Тема:Достоєвський Федір Михайлович (30.10.1821 - 28.01.1881)
Мета: Ознайомити учнів із життям та творчістю Ф. М. Достоєвського, мотивація навчальної діяльності, виховувати інтерес до творчості письменника та допитливість учнів
Тип уроку: урок вивчення основ теорії та історії літератури: урок-лекція
Біографія Народився в Москві. Батько, Михайло Андрійович (1789—1839), — лікарка (штаб-лікар) московської лікарні Маріїнськой для бідних, в 1828 отримав звання потомственого дворянина. У 1831 придбав сельцо Дармове Каширського повіту Тульської губернії, в 1833 сусіднє село Чермошню. По вихованню дітей, батько був людиною незалежним, освіченим, дбайливим сім'янином, але був наділений характером запальним і підозрілим. Після смерті дружини в 1837 вийшов у відставку, оселився в Дармовому. По документах, помер від апоплексичного удару; у спогадах родичів, був убитий своїми селянами. Мати, Марія Федорівна (вроджена Нечаєва; 1800—1837). В сім'ї Достоєвських було ще шестеро дітей: Михайло, Варвара (1822—1893), Андрій, Віра (1829—1896), Микола (1831—1883), Александра (1835—1889).
В 1833 Достоєвського зарахували в напівпансіон Н. І. Драшусова; туди він із братом Михайлом їздили "щодня вранці і поверталися до обіду". Далі з осені 1834 і до весни 1837 Достоєвський навчається в приватному пансіові Л. І. Чермака, де викладають астрономію Д. М. Перевощиков, палеологію А. М. Кубарев. А вчитель російської мови Н. І. Більовіч свого часі відіграє певну важливу роль в духовному розвитку Достоєвського. Спогади про навчання у пансіонах стали основою для написання багатьох творів письменником. Достоєвський добре розумів, і глибоко відчув необхідність особистої, необмеженої жодною зовнішньою "необхідністю", ірраціональної людської свободи. Сам Достоєвський визнавав, що він ніколи ні в чому не знав межі, завжди і у всьому переходив міру.
Він писав в листі до одного зі своїх найближчих друзів, А.Н. Майкову ". А найгірше те, що натура моя підла і дуже пристрасна. Скрізь-то і у всьому я до останньої межі доходжу, все життя за межу переходив". Цією межею - пристрасністю, нерозсудливим прагненням до свободи нагородив Достоєвський майже всіх своїх героїв. Але сам він вважав, що такій свободі може бути покладений межа, і покласти її може лише сама людина. Ця межа - в глибокому відчутті, в любові до іншої людини, до Бога. Загальною темою творів Достоєвського є людська свобода.
Тут він здійснює крок вперед у порівнянні з класичною європейською філософією. В останній свобода (наприклад, у філософії І. Канта) розглядалася, з одного боку, як поведінка, непідвладна природній причинній необхідності, але, з іншого боку, ототожнювалася зі свідомим підпорядкуванням етичному боргу. Достоєвський в своїх романах зображає людину, відпущену на свободу, і досліджує долю її в свободі. Дорога людини на волі починається з крайнього індивідуалізму і бунту проти зовнішнього світопорядку. З'ясовується, що природа людини полярна і ірраціональна. Людина зовсім не прагне саме до вигоди, в своєму свавіллі він часто-густо віддає перевагу стражданню. Свобода вища за благополуччя. Ця безмірна свобода мучить людину, вабить її до загибелі. І для людини дорога ця мука і ця загибель. Людина відкидає всяку раціональну, заздалегідь продуману організацію загальної гармонії і благополуччя. Вона впевнена, що навіть в разі побудови в майбутньому такого суспільства обов'язково з'явиться який-небудь джентльмен з неблагородною і глузливою фізіономією і запропонує зіштовхнути ногою всю цю розсудливість з єдиною метою, "щоб нам знову по своїй дурній волі пожити" І вона неодмінно знайде послідовників. Людина така влаштована, що "завжди і скрізь, ким би вона не бла, любла діяти так, як хотіла, а зовсім не так, як повелівали їй розум і вигода; хотіти ж можна і проти власної вигоди, а інколи і позитивно потрібно". Людська природа ніколи не може раціоналізувати, завжди залишається якийсь ірраціональний залишок, і в ньому - джерело життя. І в суспільстві завжди присутній ірраціональний початок, і людська свобода, яка прагне, щоб "по своїй дурній волі пожити", не допуститти перетворення суспільства на мурашник. Тут виявляється в Достоєвського загострене почуття особи і глибока недовіра до того, що будь-якому остаточному влаштуванні людської долі.
В цей же час Достоєвський відкриває трагічну діалектику свободи. Виявляється, в свавіллі кінець кінцем винищується свобода і заперечується сама людина. Родіон Раськольников в "Злочині і покаранні"
випробовує кордони власної природи, людської природи взагалі. Він думає, що все можна, і хоче випробувати свою могутність. Чи можна ради блага явної більшості людей убити нікчемну стареньку-процентщицу, яка нічого, окрім зла, не заподіє людям? Таке ж міркування бачимо я в "Братьях Карамазових"
відносно Карамазова-батька - "Навіщо живе така людина? ".... Але виявляється, що не все дозволено, тому що природа людини створена за образом і подобою божою і всякий, навіть найшкідливіший з людей, має безумовне значення і безумовну цінність. І коли людина в своєму свавіллі винищує іншу людину, вирішуючи сам бути вищим суддєю, він знищує самого себе, перестає бути людиною, втрачає людську подобу.
Відбувається розпад особистості. З'ясовується, що будь-яке конкретне людське життя коштує більше, ніж благо майбутнього людства, і жодні "піднесені" цілі не виправдовують злочинного відношення до найостаннішого з ближніх. Достоєвський також показує, що людина, початківець в своєму свавіллі яка сама вирішує, що є добро і що є зло, якраз перестає бути вільною особою і стає під власний як би сторонній силі. Відбувається розпад особистості. З'ясовується, що будь-яке конкретне людське життя коштує більше, ніж благо майбутнього людства, і жодні "піднесені" цілі не виправдовують злочинного відношення до найостаннішого з ближніх.
Творчість Достоєвського з'явилася передбаченням цивілізаційних і духовних катастроф ХХ століття, які ще абсолютно не відчувалися в спокійному ХIХ столітті, що вірило в безперервний соціальний прогрес на основі розуму і розвитку наук. Достоєвський показав, що дійсність людської природи трагічніша і суперечлива, чим це представлялося раніше. І після його романів вже не можна вважати, що питання про Бога, безсмертя і свободу, про долю людини і людства стосуються лише людей що професійно займаються філософськими абстракціями. А ХХ століття підтвердило дуже жорстоким чином, що вирішення цих запитань зачіпає життя мільйонів чоловіків і жінок. У його творчості відбилася подвійність російського характеру, в ній є і великі російські можливості і великі російські небезпеки. Тим більше дорогоцінна творча спадщина Достоєвського, його унікальне бачення етичних проблем сучасного йому суспільства. Питання, що задається Достоєвським чи "Потрібна людині свобода? " актуальний і зараз. Необхідні велика духовна робота над спадщиною Достоєвського і усвідомлення досвіду, що явив ним.
В січні 1881 Достоєвський виступає на засіданні ради Слов'янського добродійного суспільства, працює над першим випуском відновленого "Щоденника письменника", розучує роль схимника в "Смерті Іоана Грозного" А. К. Толстого для домашнього спектаклю в салоні С. А. Толстої, приймає рішення "неодмінно брати участь в пушкінському вечорі" 29 січня. Він збирався "видавати „Щоденник письменника" ... протягом двох років, а потім мріяв написати другу частину „Братів Карамазових", де з'явилися б майже всі колишні герої...". В ніч з 25 на 26 січня в Достоєвського пішла горлом кров. Вдень 28 січня Достоєвський попрощався з дітьми, в 8 ч. 38хв. вечора він помер. 31 січня 1881 при величезній кількості народу відбулися похорони письменника. Він похований в Олександро-Невській лаврі у Петербурзі.
Список використаних джерел:
Урок на тему : Життєвий та творчій шлях Ф.М. Достоєвського., Колісник Т. Ф. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Вінниці.
Урок на тему : Ф.М. Достоєвський мораль світобачення його творів, В. Моренець учителя зарубіжної літератури, м. Харків, сш №116
Бердяєв Н.А. Світобачення Достоєвського // Н. Бердяєв про російську філософію /Уп., вступ. ст. і пом. Б.В. Ємельянова, А.І. Новікова. Ч.1. Свердловськ, 1991.
Бердяєв Н. А.: Pro et contra. Кн.1. / Уп., вступ. ст. і пом. А. А. Єрмічева. СПб., 2000.
Розанов В.В. Легенда про Великого Інквізитора Ф.М. Достоєвського // Зб. Антологія російської філософії, СПб, 2001.
Сапов В. Достоєвський Федір Михайлович // Російська філософія. Малий енциклопедичний словник. М., 1995. С.167-169.
Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2001.- 512с.
Російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 1963.- 93с
Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2002.- 319с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.