Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Погода, її елементи, типи, зміна в часі.
Клімат
§34. Чинники формування клімату. Розподіл сонячного тепла і світла по земній поверхніЧому на Землі клімат різнийЛюди здавна цікавилися особливостями клімату тієї місцевості, де живуть, щоб передбачити і уникнути небезпечних стихійних явищ: сильних злив, стрімкого похолодання, тривалих посух, граду. Кліматичні умови в різних частинах нашої планети дуже різноманітні. В районі екватора протягом року тепло і волого. Біля полюсів завжди холодно. В наших широтах спостерігається чотири пори року: холодна, тепла та дві проміжні. У саванах тропічних країн – дві пори року: суха і волога. На територіях, що прилягають до полюсів Землі, по півроку триває полярна ніч, коли Сонце взагалі не сходить, і полярний день, коли Сонце не сідає за горизонт. Що викликає таку різноманітність кліматичних умов на нашій планеті? 1) кількість сонячного тепла і світла, що надходить на певну територію; 2) переміщення повітря в тропосфері між материками та океанами, яке приносить різне за властивостями повітря: вологе чи сухе, тепле чи холодне; 3) характер підстилаючої земної поверхні планети в певній місцевості. Як сонячне тепло і світло надходить на земну поверхню та впливає на температуру повітряНайважливішим чинником формування клімату нашої планети є випромінювання Сонця, яке надходить на земну поверхню у вигляді тепла і світла. Саме воно є джерелом для різноманітних процесів і явищ, що відбуваються на Землі.
Особливі паралелі на нашій планетіНа всіх географічних картах світу та глобусі крім звичних ліній градусної сітки (меридіанів та паралелей) обов’язково проводять пунктирами ще чотири паралелі, які попарно знаходяться на однаковій відстані від екватора. Дві з них, що лежать ближче до екватора, називають тропіками. Північний тропік має географічну широту 23О27' пн. ш.; Південний тропік – 23О27' пд. ш. Інші дві паралелі, що ближче до полюсів, мають назви Північне полярне коло (66О33' пн. ш.) та Південне полярне коло (66О33' пд. ш.). Ці чотири умовні лінії обмежують на Землі території, що по-різному обігріваються Сонцем протягом року під час річного обертання нашої планети по своїй орбіті. Вам вже відомо, що земна вісь нахилена до площини орбіти під кутом 66О33'. Тому Земля в різні пори року підставляє Сонцю то північну, то південну півкулю, що істотно впливає на клімат різних широт. Розглянемо, як це відбувається. День літнього сонцестоянняУ червні, липні та серпні Земля повернута до Сонця північною півкулею. Тому кут падіння сонячних променів на земну поверхню тут більший й панує літо. У південній півкулі, відповідно, – зима. Найближче північна півкулі знаходиться до Сонця 22 червня. Цю дату називають днем літнього сонцестояння. В цей день промені Сонця під кутом 90О падають на лінію Північного тропіка й тут найтепліше. 22 червня у північній півкулі найдовший світловий день (наприклад, у Києві він триває 16 годин 30 хвилин) та найкоротша ніч. У південній півкулі навпаки: найдовша ніч та найкоротший день. Завдання. Пригадайте, яка причина зміни для і ночі на Землі? Який період часу і чому складає одна доба?
День зимового сонцестоянняЗа півроку Земля здійснює півоберта навколо Сонця по орбіті й розташовується так, що його промені падають під більшим кутом на південну півкулю. Тому грудень, січень та лютий – літні місяці у південній півкулі. Для нашої північної півкулі це зима. 22 грудня промені Сонця прямовисно падають на лінію Південного тропіка й там найбільш високі температури повітря. Цю дату називають днем зимового сонцестояння. В цей день у південній півкулі найдовший світловий день й найкоротша ніч. У північній півкулі навпаки. Зокрема, у Києві 22 грудня день триває лише 8 годин, а ніч – 16 годин. Дні весняного та осіннього рівнодення21 березня та 23 вересня Земля займає таке положення відносно Сонця, що рівномірно освітлюються як північна, так і південна півкуля. На всій планеті (крім полюсів) тривалість світлового дня дорівнює тривалості ночі. Тому ці дати називають відповідно днями весняного та осіннього рівнодення. У ці дні Сонце буває в зеніті над екватором. Теплові пояси ЗемліЛінії тропіків на географічних картах та глобусі обмежують територію, на якій Сонце протягом року буває в зеніті: на самих лініях по одному разу у дні сонцестояння, у кожній точці між тропіками – двічі. Лінії полярних кіл обмежують території, де спостерігаються полярний день та полярна ніч. Водночас тропіки та полярні кола є межами теплових поясів Землі, які розрізняються залежно від кута падіння променів Сонця на поверхню планети, тому й температурами повітря. Всього виділяють п’ять теплових поясів: жаркий, два помірних та два холодних.
Завдання. Поясніть, чому червень, липень та серпень в Австралії холодніші, ніж грудень, січень та лютий. З’ясуйте, у якому з зазначених теплових поясів знаходиться Україна. Території між полярними колами та полюсами заходять у північний та південний холодні теплові пояси. Влітку тут буває полярний день, проте Сонце високо над горизонтом не піднімається. Більша частина його променів відбивається білою поверхнею снігу та льоду. Зимою – полярна ніч. Майже весь рік температури повітря від’ємні, тому сніг ніколи повністю не сходить. Висновки
Питання для самоконтролю
Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. Предмети > Географія > Географія 6 клас |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: