KNOWLEDGE HYPERMARKET


Роман «Злочин і кара». Повні уроки
 
(5 промежуточных версий не показаны.)
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Заглавная страница|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Зарубіжна література|Зарубіжна література]]&gt;&gt;[[Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки|Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки]]&gt;&gt; Зарубіжна література: Роман «Злочин і кара». Повні уроки'''<metakeywords>Зарубіжна література 10 клас, Повні уроки, ТемаРоман «Злочин і кара»</metakeywords><br>  
+
'''[[Заглавная_страница|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Зарубіжна література|Зарубіжна література]]&gt;&gt;[[Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки|Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки]]&gt;&gt; Зарубіжна література: Роман «Злочин і кара». Повні уроки'''<metakeywords>Зарубіжна література 10 клас, Повні уроки, ТемаРоман «Злочин і кара»</metakeywords><br>  
<br>  
<br>  
-
Тема: Роман «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору.<br>Мета уроку: Аналіз роману «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення.<br>Тип уроку: засвоєння нових знань.<br>Середина 1860-х рр. була складним часом в історії країни. Громадський рух, який почався після смерті Миколи I, пішов на спад, а після замаху Каракозова на Олександра II і зовсім змінився урядової реакцією. Ситуація погіршувалася тим, що загальна криза, що виникла в результаті селянської реформи, що зруйнувала віковий уклад життя, охопив і духовну сферу. Звільнена «Особиста ініціатива», не стримувана ніякими моральними і культурними нормами і заборонами, властивими традиції, виявлялися у владі «новітніх ідей», відродили таку особисту ініціативу в культ.<br>Це згубно відбивалося на моральному обліку людей. Саме такий хворобливе стан суспільства і зобразив Достоєвський у романі «Злочин і кара». Це твір приніс йому небувале до цих пір визнання серед російської читаючої публіки.<br>«Якраз в цьому романі вперше думка Достоєвського розправила крила. З мурашника принижених і ображених, від слабких сердець і прохарчінскіх бунтів, від конурочной мрії та підпільної злоби письменник виходить у сферу - або, може, теж штовханину? - вищих моральних проблем. Саме до цього часу настільки перегоріли в його душі враження важкого досвіду, що він міг з художнім неупередженістю хвилювати читачів ідеями правди, відповідальності і спокуси.<br>Ні раніше, ні пізніше 1866 Достоєвський не був ... чистим ідеологом художності ... роман «Злочин і кара» за своєю художньою стилістикою залишився у свого автора неперевершеним&nbsp;» - Написав у своїй «Книзі відображень» відомий поет, педагог і критик кінця XIX - початку XX століття Інокентій Анненський.
+
'''Тема:''' Роман «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору.<br>'''Мета уроку: '''Аналіз роману «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення.<br>'''Тип уроку:''' засвоєння нових знань.  
-
{{#ev:youtube|BC682qfVvB4}}{{#ev:youtube|Ajc1eev0FeQ&feature}}
+
-
<br>Тема «злочинів» хвилювала Достоєвського. Вона пов'язувалася у свідомості письменника з егоїстичним самоствердженням особистості, всупереч всім моральним законам.<br>Після чергового великого програшу у Вісбадені у вересні 1865 року Федір Михайлович відправив лист видавцеві «Російського&nbsp; вісника» М. Н. Каткова з викладенням плану майбутньої своєї повісті: «Це психологічний звіт одного злочину. Дія сучасна, в нинішньому році. Молодий чоловік, якого виключено зі студентів університету, міщанин за походженням і живе у крайній бідності, з легковажності, по хиткості в поняттях, піддавшись деяким дивним "недокінченим" ідеям, які носяться в повітрі, вирішив вийти з кепського свого становища. Він вирішив вбити одну стару, титулярну радницю, що дає гроші під відсотки. Стара дурна, глуха, хвора, жадібна ... вона заздрить молодшим від себе, мучаючи у себе в робітниці свою молодшу сестру. "Вона нікуди не годна", "для чого вона живе?", "Корисна вона хоч кому-небудь? "і т. д. - ці питання збивають з пантелику молоду дівчину.<br>Він вирішує вбити її, обібрати з тим, щоб зробити щасливою свою матір, яка живе в повіті, позбавити сестру, яка живе компаньйонкою в одних поміщиків, від люблять розкоші домагань глави цього поміщицького сімейства, домагань, що загрожують їй загибеллю, і потім усе життя бути чесним, твердим, неухильним у виконанні "гуманного боргу до людства" - що вже, звичайно, "очиститись від злочину", якщо тільки можна назвати злочином цей вчинок над старою глухою дурною, злою і хворою, яка сама не знає, для чого живе на світі і яка через місяць, може бути, сама собою померла б.<br>Майже місяць він проводить після того до остаточної катастрофи, жодних на нього підозр немає і не може бути. Тут-то і розгортається весь психологічний процес злочину. Недозволені запитання повстають перед вбивцею несподівані почуття мучають його серце. Божа правда, земний закон бере своє, і він закінчує тим, що змушений сам на се донести. Примушений, щоб хоча загинути в каторзі, але приєднатися знову до людей; почуття роз'єднаності з людством, яке він відчув відразу ж після здійснення злочину, замордувало його. Закон правди і людська природа взяли своє. Злочинець сам вирішує прийняти муки, щоб спокутувати свою справу&nbsp;».<br>Майбутній твір був задуманий як сповідь героя, в якій би розкривалася боротьба двох начал - добра і зла - у серці людському. Але рамки внутрішнього монологу виявилися занадто тісні для виявлення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив вже майже завершену повість і взявся за роман.<br>Він усвідомив, що внутрішні пошуки героя, боротьба совісті і розуму, знаходять своє підтвердження в конфліктах дійсності і нею ж породжуються.<br>«Розповідь від імені автора, як би невидимої, але всезнаючої людини»-- таким бачиться Достоєвському новий твір, де авторські оцінки і думки як би відступають на другий план, а на перший висувається саме життя в&nbsp; украй жорстоких і суперечливих проявах.
+
-
{{#ev:youtube|F9kUMjvni0M}}
+
-
+
-
«Закон правди» здійснюється в зіткненні героїв, їх етичних позицій, і навіть «всезнаючий» автор не є істиною в останній інстанції. Читач сам, на думку Достоєвського, повинен разом з його героями зробити свій етичний вибір: він стає свідком тієї драми людської долі і ідей, що змальовує художник. Він, а не письменник виступає в ролі «присяжного» в суді над Родіоном Романовичем Раскольніковим. Справедливість же вироку визначається не стільки фактом самого вбивствастарої-процентщици, скільки виявленням дійсних причин і мотивів, що спонукали героя переступити юридичний і етичний закон. Виявлення цих причин важливе, перш за все, не для засудження або виправдання Раськольникова, а для з'ясування того, що відбувається в світі людини і яким спотворенням і спокусам схильна мораль сучасного суспільства. <br>Тому вистріл Каракозова в Олександра II, що пролунав 4 квітня 1866 р., коли вже вийшли в світ перші роозділи роману, Федір Михайлович сприйняв як життєве підтвердження тому, що мучило його при створенні «Злочину і покарання».
+
-
Паралельно з основною темою твору, терія Раскольнікова, письменник паралельно велику увагу приділяє Петербургу, де все і відбувається:
+
-
{{#ev:youtube|Oq_dOzoRl1o}}
+
-
<br>Можна стверджувати, що роман «Злочин і покарання» побудований на спростуванні теорії Раськольникова і подальше його духовне одужання. «Ось сама суть злочину. Це вбивство принципу. Якнайглибше збочення етичного розуміння і потім повернення душі до істинно людських відчуттів і понять - ось загальна тема, на яку написаний роман&nbsp; Достоєвського», - писав Страхов в своїй першій статті, присвяченій роману.<br>В центрі дослідження образу Раскольнікова - егоїзм як основа особи. Особи глибокою, безкорисливою в загальноприйнятому сенсі цього слова, талановитою. Егоїзм, не усвідомлений як егоїзм самої особи, щиро, без жодного удавання, переконаною у відсутності цієї межі у власному характері. Інакше кажучи егоїзм, заснований на глибинному самообмані людини. Егоїзм Раскольнікова нерозривно пов'язаний з ідеєю соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського. Розкольників виступає суб'єктом самостійного незвичайного соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського: він автор теорії, він же її виконавець.<br>Реалізація свободи волі людини нерозривно пов'язана з його успіхом, досягненням бажаного результату. Успіх - це вчинок, що відбувся, в чомусь що затверджує особу. Поразка пригноблює людину. При цьому, як правило, відзначає Достоєвський, пригноблює не лише свою особисту поразку, але і поразку інших людей. Можливість успіху означає не лише успіх іншого, його уміння і стійкість, але і перемогу людського діяння взагалі, перемогу «Я» як такого. Достоєвський помічає, що люди, яким співчували в їх ризикованому підприємстві, стикалися з тим, що в разі поразки цього підприємства, їм перестають співчувати і навіть перестають поважати їх. «Успіх так багато означає між людьми», - читаємо ми на сторінках роману. <br>Прагнення до свободи волі природньо для людини, тому придушення цього прагнення спотворює особу, а форми протесту проти придушення можуть бути різними, особливо тоді, коли відключається розум, самоконтроль, і людина втрачає звичну для неї подобу, стаючи страшним і для себе, і для інших.&nbsp; Методично і скрупульозно вивчає Достоєвський психологічну подобу людини - людина стає для нього крапкою відліку, причому людина не абстрактна, а досить конкретна. Російський філософ Бердяєв писав: «У антропологізмі Достоєвського щось нове відкрилося світу. У Достоєвському виняткової гостроти досягло самопочуття людини, проблема про людину.
+
-
Роман Ф.М. Достоєвського буде жити вічно, він невпинно  торкатиме струни людської душі і розуму. Що завжди надихатиме митців до  екранізації цього роману:
+
-
{{#ev:youtube|CZw3JiGDkSs}}
+
-
<br>''Список використаних джерел:''<br>Відкритий урок, на тему: Проблема роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара».&nbsp; Андроник А.В.учителя світової літератури, сш №45, м Херсон.<br>Урок на тему&nbsp;: Проблема російської душі в романі «Злочин і кара» Корчик Н. Д. учителя світової літератури, сш №1, м Запоріжжя.<br>Белов Сергій Володимирович Роман Ф.М.Достоєвського "Злочин і покарання". Коментар.- М.: Освіта, 2005.- 240с.<br>Достоєвський Ф.М. Вина і Кара.- Вінніпег: Український Голос, 2008.- 261с.<br>Бачинин Владимир Аркадьевич, Панов Николай Иванович Достоевский: философия, социология и психология преступления.- Харків: Основа, 2001.- 136с.<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br>
+
[[Image:T16pn.jpeg]]<br>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Середина 1860-х рр. була складним часом в історії країни. Громадський рух, який почався після смерті Миколи I, пішов на спад, а після замаху Каракозова на Олександра II і зовсім змінився урядової реакцією. Ситуація погіршувалася тим, що загальна криза, що виникла в результаті селянської реформи, що зруйнувала віковий уклад життя, охопив і духовну сферу. Звільнена «Особиста ініціатива», не стримувана ніякими моральними і культурними нормами і заборонами, властивими традиції, виявлялися у владі «новітніх ідей», відродили таку особисту ініціативу в культ.<br>Це згубно відбивалося на моральному обліку людей. Саме такий хворобливе стан суспільства і зобразив [[Федір Достоєвський. Повні уроки|'''Достоєвський''']] у романі «Злочин і кара». Це твір приніс йому небувале до цих пір визнання серед російської читаючої публіки.<br>«Якраз в цьому романі вперше думка Достоєвського розправила крила. З мурашника принижених і ображених, від слабких сердець і прохарчінскіх бунтів, від конурочной мрії та підпільної злоби письменник виходить у сферу - або, може, теж штовханину? - вищих моральних проблем. Саме до цього часу настільки перегоріли в його душі враження важкого досвіду, що він міг з художнім неупередженістю хвилювати читачів ідеями правди, відповідальності і спокуси.<br>Ні раніше, ні пізніше 1866 Достоєвський не був ... чистим ідеологом художності ... роман «Злочин і кара» за своєю художньою стилістикою залишився у свого автора неперевершеним&nbsp;» - Написав у своїй «Книзі відображень» відомий поет, педагог і критик кінця XIX - початку XX століття Інокентій Анненський.  
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
+
{{#ev:youtube|BC682qfVvB4}}{{#ev:youtube|Ajc1eev0FeQ&feature}} <br>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Тема «злочинів» хвилювала Достоєвського. Вона пов'язувалася у свідомості письменника з егоїстичним самоствердженням особистості, всупереч всім моральним законам.<br>Після чергового великого програшу у Вісбадені у [[Тема 11. Осінь. Рослини восени. Охорона здоров’я восени.|'''вересні''']] 1865 року Федір Михайлович відправив лист видавцеві «Російського&nbsp; вісника» М. Н. Каткова з викладенням плану майбутньої своєї повісті: «Це психологічний звіт одного злочину. Дія сучасна, в нинішньому році. Молодий чоловік, якого виключено зі студентів університету, міщанин за походженням і живе у крайній бідності, з легковажності, по хиткості в поняттях, піддавшись деяким дивним "недокінченим" ідеям, які носяться в повітрі, вирішив вийти з кепського свого становища. Він вирішив вбити одну стару, титулярну радницю, що дає гроші під відсотки. Стара дурна, глуха, хвора, [[Тема 16. Ввічливість. Щедрість і жадібність.|'''жадібна''']] ... вона заздрить молодшим від себе, мучаючи у себе в робітниці свою молодшу сестру. "Вона нікуди не годна", "для чого вона живе?", "Корисна вона хоч кому-небудь? "і т. д. - ці питання збивають з пантелику молоду дівчину.  
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
+
 
 +
 
 +
[[Image:T16pn4.jpeg]]<br>
 +
 
 +
&nbsp; &nbsp; &nbsp;Він вирішує вбити її, обібрати з тим, щоб зробити щасливою свою матір, яка живе в повіті, позбавити сестру, яка живе компаньйонкою в одних поміщиків, від люблять розкоші домагань глави цього поміщицького сімейства, домагань, що загрожують їй загибеллю, і потім усе життя бути чесним, твердим, неухильним у виконанні "гуманного боргу до людства" - що вже, звичайно, "очиститись від злочину", якщо тільки можна назвати злочином цей вчинок над старою глухою дурною, злою і хворою, яка сама не знає, для чого живе на світі і яка через місяць, може бути, сама собою померла б.
 +
 
 +
[[Image:T16pn3.jpeg]]<br>
 +
 
 +
&nbsp; &nbsp; &nbsp;Майже місяць він проводить після того до остаточної катастрофи, жодних на нього підозр немає і не може бути. Тут-то і розгортається весь психологічний процес злочину. Недозволені запитання повстають перед вбивцею несподівані почуття мучають його серце. Божа правда, земний закон бере своє, і він закінчує тим, що змушений сам на се донести. Примушений, щоб хоча загинути в каторзі, але приєднатися знову до людей; почуття роз'єднаності з людством, яке він відчув відразу ж після здійснення [[Тема 24. Правопорушення.|'''злочину''']], замордувало його. Закон правди і людська природа взяли своє. Злочинець сам вирішує прийняти муки, щоб спокутувати свою справу&nbsp;».<br>Майбутній твір був задуманий як сповідь героя, в якій би розкривалася боротьба двох начал - добра і зла - у серці людському. Але рамки внутрішнього монологу виявилися занадто тісні для виявлення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив вже майже завершену повість і взявся за роман.<br>Він усвідомив, що внутрішні пошуки героя, боротьба совісті і розуму, знаходять своє підтвердження в конфліктах дійсності і нею ж породжуються.
 +
 
 +
[[Image:T16pn2.jpeg]]<br>
 +
 
 +
&nbsp; &nbsp; &nbsp;«Розповідь від імені автора, як би невидимої, але всезнаючої людини»-- таким бачиться Достоєвському новий твір, де авторські оцінки і думки як би відступають на другий план, а на перший висувається саме життя в&nbsp; украй жорстоких і суперечливих проявах.
 +
 
 +
{{#ev:youtube|F9kUMjvni0M}}
 +
 
 +
«Закон правди» здійснюється в зіткненні героїв, їх етичних позицій, і навіть «всезнаючий» автор не є істиною в останній інстанції. Читач сам, на думку Достоєвського, повинен разом з його героями зробити свій етичний вибір: він стає свідком тієї драми людської долі і ідей, що змальовує художник. Він, а не письменник виступає в ролі «присяжного» в суді над Родіоном Романовичем Раскольніковим. Справедливість же вироку визначається не стільки фактом самого вбивствастарої-процентщици, скільки виявленням дійсних причин і мотивів, що спонукали героя переступити юридичний і етичний закон. Виявлення цих причин важливе, перш за все, не для засудження або виправдання Раськольникова, а для з'ясування того, що відбувається в світі людини і яким спотворенням і спокусам схильна мораль сучасного [[Людина і суспільство|'''суспільства''']]. <br>Тому вистріл Каракозова в Олександра II, що пролунав 4 квітня 1866 р., коли вже вийшли в світ перші роозділи роману, Федір Михайлович сприйняв як життєве підтвердження тому, що мучило його при створенні «Злочину і покарання». Паралельно з основною темою твору, терія Раскольнікова, письменник паралельно велику увагу приділяє Петербургу, де все і відбувається:
 +
 
 +
{{#ev:youtube|Oq_dOzoRl1o}}<br>
 +
 
 +
&nbsp; &nbsp; &nbsp;Можна стверджувати, що роман «Злочин і покарання» побудований на спростуванні теорії Раськольникова і подальше його духовне одужання. «Ось сама суть злочину. Це вбивство принципу. Якнайглибше збочення етичного розуміння і потім повернення душі до істинно людських відчуттів і понять - ось загальна тема, на яку написаний роман&nbsp; Достоєвського», - писав Страхов в своїй першій статті, присвяченій роману.
 +
 
 +
[[Image:T16pn1.jpeg]]<br>
 +
 
 +
&nbsp; &nbsp; &nbsp;В центрі дослідження образу Раскольнікова - егоїзм як основа особи. Особи глибокою, безкорисливою в загальноприйнятому сенсі цього слова, талановитою. Егоїзм, не усвідомлений як егоїзм самої особи, щиро, без жодного удавання, переконаною у відсутності цієї межі у власному характері. Інакше кажучи егоїзм, заснований на глибинному самообмані людини. Егоїзм Раскольнікова нерозривно пов'язаний з ідеєю соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського. Розкольників виступає суб'єктом самостійного незвичайного соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського: він автор теорії, він же її виконавець.<br>Реалізація свободи волі людини нерозривно пов'язана з його успіхом, досягненням бажаного результату. Успіх - це вчинок, що відбувся, в чомусь що затверджує особу. Поразка пригноблює людину. При цьому, як правило, відзначає Достоєвський, пригноблює не лише свою особисту поразку, але і поразку інших людей. Можливість успіху означає не лише успіх іншого, його уміння і стійкість, але і перемогу людського діяння взагалі, перемогу «Я» як такого. Достоєвський помічає, що люди, яким співчували в їх ризикованому підприємстві, стикалися з тим, що в разі поразки цього підприємства, їм перестають співчувати і навіть перестають поважати їх. «Успіх так багато означає між людьми», - читаємо ми на сторінках роману.
 +
 
 +
[[Image:T16pn5.jpeg]]<br>&nbsp; &nbsp; &nbsp;Прагнення до свободи волі природньо для людини, тому придушення цього прагнення спотворює особу, а форми протесту проти придушення можуть бути різними, особливо тоді, коли відключається розум, самоконтроль, і людина втрачає звичну для неї подобу, стаючи страшним і для себе, і для інших.&nbsp; Методично і скрупульозно вивчає Достоєвський психологічну подобу людини - людина стає для нього крапкою відліку, причому людина не абстрактна, а досить конкретна. Російський філософ Бердяєв писав: «У антропологізмі Достоєвського щось нове відкрилося світу. У Достоєвському виняткової гостроти досягло самопочуття людини, проблема про людину.<br>
 +
 
 +
Роман Ф.М. Достоєвського буде жити вічно, він невпинно торкатиме струни людської душі і розуму. Цей шедевр світової [[Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки|'''літератури''']] завжди надихатиме митців до екранізації цього роману:
 +
 
 +
{{#ev:youtube|CZw3JiGDkSs}}
 +
 
 +
<br>'''''Список використаних джерел:'''<br>''
 +
 
 +
#''Відкритий урок, на тему: Проблема роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара».&nbsp; Андроник А.В. учителя світової літератури, сш №45, м Херсон.''
 +
#''Урок на тему&nbsp;: Проблема російської душі в романі «Злочин і кара» Корчик Н. Д. учителя світової літератури, сш №1, м Запоріжжя.''
 +
#''Белов Сергій Володимирович Роман Ф.М.Достоєвського "Злочин і покарання". Коментар.- М.: Освіта, 2005.- 240с.''
 +
#''Достоєвський Ф.М. Вина і Кара.- Вінніпег: Український Голос, 2008.- 261с.''
 +
#''Бачинин Владимир Аркадьевич, Панов Николай Иванович Достоевский: философия, социология и психология преступления.- Харків: Основа, 2001.- 136с.''
 +
 
 +
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br>
 +
 
 +
<br> ----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Пилипенко В.В.
 +
 
 +
Андроник А.В.
 +
 
 +
<br> Корчик Н. Д.
 +
 
 +
----
 +
 
 +
<br>
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
 +
 
 +
[[Category:Зарубіжна_література_10_клас]]

Текущая версия на 19:57, 27 августа 2012

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Роман «Злочин і кара». Повні уроки


Тема: Роман «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору.
Мета уроку: Аналіз роману «Злочин і кара» як втілення нового, поліфонічного типу художнього мислення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

T16pn.jpeg
     Середина 1860-х рр. була складним часом в історії країни. Громадський рух, який почався після смерті Миколи I, пішов на спад, а після замаху Каракозова на Олександра II і зовсім змінився урядової реакцією. Ситуація погіршувалася тим, що загальна криза, що виникла в результаті селянської реформи, що зруйнувала віковий уклад життя, охопив і духовну сферу. Звільнена «Особиста ініціатива», не стримувана ніякими моральними і культурними нормами і заборонами, властивими традиції, виявлялися у владі «новітніх ідей», відродили таку особисту ініціативу в культ.
Це згубно відбивалося на моральному обліку людей. Саме такий хворобливе стан суспільства і зобразив Достоєвський у романі «Злочин і кара». Це твір приніс йому небувале до цих пір визнання серед російської читаючої публіки.
«Якраз в цьому романі вперше думка Достоєвського розправила крила. З мурашника принижених і ображених, від слабких сердець і прохарчінскіх бунтів, від конурочной мрії та підпільної злоби письменник виходить у сферу - або, може, теж штовханину? - вищих моральних проблем. Саме до цього часу настільки перегоріли в його душі враження важкого досвіду, що він міг з художнім неупередженістю хвилювати читачів ідеями правди, відповідальності і спокуси.
Ні раніше, ні пізніше 1866 Достоєвський не був ... чистим ідеологом художності ... роман «Злочин і кара» за своєю художньою стилістикою залишився у свого автора неперевершеним » - Написав у своїй «Книзі відображень» відомий поет, педагог і критик кінця XIX - початку XX століття Інокентій Анненський.



     Тема «злочинів» хвилювала Достоєвського. Вона пов'язувалася у свідомості письменника з егоїстичним самоствердженням особистості, всупереч всім моральним законам.
Після чергового великого програшу у Вісбадені у вересні 1865 року Федір Михайлович відправив лист видавцеві «Російського  вісника» М. Н. Каткова з викладенням плану майбутньої своєї повісті: «Це психологічний звіт одного злочину. Дія сучасна, в нинішньому році. Молодий чоловік, якого виключено зі студентів університету, міщанин за походженням і живе у крайній бідності, з легковажності, по хиткості в поняттях, піддавшись деяким дивним "недокінченим" ідеям, які носяться в повітрі, вирішив вийти з кепського свого становища. Він вирішив вбити одну стару, титулярну радницю, що дає гроші під відсотки. Стара дурна, глуха, хвора, жадібна ... вона заздрить молодшим від себе, мучаючи у себе в робітниці свою молодшу сестру. "Вона нікуди не годна", "для чого вона живе?", "Корисна вона хоч кому-небудь? "і т. д. - ці питання збивають з пантелику молоду дівчину.


T16pn4.jpeg

     Він вирішує вбити її, обібрати з тим, щоб зробити щасливою свою матір, яка живе в повіті, позбавити сестру, яка живе компаньйонкою в одних поміщиків, від люблять розкоші домагань глави цього поміщицького сімейства, домагань, що загрожують їй загибеллю, і потім усе життя бути чесним, твердим, неухильним у виконанні "гуманного боргу до людства" - що вже, звичайно, "очиститись від злочину", якщо тільки можна назвати злочином цей вчинок над старою глухою дурною, злою і хворою, яка сама не знає, для чого живе на світі і яка через місяць, може бути, сама собою померла б.

T16pn3.jpeg

     Майже місяць він проводить після того до остаточної катастрофи, жодних на нього підозр немає і не може бути. Тут-то і розгортається весь психологічний процес злочину. Недозволені запитання повстають перед вбивцею несподівані почуття мучають його серце. Божа правда, земний закон бере своє, і він закінчує тим, що змушений сам на се донести. Примушений, щоб хоча загинути в каторзі, але приєднатися знову до людей; почуття роз'єднаності з людством, яке він відчув відразу ж після здійснення злочину, замордувало його. Закон правди і людська природа взяли своє. Злочинець сам вирішує прийняти муки, щоб спокутувати свою справу ».
Майбутній твір був задуманий як сповідь героя, в якій би розкривалася боротьба двох начал - добра і зла - у серці людському. Але рамки внутрішнього монологу виявилися занадто тісні для виявлення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив вже майже завершену повість і взявся за роман.
Він усвідомив, що внутрішні пошуки героя, боротьба совісті і розуму, знаходять своє підтвердження в конфліктах дійсності і нею ж породжуються.

T16pn2.jpeg

     «Розповідь від імені автора, як би невидимої, але всезнаючої людини»-- таким бачиться Достоєвському новий твір, де авторські оцінки і думки як би відступають на другий план, а на перший висувається саме життя в  украй жорстоких і суперечливих проявах.


«Закон правди» здійснюється в зіткненні героїв, їх етичних позицій, і навіть «всезнаючий» автор не є істиною в останній інстанції. Читач сам, на думку Достоєвського, повинен разом з його героями зробити свій етичний вибір: він стає свідком тієї драми людської долі і ідей, що змальовує художник. Він, а не письменник виступає в ролі «присяжного» в суді над Родіоном Романовичем Раскольніковим. Справедливість же вироку визначається не стільки фактом самого вбивствастарої-процентщици, скільки виявленням дійсних причин і мотивів, що спонукали героя переступити юридичний і етичний закон. Виявлення цих причин важливе, перш за все, не для засудження або виправдання Раськольникова, а для з'ясування того, що відбувається в світі людини і яким спотворенням і спокусам схильна мораль сучасного суспільства.
Тому вистріл Каракозова в Олександра II, що пролунав 4 квітня 1866 р., коли вже вийшли в світ перші роозділи роману, Федір Михайлович сприйняв як життєве підтвердження тому, що мучило його при створенні «Злочину і покарання». Паралельно з основною темою твору, терія Раскольнікова, письменник паралельно велику увагу приділяє Петербургу, де все і відбувається:



     Можна стверджувати, що роман «Злочин і покарання» побудований на спростуванні теорії Раськольникова і подальше його духовне одужання. «Ось сама суть злочину. Це вбивство принципу. Якнайглибше збочення етичного розуміння і потім повернення душі до істинно людських відчуттів і понять - ось загальна тема, на яку написаний роман  Достоєвського», - писав Страхов в своїй першій статті, присвяченій роману.

T16pn1.jpeg

     В центрі дослідження образу Раскольнікова - егоїзм як основа особи. Особи глибокою, безкорисливою в загальноприйнятому сенсі цього слова, талановитою. Егоїзм, не усвідомлений як егоїзм самої особи, щиро, без жодного удавання, переконаною у відсутності цієї межі у власному характері. Інакше кажучи егоїзм, заснований на глибинному самообмані людини. Егоїзм Раскольнікова нерозривно пов'язаний з ідеєю соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського. Розкольників виступає суб'єктом самостійного незвичайного соціального реформаторства - це найповажніше для Достоєвського: він автор теорії, він же її виконавець.
Реалізація свободи волі людини нерозривно пов'язана з його успіхом, досягненням бажаного результату. Успіх - це вчинок, що відбувся, в чомусь що затверджує особу. Поразка пригноблює людину. При цьому, як правило, відзначає Достоєвський, пригноблює не лише свою особисту поразку, але і поразку інших людей. Можливість успіху означає не лише успіх іншого, його уміння і стійкість, але і перемогу людського діяння взагалі, перемогу «Я» як такого. Достоєвський помічає, що люди, яким співчували в їх ризикованому підприємстві, стикалися з тим, що в разі поразки цього підприємства, їм перестають співчувати і навіть перестають поважати їх. «Успіх так багато означає між людьми», - читаємо ми на сторінках роману.

T16pn5.jpeg
     Прагнення до свободи волі природньо для людини, тому придушення цього прагнення спотворює особу, а форми протесту проти придушення можуть бути різними, особливо тоді, коли відключається розум, самоконтроль, і людина втрачає звичну для неї подобу, стаючи страшним і для себе, і для інших.  Методично і скрупульозно вивчає Достоєвський психологічну подобу людини - людина стає для нього крапкою відліку, причому людина не абстрактна, а досить конкретна. Російський філософ Бердяєв писав: «У антропологізмі Достоєвського щось нове відкрилося світу. У Достоєвському виняткової гостроти досягло самопочуття людини, проблема про людину.

Роман Ф.М. Достоєвського буде жити вічно, він невпинно торкатиме струни людської душі і розуму. Цей шедевр світової літератури завжди надихатиме митців до екранізації цього роману:



Список використаних джерел:

  1. Відкритий урок, на тему: Проблема роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара».  Андроник А.В. учителя світової літератури, сш №45, м Херсон.
  2. Урок на тему : Проблема російської душі в романі «Злочин і кара» Корчик Н. Д. учителя світової літератури, сш №1, м Запоріжжя.
  3. Белов Сергій Володимирович Роман Ф.М.Достоєвського "Злочин і покарання". Коментар.- М.: Освіта, 2005.- 240с.
  4. Достоєвський Ф.М. Вина і Кара.- Вінніпег: Український Голос, 2008.- 261с.
  5. Бачинин Владимир Аркадьевич, Панов Николай Иванович Достоевский: философия, социология и психология преступления.- Харків: Основа, 2001.- 136с.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Пилипенко В.В.

Андроник А.В.


Корчик Н. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас