KNOWLEDGE HYPERMARKET


Уявлення про Всесвіт. Повні уроки
 
(4 промежуточные версии не показаны)
Строка 1: Строка 1:
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Природознавство|Природознавство]]&gt;&gt;[[Природознавство 5 клас. Повні уроки]]&gt;&gt;Природознавство: Уявлення про Всесвіт. Всесвіт і життя людини. Дослідження Всесвіту людиною. Повні уроки<metakeywords>Природознавство, клас, урок, на тему, Уявлення про Всесвіт. Всесвіт і життя людини. Дослідження Всесвіту людиною</metakeywords>'''<br>  
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Природознавство|Природознавство]]&gt;&gt;[[Природознавство 5 клас. Повні уроки]]&gt;&gt;Природознавство: Уявлення про Всесвіт. Всесвіт і життя людини. Дослідження Всесвіту людиною. Повні уроки<metakeywords>Природознавство, клас, урок, на тему, Уявлення про Всесвіт. Всесвіт і життя людини. Дослідження Всесвіту людиною</metakeywords>'''<br>  
-
<br>'''''Мета уроку''''' –&nbsp; вивчити нові поняття про Всесвіт. Проаналізувати життя людини у Всесвіті та його дослідження.<br>'''''Хід уроку.<br>Частина 1'''''<br>[[Image:Priroda5 16 1.jpg]]<br>''Рис. 1 космос''<br>Давньогрецька легенда<br>Від стародавніх греків дійшла до нас така легенда. Колись, у давні часи, у царя Ліокаона, що правив Аркадією, була дочка красуня Каллісто. Вона змагалася за красою з богинею Герой - дружиною всемогутнього Зевса. Ревнива богиня перетворила Каллісто на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, Юний Аркас, повертаючись із полювання, побачив біля дверей свого будинку ведмедицю, він хотів убити її. Але всемогутній Зевс не допустив злочину. Він утримав руку Аркаса, А Каллісто взяв на небо, перетворивши її в прекрасне сузір'я.
+
=== Мета уроку ===
-
{{#ev:youtube|CwuDVUS5NKI}}
+
-
''Відео Всесвіт ''<br>
+
вивчити нові поняття про Всесвіт. Проаналізувати життя людини у Всесвіті та його дослідження.
-
<br>Ще в давніх людей виник інтерес до космосу. Вони помітили, що Сонце світить набагато яскравіше, ніж Місяць, що зміна дня й ночі має ритмічний характер. Уранці Сонце підіймається в певному місці, проходячи при цьому визначений шлях. Місяць циклічно змінює свою форму. У певному порядку розташовані на небі зірки. Люди одушевляли небесні тіла, населяли космос схожими на себе, але фантастичними істотами, поклонялися їм, підносячи в ранг божеств. Жерці за розташуванням небесних тіл пророкували долі держав, народів та окремих людей. Так народилася астрологія. Пізніше з надр цієї науки вийшла астрономія – наука про космос.<br>[[Image:Priroda5 16 2.jpg]]<br>''Рис. 2 сонце очима людини''<br>Твердження про те, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки, висловив великий польський учений М.Коперник(1473-1543). Мислителя переслідувала інквізиція, але його книга розійшлася серед учених. Цю працю прочитав й італієць Д.Бруно(1548-1600), який присвятив своє життя захистові вчення Коперника, доповнюючи й поглиблюючи його. За вироком інквізиції Д.Бруно був спалений на вогнищі. У 1609 р. італійський астроном Г.Галілей для спостереження за небесними тілами використав телескоп. Учений відкрив чотири супутника в Юпітера та виявив плями на Сонці.<br>[[Image:Priroda5 16 3.jpg]]<br>''Рис. 3 Всесвіт''<br>Давно вже людина усвідомила своє місце у Всесвіті - він всього лише один з шести мільярдів жителів планети, яка обертається навколо невеликої жовтої зірки, що знаходиться разом з її планетної системою майже на задвірках спіральної галактики Чумацький Шлях. Ми посилаємо сигнали до інших зірок, досліджуємо космічні об'єкти, розуміючи, в той же час, що безсилі перед настільки високоорганізованої Природою. У ній все настільки продумано, раціонально, що іноді прослизає думка про нескінченному процесі, керованому якимось Розумом.<br>Поміркуйте самі: виникнення життя - грандіозний процес, який займає від декількох мільйонів до декількох мільярдів років. Вчені різних галузей знань (фізики, філософи ...), вивчаючи його, розділилися на два табори. Одні стверджують, що життя - досить рідкісне явище, яке виникає в результаті сприятливих зовнішніх і внутрішніх умов. Вони переконані - у всьому Всесвіті навряд чи є аналог Землі. Інші ж прагнуть переконати нас у тому, що в безлічі галактик, навколо сотень мільярдів зірок обертаються планети, на яких існують різноманітні форми розумного життя.  
+
=== Хід уроку ===
 +
 
 +
Частина 1'''''<br>[[Image:Priroda5 16 1.jpg|350x350px]]<br>'''''Мал. 1 космос'''''<br>'''''Давньогрецька [[Конспект_уроку_до_теми_«Легендарна_історія_Київської_Русі_як_сюжетна_основа_билин»|легенда]]<br>Від стародавніх греків дійшла до нас така легенда. Колись, у давні часи, у царя Ліокаона, що правив Аркадією, була дочка красуня Каллісто. Вона змагалася за красою з богинею Герой - дружиною всемогутнього Зевса. Ревнива богиня перетворила Каллісто на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, Юний Аркас, повертаючись із полювання, побачив біля дверей свого будинку ведмедицю, він хотів убити її. Але всемогутній Зевс не допустив злочину. Він утримав руку Аркаса, А Каллісто взяв на небо, перетворивши її в прекрасне сузір'я. {{#ev:youtube|CwuDVUS5NKI}}
 +
 
 +
Відео Всесвіт <br>
 +
 
 +
=== Створення всесвіту ===
 +
 
 +
<br>Ще в давніх людей виник інтерес до космосу. Вони помітили, що [[М._Підгірянка._Розмова_про_сонце._Т._Коломієць._Вітрисько.|Сонце]] світить набагато яскравіше, ніж Місяць, що зміна дня й ночі має ритмічний характер. Уранці Сонце підіймається в певному місці, проходячи при цьому визначений шлях. Місяць циклічно змінює свою форму. У певному порядку розташовані на небі зірки. Люди одушевляли небесні тіла, населяли космос схожими на себе, але фантастичними істотами, поклонялися їм, підносячи в ранг божеств. Жерці за розташуванням небесних тіл пророкували долі держав, народів та окремих людей. Так народилася астрологія. Пізніше з надр цієї науки вийшла астрономія – наука про космос.<br>[[Image:Priroda5 16 2.jpg|350x350px]]<br>''Мал. 2 сонце очима людини''<br>Твердження про те, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки, висловив великий польський учений М.Коперник(1473-1543). Мислителя переслідувала інквізиція, але його книга розійшлася серед учених. Цю працю прочитав й італієць Д.Бруно(1548-1600), який присвятив своє [[«Бояриня»._Художнє_відтворення_на_тлі_сімейного_життя_звичаїв_та_побуту_козацької_старшини_та_російського_боярства|життя]] захистові вчення Коперника, доповнюючи й поглиблюючи його. За вироком інквізиції Д.Бруно був спалений на вогнищі. У 1609 р. італійський астроном Г.Галілей для спостереження за небесними тілами використав телескоп. Учений відкрив чотири супутника в Юпітера та виявив плями на Сонці.<br>[[Image:Priroda5 16 3.jpg|350x350px]]<br>''Мал. 3 Всесвіт''<br>Давно вже людина усвідомила своє місце у [[Людина_у_Всесвіті._Антропний_принцип._Імовірність_життя_на_інших_планетах.|Всесвіті]] - він всього лише один з шести мільярдів жителів планети, яка обертається навколо невеликої жовтої зірки, що знаходиться разом з її планетної системою майже на задвірках спіральної галактики Чумацький Шлях. Ми посилаємо сигнали до інших зірок, досліджуємо космічні об'єкти, розуміючи, в той же час, що безсилі перед настільки високоорганізованої Природою. У ній все настільки продумано, раціонально, що іноді прослизає думка про нескінченному процесі, керованому якимось Розумом.<br>Поміркуйте самі: виникнення життя - грандіозний процес, який займає від декількох мільйонів до декількох мільярдів років. Вчені різних галузей знань ([[Зародження_розвиток_фізики_як_науки|фізики]], філософи ...), вивчаючи його, розділилися на два табори. Одні стверджують, що життя - досить рідкісне явище, яке виникає в результаті сприятливих зовнішніх і внутрішніх умов. Вони переконані - у всьому Всесвіті навряд чи є аналог Землі. Інші ж прагнуть переконати нас у тому, що в безлічі галактик, навколо сотень мільярдів зірок обертаються планети, на яких існують різноманітні форми розумного життя.  
 +
 
 +
=== Перевірка знань ===
<br>'''''Контролюючий блок&nbsp; №1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Знайдіть на нічному небі сузір'я Велика ведмедиця і порахуйте, скільки зірок воно утворює.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Рівномірно чи змінюється тривалість дня?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Чим відрізняються поняття: Всесвіт, космос, Метагалактика?  
<br>'''''Контролюючий блок&nbsp; №1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Знайдіть на нічному небі сузір'я Велика ведмедиця і порахуйте, скільки зірок воно утворює.<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Рівномірно чи змінюється тривалість дня?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Чим відрізняються поняття: Всесвіт, космос, Метагалактика?  
-
<br>'''''Частина 2'''''<br>Спочатку небеса зображувалися досить схожими на земний світ.<br>Повсякденні спостереження говорили також, що земля обертається і, крім земного світу, не може бути нічого сущого.<br>День у день, з року в рік людина переконувався на досвіді, що Сонце, Місяць, планети і зірки рухаються по небу, сходять на сході і заходять на заході.<br>Історики стародавнього світу говорять, що рівень, досягнутий древньої астрономією, був дуже високий. Це вірно. Але не можна забувати, що астрономія була в ту пору чисто описової наукою, безсилою що-небудь протиставити релігійним уявленням про побудову світу. Від неї була зовсім прихована справжня природа досліджуваних нею явищ.<br>Тому роздуми давніх про природу небес будувалися головним чином на домислах, обростали фантастичними, часто релігійними образами.<br>Давньогрецький математик Піфагор (VI ст. До н. Е..), Багато подорожував, першим висловив думку про кулястість Землі. Філософ Аристотель (IV ст. До н. Е..) Доводив, що Земля - куля, бо в південних країнах на небі з'являються нові сузір'я, невидимі в північних, а чим далі ми рухаємося на північ, тим все більше з'являється на небосхилі не заходять зірок.  
+
=== Повсякденні спостереження ===
-
{{#ev:youtube|jCsTIAfyNp4}}
+
 
 +
<br>'''''Частина 2'''''<br>Спочатку небеса зображувалися досить схожими на земний [[31._Рельєф_дна_Світового_океану.|світ]].<br>Повсякденні спостереження говорили також, що земля обертається і, крім земного світу, не може бути нічого сущого.<br>День у день, з року в рік людина переконувався на досвіді, що Сонце, Місяць, планети і зірки рухаються по небу, сходять на сході і заходять на заході.<br>Історики стародавнього світу говорять, що рівень, досягнутий древньої астрономією, був дуже високий. Це вірно. Але не можна забувати, що астрономія була в ту пору чисто описової наукою, безсилою що-небудь протиставити релігійним уявленням про побудову світу. Від неї була зовсім прихована справжня [[«Полна_чудес_могучая_природа»._Весенняя_сказка_«Снегурочка»|природа]] досліджуваних нею явищ.<br>Тому роздуми давніх про природу небес будувалися головним чином на домислах, обростали фантастичними, часто релігійними образами.<br>Давньогрецький [[Інтегрований_урок_з_математики_та_історії_«_Епоха_розуму»|математик]] Піфагор (VI ст. До н. Е..), Багато подорожував, першим висловив думку про кулястість Землі. Філософ Аристотель (IV ст. До н. Е..) Доводив, що Земля - куля, бо в південних країнах на небі з'являються нові сузір'я, невидимі в північних, а чим далі ми рухаємося на північ, тим все більше з'являється на небосхилі не заходять зірок. {{#ev:youtube|jCsTIAfyNp4}}  
''Відео теорія утворення Землі ''<br>  
''Відео теорія утворення Землі ''<br>  
-
<br>Поступово ідея про те, що Земля - куля, що висить у просторі і ні на що не спирається, все ширше розповсюджувалася серед античних мислителів.<br>Так крок за кроком рухалися люди до розгадки таємниці світобудови. Однак на цьому шляху у них були два серйозних перешкоди. По-перше, люди не мали необхідних для спостереження небесних тіл приладів. По-друге, успіхи античної науки були на багато століть припинені утвердженням християнства.<br>Ще у давньогрецькій філософії виникла течія, різко протиставляла небесне і земне. У той час як великий матеріаліст давнину Демокріт (V - IV ст. До н. Е..) Розвінчував віру в богів і заперечував божественність небесних світил, Платон (V - IV ст. До н. Е..) Філософ-ідеаліст, говорив, що астрономія вивчає на небі ідеальний світ, відповідний достоїнств мешкають там богів. Всі небесне, за вченням Платона, вічно і незмінно. Це уявлення підтримував і учень Платона Аристотель. Він вважав, що земний світ складається з чотирьох елементів - вогню, повітря, води і землі.<br>Астрономічні спостереження із Землі. Учені роблять знімки зоряного неба й аналізують їх Потужні радіолокатори прослуховують космічний простір, приймаючи різні сигнали. Запуск космічних супутників. <br>[[Image:Priroda5 16 4.jpg]]<br>''Рис. 4 запуск супутника''<br>Людський розум створив технології, що дозволили вийти за межі Землі й почати освоєння космосу. Перший космічний супутник було запущено в космос 1957р. Супутники оснащують приладами для вивчення Землі й космосу. Політ людини в космос.  
+
=== Історичні дослідження ===
-
{{#ev:youtube|CGQ1ZAQJzY8&feature}}
+
 
 +
<br>Поступово ідея про те, що Земля - куля, що висить у просторі і ні на що не спирається, все ширше розповсюджувалася серед античних мислителів.<br>Так крок за кроком рухалися люди до розгадки таємниці світобудови. Однак на цьому шляху у них були два серйозних перешкоди. По-перше, люди не мали необхідних для спостереження небесних тіл приладів. По-друге, успіхи античної науки були на багато століть припинені утвердженням християнства.<br>Ще у давньогрецькій філософії виникла течія, різко протиставляла небесне і земне. У той час як великий матеріаліст давнину Демокріт (V - IV ст. До н. Е..) Розвінчував віру в богів і заперечував божественність небесних світил, Платон (V - IV ст. До н. Е..) Філософ-ідеаліст, говорив, що астрономія вивчає на небі ідеальний світ, відповідний достоїнств мешкають там богів. Всі небесне, за вченням [[А._П._Платонов._«В_прекрасном_и_яростном_мире»|Платона]], вічно і незмінно. Це уявлення підтримував і учень Платона Аристотель. Він вважав, що земний світ складається з чотирьох елементів - вогню, повітря, води і землі.<br>Астрономічні спостереження із Землі. Учені роблять знімки зоряного неба й аналізують їх Потужні радіолокатори прослуховують космічний простір, приймаючи різні сигнали. Запуск космічних супутників. <br>[[Image:Priroda5 16 4.jpg|350x350px]]<br>''Мал. 4 запуск супутника''<br>Людський розум створив технології, що дозволили вийти за межі Землі й почати освоєння космосу. Перший космічний супутник було запущено в космос 1957р. [[Земля_і_Місяць._Планети_земної_групи:_Меркурій,_Венера,_Марс_і_його_супутники.|Супутники]] оснащують приладами для вивчення Землі й космосу. Політ людини в космос. {{#ev:youtube|CGQ1ZAQJzY8&feature}}  
''Відео політ Юрія Гагаріна ''<br>  
''Відео політ Юрія Гагаріна ''<br>  
Строка 22: Строка 33:
<br>  
<br>  
-
Перший політ у космос здійснив громадянин Радянського Союзу Юрій Гагарін.<br>''[[Image:Priroda5 16 5.jpg]]<br>Рис. 5 Юрій Гагарін''<br>Перший космонавт незалежної України – Леонід Каденюк. Здійснено висадку людини на Місяць, космічні зонди досягли Марса. Людству хочеться знайти на інших планетах ознаки життя й розуму.  
+
Перший політ у космос здійснив громадянин Радянського Союзу Юрій Гагарін.<br>''[[Image:Priroda5 16 5.jpg|350x350px]]<br>Мал. 5 Юрій Гагарін''<br>Перший космонавт незалежної України – Леонід Каденюк. Здійснено висадку людини на Місяць, космічні зонди досягли Марса. Людству хочеться знайти на інших планетах ознаки життя й [[«Людина_розумна»:_розселення,_зовнішній_вигляд._Життя_та_заняття.|розуму]].  
 +
 
 +
=== Перевірка знань ===
<br>'''''Контролюючий блок №2'''''<br>1. У яких космічних тіл виявлені супутники?<br>2. Чи можна побачити без приладів міжпланетний пил?<br>3. Які промені з космосу можна бачити з заплющеними очима?  
<br>'''''Контролюючий блок №2'''''<br>1. У яких космічних тіл виявлені супутники?<br>2. Чи можна побачити без приладів міжпланетний пил?<br>3. Які промені з космосу можна бачити з заплющеними очима?  
-
<br>'''''Списки використаних джерел'''''<br>1. В.М.Пакулова, Н.В.Иванова Природа неживая и живая 5класс. М.:Дрофа 2000г.<br>2. Воронцов-Вельяминов Б.А. Очерки о Вселенной. М. Наука, 1980 г.<br>3.Давыдов В.Д. Планеты Солнечной системы. М. Знание,&nbsp;&nbsp; 1973г.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>4. Урок на тему «Небесні тіла» - Каплій Вадим Валентинович, м. Запоріжжя, Україна.<br>  
+
<br>'''''Списки використаних джерел'''''<br>1. В.М.Пакулова, Н.В.Иванова Природа неживая и живая / 5класс.-&nbsp; М.:Дрофа. -&nbsp; 2000г.<br>2. Воронцов-Вельяминов Б.А. Очерки о Вселенной. - М. Наука.<br>3.Давыдов В.Д. Планеты Солнечной системы. - М. Знание.<br>4. Урок на тему «Небесні тіла» - Каплій Вадим Валентинович, м. Запоріжжя.<br>  
''Відредаговано та надіслано Лісняк А.''  
''Відредаговано та надіслано Лісняк А.''  
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
+
<br> ----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Каплій В. В.
 +
 
 +
Лісняк А.
 +
 
 +
Дорохіна Р.М.  
 +
 
 +
----
 +
 
 +
<br>
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
[[Category:Природознавство_5_клас]]
[[Category:Природознавство_5_клас]]

Текущая версия на 06:33, 18 октября 2012

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Уявлення про Всесвіт. Всесвіт і життя людини. Дослідження Всесвіту людиною. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

вивчити нові поняття про Всесвіт. Проаналізувати життя людини у Всесвіті та його дослідження.

Хід уроку

Частина 1
Priroda5 16 1.jpg
Мал. 1 космос
Давньогрецька легенда
Від стародавніх греків дійшла до нас така легенда. Колись, у давні часи, у царя Ліокаона, що правив Аркадією, була дочка красуня Каллісто. Вона змагалася за красою з богинею Герой - дружиною всемогутнього Зевса. Ревнива богиня перетворила Каллісто на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, Юний Аркас, повертаючись із полювання, побачив біля дверей свого будинку ведмедицю, він хотів убити її. Але всемогутній Зевс не допустив злочину. Він утримав руку Аркаса, А Каллісто взяв на небо, перетворивши її в прекрасне сузір'я.

Відео Всесвіт

Створення всесвіту


Ще в давніх людей виник інтерес до космосу. Вони помітили, що Сонце світить набагато яскравіше, ніж Місяць, що зміна дня й ночі має ритмічний характер. Уранці Сонце підіймається в певному місці, проходячи при цьому визначений шлях. Місяць циклічно змінює свою форму. У певному порядку розташовані на небі зірки. Люди одушевляли небесні тіла, населяли космос схожими на себе, але фантастичними істотами, поклонялися їм, підносячи в ранг божеств. Жерці за розташуванням небесних тіл пророкували долі держав, народів та окремих людей. Так народилася астрологія. Пізніше з надр цієї науки вийшла астрономія – наука про космос.
Priroda5 16 2.jpg
Мал. 2 сонце очима людини
Твердження про те, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки, висловив великий польський учений М.Коперник(1473-1543). Мислителя переслідувала інквізиція, але його книга розійшлася серед учених. Цю працю прочитав й італієць Д.Бруно(1548-1600), який присвятив своє життя захистові вчення Коперника, доповнюючи й поглиблюючи його. За вироком інквізиції Д.Бруно був спалений на вогнищі. У 1609 р. італійський астроном Г.Галілей для спостереження за небесними тілами використав телескоп. Учений відкрив чотири супутника в Юпітера та виявив плями на Сонці.
Priroda5 16 3.jpg
Мал. 3 Всесвіт
Давно вже людина усвідомила своє місце у Всесвіті - він всього лише один з шести мільярдів жителів планети, яка обертається навколо невеликої жовтої зірки, що знаходиться разом з її планетної системою майже на задвірках спіральної галактики Чумацький Шлях. Ми посилаємо сигнали до інших зірок, досліджуємо космічні об'єкти, розуміючи, в той же час, що безсилі перед настільки високоорганізованої Природою. У ній все настільки продумано, раціонально, що іноді прослизає думка про нескінченному процесі, керованому якимось Розумом.
Поміркуйте самі: виникнення життя - грандіозний процес, який займає від декількох мільйонів до декількох мільярдів років. Вчені різних галузей знань (фізики, філософи ...), вивчаючи його, розділилися на два табори. Одні стверджують, що життя - досить рідкісне явище, яке виникає в результаті сприятливих зовнішніх і внутрішніх умов. Вони переконані - у всьому Всесвіті навряд чи є аналог Землі. Інші ж прагнуть переконати нас у тому, що в безлічі галактик, навколо сотень мільярдів зірок обертаються планети, на яких існують різноманітні форми розумного життя.

Перевірка знань


Контролюючий блок  №1
1.    Знайдіть на нічному небі сузір'я Велика ведмедиця і порахуйте, скільки зірок воно утворює.
2.    Рівномірно чи змінюється тривалість дня?
3.    Чим відрізняються поняття: Всесвіт, космос, Метагалактика?

Повсякденні спостереження


Частина 2
Спочатку небеса зображувалися досить схожими на земний світ.
Повсякденні спостереження говорили також, що земля обертається і, крім земного світу, не може бути нічого сущого.
День у день, з року в рік людина переконувався на досвіді, що Сонце, Місяць, планети і зірки рухаються по небу, сходять на сході і заходять на заході.
Історики стародавнього світу говорять, що рівень, досягнутий древньої астрономією, був дуже високий. Це вірно. Але не можна забувати, що астрономія була в ту пору чисто описової наукою, безсилою що-небудь протиставити релігійним уявленням про побудову світу. Від неї була зовсім прихована справжня природа досліджуваних нею явищ.
Тому роздуми давніх про природу небес будувалися головним чином на домислах, обростали фантастичними, часто релігійними образами.
Давньогрецький математик Піфагор (VI ст. До н. Е..), Багато подорожував, першим висловив думку про кулястість Землі. Філософ Аристотель (IV ст. До н. Е..) Доводив, що Земля - куля, бо в південних країнах на небі з'являються нові сузір'я, невидимі в північних, а чим далі ми рухаємося на північ, тим все більше з'являється на небосхилі не заходять зірок.

Відео теорія утворення Землі

Історичні дослідження


Поступово ідея про те, що Земля - куля, що висить у просторі і ні на що не спирається, все ширше розповсюджувалася серед античних мислителів.
Так крок за кроком рухалися люди до розгадки таємниці світобудови. Однак на цьому шляху у них були два серйозних перешкоди. По-перше, люди не мали необхідних для спостереження небесних тіл приладів. По-друге, успіхи античної науки були на багато століть припинені утвердженням християнства.
Ще у давньогрецькій філософії виникла течія, різко протиставляла небесне і земне. У той час як великий матеріаліст давнину Демокріт (V - IV ст. До н. Е..) Розвінчував віру в богів і заперечував божественність небесних світил, Платон (V - IV ст. До н. Е..) Філософ-ідеаліст, говорив, що астрономія вивчає на небі ідеальний світ, відповідний достоїнств мешкають там богів. Всі небесне, за вченням Платона, вічно і незмінно. Це уявлення підтримував і учень Платона Аристотель. Він вважав, що земний світ складається з чотирьох елементів - вогню, повітря, води і землі.
Астрономічні спостереження із Землі. Учені роблять знімки зоряного неба й аналізують їх Потужні радіолокатори прослуховують космічний простір, приймаючи різні сигнали. Запуск космічних супутників.
Priroda5 16 4.jpg
Мал. 4 запуск супутника
Людський розум створив технології, що дозволили вийти за межі Землі й почати освоєння космосу. Перший космічний супутник було запущено в космос 1957р. Супутники оснащують приладами для вивчення Землі й космосу. Політ людини в космос.

Відео політ Юрія Гагаріна


Перший політ у космос здійснив громадянин Радянського Союзу Юрій Гагарін.
Priroda5 16 5.jpg
Мал. 5 Юрій Гагарін

Перший космонавт незалежної України – Леонід Каденюк. Здійснено висадку людини на Місяць, космічні зонди досягли Марса. Людству хочеться знайти на інших планетах ознаки життя й розуму.

Перевірка знань


Контролюючий блок №2
1. У яких космічних тіл виявлені супутники?
2. Чи можна побачити без приладів міжпланетний пил?
3. Які промені з космосу можна бачити з заплющеними очима?


Списки використаних джерел
1. В.М.Пакулова, Н.В.Иванова Природа неживая и живая / 5класс.-  М.:Дрофа. -  2000г.
2. Воронцов-Вельяминов Б.А. Очерки о Вселенной. - М. Наука.
3.Давыдов В.Д. Планеты Солнечной системы. - М. Знание.
4. Урок на тему «Небесні тіла» - Каплій Вадим Валентинович, м. Запоріжжя.

Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Каплій В. В.

Лісняк А.

Дорохіна Р.М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас