Тема: Велич науки та знань як основний пафос творів Ж. Верна. Мета: ознайомити учнів з біографією Ж. Верна; викликати інтерес до письменника як до непересічної особистості, дати уявлення про літературну спадщину романіста, занурити дітей у незвичайний, захоплюючий світ науки та знань Ж. Верна, «відкрити» письменника-фантаста; розвивати творчу уяву і логічне мислення. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Одного дня батьки дозволили Жюлю разом з братом прокотитися на піроскафі вниз по Луарі до місця її впадання в затоку, де брати вперше побачили море. «В несколько прыжков мы спустились с судна и скатились вниз по камням, покрытым слоем водорослей, чтобы зачерпнуть морской воды и поднести ее ко рту... – Но она совсем не соленая, – пробормотал я, побледнев. – Совершенно не соленая, – ответил брат. – Нас обманули! – воскликнул я, и в моем голосе прозвучало страшное разочарование. Какими же мы были глупцами! В это время был отлив, и из небольшой впадины в скале мы зачерпнули воду Луары! Когда начался прилив, вода показалась нам даже более соленой, чем мы ожидали!» (Жюль Верн. Спогади про дитинство і юність)
Він завжди із захопленням відвідував літературні і політичні салони, де знайомився з багатьма відомими літераторами, у тому числі, із знаменитим Олександром Дюма-батьком.
Він інтенсивно займається літературою, пише трагедії, водевілі і комічні опери. У 1948 році з-під його пера з'являються 4 п'єси, наступного року - ще 3, але всі вони не доходять до сцени. Лише у 1850 році чергова його п'єса «Зламані соломинки» змогла побачити (за допомогою старшого Дюма) вогні рампи.
Існує вельми широко поширена думка, свого роду міф, що Жюль Верн виразив в своїх творах «потрясіння людини могутністю техніки, надії на її всесилля», як завжди відзначали його біографи.
Вікторина, назви назву творів Жуля Верна:
Романи _________________ які описують космічну подорож в артилерійському снаряді, випущеному з гармати. Найзнаменитіший роман Ж. Верна______________. Щоб урятувати свого батька, його дітям та екіпажу судна потрібно розгадати загадку: географічні дані на записці, розмитою водою, не дають однозначної відповіді про місцезнаходження капітана . Відомі й любимі багатьма романи _____________. Герою першого твору, капітану Немо, щоб залишити несправедливий і жорстокий світ, довелося збудувати підводного човна. Дуже популярний роман ____________ цікава й повчальна книга. Юнак, що не має великого досвіду, повинен стати капітаном, і він з гідністю виходить переможцем з усіх складних і небезпечних ситуацій, у які потрапляє він та екіпаж судна.
Праця Жуля Верна приголомшує своїм об'ємом. Він писав по три книги в рік, працюючи щодня з п'ятої ранку до семи вечора. Невтомно, том за томом Жуль Верн писав все нові і нові твори. Літературна діяльність Жуля Верна продовжувалася близько шістдесяти років. Вікторина Назвіть головних персонажів:
Якщо зібрати всі його вигадування, складеться бібліотека, приблизно, із ста двадцяти томів.
Що ж вабить читачів до творчості французького письменника? Сміливий політ фантазії! Але він вже перевершений нашою надзвичайною дійсністю. Наукові відомості. Але наука за останні сто років прошла гігантську дорогу, розкривши перед людьми цілі світи, що здавалися колись непізнаваними. Підраховано, що з 108 ідей Жуля Верна збувалися, або скоро збудуться шістдесят чотири, тридцять чотири ідеї письменника вже здійснилися, нереальних же всього десять. Верн сам говорив що в його ідеях, які збулися, не було жодних пророкувань, просто він уважно стежив за розвитком науки і прагнув зрозуміти її рух.
Домашнє завдання:
Дібрати цитатний матеріал на тему: «Наука в романах Жуля Верна». Список використаної літератури: Урок на тему: "Всесвітній мандрівник Жуль Верн" Шевченко О. В., учитель зарубіжної літератури, Миколаївська гімназія № 4 Миколаївської обл. Урок на тему:Критичне мислення на уроках зарубіжної літератури. Бондаренко Маргарита Григорівна, вчитель зарубіжної літератури, вчитель вищої категорії, вчитель - методист, заступник директора з виховної роботи Миколаївського економічного ліцею №1 Верн Жюль Город будущего. Путешествие в Англию и Шотландию задом наперед. Невидимая невеста.- М: Ладомир, 2009.- 462с. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.