KNOWLEDGE HYPERMARKET


28. Мінерали і гірські породи, що складають земну кору.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Мінерали і гірські породи, що складають земну кору.


Рельєф Землі


Завдання. Пригадайте, що називають рельєфом.

Важко уявити, що порівняно з реальними розмірами Землі, на її моделі — глобусі діаметром 1 м розміри найвищих гірських систем і найглибших западин не перевищують 1 мм. Це при тому, що реальний максимальний перепад висот на Землі близько 20 км. Неоднакові абсолютні висоти характеризують наявність на нашій планеті різних форм рельєфу.

Форми рельєфу – нерівності земної поверхні, сукупність яких утворює рельєф. Всі форми рельєфу поділяють на додатні (наприклад, гора або пагорб) та від’ємні (зокрема западина, яр, балка). За розмірами розрізняють форми рельєфу планетарні (найбільші), основні (великі) та дрібні.

Планетарними формами рельєфу Землі є материки й западини океанів. Вони сформувалися під впливом внутрішніх процесів.

В їх межах виділяють основні форми рельєфу. Як на материках, так і на дні океанів це рівнини і гори. Основні форми рельєфу виникли завдяки переважній дії внутрішніх процесів, але й за участю зовнішніх. Основні форми рельєфу нашої планети показані за фізичній карті світу.

У природі чітко простежується закономірність у розміщенні основних форм рельєфу у зв’язку з будовою літосфери. Так, платформам у рельєфі найчастіше відповідають великі рівнини, а поясам складчастості – гірські системи. З будовою літосфери також пов'язане місцезнаходження родовищ різних за походженням корисних копалин: магматичних, осадових, метаморфічних. Платформи та пояси складчастості показані за тектонічній карті.

Завдання. Згадайте, що таке платформи й пояси складчастості. Як пов’язане їх формування з будовою та рухами літосферних плит?

Дрібні форми рельєфу формують зовнішні процеси. До них належать зокрема яри, балки, зсуви, бархани, дюни та інші.

Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас