KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря.
(Создана новая страница размером '''Гіпермаркет Знань>>[[Географія|Ге...)
 
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Географія|Географія]]&gt;&gt;[[Географія 8 клас|Географія 8 клас]]&gt;&gt;Географія: Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря. Проблеми використання і охорони їх вод. '''<metakeywords>географія, 8 клас, урок, на тему, Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря, Проблеми використання і охорони їх вод </metakeywords>  
+
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Географія|Географія]]&gt;&gt;[[Географія 8 клас|Географія 8 клас]]&gt;&gt;Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря. Проблеми використання і охорони їх вод. '''<metakeywords>географія, 8 клас, урок, на тему, Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря, Проблеми використання і охорони їх вод </metakeywords>  
-
§ 38. АЗОВСЬКЕ МОРЕ<br><br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ТА БЕРЕГОВА ЛІНІЯ. На південному сході Україна на відстані майже 400 км виходить до берегів Азовського моря. Його площа як для моря мала — 39 тис. км2. На карті воно виглядає великою затокою Чорного моря, що з'єднана з ним вузькою та короткою Керченською протокою. Обидва моря є внутрішніми морями басейну Атлантичного океану. Акваторія Азовського моря належить Україні та Росії.
+
<br>'''Географічне положення та берегова лінія'''. На південному сході Україна на відстані майже 400 км виходить до берегів Азовського моря. Його площа як для моря мала — 39 тис. км2. На карті воно виглядає великою затокою Чорного моря, що з'єднана з ним вузькою та короткою Керченською протокою. Обидва моря є внутрішніми морями басейну Атлантичного [[50._Багатства_вод_Світового_океану.|океан]]у. Акваторія Азовського моря належить Україні та Росії.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Азовське море має слабко порізані береги. Найбільша затока Таганрозька лише частково омиває Україну. Великими затоками біля українських берегів є Обитічна та Бердянська, відділені від моря невеликими півостровами і косами. Сильно врізається в суходіл Утлюцький лиман, відокремлений косою Бирючий Острів. Затоку Сиваш відгороджує від Азовського моря довга (112 км) піщана коса Арабатська Стрілка, а водообмін з ним здійснюється через вузьку Генічеську протоку. На вузькому Перекопському перешийку, що з'єднує Кримський півострів з материком, людині достатньо 1,5 год, щоб перейти від Сиваша до узбережжя Чорного моря.
+
<br>Азовське море має слабко порізані береги. Найбільша затока Таганрозька лише частково омиває Україну. Великими затоками біля українських берегів є Обитічна та Бердянська, відділені від моря невеликими півостровами і косами. Сильно врізається в суходіл Утлюцький лиман, відокремлений косою Бирючий Острів. Затоку Сиваш відгороджує від Азовського моря довга (112 км) піщана коса Арабатська Стрілка, а водообмін з ним здійснюється через вузьку Генічеську протоку. На вузькому Перекопському перешийку, що з'єднує Кримський півострів з материком, людині достатньо 1,5 год, щоб перейти від Сиваша до узбережжя [[Фізико-географічна_характеристика_природного_комплексу_Чорного_моря.|Чорного моря]].  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Середня глибина Азовського моря становить лише 8 м, а найбільша — 14м. Унаслідок річкових наносів та руйнування берегів у морі щороку нагромаджується близько 12 млн т твердих речовин.&nbsp; В результаті цих осадів відбувається поступове обміління.
+
<br>Середня глибина Азовського моря становить лише 8 м, а найбільша — 14м. Унаслідок річкових наносів та руйнування берегів у морі щороку нагромаджується близько 12 млн т твердих речовин.&nbsp; В результаті цих осадів відбувається поступове обміління.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; КЛІМАТ І ВОДНІ МАСИ. Клімат узбережжя Азовського моря подібний до клімату Причорноморської низовини. Температура повітря влітку становить у середньому +22 °С, взимку — від -5 до 0 °С. Узимку бувають бурі. У Керченській протоці цілорічно стеляться густі тумани. На узбережжях влітку дмуть бризи.
+
<br>'''Клімат і водні маси'''. Клімат узбережжя Азовського моря подібний до клімату Причорноморської низовини. Температура [[Ілюстрація:_Пейзажний_живопис_(кольорово-повітряна_перспектива).|повітря]] влітку становить у середньому +22 °С, взимку — від -5 до 0 °С. Узимку бувають бурі. У Керченській протоці цілорічно стеляться густі тумани. На узбережжях влітку дмуть бризи.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Азовське море значно відрізняється від Чорного властивостями води. Влітку азовські води внаслідок незначних глибин прогріваються до +32 °С. Узимку поблизу берегів море замерзає майже на 3 місяці. В Азовському морі нерідко дрейфує крига (переміщується пануючим вітром). Від сильного вітру утворюються тороси — нагромадження брил льоду.
+
<br>Азовське море значно відрізняється від Чорного властивостями води. Влітку азовські води внаслідок незначних глибин прогріваються до +32 °С. Узимку поблизу берегів море замерзає майже на 3 місяці. В Азовському морі нерідко дрейфує крига (переміщується пануючим вітром). Від сильного вітру утворюються тороси — нагромадження брил [[27._Робота_вітру,_морів_та_льодовиків|льод]]у.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Середня солоність води в Азовському морі дуже низька — не більш як 13 ‰, а в прибережній смузі може зменшуватися до 2 ‰. Натомість у затоці Сиваш вона у 10— 15 разів вища від середньої в морі. Вода в затоці тепліша, ніж у морі, швидше випаровується під спекотним південним сонцем і доходить до стану ропи та перетворюється на сіль. Улітку поверхня затоки виблискує соляною кіркою, ніби льодяна ковзанка. Сіль у Сиваші видобували здавна, чумацькі валки розвозили її по всій Україні. Тепер сіль використовують і як хімічну сировину.
+
<br>Середня солоність води в Азовському морі дуже низька — не більш як 13 ‰, а в прибережній смузі може зменшуватися до 2 ‰. Натомість у затоці Сиваш вона у 10— 15 разів вища від середньої в морі. Вода в затоці тепліша, ніж у морі, швидше випаровується під спекотним південним сонцем і доходить до стану ропи та перетворюється на сіль. Улітку поверхня затоки виблискує соляною кіркою, ніби льодяна ковзанка. Сіль у Сиваші видобували здавна, чумацькі валки розвозили її по всій Україні. Тепер сіль використовують і як хімічну сировину.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Прозорість води Азовського моря невисока, оскільки в ній є велика кількість планктону і твердих завислих частинок. Колір води у відкритому морі синьо-зелений, а біля берегів — жовто-зелений.
+
<br>Прозорість води Азовського моря невисока, оскільки в ній є велика кількість планктону і твердих завислих частинок. [[Методична_розробка_уроку_з_теми_“_Композиція_у_живопису_–_пейзажний_жанр._Мінлива_форма_і_колір_(небо,_хмари-образи)_”|Колір]] води у відкритому морі синьо-зелений, а біля берегів — жовто-зелений.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; РУХ ВОДИ. В Азовському морі напрямок течій визначається вітром. Переважає рух води у південно-західному та північно-східному напрямках. Проте такі течії є нетривалими й нестійкими.
+
'''<br>Рух води'''. В Азовському морі напрямок течій визначається вітром. Переважає рух води у південно-західному та північно-східному напрямках. Проте такі течії є нетривалими й нестійкими.  
-
<br>Найбільші хвилі виникають поблизу Арабатської Стрілки. На всій акваторії моря постійно спостерігаються нагінно-згінні явища. Притік прісної води в Азовське море річками Кальміусом, Бердою, Обитічною, Салгиром та іншими невеликий, основну масу води несуть Дон і Кубань. Значна частина прісної води потрапляє в акваторію моря з опадами. Загалом за рік в море додається 50 км3 води (20 % його водного об'єму). Деяка частина води відходить у Сиваш, значна частина випаровується з поверхні моря, ще якась кількість течією виноситься у Чорне море через Керченську протоку. У посушливі роки, коли надходження прісної води невелике і море міліє, через протоку навпаки надходить солоніша чорноморська вода. Припливи у морі незначні через те, що воно не має безпосереднього сполучення з океаном.
+
<br>Найбільші хвилі виникають поблизу Арабатської Стрілки. На всій акваторії моря постійно спостерігаються нагінно-згінні явища. Притік прісної води в Азовське море річками Кальміусом, Бердою, Обитічною, Салгиром та іншими невеликий, основну масу води несуть Дон і Кубань. Значна частина прісної води потрапляє в акваторію моря з опадами. Загалом за рік в море додається 50 км3 води (20&nbsp;% його водного [[Об'єм_прямокутного_паралелепіпеда,_куба._Практична_робота.|об'єм]]у). Деяка частина води відходить у Сиваш, значна частина випаровується з поверхні моря, ще якась кількість течією виноситься у Чорне море через Керченську протоку. У посушливі роки, коли надходження прісної води невелике і море міліє, через протоку навпаки надходить солоніша чорноморська вода. Припливи у морі незначні через те, що воно не має безпосереднього сполучення з океаном.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Через невелику глибину води Азовського моря добре перемішуються, вони насичені киснем. Дно покрите мулом і черепашником, що зумовлено багатством молюсків. Черепашник вкриває також береги моря і коси.
+
<br>Через невелику глибину води Азовського моря добре перемішуються, вони насичені киснем. Дно покрите мулом і черепашником, що зумовлено багатством молюсків. Черепашник вкриває також береги моря і коси.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ПРИРОДНІ РЕСУРСИ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ. В Азовському морі ростуть червоні і зелені водорості, водні квіткові рослини. Тваринний світ небагатий. Із риб поширені судак, хамса, тюлька, осетер, севрюга, білуга, оселедці, камбала, кефаль. У море на нерест та підгодівлю заходить риба з Чорного моря. Найбільше риби зосереджується поблизу берегів Керченського півострова. Звідти її сотнями тисяч тонн відправляють в усі кінці нашої країни. За біологічною продуктивністю (кількістю тонн морепродуктів, яка припадає на одиницю площі) Азовське море ще зовсім недавно було на першому місці серед усіх морів світу. Проте в останні десятиріччя маса планктону в морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності. Це зумовлено збільшенням стоків неочищених вод від промислових і комунальних підприємств, від інтенсивного використання сільським господарством мінеральних добрив та отрутохімікатів, що надходять у басейни річок, забрудненням від аварій кораблів.
+
'''<br>Природні ресурси та охорона природи'''. В Азовському морі ростуть червоні і зелені водорості, водні квіткові рослини. Тваринний світ небагатий. Із [[Клас_Кісткові_риби._Загальна_характеристика._Презентація_уроку|риб ]]поширені судак, хамса, тюлька, осетер, севрюга, білуга, оселедці, камбала, кефаль. У море на нерест та підгодівлю заходить риба з Чорного моря. Найбільше риби зосереджується поблизу берегів Керченського півострова. Звідти її сотнями тисяч тонн відправляють в усі кінці нашої країни. За біологічною продуктивністю (кількістю тонн морепродуктів, яка припадає на одиницю площі) Азовське море ще зовсім недавно було на першому місці серед усіх морів світу. Проте в останні десятиріччя маса планктону в морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності. Це зумовлено збільшенням стоків неочищених вод від промислових і комунальних підприємств, від інтенсивного використання сільським господарством мінеральних [[Поняття_про_добрива|добрив]] та отрутохімікатів, що надходять у басейни річок, забрудненням від аварій кораблів.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; На погіршення екологічного стану моря вплинуло також зменшення прісного стоку річок, особливо Дону та Кубані, після побудови на них ГЕС, водосховищ, зрошувальних каналів. У результаті цього зменшилося надходження із суходолу поживних речовин, необхідних для водоростей і планктону, а також збільшилась солоність води. Велику небезпеку для організмів становлять насичені отруйними речовинами дренажні води з рисових полів, які стікають в Азовське море. Загибель багатьох видів організмів спричинилася також проникненням густішої чорноморської води у придонні шари Азовського моря, внаслідок чого вода стала гірше перемішуватися, і кисень не потрапляє в глибинні шари.
+
<br>На погіршення екологічного стану моря вплинуло також зменшення прісного стоку річок, особливо Дону та Кубані, після побудови на них ГЕС, водосховищ, зрошувальних каналів. У результаті цього зменшилося надходження із суходолу поживних речовин, необхідних для водоростей і планктону, а також збільшилась солоність води. Велику небезпеку для [[Властивості_організмів._Повні_уроки|організмів]] становлять насичені отруйними речовинами дренажні води з рисових полів, які стікають в Азовське море. Загибель багатьох видів організмів спричинилася також проникненням густішої чорноморської води у придонні шари Азовського моря, внаслідок чого вода стала гірше перемішуватися, і кисень не потрапляє в глибинні шари.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дно Азовського моря перспективне для видобування нафти і природного газу. Цілющу грязь Сиваша використовують для лікування, а з її ропи виробляють соду, бром, магній.
+
<br>Дно Азовського моря перспективне для видобування нафти і природного газу. Цілющу грязь Сиваша використовують для лікування, а з її ропи виробляють соду, бром, магній.  
-
<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Узбережжя Азовського моря з теплим кліматом, піщаними пляжами — важливий рекреаційний район України, де розміщені бази відпочинку, санаторії. Невеликі острови, півострови та коси зберегли непорушними природно-територіальні комплекси, вони є місцями гніздування багатьох птахів. Для їх охорони створено Казантипський природний заповідник та Азово-Сиваський національний природний парк.<br><br>ЗАПАМ"ЯТАЙТЕ<br>Азовське море належить до найменших за площею і є наймілкішим морем у світі. Воно має низьку солоність, добре прогрівається і насичене киснем та поживними для тварин речовинами по всій водній товщі.
+
<br>Узбережжя Азовського моря з теплим [[43._Практична_робота:_9._Опис_одного_з_головних_типів_клімату_за_кліматичними_картами.|клімат]]ом, піщаними пляжами — важливий рекреаційний район України, де розміщені бази відпочинку, санаторії. Невеликі острови, півострови та коси зберегли непорушними природно-територіальні комплекси, вони є місцями гніздування багатьох птахів. Для їх охорони створено Казантипський природний заповідник та Азово-Сиваський національний природний парк.<br><br>'''Запам’ятайте'''<br>Азовське море належить до найменших за площею і є наймілкішим морем у світі. Воно має низьку солоність, добре прогрівається і насичене киснем та поживними для тварин речовинами по всій водній товщі.  
<br>Затока-озеро Сиваш має дуже високу (до 220 ‰) солоність води і є великим нагромаджувачем натрієвої, магнієвої, бромної солей.  
<br>Затока-озеро Сиваш має дуже високу (до 220 ‰) солоність води і є великим нагромаджувачем натрієвої, магнієвої, бромної солей.  
-
Азовське море має високу рибопродуктивність, але внаслідок забруднення і зміни хімічного складу вод вона постійно зменшується.<br><br> І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко
+
Азовське море має високу рибопродуктивність, але внаслідок забруднення і зміни [[Тема_10._Єдність_хімічного_складу_організмів.|хімічного складу]] вод вона постійно зменшується.<br>
-
Фізична географія України 8 клас  
+
''<br> І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко Фізична географія України [[8_клас_уроки|8 клас]]''
-
Вислано читачами інтернет-сайту  
+
''Вислано читачами інтернет-сайту''
-
<sub>[[Гіпермаркет_Знань_-_перший_в_світі!|Повний перелік тем]] по класам, [[Географія|календарний план]] згідно шкільної програми з географії, [[Географія_8_клас|курси та завдання]] із географії 8 класу</sub>  
+
 
 +
 
 +
<sub>[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Повний перелік тем]] по класам, [[Географія|календарний план]] згідно шкільної програми з географії, [[Географія 8 клас|курси та завдання]] із географії 8 класу</sub>  
  '''<u>Зміст уроку</u>'''
  '''<u>Зміст уроку</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] конспект уроку і опорний каркас                       
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] конспект уроку і опорний каркас                       
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] презентація уроку  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] презентація уроку  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] акселеративні методи та інтерактивні технології
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] акселеративні методи та інтерактивні технології
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] оцінювання  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] оцінювання  
   
   
  '''<u>Практика</u>'''
  '''<u>Практика</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] задачі та вправи,самоперевірка  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] задачі та вправи,самоперевірка  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] практикуми, лабораторні, кейси
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] практикуми, лабораторні, кейси
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] домашнє завдання  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] домашнє завдання  
   
   
  '''<u>Ілюстрації</u>'''
  '''<u>Ілюстрації</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] реферати
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] реферати
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] фішки для допитливих
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] фішки для допитливих
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] шпаргалки
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] шпаргалки
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
   
   
  '''<u>Доповнення</u>'''
  '''<u>Доповнення</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] підручники основні і допоміжні  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] підручники основні і допоміжні  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] тематичні свята, девізи  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] тематичні свята, девізи  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] статті  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] статті  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] національні особливості
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] національні особливості
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] словник термінів                           
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] словник термінів                           
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] інше  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] інше  
   
   
  '''<u>Тільки для вчителів</u>'''
  '''<u>Тільки для вчителів</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] календарний план на рік  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] календарний план на рік  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] методичні рекомендації  
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] методичні рекомендації  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] програми
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] програми
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/forum/ обговорення]
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/forum/ обговорення]
   
   

Текущая версия на 08:53, 16 сентября 2012

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 8 клас>>Фізико-географічна характеристика природного комплексу Азовського моря. Проблеми використання і охорони їх вод.


Географічне положення та берегова лінія. На південному сході Україна на відстані майже 400 км виходить до берегів Азовського моря. Його площа як для моря мала — 39 тис. км2. На карті воно виглядає великою затокою Чорного моря, що з'єднана з ним вузькою та короткою Керченською протокою. Обидва моря є внутрішніми морями басейну Атлантичного океану. Акваторія Азовського моря належить Україні та Росії.


Азовське море має слабко порізані береги. Найбільша затока Таганрозька лише частково омиває Україну. Великими затоками біля українських берегів є Обитічна та Бердянська, відділені від моря невеликими півостровами і косами. Сильно врізається в суходіл Утлюцький лиман, відокремлений косою Бирючий Острів. Затоку Сиваш відгороджує від Азовського моря довга (112 км) піщана коса Арабатська Стрілка, а водообмін з ним здійснюється через вузьку Генічеську протоку. На вузькому Перекопському перешийку, що з'єднує Кримський півострів з материком, людині достатньо 1,5 год, щоб перейти від Сиваша до узбережжя Чорного моря.


Середня глибина Азовського моря становить лише 8 м, а найбільша — 14м. Унаслідок річкових наносів та руйнування берегів у морі щороку нагромаджується близько 12 млн т твердих речовин.  В результаті цих осадів відбувається поступове обміління.


Клімат і водні маси. Клімат узбережжя Азовського моря подібний до клімату Причорноморської низовини. Температура повітря влітку становить у середньому +22 °С, взимку — від -5 до 0 °С. Узимку бувають бурі. У Керченській протоці цілорічно стеляться густі тумани. На узбережжях влітку дмуть бризи.


Азовське море значно відрізняється від Чорного властивостями води. Влітку азовські води внаслідок незначних глибин прогріваються до +32 °С. Узимку поблизу берегів море замерзає майже на 3 місяці. В Азовському морі нерідко дрейфує крига (переміщується пануючим вітром). Від сильного вітру утворюються тороси — нагромадження брил льоду.


Середня солоність води в Азовському морі дуже низька — не більш як 13 ‰, а в прибережній смузі може зменшуватися до 2 ‰. Натомість у затоці Сиваш вона у 10— 15 разів вища від середньої в морі. Вода в затоці тепліша, ніж у морі, швидше випаровується під спекотним південним сонцем і доходить до стану ропи та перетворюється на сіль. Улітку поверхня затоки виблискує соляною кіркою, ніби льодяна ковзанка. Сіль у Сиваші видобували здавна, чумацькі валки розвозили її по всій Україні. Тепер сіль використовують і як хімічну сировину.


Прозорість води Азовського моря невисока, оскільки в ній є велика кількість планктону і твердих завислих частинок. Колір води у відкритому морі синьо-зелений, а біля берегів — жовто-зелений.


Рух води
. В Азовському морі напрямок течій визначається вітром. Переважає рух води у південно-західному та північно-східному напрямках. Проте такі течії є нетривалими й нестійкими.


Найбільші хвилі виникають поблизу Арабатської Стрілки. На всій акваторії моря постійно спостерігаються нагінно-згінні явища. Притік прісної води в Азовське море річками Кальміусом, Бердою, Обитічною, Салгиром та іншими невеликий, основну масу води несуть Дон і Кубань. Значна частина прісної води потрапляє в акваторію моря з опадами. Загалом за рік в море додається 50 км3 води (20 % його водного об'єму). Деяка частина води відходить у Сиваш, значна частина випаровується з поверхні моря, ще якась кількість течією виноситься у Чорне море через Керченську протоку. У посушливі роки, коли надходження прісної води невелике і море міліє, через протоку навпаки надходить солоніша чорноморська вода. Припливи у морі незначні через те, що воно не має безпосереднього сполучення з океаном.


Через невелику глибину води Азовського моря добре перемішуються, вони насичені киснем. Дно покрите мулом і черепашником, що зумовлено багатством молюсків. Черепашник вкриває також береги моря і коси.


Природні ресурси та охорона природи
. В Азовському морі ростуть червоні і зелені водорості, водні квіткові рослини. Тваринний світ небагатий. Із риб поширені судак, хамса, тюлька, осетер, севрюга, білуга, оселедці, камбала, кефаль. У море на нерест та підгодівлю заходить риба з Чорного моря. Найбільше риби зосереджується поблизу берегів Керченського півострова. Звідти її сотнями тисяч тонн відправляють в усі кінці нашої країни. За біологічною продуктивністю (кількістю тонн морепродуктів, яка припадає на одиницю площі) Азовське море ще зовсім недавно було на першому місці серед усіх морів світу. Проте в останні десятиріччя маса планктону в морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності. Це зумовлено збільшенням стоків неочищених вод від промислових і комунальних підприємств, від інтенсивного використання сільським господарством мінеральних добрив та отрутохімікатів, що надходять у басейни річок, забрудненням від аварій кораблів.


На погіршення екологічного стану моря вплинуло також зменшення прісного стоку річок, особливо Дону та Кубані, після побудови на них ГЕС, водосховищ, зрошувальних каналів. У результаті цього зменшилося надходження із суходолу поживних речовин, необхідних для водоростей і планктону, а також збільшилась солоність води. Велику небезпеку для організмів становлять насичені отруйними речовинами дренажні води з рисових полів, які стікають в Азовське море. Загибель багатьох видів організмів спричинилася також проникненням густішої чорноморської води у придонні шари Азовського моря, внаслідок чого вода стала гірше перемішуватися, і кисень не потрапляє в глибинні шари.


Дно Азовського моря перспективне для видобування нафти і природного газу. Цілющу грязь Сиваша використовують для лікування, а з її ропи виробляють соду, бром, магній.


Узбережжя Азовського моря з теплим кліматом, піщаними пляжами — важливий рекреаційний район України, де розміщені бази відпочинку, санаторії. Невеликі острови, півострови та коси зберегли непорушними природно-територіальні комплекси, вони є місцями гніздування багатьох птахів. Для їх охорони створено Казантипський природний заповідник та Азово-Сиваський національний природний парк.

Запам’ятайте
Азовське море належить до найменших за площею і є наймілкішим морем у світі. Воно має низьку солоність, добре прогрівається і насичене киснем та поживними для тварин речовинами по всій водній товщі.


Затока-озеро Сиваш має дуже високу (до 220 ‰) солоність води і є великим нагромаджувачем натрієвої, магнієвої, бромної солей.

Азовське море має високу рибопродуктивність, але внаслідок забруднення і зміни хімічного складу вод вона постійно зменшується.


І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко Фізична географія України 8 клас

Вислано читачами інтернет-сайту


Повний перелік тем по класам, календарний план згідно шкільної програми з географії, курси та завдання із географії 8 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.