KNOWLEDGE HYPERMARKET


45. Узагальнення з теми “АТМОСФЕРА”.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: "Узагальнення з теми “Атмосфера”.


Содержание

Сторінка для допитливих

Дивні атмосферні явища

  • Атмосферний тиск пов’язаний з температурою кипіння будь-якої рідини. Чим він нижчий, тим швидше закипає рідина. На висоті близько 20 км кипіння настає при +37ОС, тобто може закипіти й кров. Тому космонавтів у польотах перебувають у герметичних кабінах або носять скафандри.
  • Полярне сяйво – разюче явище світіння, що спостерігається на небі найчастіше у полярних областях. Вважається, що цей феномен існує також і в атмосферах інших планет, наприклад Венери. Природа і походження полярних сяйв є пред-метом інтенсивних досліджень. Вважають, що вони відбуваються в результаті світіння розріджених шарів повітря на висоті 90-1000 км під дією протонів й електронів, які проникають в земну атмосферу з космосу. Розрахунки, виконані на основі багатьох фотоспостережень на Алясці, в Канаді і Норвегії, показують, що близько 94 % полярних сяйв приурочено до висот від 90 до 130 км над земною поверхнею. Максимальна зареєстрована висота появи полярного сяйва близько 1130 км, мінімальна — 60 км. Полярні сяйва мають дуже різноманітні форми, включаючи проблиски, плями, однорідні дуги і смуги, пульсуючі дуги і поверхні, спалахи, промені, променисті дуги, корони. Встановлено, що співвідношення інтенсивності найяскравіших до найслабших полярних сяйв становить 1000:1.
  • Райдуга – найкрасивіше атмосферне явище. Зазвичай це величезна арка, що складається з різнокольорових смуг, яка спостерігається, коли Сонце освітлює лише частину небозводу, а повітря насичене крапельками води, наприклад, під час дощу. Різнокольорові дуги розташовуються в послідовності спектра: червона, оранжева, жовта, зелена, блакитна, синя, фіолетова. Однак кольори майже ніколи не бувають чистими, оскільки смуги взаємно перекриваються. Проникаючи всередину краплі води, промінь світла заломлюється і розкладається, як при проходженні крізь призму. Потім він досягає протилежної поверхні краплі, відбивається від неї і виходить з краплі назовні. Чим вище розташовується Сонце над горизонтом, тим менша дуга райдуги. Коли Сонце підіймається вище за 42° над горизонтом, райдуга зникає зовсім. Скрізь, окрім високих широт, райдуга не може з'явитися опівдні, коли Сонце знаходиться дуже високо.
  • Інколи на небі з’являється два Сонця. Та це лише уява – прояв цікавого явища гало (з грецької – круг, диск). Воно виникає, коли між Сонцем та спостерігачем проходить легкий серпанок перистих хмар, розміщених на великій висоті, що складені з дрібних крижинок у формі шестикутних стовпчиків. Сонячні промені заломлюються в них, як у призмі, й відбиваються, мов у дзеркалі. Якщо кристалики зависають хаотично, навколо Сонця чи Місяця видні кола, якщо вертикально – виникають хибні сонця.
  • Справжній жах раніше викликало у людей явище світових хрестів, коли на фоні неба раптом починав вимальовуватися хрест. Іноді він набував вигляду лицарського меча з довгим лезом та короткою рукояткою. У вечірній час хрест нерідко набував криваво-червоного забарвлення. Тепер з’ясовано, що світові хрести – є різновидом гало. Коли Сонце ховається за горизонт, а крижані кристалики хмар займають вертикальне положення й відбивають промені Сонця, на небі виникає зображення, подібне до хреста.
  • Лише в горах виникає явище “брокерські привиди”, назване так від наймення гори у Німеччині, де часто його спостерігали. Зненацька на фоні хмар, розташованих навпроти Сонця, що заходить чи сходить, виникають велетенські зображення вершника, пішої людини чи тварини. Фігури рухаються. Лише у ХVІІІ ст. розкрили таємницю “брокерських привидів”. Ці уявні фігури є тінями людей чи тварин, які проектуються на небо. Вони виникають, коли сонячні промені освітлюють людину чи предмет, а потім потрапляють не на землю, а на хмари, розміщені напроти сонця. Розмір тіні при цьому багаторазово збільшується в порівнянні з ростом людини.   
  • Деякі явища в атмосфері мають електричну природу. Блискавка – велетенський електричний іскровий розряд довжиною декілька кілометрів та діаметром у десятки сантиметрів. Триває недовго: лише десяті частки секунди. Електричний розряд виникає між двома хмарами або між хмарою і земною поверхнею. Блискавка супроводжується громом. Окрім лінійної зрідка спостерігається блискавки незвичайної форми. Одні з них нагадують ракету. Інші мають вигляд ланцюжка з точок, що світяться. А деякі виникають як яскрава куля різного забарвлення й величини (10-20 см в діаметрі). Це куляста блискавка, яка повільно й безшумно пересуваючись у повітрі, може проникнути вглиб будівлі крізь щілини, димарі, труби й через кілька  секунд розірватися з сильним тріском або ж безшумно вислизнути в інший отвір. Це дуже рідкісне явище, яке виникає після удару лінійної блискавки. Існує від однієї секунди до кількох хвилин. Природа кулястої блискавки досі не з'ясована.
  • Іноді в океані, коли над судном проходять грозові хмари, моряки бачать, як на щоглах з’являється світіння, яке супроводжується легким потріскуванням.  Час від часу вогники бігають й по поверхні води. Це вогні святого Ельма – світлові блідо-блакитні або фіолетові електричні спалахи довжиною від 30 см до 1 м і більше. Їх появу моряка вважали добрим знаком, який попереджує про закінчення шторму. Вогні святого Ельма часом виникають на гірських вершинах, а також на шпилях і гострих кутах високих будівель. Вперше їх побачили в епоху Середньовіччя на вежах церкви Святого Ельма. Це явище являє собою електричні розряди на кінцях електропровідників, коли в атмосфері навколо них сильно підвищується напруженість електричного поля. При цьому виникає розряд, але не відразу, як під час блискавки, а поступово. З гострих предметів вилітає безліч електричних іскор, утворюючи світіння.
  • Іноді виникають незвичайні дощі, коли разом з водою з неба падають медузи, пісок, живі раки, риба. Таких випадків в історії людства було немало. Наприклад, у 1804 році сильний вітер зруйнував на півночі Африки зерновий склад й поніс пшеницю в Іспанію, де вона падала так щедро, що її можна було збирати пригоршнями. У середині ХІХ ст. в США говорили про дощ з в’язальних спиць, який виник після того, як циклон зруйнував фабрику спиць й підняв у повітря її майно. У 1940 році в Нижегородській області Росії з неба посипалися разом з краплями дощу старовинні монети часів Івана Грозного. Часто бували й “криваві”, “чорні”, “молочні” дощі. Воду підфарбовували різні домішки: пісок, попіл, мікроорганізми, які потрапляли у повітря після вивержень вулканів, лісових пожеж, сильних бур.    


Завдання і запитання для тематичного оцінювання школярів

Перший рівень

Знайдіть правильні відповіді
1.    Атмосфера – це ... оболонка Землі:
а) тверда;  б) повітряна;  в) водна
2.    Нижній шар атмосфери має назву:
а) тропосфера;  б) стратосфера;  в) озоновий шар
3.    Озоновий шар має найбільшу густоту в межах:
а) тропосфери;  б) стратосфери;  в) верхніх шарів атмосфери
4.    Яку частку становить кисень у складі атмосферного повітря?
а) 78%;  б) 21%;   в) 1%
5.    З висотою температура повітря:
а) знижується на 10ОС на кожний кілометр;  
б) зростає на 6ОС на кожний кілометр;  
в) знижується на 6ОС на кожний кілометр
6.    Температура повітря певної місцевості залежить від:
а) атмосферного тиску;   б) вологості повітря;  
в) кута падіння променів Сонця на земну поверхню
7.    Виберіть назву приладу, яким вимірюють атмосферний тиск.
а) гігрометр;    б) флюгер;    в) барометр
8.    З названих вітрів постійним вітром є:
а) мусон;  б) пасат;  в) бриз
9.    Який з вітрів міняє свій напрям двічі на рік?
а) західне перенесення;  б) мусон;  в) пасат.
10.    В яких одиницях вимірюється абсолютна вологість повітря?
а) %;  б) бали;  в) г/м3 
11.    Які з названих типів хмар формуються найвище над землею й складаються з голочок криги?
а) купчасті;  б) перисті;  в) шаруваті
12.     Виберіть види атмосферних опадів, які випадають з насиченого вологою повітря.
а) дощ;  б) сніг;  в) роса;  г) іній;  ґ) град;  д) туман
13.     На якій умовній лінії Сонце буває у зеніті 22 грудня?
а) південне полярне коло;  б) південний тропік; 
в) північний тропік;  г) екватор
14.     В які дні день дорівнює ночі на всій Землі?
а) 22 червня;  б) 23 вересня;  в) 22 грудня;  г) 21 березня
15.     Як називається день 22 червня у північній півкулі?
а) день зимового сонцестояння;  б) день літнього сонцестояння; 
в) день літнього рівнодення;  г) день весняного рівнодення
16.     Що обмежують на карті лінії тропіків?
а) територію де бувають полярний день і полярна ніч;
б) територію де Сонце буває в зеніті;  в) холодні теплові пояси
17.     В якому тепловому поясі знаходиться територія України?
а) жаркий;  б) північний помірний;  в) південний помірний; 
г) північний холодний;  ґ) південний холодний
18.     Який з названих кліматичних поясів належить до основних:
а) помірний;  б) субекваторіальний;  в) субтропічний
19.     Для якого типу клімату характерна протягом року тепла й волога погода?
а) екваторіальний;  б) субекваторіальний;  в) тропічний;  г) помірний
20.     Глобальне потепління клімату називають:
а) озоновою діркою;  б) смогом;  в) парниковим ефектом

Другий рівень

Дайте визначення понять
“Атмосфера”, “тропосфера”, “погода”, “клімат”, “атмосферний тиск”, “вітер”, “пасат”, “західне перенесення”, “мусон”, “бриз”, “абсолютна вологість повітря”, “відносна вологість повітря”, “хмарність”, “тропік”, “полярне коло”, “повітряна маса”, “атмосферний фронт”, “циклон”, “антициклон”, “кліматичний пояс”

Третій рівень

Розв’яжіть задачі
1.    Обчисліть річну амплітуду коливань температур повітря, якщо середньолипнева температура становить +24ОС, а середньосічнева –12ОС.
2.    Яку висоту має гора, якщо біля її підніжжя температура повітря становить +28ОС, а на вершині -5ОС?
3.    Яку глибину має улоговина, якщо на її дні атмосферний тиск становить 734 мм ртутного стовпчика, а на краю схилу – 728 мм ртутного стовпчика?
4.    При температурі +10ОС у кожному м3 повітря може максимально міститися 9 г водяної пари. Скільки при даній температурі фактично міститься водяної пари у повітрі, якщо його відносна вологість становить 90%?
Накресліть схеми
1.    Утворення нічного бризу
2.    Утворення літнього мусону
3.    Пояси постійного атмосферного тиску на Землі
4.    Формування постійних вітрів
5.    Циклон
6.    Антициклон

Четвертий рівень


1. Порівняйте різні види опадів та запишіть висновок.

Порівняння роси та інею
                  
2. Порівняйте явища та запишіть висновок

Порівняння циклону та антициклону

3. Складіть короткі повідомлення на такі теми (за вибором вчителя):
Як працюють на метеостанції
Чому бувають грози
Що таке веселка
Дивовижні погодні явища
Чи загрожує Землі глобальне потепління
Чим небезпечні озонові дірки
Як людина забруднює повітря
Як людина охороняє повітря
 
Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас