичних навичок та умінь на основі набутих знань. Хід урокуТворче спостереження над мовним матеріалом.Проаналізуйте народні повір’я. Що лежить в їх основі? 1) Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень. 2) якщо на Благовіщення лежить сніг – літо неврожайне. 3) На Благовіщення птиця гнізда не в’є. 4) На Благовіщення чорногуз прилітає і ведмідь встає. 5) Коли на Благовіщення дощ, то вродиться жито й гриби, а коли мороз – огірки.
Новий матеріал.В українську мову у багатьох коренях як при зміні. Так і при утворенні слів (о), (е) чергуються з (і). Звуки (о), (е) вимовляються у відкритих складах, звук (і) – у закритих: слово – слів, семи – сім, воля – вільний, творити – твір. Це чергування відбувається і в суфіксах: батькова – батьків, радості – радість. У процесі розвитку мови нашарувалося чимало винятків із цих правил. Так, не чергуються (о), (е) з (і) у закритому складі, коли вони вставні (веселка – веселок) або випадні (колосок – колоска); у звукосполученнях -оло-, -оро-, -еле, -ере- (холод, мороз, шелест, берег, але: поріг, моріг, зберіг); у сполученнях звуків –ев-, -ов-, -ер-, -ор- (лев, повний, чорний, шерсть). У деяких словах звуки (о), (е) вимовляються в закритих складах, (і) – у відкритих: будов, стіжок. Як чергуються голосні В переливах слів ми раді Відтінити тут одне; Там де і в закритім складі, У викритім — о та е. У закритім складі кінь, У відкритому — коня. Поміркуй над цим, прикинь — Не поїдем навмання. У закритім складі гість, У відкритім — гостя жди. У закритім складі шість. У відкритому — шести. На кінець тут приклад дам: Лебідь — лебедя; обід — обода, Невід — невода, чобіт — чобота... А є й виняток: хобот — хобота. А й ще сучасніший: робот — робота. (Д. Білоус)
Закріплення нових знаньПрочитати. Доберіть до поданих слів словоформу або спільнокореневе слово зі звуками (о), (е), щоб відбулося чергування. Поясніть чергування голосних або його відсутність. Зірка, рішучість, піч, вечір, джміль, ворона, матір, веселка, вісім, весілля, робітник, Поділ, вільний, лебідь, коліс.
З прослуханого матеріалу випишіть 5 слів, підберіть до них спільнокореневе слово зі звуками (о), (е), щоб відбулося чергування.
Прочитати пари слів. У кожному слові виділити корінь. Які зміни відбулися у звуковому складі коренів? Перенести – переніс, везе – віз, овес – вівса, печі – піч, гребти – вигрібати, село – сільський. Складіть 4 речення, використовуючи подані слова.
Списати слова, вставляючи замість крапок пропущені букви. Поясніть свій вибір. Бер..гти, зб..рігати, л..тіти, л..тати, т..рти, розт..рати, с..ло, с..лянський, в..ля, в..льний, вих…д, вих…дити. Створити невелику розмову з другом про святкування Благовіщення у вашій родині.
Прослухайте текст. Визначити стиль і тип мовлення. Як би ви назвали його? На Великдень кожний селянин старався бодай кілька разів смикнути за мотузок і вдарити у дзвін. Бо це, за народним віруванням, приносило щастя, зокрема родила … гречка. Після розговіння кожний поспішає першим вийти на дзвіницю і задзвонити, будучи певний, що від цього буде добрий урожай гречки на його ниві. На Великдень дзвонять увесь день. Хвалять собі, як хто перший, вкусивши свяченого яйця або паски, задзвонить. Зате молоді парубки, що сидять ближче до церкви, перебігаються, аби задзвонив перший. Коли пообідають, йдуть до церкви і молоді, і старі … (О. Воропай)
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.Виписати з творів художньої літератури 6 речень зі словами, в яких відбувається чергування (о), (е) з (і).
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: