KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Вільгельм Телль» народна драма.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:«Вільгельм Телль» народна драма.Повні уроки

Тема:  «Вільгельм Телль» — народна драма. Поетизація в ній боротьби за національну незалежність і свободу особистості.
Мета: розширити знання учнів про сюжет і образи драми «Вільгельм Телль».
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до літератури.
Тип уроку: навчально – виховний.
T24vt.jpeg
«Немає, для моїх високих ідеалів не настав час. Я - громадянин тих століть, які прийдуть.», - написав колись великий німецький поет Ф. Шиллер.
Фрідріх Шиллер означає для німців так само багато, як Пушкіна для росіян або Шевченко для українців. Він - автор твору, який Європа сьогодні вибрала своїм ім'ям. Це - «Ода до радості»,


слова якої поклав на музику великий Людвіг Ван Бетховен. Якщо вслухатися, ми зрозуміємо, що це вакхічнийє твір, який прославляє життя, радість і вино:
•    И червяк утеху знает
•    И небесный херувим.
•    Станем дружной семьей
•    Жить правдой и добром
•    Присягаю этим вином…

T24vt1.jpeg
Драма Ф. Шиллера розповідає про один з найдраматичніших епізодів боротьби швейцарців за свободу від поневолювачів. У драмі є колективний герой - народ, тому твір «Вільгельм Телль» назвали народною драмою. У ньому змальовані широкі народні маси, і образи народних героїв.
Кого зробити своїм героєм – одну людину або натовп? Шиллер вирішує цю проблему на користь людини. Він не любить натовпу, він розуміє, що натовпом завжди хтось керує. Поет заставляє натовп бездіяльно чекати, поки їй подасть до столу звільнення злучаємо долі  певний герой. Вільгельм Телль не предводитель.

T24vt2.jpeg

Доля обирає його своїм провідником. Телль - не лише влучний стрілець, він відмічений долею обранець. Та і народ в драмі «Вільгельм Телль» це вже не просто натовп. Це натовп, який складається з  героїчних осіб, тому кожен з них рівний Теллю, і також може очолити війну за незалежність.
Так з'явився Вільгельм Телль, украй необхідний для виховання народного характеру. Вільгельм - миролюбний, схильний терпіти, не боротися.
•    Пусть каждый дома будет жить в тишине,
•    Кто сам смирный, того оставят с миром…

T24vt3.jpeg
Він вірить, що терпіння принесе свої плоди і все пройде, що дійсність руйнує його ілюзії. Австрійці руйнують його рідну Швейцарію. Старому Генріху Гальдену виколюють очі через те, що він не видав, де ховається син.
Як ви розумієте наступний вислів письменника: Втрачену хвилину не може повернути навіть сама вічність.
Коли Геслер заставляє його стріляти з лука в яблуко, яке він велів покласти на голову його сина Вальтера: «Вбивцею стати рідного дитяти!


Немає дітей у вас, - вам не зрозуміти, що серце батьківське переживає!.» Після пострілу він говорить Геслеру: «Стрілою я цією убив би вас, Якби знайшов я в свій дитяти, - не помилився б тоді я вже напевно.»

T24vt4.jpeg
Засуджуючи революцію як насильницький акт перевлаштування соціального життя, поет все ж не відмовився від волелюбних ідеалів і не перейшов в табір реакції, не поповнив собою кидається в страху перед ідеями Освіти і революції аристократичний натовп поетів і філософів. Навпаки, він засудив їх і напередодні смерті написав найсвітліший, найблагородніший твір своє, пройняте ідеями волелюбності і що закликає до активної боротьби за них, драму «Вільгельм Телль». Легендарний народний герой Швейцарії, вільний стрілець Вільгельм Телль, миролюбний і поступливий: схильний швидше стерпіти образу, чим удаватися до сили проти гнобителя.

T24vt5.jpeg
Він щиро вірить, що слухняність і терпіння селян врешті-решт обеззброять насильників.  Але дійсність руйнує його ілюзії. Злочинам і злочинам австрійців, що поневолили вільну Швейцарію, немає числа. Дурень той, хто кидає справу на півдорозі і дивиться, роззявивши рот, з боку, що зі всього цього вийде
Це треба знати: Дурень той, хто кидає справу на півдорозі і дивиться, роззявивши рот, з боку, що з цього вийде.
Реакційні критики згодом засуджували Шиллера за прославляння ним нібито «зрадницького вбивства». Шиллер передбачав це і ввів в п'єсу сцену з Парріцидою.


Сюжетно ніяк не пов'язана з основною лінією подій, що розгортаються в драмі, сцена ця, проте, необхідна була поетові, щоб ще сильніше підкреслити правоту швейцарського мисливця. У будинок Телля забрів мандрівник, всіма гнаний герцог австрійський, який убив свого дядька-імператора. Вбивця загордився, що у Телля він знайде притулок , розуміння і підтримку.

  • Завдання:  Поясніть, в чому полягає зв'язок народної драми "Вільгельм Телль" з ідеологією Освіти?

Огиду викликає жалюгідна фігура герцога. Вічною ганьбою покрито його ім'я. Телль виво дить з будинку дружину і дітей, щоб їх не поганила тінь вбивці, повітря, яким він дихає. Чим брудніше, жахливіше з'являється перед нами злочин цього царственого нащадка, здійснений ради корисливих цілей, тим чистіше, благородніше, священніше здається подвиг народного месника Вільгельма Телля, що заступився за знищення права людини.
Така п'єса Шиллера. Підготовча робота до неї тривала цілий рік (1802-1803).

T24vt6.jpeg

Гете згадував опісля п'ятнадцять років про роботу Шиллера: «Він скрізь обвішав стіни своєї кімнати всілякими картинами Швейцарії. Потім він почав читати описи країни, поки досконально не познайомився зі всіма дорогами і стежинами місця події». Стилю Шиллера властива риторична піднятість. Він любить різкі контрасти. У нього немає півтонів. Він кладе на своє полотно густі фарби. Метафори, порівняння  кидають нас від однієї крайньої межі до іншої, від сліпучого світла до непроглядної тьми.

  • Завдання: Аргументуйтє твердження про те, що німецький поет Шиллер є виразником просвітницьких ідей свободи і справедливості.

Остання  Шиллером  закінчена п'єса «Вільгельм  Телль» (1804)зображена  народною драмою. Народність  її - в антитиранічній спрямованості, в заклику, що актуально  звучать для Німеччини, до національного звільнення. Драма завершується апофеозом свободи, в якому відсутнє містичне забарвлення: прославляння  Вільгельма Телля зливається з тріумфуванням швейцарського народу, що переміг .  Творчість Шиллера завершує літературу XVIII століття,  його художній метод нерозривно зв'язаний і з мистецтвом .

  • Запитання на закріплення нової теми:

Який випадок заставляє Вільгельма Телля боротися із загарбниками?

  • Домашнє завдання:

Назвіть головних героїв драми.
Прочитайте драму і охарактеризуйте сенс останніх слів драми.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Свобода Вільгельма Телля, Гандзюк А. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Хмельник.
Урок на тему : Творчість Шіллера, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
 Абуш А. Шиллер: Величие и трагедия немецкого гения. - М., 1964.
Вильмонт Н. Гете. - М., 1999.
Вильмонт Н. Достоевский и Шиллер. - М., 1984.
 История немецкой литературы. - М., 1982. - Т. 1-2.
Неустроев В.П. Немецкая литература эпохи Просвещения. - М., 1998.
Тройская М. Немецкая сатира эпохи Просвещения. - Л., 1982.
Шагинян М. Гете. - Л., 1990.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Гандзюк А. Д.


Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас