KNOWLEDGE HYPERMARKET


26. Зовнішні процеси, що зумовлюють зміну земної кори: вивітрювання, текучих і підземних вод

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Зовнішні процеси, що зумовлюють зміну земної кори: вивітрювання, текучих і підземних вод

Содержание

Зовнішні процеси


На формування рельєфу Землі значний вплив здійснюють крім внутрішній й зовнішні процеси, які відбуваються на поверхні та у найвищий шарах земної кори. Якщо внутрішні процеси створюють великі нерівності на планеті, зовнішні – їх згладжують. Крім того вони формують нові, невеликі форми рельєфу. До зовнішніх процесів належать вивітрювання, робота поверхневих текучих вод, робота підземних вод, робота льодовиків, робота моря, робота вітру. Їх перебіг обумовлений такими потужними силами, як енергія Сонця, сила земного тяжіння та життєдіяльність організмів. Всі зовнішні процеси здійснюють три види роботи: руйнування, перенесення зруйнованих уламків та їх відкладання в іншому місці у певні форми рельєфу.

Зовнішні процеси

§23. Вивітрювання. Робота поверхневих та підземних вод

Вивітрювання

Важко собі уявити, що там, де тепер лежить пісок, колись були тверді високі скелі. Проте, це правда. Тверді гірські породи з часом руйнуються. Спершу, вони розтріскуються на великі уламки, ті в свою чергу – на дрібніші, а останні – на пісок та порох. Магматичні та метаморфічні породи руйнуються врай повільно, осадові породи – достатньо швидко.

Процес руйнування та зміни гірських порід під дією зовнішніх чинників називають вивітрюванням. Назва цього процесу не дуже вдала, тому що названі явища не мають жодного відношення до роботи вітру. Залежно від того, які чинники руйнують гірські породи, розрізняють три види вивітрювання: фізичне, хімічне й органічне.

Фізичне вивітрювання відбувається під впливом різких коливань температури повітря. Найактивніше цей процес відбувається у жарких пустелях. Там вдень поверхня нагрівається до +50ОС, а вночі охолоджується майже до 0ОС. При нагріванні вдень гірські породи розширюються, а вночі при різкому охолодження стискаються. І так кожної доби. Тому з часом вони розтріскуються на окремі частки: спершу великі, а згодом все менші й менші. Якщо температура повітря коливається близько 0ОС, руйнування порід відбувається під впливом морозного вивітрювання. При цьому вода, яка потрапляє у дрібні тріщини у гірських породах замерзає, збільшується в об’ємі та поволі їх розриває на окремі частки.

Хімічне вивітрювання обумовлене впливом на гірські породи повітря та води з розчиненими в ній речовинами. При цьому породи не лише подрібнюються, але й змінюють свою хімічну природу. Так, наприклад в Україні, в тих місцях, де існували міцні гранітні скелі, під дією хімічного вивітрювання протягом мільйонів років їх поверхня перетворилася у пухку білу глину – каолін, з якого виробляють порцеляновий та фаянсовий посуд.

Органічне вивітрювання полягає, як і хімічне, у подрібненні та зміні складу гірських порід, але під впливом живих організмів (грибів, лишайників, бактерій, рослин), які виділяють назовні продукти своєї життєдіяльності, що в свою чергу змінює поверхню.

Види вивітрювання

Зазвичай всі три види вивітрювання діють одночасно, але в залежності від кліматичних умов, якийсь з них переважає. В наслідок цих процесів формується кора вивітрювання – товща пухких порід, яка складена з перемішаних уламків різних розмірів з гострими краями. В її складі трапляються великі брили, менша щебінка, а також дрібний пісок та тонка глина. В корі вивітрювання залягають осадові уламкові гірські породи, зокрема родовища марганцевих та алюмінієвих руд, розсипи золота, алмазів, природна жовта фарба охра тощо.

Робота поверхневих текучих вод

Поверхневі текучі води руйнують, переносять та перевідкладають гірські породи, з часом значно змінюючи краєвиди місцевості.

Розрізняють постійні та тимчасові водні потоки. До постійних належать річки, які формують своєю течією річкові долини – заглибини в земній корі, в якій знаходиться вода.

Наслідок вивітрювання

Тимчасові води з’являються після кожної сильної зливи. Інколи вони стікають зі схилів хаотично, без особливого напряму, рівномірно змиваючи гірські породи з вершини пагорбів та відкладаючи їх біля підніжжя. Руйнування гірських порід водою називають водною ерозією (з латини – роз’їдання). Найбільш інтенсивно водна ерозія проявляється, коли на схилах знищена рослинність, яка могла б корінням скріпити ґрунт. При незначних перепадах висот цей процес не несе загрози людям.

Але в горах при безконтрольному зведені лісів після сильних дощів або таненні снігу можливе виникнення катастрофічних явищ – селів. Сель (з арабської – бурхливий потік) – потоки грязі та каміння, що зненацька з величезною швидкістю (5 м/с) сходить з гір. Селі з корінням виривають дерева та, переносячи за лічені хвилини величезні маси гірських порід, заливають будівлі, дороги, орні землі, спричиняють людські жертви. Для боротьби з селями насаджують дерева, на гірських річках створюють спеціальні загати. Час-від-часу виникають селі в Українських Карпатах.

Коли потоки води стікають зі схилу весь час одним і тим же шляхом, вони поступово проорюють собі русло. Найбільше зазнають ерозії русловими потоками схили пагорбів, позбавлені рослинності, які складені з пухких гірських порід. Спершу на них формують вузькі на неглибокі борозни (рівчаки), які після кожної зливи поглиблюються і розширюються, перетворюючись у вимоїну, глибиною у кілька десятків сентиментів. Якщо не зупинити цей процес, посадивши дерева або траву, водна ерозія продовжується й виникає яр, глибина якого може сягати 40-50 м й навіть 150-200 м! Кожний яр має вершину, яка наступає на схил після кожного дощу зі швидкість 1-3 м на рік; дно, яким стікає вода разом із зруйнованими породами; стрімкі схили, позбавлені ґрунтів та рослинності; гостру брівку – місце, де стрімко обривається схил. Підніжжя схилу, де закінчується яр, наживають гирлом яру. В ньому накопичуються перенесені водою гірські породи у формі конусу.

Значної шкоди завдають яри в центральній та південній частині України. Якщо не вести системної боротьби з ярами, вони знищують орні землі та дороги, а територію перетворюють у бедленд (з англ. – погані землі) – пориті безліччю ярів поверхні майже повністю без рослинності. Такі непридатні для використання місцевості зокрема відомі в центральних частина США, передгір’ях Середньої Азії.

З часом, старіючий яр може перетворитися в балку – улоговину, яка більше не росте, з плоским дном та пологими схилами порослими травою й чагарниками. Балка не має брівок, її схили плавно переходить до вершини схилу. Балка – кінцева стадія розвитку яру. В Україні зустрічаються багато балок. У нас їх називають байраками.

Стадії розвитку яру

Робота підземних вод. Карст

У природі інколи трапляються дивні явища, коли раптом невеликі ділянки поверхні провалюються, річки зникають під землею, а з підземних порожнин вилітають химерні істоти кажани. Спостерігаючи це люди вигадували казки про чарівних гномів, що живуть під землею, приховуючи там свої скарби. Але підземні печери не плід нашої уяви. Вони насправді існують. Їх створили підземні води.

Виявляється деякі гірські породи здатні розчинятися у воді. Наприклад, це вапняк, гіпс, солі, крейда. Природне явище, пов’язане з розчиненням водою деяких гірських порід одержало назву карст (від місцевості на узбережжі Адріатичного моря у Словенії, де воно було вперше вивчене). Карст може проявлятися на поверхні. Тоді виникають карстові лійки та борозни, які шкодять людській діяльності, руйнуючи територію. Але частина води просмоктується під землю, де здатна розчинити деякі породи й залишити після того порожнини. Невеликі з них називають карстовими шахтами, великі за розмірами – карстовими печерами.

Карстові печери з темними лабіринти переходів, просторими підземними залами та химерними колонами, гротами, підземними річками й озерами – справжній зразок досконалості, створений підземними водами, які розчинили вапняк або гіпс, а залишили більш тверді, стійкі до води породи, які утворюють стелю та стіни. З них спускаються до землі “бурульки”, але складені вони не з води, а з розчиненої породи, яка поступово накопичується. Це сталактити (з грецької – той, що стікає по краплині).Якщо розчинені у воді породи осідають не на стелі, а на її дні, з'являються стовпчики, що ростуть з підлоги печери наверх. Так утворюються сталагміти (з грецької – краплина). Іноді сталактити й сталагміти зростаються у колони – сталагнати .

Найбільшою карстовою печерою світу є Флінт-Мамонтова в США, відкрита ще в 1809 році. Її довжина сягає 560 км.Найдовша печера Європи та найбільша гіпсова печера світу знаходиться в Україні – Оптимістична (157 км), відкрита у 1966 році.

Карстові печери є предметом дослідження науки спелеології та місцем відвідування туристами. Найвідоміші печери охороняються законом.

Карстова печера та будова зсуву

Зсуви

Під впливом підземних вод та сили земного тяжіння виникають зсуви. Це дуже поширене в Україні явище вздовж високого правого берега Дніпра та узбереж морів. Зсуви являють собою сповзання сходинками незакріплених шарів гірських порід разом з рослинністю. Тіло зсуву по¬вільно просувається схилом, ковзаючи по шару вологої гли¬ни. Зсуви руйнують дороги, будови, знищують сільськогосподарські угіддя. Для запобігання зсувам укріплюють схили, садять дерева, відводять ґрунтові води.

Висновки


1.Зовнішні процеси мають великий вплив на формування рельєфу планети. Всі вони виконують три види роботи: руйнування, перенесення та відкладання гірських порід.
2.Вивітрювання – процес руйнування та зміни гірських порід зовнішніми силами. Розрізняють фізичне, хімічне й органічне вивітрювання.
3.Наслідком роботи поверхневих текучих вод є утворення таких форм рельєфу: борозна, вимоїна, яр, балка.
4.Карт – явище розчинення водою деяких гірських порід. В наслідок роботи підземних вод виникають карстові печери.
5.В результаті роботи підземних вод та під впливом сили тяжіння Землі утворюються зсуви.

Питання для самоконтролю


1.Назвіть зовнішні процеси.
2.Які види роботи виконують зовнішні процеси?
3.Що таке селі? Чому вони виникають?
4.Розкажіть, як іде формування яру. Як ведуть боротьбу з ярами?
5.Що таке карст? Як і чому виглядають у середині карстові печери?
6.Чому слід вести боротьбу із зсувами?Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас