KNOWLEDGE HYPERMARKET


35. Температура земної поверхні та повітря, її зміни з висотою, розподіл залежно від кута падіння сонячних променів.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Температура земної поверхні та повітря, її зміни з висотою, розподіл залежно від кута падіння сонячних променів.


Содержание

Погода

Кажуть, що люди найчастіше всього говорять про погоду. Їх хвилює, вона буде “хорошою” чи “поганою”. Були часи, коли людина дуже залежала від примх погоди. Зливи та засухи знищували посіви та пасовища, сильні бурі топили кораблі, урагани руйнували будівлі. А запобігти цьому людина була не в силах. Нині, спостерігаючи за атмосферою, використовуючи космічну техніку, навчилися передбачати погоду. Це вкрай важливо для працівників сільського господарства, водіїв, моряків, льотчиків. Щодня й ми слухаємо прогнози погоди, щоб знати як одягатися: тепло чи легко, брати з собою парасольку чи ні. Що ж таке погода та чому вона така мінлива?

Погода – стан повітря нижнього шару атмосфери (тропосфери) у даний час в даній місцевості.

Наука, що вивчає атмосферу Землі та зміни основних показників стану повітря, називається метеорологією. Для спеціаліста-метеоролога поняття «погода» включає шість основних показників: температура повітря, атмосферний тиск,вітер, вологість повітря, хмарність і атмосферні опади. Всі ці показники можуть швидко змінюватися. Тому на метеорологічних станціях за допомогою спеціальних приладів проводять регулярні спостереження за ними. Метеостанції розміщені по всій планеті. Нині до передбачення погоди залучені також літаки, радіозонди, штучні супутники Землі. Це зменшує залежність людини від погоди та дозволяє запобігти її негативним проявам.

Всі показники стану погоди взаємопов'язані і зміна одного з них призводить до зміни всіх інших. Розглянемо кожний з названих показників.

Основні показники стану погоди

§29. Температура повітря

Як нагрівається повітря

Якщо Вам доводилося бувати в горах, то Ви помітили, наскільки там прохолодніше, ніж на рівнині. Так само й за бортом літака, що піднявся на певну висоту температура повітря від’ємна навіть у той час, коли біля поверхні Землі стоїть спека. Виходить, що з висотою температура повітря зменшується. Вчені помітили, що це відбувається з чіткою закономірністю: на кожний кілометр підйому у тропосфері стає холодніше на 6ОС.А свого мінімуму температура повітря досягає на висоті 18-20 км: близько – 60ОС. У більш високих шарах атмосфери існують свої закономірності зміни температури.

Чому ж з висотою у тропосфері температура повітря зменшується? Адже, здається стає все ближче й ближче до Сонця. Насправді, Сонце безпосередньо не здатне нагріти прозоре повітря. Його промені вільно проходять крізь нього, як крізь скло. Тому так само, як Сонце не нагріває віконну шибку, а гріє підвіконня, воно й не нагріває повітря, а гріє освітлену ним земну поверхню. А від теплої поверхні, як від електроплити, нагрівається повітря. Тому чим далі вгору від земної поверхні, тим холодніше.

Чому температура повітря різна протягом дня

Температура повітря змінюється не лише з висотою, але й протягом дня. Зранку, перед сходом Сонця, буває зазвичай найхолодніше;після опівдня о 14-15 годині – найтепліше; ввечері температура знову знижується. Від чого залежить такий розподіл температур протягом дня.

Завдання. Поміркуйте, зранку чи ввечері температура повітря зазвичай буває більш високою. Чим це можна пояснити?

Отже, температура повітря залежить головним чином від кута падіння променів Сонця на земну поверхню. Це головна причина, але не єдина. На температуру повітря також впливають хмарність, опади, напрям вітру (спробуйте пояснити як саме).

Чому у нас холодно зимою, а влітку тепло

Кут падіння променів Сонця на земну поверхню змінюється й протягом року. В районі екватора ці коливання незначні, тому температура повітря весь рік однаково висока. Там Сонце весь рік знаходиться майже над головою й бувають дні коли його промені прямовисно, під кутом 90О, падають на земну поверхню. Тоді кажуть, що Сонце в зеніті (з арабської – прямий шлях). На екваторі панує “вічне літо”.

Залежність температури повітря від кута падіння променів Сонця на земну поверхню

Але чим далі від екватора, тим більш відчутні різниці температури зими і літа. Влітку Сонце високо стоїть над горизонтом (наприклад у Києві понад 60О), тому сильно нагріває поверхню. Найтепліше у нашій, північній півкулі у липні. У столиці нашої держави температура повітря в цей місяць становить в середньому +20ОС. Взимку Сонце ледь підіймається над горизонтом (у Києві до 16О) й мало гріє територію. Найхолодніший місяць року у північній півкулі – січень. Тоді у Києві приблизно -6О.

З року в рік трапляються суттєві коливання температури повітря зими і літа, що може бути викликано різними причинами. Але завжди у північній півкулі січень холодніший за липень, а грудень за серпень, оскільки кут падіння променів Сонця на земну поверхню втричі менший у зимові місяці, ніж у літні.

Спостереження за температурою повітря

На метеостанціях слідкують за змінами температури повітря завдяки термометру, знімаючи його показники через кожні три години. Зазвичай використовують ртутний або спиртовий термометр. Вони являють собою запаяну скляну трубку, заповнену рідиною, яка приєднана до шкали. Принцип дії приладу простий: при нагріванні рідина розширюється й підіймається вверх по трубочці, при охолодженні – стискається й опускається. Для одержання достовірних даних слід термометр тримати у затінку, інакше одержимо не температуру повітря, а нагрітої скляної трубки.

Для опрацювання зібраних даних обчислюють середньодобову, середньомісячну та середньорічну температури повітря. Їх розраховують як середньоарифметичну величину, склавши всі одержані показники й розділивши на кількість значень.

Також визначають амплітуду коливань температур (з латини “амплітудо” – величина) – різницю між її найбільшим та найменшим показником. Якщо обчислюють різницю між найвищою та найнижчою температурою протягом доби, амплітуду називають добовою; між середньодобовою температурою найбільш теплої та найбільш холодної доби протягом місяця – місячною; між середньою температурою найтеплішого й найхолоднішого місяців року – річною.

Термометр

Найменші річні коливання температур спостерігаються в районі екватора: тут вони близькі до 0ОС. З просуванням на північ та на південь від екватори амплітуди зростають. Біля узбережжя океанів річні амплітуди коливань температур значно менші, ніж у центрі материків. Наприклад, у Лондоні – близько 12ОС, у Києві – 26ОС, а у місті Оймякон, що далеко від океанів на північному сході Євразії – найвищі в світі – 105,6ОС. Такі різниці в річних амплітудах температур пояснюються різною швидкістю нагрівання й охолодження води й суходолу. Вода нагрівається й охолоджується значно повільніше, ніж суходіл, тому над нею повітря прохолодніше влітку та тепліше взимку, ніж над суходолом.

Для того, щоб наочно прослідкувати зміни температур протягом місяця, року, кількох років поспіль, будують графіки ходу температур.

Графіки ходу температур

Висновки


1.Погода – стан повітря тропосфери у даний час в даній місцевості. Основними показниками стану погоди є: температура повітря, атмосферний тиск,вітер, вологість повітря, хмарність і атмосферні опади.
2.Повітря нагрівається не від сонячних променів, а від нагрітої ними земної поверхні. Тому з висотою у тропосфері температура повітря зменшується в середньому на 6ОС на кожний кілометр.
3.Головний чинник, який визначає температуру повітря – кут падіння променів Сонця на земну поверхню.
4.Амплітуда коливань температур – це різниця між максимальним та мінімальним значенням температури протягом доби, місяця, або року.

Питання для самоконтролю


1.Що таке погода? Назвіть її основні показники.
2.Як і чому змінюється температура повітря з висотою?
3.Від чого більше всього залежить температура повітря?
4.Як правильно вимірювати температуру повітря?
5.Як розрахувати середні показники температури за добу, місяць, рік?
6.Що таке амплітуда коливань температур?

Розв’яжіть задачі:
1.На яку висоту піднявся літак, якщо за його бортом температура повітря становить -40ОС, у той час як біля поверхні землі +20ОС.
2.Яку висоту має гора, якщо біля її підніжжя температура повітря +24ОС, а на вершині -6ОС.
3.Яка температура на вершині пагорба висотою 250 м, якщо біля його підніжжя +12ОС?Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас