KNOWLEDGE HYPERMARKET


333. Узагальнення з теми “ЛІТОСФЕРА”.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Узагальнення з теми “Літосфера”.

Содержание

Сторінка для допитливих

 • Червоне море, яке знаходиться між Африкою та Євразією – майбутній океан. На його дні знаходиться молода рифтова долина, така ж сама, як у серединно-океанічних хребтах, тільки меншого розміру. Приблизно 20 млн. років тому Африка була приєднана до Євразії, а моря між ними ще не було. Такий вигляд, як нині у Червоного море, мали 200 млн. років тому сучасні Атлантичний та Індійський океани.
 • Вулкани Гавайських островів мають дуже низький вулканічний конус і широкий кратер – до 6 км у діаметрі. Спершу ця величезна чаша заповнюється лавою, а потім її гарячі потоки розтікаються схилами. Крім лави під час вивержень утворюються тонкі склоподібні білі нитки – волосся Пеле, які являють собою застиглі на вітрі бризки лави. Пеле – богині, якій поклоняються гавайці. За легендою вона живе у лавовому озері вулкану Кілауеа та являється людям в образі старої жінки перед виверженням, щоб попередити про небезпеку.
 • У 1883 році зненацька розпочалося виверження вулкана Кракатау, розміщеного на одному з малих островів у сучасній Індонезії. До того понад 300 років він не подавав жодних ознак життя і не вважався небезпечним. Виверження розпочалося з викидів попелу та газів, які вивергалися з бічних кратерів. Через три місяці після цього почувся сильний підземний гуркіт, який завершився потужним вибухом. Хмари попелу злетіли на висоту 30 км й затулили собою сонце. День перетворився у ніч. Вулканічний попіл за кілька годин засипав сусідні острови шаром понад 1,5 м. Ураганний вітер переносив маси вулканічних бомб та каміння. Повітря було насичене електрикою. Через добу відбувся вибух шаленої сили. У морі виникла 30-метрова хвиля, яка поховала під собою міста, дороги, поля, ліс. Коли хмари розсіялися, побачили, що острів, на якому був вулкан Кракатау зник. На якого місці виникла величезна кальдера, діаметром у 3 км, заповнена водою.
 • У Йєллоустонському національному парку США відомо близько 200 гейзерів. Деякі з них мають власні імена й навіть риси характеру. Зокрема, Велетень відзначається своєю непередбачуваністю. Періоди його спокою різні за тривалістю. Приблизно раз на три доби він викидає стовп води і пари на висоту від 40 до 60 м, а інколи й на 91 м!, тобто на висоту 36-ти поверхового будинку. Старий Служака більш послідовний: він діє кожні 50-70 хвилин, досягаючи висоти 30-50 м. Пречудовий дуже сильний. Він здатен підіймати воду на 75 м.
 • В Італії біля Неаполю відомий феномен “собачого гроту”. На його дні в наслідок колишньої вулканічної діяльності скупчується важкий вуглекислий газ, який не підтримує дихання. Більш легкий кисень підіймається вгору. Для людей скупчення отруйної речовини безпечне, проте для малих на зріст собак смертельне. Вони тут гинуть від задухи. Також у собачому гроті заснуть опущені смолоскипи, підняті ж угору – яскраво горять. Це пояснюється тим, що кисень підтримує горіння, вуглекислий газ – ні.
 • Найбільша в світі карстова печера – Мамонтова – була відкрита випадково майже 200 року тому мисливцем, який переслідував ведмедя, а той зник під землею. Вже через три роки після відкриття з’ясувалося, що печера є найбільшою. В ній нині вивчено понад 50 великих залів та понад 20 глибоких шахт. У печері знаходяться три великих озера й три річки. Найдовша з річок має назву Стікс, як і давньогрецька легендарна річка у підземне царство мертвих. У печері багато мешканців: сліпі риби й раки, цвіркуни й павуки.
 • Понад стометрової відмітки досягає одинокий бархан Калкан на північний схід від міста Алмати у Казахстані. Коли пісок, який на нього закидає вітер, утворює занадто круті схили, він сповзає та починає так сильно густи, що бакенщики, які живуть в кількох кілометрах на річці Ілі, плутають цей звук з сиреною пароплавів.
 • Найдовшою гірською системою світу є Анди у Південній Америці. Вони тягнуться з півночі на південь на 9 тис. км, що становить майже ¼ довжини екватора.
 • Найглибша западина на суходолі – узбережжя Мертвого моря в Ізраїлі. Поверхня тут майже на 400 м лежить нижче рівня моря.
 • Найвищий діючи вулкан на Землі – Льюльяйльяко у Південній Америці на межі Чилі та Аргентини. Його висота становить 6723 м. Його останнє виверження трапилося у 1887 р. Уже понад 100 років він навіть не димить.
 • Найбільша кількість землетрусів фіксується приладами в Японії та Чилі: понад 1000 на рік, тобто тричі на день. Тому Японці сумно жартують: “У нас землетруси трапляються на сніданок, на обід та на вечерю”.
 • Найглибший зафіксований гіпоцентр землетрусу мав глибину близько 720 км. Цей поштовх трапився у 1934 році під морем Флорес в Індонезії. Найглибший землетрус у Європі, який зареєстрували прилади, був у 1954 році на півдні Іспанії. Його осередок знаходився на глибині 655 км.

Завдання і запитання для тематичного оцінювання школярів

Перший рівень

Знайдіть правильні відповіді
1.    Літосфера – це ... оболонка Землі:
а) тверда;  б) повітряна;  в) водна
2.    До складу літосфери входять:
а) земна кора;  б) земна кора і верхній шар мантії до астеносфери; 
в) земна кора, верхній шар мантії та астеносфера
3.    Процес перетворення гірських порід на великих глибинах під дією високого тиску та температури називається:
а) магматизм;  б) рухи літосфери;   в) метаморфізм
4.    Процес руйнування та зміни гірських порід називається:
а) карст;  б) вивітрювання;   в) ерозія
5.    Який з названих процесів не належить до внутрішніх?
а) робота підземних вод; б) рухи літосфери; в) магматизм
6.    Який зовнішній процес сприяє утворенню ярів?
а) робота моря;  б) робота поверхневих текучих вод;
в) робота підземних вод
7.    Який зовнішній процес утворює дюни?
а) робота вітру;  б) робота льодовиків; в) вивітрювання
8.    До якої групи за своїм походженням належать гірські породи, що виникли в наслідок перетворення інших гірських порід під дією високої температури та тиску?
а) осадові уламкові;   б) магматичні глибинні;   в) метаморфічні
9.    До якої групи за своїм походженням належать гірські породи, що виникли в наслідок руйнування інших гірських порід?
а) осадові органічні;   б) осадові уламкові;   в) осадові хімічні
10.    Низовиною вважать рівнину:
а) що знаходить нижче рівня моря; б) має абсолютну висоту до 200 м;
в) має абсолютну висоту від 200 м до 500 м
11.    Плоскогір’я – це ... :
а) рівнина з абсолютною висотою понад 500 м; 
б) низькі гори з плоскими вершинами;  в) підводні хребти в Океані
12.     Первинними вважають рівнини, що виникли в результаті:
а) підняття морського дна;  б) руйнування давніх гір; 
в) геологічної роботи річок
13.     Найбільшою за площею рівниною світу є:
а) Східноєвропейська;б) Західносибірська; в) Амазонська
14.     Високими вважають гори з абсолютною висотою:
а) понад 1000 м; б) понад 2000 м; в) понад 5000 м.
15.     Складчасті гори утворюються в насідок:
а) зіткнення літосферних плит; б) виверження вулканів; в) роботи вітру
16.     Які гори є найвищими у світі?
а) Карпати; б) Гімалаї;  в) Альпи
17.     Говерла є найвищою точкою:
а) Кримських гір; б) Українських Карпат; в) Уральських гір
18.     Глибину шельфу світового океану зазвичай становлять
а) до 200 м, б) від 200 м до 2000 м; в) понад 2000 м.
19.     Які з названих форм рельєфу відсутні на материках?
а) гори; б) рівнини; в) глибоководні жолоби
20.     Де знаходиться найглибша точка нашої планети?
а) у Серединно-Атлантичному хребті; б) у Маріанському жолобі;
в) на Амазонській низовині  

Другий рівень

Дайте визначення понять
“Літосфера”, “земна кора”, “астеносфера”, “гірська порода”, “літосферна плита”, “магматизм”, “вулканізм”, “метаморфізм”, “гейзер”, “вивітрювання”, “карст”, “рівнина”, “низовина”, “височина”, “плоскогір’я”, “плато”, “гора”, “шельф”.

Третій рівень

Розподіліть названі географічні об’єкти за  категоріями на планеті.
Альпи, Атлас, Амазонська, Серединно-Атлантичний, Карпати, Декан, Кракатау, Уральські, Великий Вододільний, Маріанський, Кордильєри, Східноєвропейська, Везувій, Гімалаї, Кримські, Аравійське, Анди, Західносибірська, Середньосибірське, Ключевська Сопка, Ломоносова, Скандинавські.
Географічні об’єкти

Четвертий рівень

За картами атласу порівняйте Уральські гори та Анди. Результати запишіть у таблицю та зробіть висновок.

Порівняння Уральських гір та АндЗагальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас