KNOWLEDGE HYPERMARKET


Болота, їх типи, поширення. Льодовики, особливості їх утворення та поширення

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас>>Болота, їх типи, поширення. Льодовики, особливості їх утворення та поширення


Озера, як і люди, народжуються, старіють, умирають. Але «життєвий шлях» озер незрівнянно довший від людського. Він вимірюється тисячами років. У молодому озері вода чиста й прозора. Спливає час. На дні відкладаються мул, пісок, рештки рослин. Озеро міліє. Водяна рослинність змінюється надводною, вологолюбною, що вкриває всю його поверхню. Озеро стає болотом. Болота виникають і за інших умов - унаслідок заболочування суходолу.


Болото — це надмірно зволожена ділянка суходолу із шаром торфу не менш як З0 см.


При меншій товщині шару торфу території називають заболоченими землями. Болото містить лише 5—10% сухої речовини, решта — вода. За режимом живлення й характером рослинності болота поділяють на низинні, верхові та перехідні.


Низинні утворюються в долинах річок, на берегах озер, живляться підземними водами. Серед рослин переважають осока, очерет, хвощі, плавуни та інші вологолюбні рослини, з дерев — вільха. В Україні низинні болота найпоширеніші в Поліссі.


Верхові болота утворюються на вододілах річок, живляться атмосферними опадами. Рослинність бідна, переважно — різні види мохів. Верхові болота здебільшого формуються в районах, де перезволожується поверхня,— у тайзі, тундрі.


Перехідні болота за режимом живлення й характером рослинності посідають проміжне положення.


Значні площі боліт осушувалися. Це призводило до обміління річок, уповільнення росту дерев, загибелі птахів і звірів, зникнення цінних ягід, зниження рівня води в криницях. Болота відіграють роль губки, що нагромаджує воду в разі її надлишку і віддає під час посухи. Вони є фільтрами, які очищають воду річок і струмків. Задля збереження окремих боліт і цілих болотних масивів, їх рослинності і тваринного світу, запасів води і торфових відкладів у природному стані здійснюються природоохоронні заходи. Наприклад, в Україні болота охороняються в заповідниках і заказниках.


Утворення льодовиків

Льодовик - це скупчення багаторічного льоду на суходолі. У далекому минулому, кілька сотень тисяч років тому, природні умови в Україні були такими, як в Антарктиді або Гренландії у наш час. Тільки на Кримському півострові було дещо тепліше, ніж нині на узбережжі Північного Льодовитого океану. Сніг, що випадав на земну поверхню, не встигав розтанути, товща його з кожним роком збільшувалася. Зрештою під власною масою він перетворювався на лід. Льодовики покривали північ Євразії, у тому числі значну територію України. То була льодовикова епоха. У минулому таких наступів льодовика на материки було кілька. Льодовикові епохи чергувалися з міжльодовиковими. Ми живемо в післяльодовикову епоху.


Нині льодовики охоплюють 11 % суходолу. Розрізняють материкові (передусім у Гренландії та Антарктиді) та гірські льодовики. Материк Антарктида покритий льодовим панциром завтовшки 4000 м і містить майже 90 % льоду всієї земної кулі.


Високо в горах температура повітря значно нижча ніж біля підніжжя. З висотою сніг нагромаджується і перетворюється на лід. Тому вершини високих гір покриті льодовиками і снігами, їх утворення залежить від широти місцевості, висоти над рівнем моря, рельєфу.


Межа, вище якої снігу випадає більше, ніж встигає розтанути, називається сніговою лінією. Вона є нижньою межею утворення льодовиків. На різних широтах висота снігової лінії не однакова, від кількох сотень метрів — у полярних широтах до 4500 м — біля екватора. В горах України немає льодовиків.


Гірські та покривні льодовики

Льодовики, що покривають вершини, схили і долини гір вище від снігової лінії, називають гірськими. До їх довгих льодових язиків, як у річку, впадають льодовики-притоки. Одним з найдовших є льодовик Беринга на Алясці в Північній Америці — 220 км. Потужні, великі за площею льодовики називають покривними. Покривними є льодовики Антарктиди й  Гренландії, які під дією сили тяжіння сповзають, відколюються й утворюють величезні брили льоду - айсберги, що дрейфують в океані. Вони досягають величезних розмірів — від кількох десятків кілометрів завдовжки і до 200 м заввишки. Близько 90% об'єму айсберга перебуває під водою.


Багаторічна мерзлота

Понад сто років тому на урвистому березі річки Індигірки, що тече в північно-східній частині Євразії, мисливець-евенк знайшов величезну волохату голову й два великих ікла, схожих на бивні слона. Чутка про цю знахідку дійшла до Петербурзької академії наук. Споряджена в далеку тундру експедиція знайшла лише обгризені собаками туші та жмутки шерсті. Це були рештки мамонта. Згодом такі знахідки почастішали. Тварини добре збереглися, хоча й пролежали в землі десятки тисяч років. Зберегла мамонтів багаторічна мерзлота — шар мерзлої землі з постійною температурою — нижчою від 0°С.

Багаторічна мерзлота утворилася в льодовикову епоху, де територія земної поверхні не була покрита льодом, а середньорічні температури були дуже низькими. Вона збереглася в тих районах, де й нині середньорічні температури повітря нижчі за 0°С. Потужність шару мерзлоти різна — від кількох метрів до одного кілометра. Інколи на глибині кількох метрів трапляються шари льоду до 60м. Його називають викопним льодом.

Більше поширення багаторічна мерзлота має в Північній півкулі — в Північній Америці та Євразії вона охоплює 25% площі. За умов багаторічної мерзлоти утворюються верхові болота, позаяк вона відіграє роль своєрідного водонепроникного шару. У районах поширення багаторічної мерзлоти, де верхній шар прогрівається влітку, бувають осідання і здуття окремих ділянок поверхні. Це ускладнює спорудження будинків і шляхів сполучення.


Висновки
1. Болото — надмірно зволожена ділянка суходолу із шаром торфу не менш як 30 см.
2. За режимом живлення й характером рослинності болота поділяють на верхові, низинні й перехідні.
3. Льодовики — скупчення багаторічного льоду на суходолі. Розрізняють гірські та покривні льодовики.
4. Багаторічна мерзлота — шар мерзлої землі, що постійно зберігає температуру, нижчу за 0 °С.


О.Я.Скуратович, Р.Р.Коваленко, Л.І.Круглик, Географія, 6 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів  


Матеріали з географії, планування з географії, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з географії для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.