KNOWLEDGE HYPERMARKET


38. Водяна пара, вологість повітря.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Водяна пара, вологість повітря.


Содержание

§32. Вологість повітря

Чому повітря тропосфери вологе

У повітрі тропосфери завжди у є певна кількість води. Щоправда, ми її не завжди помічаємо. Адже найчастіше вона перебуває у формі водяної пари, тобто у газоподібному стані. Невидимої оком водяної пари у повітрі сила-силенна. Вона неначебто розчинена у повітрі, як сіль у воді. Навіть у найбільш посушливих пустелях у повітрі завжди є певна кількість водяної пари.

Звідки береться вода у нижніх шарах атмосфери? Звісно, вона випаровується, тобто переходить з рідкого стану у газоподібний, з поверхні планети. Пригадайте, після літнього дощу на поверхні землі з’являються калюжі, а пройде кілька годин й вони зникають. Це вода випаровується й надходить в атмосферу.Постійно йде процес випарування з поверхні річок, озер, водосховищ. Проте більше всього води – 86% – надходить у повітря з поверхні Океану, за що її називають “кухнею погоди”.

Отже, води у повітрі багато. Тому можна говорити про його вологість, як істотну характеристику погоди. Кількісно вологість повітря визначається такими основними характеристиками як абсолютна вологість та відносна вологість.

Абсолютна вологість повітря

Кількість водяної пари обчислюють в грамах води на кожний кубічний метр повітря (г/м3). Тобто, якщо уявити собі куб стороною в 1 м заповнений повітрям, слід визначити скільки в ньому міститься грамів водяної пари. Це й буде абсолютна вологість повітря – кількість водяної пари, що фактично міститься в кожному м3 повітря. Вона прямо залежить від температури повітря: чим вища температура, тим більше грамів водяної пари здатне ввібрати в себе повітря.

Так, якщо температура становить 0ОС, у кожному кубометрі повітря може міститися не більше 5 грамів води. А при температурі +10ОС – вже до 9 грамів, +20ОС – до 17 грамів.

Завдання. Користуючись таблицею _5_ , з’ясуйте, яку найбільшу кількість водяної пари може містити повітря при температурі -20ОС, -5ОС, +30ОС.

Відносна вологість повітря

Вміст водяної пари у повітрі нечасто буває максимальним. Тому для визначення того, на скільки повітря насичене вологою в порівнянні з найбільш можливої кількістю, існує поняття відносної вологості повітря. Воно показує відношення фактичного вмісту водяної пари у повітрі до максимально можливого при даній температурі й виражається у відсотках. По радіо під час прогнозу погоди нас повідомляють саме про відносну вологість повітря.

Наприклад, якщо оголосили, що температура становить -5ОС, а відносна вологість повітря складає 66%, це означає, що у кожному кубометрі повітря міститься 2 г води, тобто лише дві третини від максимально можливої кількості (див. таблицю _5_ ). Комфортними можна вважати умови погоди, якщо відносна вологість повітря становить 70-80%. У пустелях цей показник падає менше ніж до 50%. Якщо відносна вологість повітря зменшується до 30% умови для життя людини стають екстремальними.

Максимальна абсолютна вологість повітря залежно від температури

Насиченим водою є повітря з відносною вологістю 100%. В ньому вода починає конденсуватися, тобто переходити у газоподібного у рідкий стан. Так виникає роса або туман. Якщо відносна вологість не досягає зазначеної позначки, повітря вважається ненасиченим.

Волосяний гігрометр

Відносна вологість повітря поблизу земної поверхні зазвичай більша зранку, коли ще прохолодно. З підвищенням температури вдень відносна вологість, як правило, зменшується, навіть коли абсолютна кількість пари в ній залишається незмінною. Наприклад, якщо зранку при температурі -5ОС у повітрі містилося 3 г/м3 води, це означало, що відносна вологість становить 100%, тобто повітря було насиченим вологою. Коли вдень температура зросла до 0ОС, а кількість води в повітрі залишилася незмінною, відносна вологість вже становитиме лише 60% й повітря стало ненасиченим водою.

Як визначають відносну вологість повітря

Визначають відносну вологість повітря приладом, основною частиною якого є знежирена людська волосина.Його називають волосяний гігрометр. Виявляється, людське волосся реагує на коливання відносної вологості повітря, змінюючи свою довжину. При збільшенні вологості воно витягується, при зменшенні – коротшає. Ці зміни передаються на стрілку приладу й вона відхиляється.

Висновки


1.Повітря у тропосфері насичується водяною парою завдяки випаруванню води з поверхні планети. Більша частина вологи надходить у повітря з Світового океану.
2.Вологість повітря залежить від його температури. При зростанні температури повітря здатне ввібрати в себе більше водяної пари.
3.Розрізняють абсолютну й відносну вологість повітря. Перша показує скільки грамів водяної пари фактично міститься у кожному кубометрі повітря. Друга – наскільки (у відсотках) насичене повітря вологою до максимально можливої кількості при даній температурі.
4.Насиченим водою є повітря з відносною вологістю 100%. При меншому показнику воно вважається ненасиченим.
5.Відносну вологість повітря вимірюють волосяним гігрометром.

Питання для самоконтролю


1.Чому повітря у тропосфері насичене вологою?
2.Що таке абсолютна вологість повітря? В яких одиницях вона вимірюється й від чого залежить?
3.Навіщо вводять поняття відносної вологості повітря? В яких одиницях його обчислюють?
4.Що означають поняття “насичене” й “ненасичене” вологою повітря?
5.Поміркуйте, чому роса випадає в ясні безхмарні ночі, а вдень її немає.

Розв’яжіть задачі


1.При температурі +30ОС у кожному м3 повітря може максимально міститися 30 г водяної пари. Скільки при даній температурі фактично міститься водяної пари у повітрі, якщо його відносна вологість становить 80%?
2.Якою є відносна вологість повітря при температурі +20ОС, якщо в ньому фактично міститься 11,9 г водяної пари при максимально можливій кількості 17 г/м3?Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас