KNOWLEDGE HYPERMARKET


«Портрет Доріана Грея» — пам’ятка декадентської доби. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: «Портрет Доріана Грея». Повні уроки

Содержание

Тема:

  «Портрет Доріана Грея» — пам’ятка декадентської доби

Мета:

познайомити  учнів з шедевром декаденської доби: роман «Портрет Доріана Грея»
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Тип уроку:

навчально – виховний


Якщо витвір мистецтва викликає спори, — значить, в ньому є щось нове, складне і значне. Хай критики розходяться в думках, — художник залишається вірний собі. Можна пробачити людині, яка робить щось корисне, якщо лише він цим не захоплюється. Тому ж, хто створює даремне, єдиним виправданням служить лише пристрасна любов до свого творіння. Всяке мистецтво досконале марно.О. Уальд

Вивчення нової теми:

T54dg.jpeg

     «Портрет Доріана Грея» — роман Оскара Уайльда (1891). Не дивлячись на те що цей роман написаний в кінці ХIХ ст, він по своїй проблематиці і ідеології цілком належить ХХ ст, а по художній мові — європейському символізму, а тим самим модернізмуі неоміфологізму. . Крім того, в цьому творі вперше поставлена проблема співвідношення тексту і реальності як проблема ентропії.
У концепції культури ХХ ст, «Портрет Доріана Грея» відіграє в культурі ХХ ст. чи не меншу роль, чим, наприклад, «Доктор Фаустус» Томаса Манна.
Пригадаємо сюжет  роману.


Художник Безіл Холлуорд написав чудовий портрет молодого і знатного красеня Доріана Грея. Художник стільки душі вклав в цей портрет, що не хоче його ніде виставляти і подарував Доріану. У цей момент з'являється університетський друг художника лорд Генрі, цинік і іммораліст, що оспівує «новий гедонізм», людина, яка «завжди говорить аморальні речі, але ніколи їх не робить». Він нарікає на те, що краса Доріана Грея скоро потьмяніє, а портрет завжди нагадуватиме йому про його молодість. Риторика лорда Генрі така заразлива, що Грей у відчаї: хай краще старіє портрет, а він залишається вічно молодим.


T54dg1.jpeg

Це цікаво:


Чому, наприклад, запах ладану вливає на людей містично, а сіра амбра розпалює пристрасті? Чому аромат фіалок будить спогади про померлу любов, мускус туманить мозок, а чампак повертає уяву? Мріючи створити науку про психологічний вплив запахів, Доріан вивчав дію різного пахучого коріння і трав, запашних кольорів в пору дозрівання їх пилку, ароматних бальзамів, рідкісних сортів запашного дерева, нарду, який розслабляє, ховенії, від запаху якої можна збожеволіти, алое, який як то кажуть, зціляє душу від меланхолії.

Міфологія роману

T54dg2.jpeg

     Звернемося тепер до міфологічним ремінісценціями роману. Перш за все, Доріан Грей наділяється цілою низкою прізвиськ, іменами міфологічних красюцев - Адоніс, Паріс, Антіной, Нарцис. Останнє ім'я підходить до нього, звичайно, найбільше.

В міфі про Нарциса говориться, що віщун Тіресій передбачив батькам прекрасного юнака, що той доживе до старості, якщо ніколи не побачить свого відображення. Нарцис випадково дивиться у воду, бачить в ній своє відображення і вмирає від любові до себе.

T54dg3.jpeg

Прекрасний хлопець, покараний богами, не любив нікого і, здавалося, що не уміє любити взагалі, раптово дивиться в чисту воду ставка і закохується в своє віддзеркалення. Не у силах відірватися від свого другого «я», гине, тіло його зникає, а на місці, де він лежав і вдивлявся в чистісіньку водну гладінь, зростає ніжна квітка.
Як ви вважаєте чим же притягує нарцис, якою таємницею володіють його пелюстки – може сила його в самій назві, при перекладі з грецького, означає  ціпеніти?

  •     Скажіть наскільки актуальна проблема нарцисизму в сьогоднішньому суспільстві?

T54dg4.jpeg

     Інший не менш важливий міф, який використовується у сюжетній побудові роману, це легенда про те, як Фауст продав душу дияволу за вічну молодість. У ролі спокусника виступає лорд Генрі. Він лякає Доріана картинами неподобства його тіла, коли воно постаріє.

  •    Як ви думаєте чому люди не хочуть старіти?

В романі Уайльда текст і реальність міняються місцями. Портрет набуває рис живого організму, а Доріан стає текстом. Відбувається це тому, що в романі закладена ідеологія панестетізма, якій живуть його герої. Саме кінець ХIХ ст. і початок ХХ ст. пов'язані з протестом позитивного фізичного часу проти другого початку термодинаміки. Протест цей висловлювався навіть у самої статистичної термодинаміки Больцмана, їм наповнена філософія Ніцше, Вагнера, Шпенглера, Бердяєва. Це повернення до середньовічної філософії історії Блаженного Августина, на місце ентропії що ставило порок.

  • Завдання:

Уявіть себе відео дизайнером. Створіть невеличкий сюжет про психологічне явище нарцисизму.

Чисте мистецтво роману.


Уайльд відстоює вищу силу мистецтва. Реальне життя може бути огидним, мистецтво ж відтворює красу, зберігає її, воно не підвладне ні часу, ні моральним законам.

  • Скажіть а що таке мистецтво і який вплив воно має на формування вашої особистості?
  • Завдання:


Ви переглянули відео, тепер уявіть що ви запрошені на конференцію де обговорюється проблематика впливу нарцисиму на формування філософської позиції особистості.
Підготуйте промовистий буклет вашої доповіді.
Фінальним акордом роману і одночасно головною його ідеєю стає сцена знищення картини. Бажаючи почати нове життя, Доріан Грей знищує «щоденник життєвих пороків», що обтяжував його, але вмирає, а портрет стає колишнім, змальовує хлопцеві ангельської краси.  Дивно, як витвір мистецтва пережив і свого творця і ідеал, з якого воно було створене.

T54dg5.jpeg

     Мистецтво не лише забирає життя, воно робить творця відчуженим ізгоєм, калічить його і морально і фізично, залишаючи незгладимий слід. Жертовне мистецтво - ось воно, так зване «чисте мистецтво».  А проблема «чистого мистецтва» полягає в тому, що заплатити таку велику ціну потрібно величезна мужність, готовність відмовитися від всього ради мистецтва і забути про життя, забути про самого себе і мислити тільки про свій ідеал. 
На таке здатний лише по-справжньому великий творець.
 А все інше - вже не вважається дійсним мистецтвом.


Хтось  до життя відноситься як художник, а декому мозком служить душа. О. Уальд


Список використаної літератури: 
1. Урок на тему : Проблематика твору "Доріан Грей" Корчик Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш. №1, м. Запоріжжя.
2. Урок на тему : Внутрішній світ Доріана Грей Рожик А. Б.,  учителя світової літератури, сш. №10, м. Керч.
3. Корпан Т. О. Вайльд. «Портрет Доріана Грея». Урок-гра. // Зарубіжна література. - 2008. - №7. - С. 6 - 7. 
4.  Крівіна Т. М. Що знав про красу Оскар Уайльд // Зар. літ. - 2006. - №7. С. 13 -14.  

5. Кузьменчук І. С. Парадокси О. Уайльда // Зар. літ. - 2004. - №8. - С. 16. 
6. Масімова Л. В. Життя наслідує мистецтво // Зар. літ. - 2007. - №37. - С. 12 - 15.
7. Руднєв В. Текст і реальність: Напрямок часу в культурі// Wiener slawistischer Almanach, 2000. - В. 17.
8. Руднєв В. Морфологія реальності: Дослідження з "філософії тексту". - М., 2009.


Над уроком працювали
Корчик Н. Д.
Пилипенко В.В.
Рожик А. Б.
Хорошун К.Е.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас