KNOWLEDGE HYPERMARKET


Виникнення слов’янської писемності і держави західних слов’ян — переименование

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас>>Виникнення слов’янської писемності і держави західних слов’ян. Ян Гус і гуситські війни. Болгарське царство. Угорщина. Польське королівство


Установіть відповідність між особою та подією з нею пов'язаною:
1. Юстиніан                    а) будова собору Святої Софії;
2. Кирило і Мефодій       б) заснування Вільно;
3. Карл IV                        в) кодекс, «Звід цивільного права»;
4. Гедимін                       г) створення слов'янської азбуки.



АВАРИ - тюркські племена, які в VI ст. завоювали придунайські райони, заснували свою державу і проіснували там до початку IX ст.



Перші держави західних слов'ян. Виникнення слов'янської писемності


Західні слов'яни — чехи, поляки, словаки — походять від слов'янських племен, які розселилися на північ від Дунаю аж до Прибалтики та Ельби. Слов'янська спільність Балканського півострова стала основою формування південних слов'ян: болгар, сербів, хорватів, словенців тощо.


Перша держава західних слов'ян утворилася в ході боротьби з аварами. Свою назву — князівство Само — вона отримала від імені засновника, напівлегендарного правителя Само. У 623 р. він об'єднав окремі чеські племена й переміг аварів, після чого був обраний князем і правив 35 років. Князівство Само успішно відби-вало також напади франків, які намагалися підкорити слов'янські землі, але після смерті князя в 658 р. держава розпалася.


У першій половині IX ст. па частині території сучасної Словаччини та Чехії утворилася Великоморавська держава, засновником якої став князь Моймир (822 846). У 846 р. король Людовік Німецький скинув Моймира й посадив на княжий трон його племінника Ростислава, який вирішив звільнитися від німецької опіки. У пошуках союзників він звернувся до візантійського імператора й попросив відрядити місіонерів для християнізації місцевого населення, бо це й було нібито причиною нападів німецьких феодалів.


У 863 р. в країну прибули брати Кирило та Мефодій, які створили перші зразки слов'янської писемності, проповідували християнство, перекладали старослов'янською мовою богослужебні книги. Почалося створення церкви, незалежної від німецького єпископа.


Німецький король захопив владу у Великоморавській державі й доручив управління двом німецьким маркграфам. Проти німців спалахнуло повстання, що відновило  незалежність країни. Однак великоморавський князь  Святополк визнав себе васалом німецького короля, але для зменшення натиску німців став шукати підтримки в особі Папи Римського. Він погодився прийняти місіонерів папи, а учнів Кирила та Мефодія вигнав із країни. Тому в країні богослужіння слов'янською мовою майже припинилися.
Наприкінці IX ст. Великоморавську державу охопили міжусобиці, а в 906 р. сюди вторглисяугорці й спопелили квітучі слов'янські землі. Великоморавська держава занепала. Центр політичного розвитку перемістився в чеські землі.


Чеське королівство


На межі IX-X ст. в Чеському князівстві помітно підноситься князівський рід Пршемисловичів. Саме Пршемисловичі, які очолювали племінний союз чехів, заклали основи самостійної Чеської держави з центром у Празі. їхня влада особливо зміцніла за роки князювання Вацяава (921-935). Головною зовнішньою небезпекою для молодої держави стали загарбницькі плани німецького короля Генріха І Птахолова. Князь Вацлав визнав себе його васалом і зобов'язався сплачувати данину. Це викликало невдоволення з боку чеських вельмож і Вацлава підступно вбили змовники, яких найняв його рідний брат Болеслав.
 
Серед народу поширився культ князя Вацлава як мудрого і сильного правителя Чеської держави. Про нього розповідали як про мученика, видатного християнського правителя. Католицька церква згодом проголосила Вацлава святим. Він став головним святим Чехії, її вірним заступником. Мою підносили як вічного правителя Чехії па небі, захисника держави від внутрішніх чвар і зовнішньої небезпеки. У центрі Прага на площі, названій ного ім'ям, височить пам'ятник святому Вацлавові.


І Іршемисловичі ревно боронили свої права і для зміцнення влади вміло використовували чвари в Німецькій імперії. Так. князь Вратислав II (1061-1092) підтримав імператора Генріха IV в його протистоянні з папою під час боротьби за інвеституру. У 1085 р. він отримав від нього титул короля. Проте спадкову королівську владу в Чеській державі було встановлено аж наприкінці XII ст. Зростання могутності Пршемисловичів наштовхнулося на опір із боку папи та німецьких правителів із династії Габсбургів. Після підступного вбивства в 1306 р. чеського короля Вацлава III династія Пршемисловичів припинила своє існування.


У 1310 р. чеський грон опинився в руках німецьких князів Люксембургів, які в політичному й культурному плані перебували під впливом Франції. За правління першого чеського короля Яна з Люксембурзької династії королівська влада суттєво послабилася. Він майже весь час перебував за кордоном і навідувався в Чехію лише за грошима. І Іе посилило значення чеського сейму — зібрання вищої шляхти. Ян Люксембурзький загинув 1346 р. у відомій битві при Кресі, де воював на боці французів.


На відміну від Яна Люксембурзького, його син Карл І (1346 1378) зміцнив королівську владу й перетворив Чеську державу на могутню монархію. Він дбав про розвиток ремесла й торгівлі, зростання міст. Найбільше уваги Карл приділяв Празі: тут було відкрито університет (1348 р.). зведено розкішні палаци, собори тощо.


Це був перший чеський правителі,, який став німецьким королем, а згодом — імператором Карлом IV. Через деякий час він підтвердив незалежність Чеського королівства «Золотою буллою».


Хоча Чехія фактично здобула політичну незалежність, вона продовжувала перебувати під німецьким впливом, який наприкінці XII ст. посилився внаслідок німецької колонізації. Німців вабили міста, бо чеські правителі надавали іноземцям різні привілеї. Невдовзі в руках німецьких колоністів опинилися гірнича справа, торгівля, ремесло, а також міське самоврядування. Така ситуація не могла не викликати обурення з боку чехів.

Вивчаємо джерела


XII ст. Із грамоти чеського князя Собеслава II про надання привілеїв німецьким колоністам у Празі


5. Не повинні ходити в похід, хіба тільки воювати доведеться за батьківщину. 6. Якщо князь перебуває в поході за межами Чехії, тоді німці повинні оберігати І [рагу біля кожних воріт з дванадцятьма щитами. 7. Судити за вбивство (німця) повинен князь... 8. Якщо хто-небудь порушить мир між ними (німцями), то хай винний платить князеві 10 гривень... 15. Якщо в німця знайдуть вкрадену річ, тоїі мають вилучити в присутності судді німців. 16. Якщо злодій — німець, то його повинен судити князь. 17. У якій би справі не були визнані винними або звинуваченими німці, нехай їхні жінки та діти не несуть збитків і не зазнають образ...


1. Чому чеські князі надавали привілеї німецьким колоністам ?

2. Хто здійснював судочинство над колоністами? Чому?


Особливо чехи були невдоволені діями католицького духовенства. До папського Риму надходила велика частина церковної десятини, що збиралася в Чехії. Чи не на кожному кроці продавалися індульгенції та місця в церковному правлінні. Усе це давало чехам підстави для жорстокої критики католицької церкви.


Ян Гус і гуситські війни


На початку XV ст. рух чеського народу проти німецького засилля та католицької церкви очолив Ян Гус (1371-1415). Він народився в селянській родині в містечку Гусинін на півдні Чехії. Після закінчення Празького університету Ян Гус отримав ступінь магістра й почав викладати тут богослов'я. Згодом він став деканом факультету, двічі виконував обов'язки ректора університету. Це був перший ректор чеського походження.


Водночас Ян Гус розпочав проповідницьку діяльність. Свої проповіді він виголошував чеською мовою і мав великий успіх. Ян Гус критикував ненаситність і зажерливість вищого духовенства, закликав позбавити церкву майна та підпорядкувати її світській владі, засуджував симонію і продаж індульгенцій, виступав проти німецького засилля. Ііа його думку, єдиним авторитетом у справах віри та християнських обрядів мас бути Святе Письмо, а не накази пап і постанови церковних соборів. Крім того, проповідник вимагав, щоб богослужіння та навчання здійснювалися чеською мовою. Задля нього Ян Гус уклав граматику та орфографію чеської мови.


Пана звинуватив Яна Гуса в єресі і став вимагати його покарання. Чеського проповідника викликали на церковний собор у місто Констанцу. Тут йому було запропоновано зректися своїх поглядів або вмерти. Однак глибока віра у свою правоту і велика людська гідність не дозволили Гусові відступити від власних переконати». Тоді собор засудив Яна Гуса до страти і 6 липня 1415 р. його було спалено як єретика.


Страга Яна Гуса стала поштовхом до розгортання широкого руху його прибічників — гуситів. У липні 1419 р. в Празі вибухнуло повстання міщан, у ході якого владу короля, по суті, було ліквідовано. Цс стаю початком гуситських війн, що тривали упродовж 1419-1434 рр.


У гуситському русі сформувалися дві течії: чашники і таборити. Чашники — переважно заможні міщани і знать - хотіли встановити єдиний для духовенства та мирян обряд причастя хлібом і вином. Такий обряд католицькою церквою передбачався для священиків, миряни ж причащалися дише хлібом. Символом чашників стала чаша — посудина для церковного вина. Крім того, вони вимагали проведення богослужіння чеською мовою.


Вивчаємо джерела


XV ст. Італійський учений, секретар папської курії Поджо Браччоліні про засудження Яна Гуса на церковному соборі в місті Констанці


Голова собору запропонував Гусові зректися нього всього; але той Чех [Гус|. звівшись, вигукнув: «Я не збираюся підступати від свого вчення і віри...» Так само іі Сигізмунд | імператорі настійливо й суворо запропонував Чеху зректися свого вчення... Тоді Гус сказав піке: «Я.не можу зректися жодного положення, написаного або проголошеного мною...»


Усі були настільки збуджені, що ламали столи і кидалися їхніми уламками. Під цей гамір володар пішов. Міг би піти і Гус, якби схотів. Він. проте, повернувся у свою в'язницю. Коли в храмі вже не було нікого, противники Гуса снохватилися за ним. Вони розпорядилися бити на сполох і сте|)еітн міські брами, щоб він не змігутекти з міста. Однак, увійшовши до в'язниці, знайшли Гуса, який стояв на колінах і щиро молився. Сторожа навіть не зачинила двері в'язниці, захоплюючись благородством Гусової душі.


1. У чому проявилася глибока віра Яна Гуса?

2. Як чи вважаєте, чому він обрав смерть, а не зречення?

3. У чому виявилася підступність імператора?

Таборити ж були налаштовані більш рішуче. Назва цього крила походить від місця розташування їхнього укріпленого поселення — на горі Табор. Вони не заперечували вимоги чашників, але хотіли радикальних політичних і церковних змін. Таборити виступали за державу без короля, за загальну рівність у суспільстві та скасування селянських повинностей. До таборитів належали збіднілі рицарі та священики, селяни й городяни.


У декількох битвах гусити вщент розбили військо феодалів-католиків. Основною силою гуситів була армія таборитів, яку очолював рицар Ян Жижка. Він уміло керував піхотинцями при наступі та обороні. Таборити винахідливо будували укріплення з возів. До подібного способу згодом вдавалися і запорозькі козаки. На зупинках чехи скріплювали вози ланцюгами, а між ними робили загороди з дощок. Такі укріплення та використання легких гармат сприяли воєнним успіхам.


Пана та імператор також пішли на хитрість: вони задовольнили вимоги чашників. І псля цього чашники припинили боротьбу, що спричинило ослаблення гуситського руху. У 1434 р. чашники разом із німецьким військом виступили проти таборитів і розбили їх у битві під Лігнінами. Гуситські війни загалом припинилися, хоча окремі вцілілі загони таборитів продовжували боротися, а їхнє укріплення — Табор — трималося до 1452 р.


Наприкінці XV ст. Чеська держава стала зразком віротерпимості серед християнських держав Європи: тут уживалися католицька та незалежна від Риму гуситська церква. Внаслідок гуситських воєн також було покінчеио з німецьким засиллям і створено можливості для розвитку чеської мови та культури.


Угорське королівство


На землі середнього Подунав'я — територію сучасної Угорщини — угорські племена прийшли у 896 р. На чолі угорських племен стояв вождь Арнад. Саме від нього бере початок князівська, а згодом і перша королівська династія Угорщини — Арпадовичів (правили до 1301 р.). Усю першу половину X ст. загони угорських кінотників спустошували й грабували землі Італії, Франції, Німеччини і навіть доходили до Ютландії. «О Боже, порятуй нас від угорських стріл!» — молилися ченці в монастирях. У 955 р. німецький король Оттон І ущент розгромив угорське військо. Як наслідок, набіги припинилися, а самі угорці остаточно осіли в Паннонії, завдяки чому збереглися як народ.


Засновником угорської держави традиційно вважають Іштвана І Святого (бл. 974-1038), прямого нащадка Арнада. Здолавши у впертій боротьбі родичів і приборкавши знать, він об'єднав зайняті угорськими племенами землі. По всій країні Іштван наказав будувати замки, які стали адміністративними центрами. У розбудові держави він спирався на досвід іноземців, передусім німців. Після його одруження з баварською принцесою країну наводнили рицарі та місіонери з німецьких земель для навернення населення в християнську віру. Визнаючи заслуги Іштвана, Папа Римський надіслав йому королівську корону, яка увінчала голову мудрого правителя в перший день 1001 р. Так Угорщина стала королівством.
 
Легенда розповідає, як напередодні Різдва 1000 р. папа Сильвестр II побачив сон. Ніби з'явився до нього від Господа ангел і прорік: «Знай, завтра рано-вранці до тебе прибудуть посли від невідомого народу і будуть просити від тебе для свого князя разом з апостольським благословінням і королівську корону. Так ось, корону, яку вже раніше виготовили за твоїм наказом, без вагань віддай тому князеві, якщо тебе про це попросять. Бо знай, корона має належати йому разом із почесним титулом короля за його життєві заслуги». І так сталося. Невідомим народом були угорці, і просили вони корону, що насправді виготовлялася для польського князя Мєшка. Та виконуючи волю Небес, папа віддав корону Іштванові.


У XI ст. угорські правителі тривалий час вели вперту боротьбу з німецькими імператорами, які прагнули перетворити їх на своїх васапів. Водночас королі Угорщини намагалися підтримувати дружні стосунки з Київською Руссю. Так, донька великого князя київського Ярослава Мудрого Анастасія була одружена з угорським королем Андрашем І (1045-1051). Незважаючи на військові успіхи угорських королів, їхня влада послаблювалася через міжусобиці, які зміцнювали становище верхівки знаті баронів або магнатів. Середні та дрібні землевласники змусили короля Андраша 11 в 1222 р. видати «Золоту буллу», яка містила гарантії дотримання свобод і вольностей усіх знатних людей, обмежувала вплив іноземців, а також надавала право чинити опір королю, якщо він не виконуватиме своїх обіцянок.


У середині XIII ст. країна була розгромлена монгольськими військами на чолі з ханом Батиєм. Після відходу загарбників Угорська держава тривалий час піднімалася з руїн. У1301 р. помер останній представник династії Ариадовичів. За підтримки папи на угорському троні утвердився Карл Роберт, представник Апжуйської династії, яка правила в Неаполітанському королівстві.


У середині XV ст. в Угорському королівстві формується вищий орган станового представництва — Державні збори. Як правило, вони збиралися один раз на рік і виконували законодавчі функції, давали дозвіл на збирання податків, обирали королів тощо. У Державних зборах засідали магнати, дворяни, представники духовенства і міст. Але через недостатню організацію міст роль городян у державному  управлінні була мізерною.

У розбудові Угорської держави значних успіхів до-сяг королі. Мйтяш Корвін (1458-1490). Це був розумний правитель, мужній полководець, високоосвічена людина, яка розумілася на мистецтві й підтримувала розвиток науки. Він зумів зосередити всю повноту влади у своїх руках, використовуючи королівську канцелярію, у якій працювали фахівці з університетською освітою. Головних службовців Матяш Корвін вибирав із середнього дворянства, бюргерів і навіть селян. Щоб позбутися впливу магнатів, король наймав військо, залежне тільки від нього. Правління Матяша Корвіна стало для Угорщини золотим періодом, якому, однак, не судилося тривати довго. До кордонів країни невпинно насуватися турецькі завойовники. Після поразки угорської армії під Могачем (1526) країна розпалася на три частини.


Середньовічна Польща. Велике князівство Литовське


Слов'янські племінні союзи, з яких постала Польська держава, займали простір між ріками Одером. Віслою і Вартою. У X ст. серед них підноситься князівська династія П'ясті в, яка й об'єднала під своєю владою майже всі польські землі. Головною резиденцією перших П'ястів було Гнєзно. Легенда пов'язує виникнення Гнєзна з міфічним прародичем поляків — Лєхом. На цьому місці Лєх, нібито, побачив орлині гнізда, а високо в небі над ними — білого орла в променях сонця, що заходило за обрій. Зображення білого орла на червоному щиті поширилося саме за правління П'ястів, а з кінця XIII ст. воно стає офіційним символом Польської держави.


Першим достовірно відомим польським князем із цієї династії був Мешко /(963-992). який відкинув поганство й разом зі своїм народом прийняв християнство католицького зразка. Наприкінці свого правління Мєшко 1 об'єднав усі польські терени між Одером і Віслою, за винятком Краківської землі.


Вивчаємо джерела


X ст. Арабський купець Ібрагім ібн Якуб про князя Мєшка І


...А шо стосується держав» Мєшка, то вона найбільша з їхніх (слов'янських] країн. Багата вона на різний крам, м'ясо, мед і рибу. Збирає він [Мсшко] податки в торгових динарах. Йдуть вони на оплату його воїнам... Має він гри тисячі воїнів у панцирях, розділених на загони, а одна сотня їх варта десяти сотень інших (воїнів]. Дає він цим мужам одяг, коней, зброю і все, чого тільки вони потребують...


1. На що багате польськекнязівство?

2. Якою була армія князя Мєшка І?

Польське королівство зміцніло за правління Мс пікового сина Болеслава І Хороброго. Йому вдалося приєднати до своїх володінь Краківську землю. Так було завершено процес об'єднання польських територій у єдину державу. Болеславові довелося побувати і в Київській Русі: він допомагав своєму зятеві Святополку в боротьбі з Ярославом Мудрим за великокняжий стіл. Війська Болеслава зайняли Київ і князем став Свято-полк. Повертаючись додому, Болеслав захопив руські Червенські міста і приєднав їх до Польщі. Проте невдовзі Ярослав Мудрий вигнав Святополка з Києва, а згодом повернув і Червенські міста.


У 1025 р. Болеслав Хоробрий коронувався в Гнєзно королівською короною. Цс місто ще деякий час залишалося столицею Польської держави, а в середині ХТ ст. нею став Краків, який був столицею Польщі до XVI ст. Після смерті Болеслава Хороброго Польське королівство втрачає могутність і розпадається на окремі князівства. Країна стає легкою здобиччю для сусідніх держав. У1157 р. німецький імператор Фрідріх І Барбаросса змусив польських князів визнати його зверхність і сплачувати данину. Через півстоліття більшість із них зуміла звільнитися від цієї опіки. Але водночас зросла залежність польських князів від папства. У середині XIII ст. Тевтонський (Німецький) орден захопив Пруссію, а 1308 р. — Східне Помор'я, тим самим закривши Польщі вихід до Балтійського моря.


Великим лихом для країни була також монгольська навала. Завойовники спустошили й пограбували значну територію Польщі, спалили багато міст, серед яких Люблін, Сандомир, Краків. Навесні 1241 р. в битві під Легніцею польське ополчення зазнало від монголів поразки. І хоча польські землі не потрапили в монгольське ярмо, країна неодноразово відчувала на собі лихе сусідство.


Про ті далекі часи в старому Кракові нагадує передзвін, що доноситься з храму Святої Марії. Дзвін лунає щогодини, і вдень, і вночі, взимку і влітку, і завжди повторюється чотири рази: для півночі, півдня, сходу і заходу. Передзвін відтворює просту мелодію і завжди раптово обривається. Він нагадує про сурмача, якому поцілила в горло монгольська стріла, колий той подавав сигнал тривоги мешканцям міста. Цей перерваний сигнал дав змогу городянам утекти. Ті, які вижили, у такий спосіб увічнили пам'ять про героя.


Наприкінці XIII ст. визріли передумови для відродження Польської держави. Із метою централізації країни король Казимир III (1333 1370), прозваний Великим, провів ряд реформ. Він видав кодекс законів, поділив Польщу на адміністративні одиниці — воєводства, створив центральні органи влади: королівську раду, канцелярію, скарбницю, суд тощо. Було проведено грошову реформу й запроваджено єдину монету — краківський гріш. У1364 р. було засновано Краківський університет.


У XV ст. Польська держава перетворилася у станову монархію. Дії королівської влади обмежував орган станового представництва — сейм.


Із другої половини XIV ст. історія Польщі надовго поєдналася з Великим князівством Литовським, яке виникло в середині XIII ст. Безпосередньою причиною  зближення була загроза з боку тевтонських рицарів, чиї напади завдавали чималої шкоди як Польщі, так і Литві. Але були й інші причини. Польща, відродившись після монгольської навали, пожадливо оглядала відкриті простори на Сході. Натомість литовська знать із тривогою придивлялася ло піднесення сусідньої Московської держави і в разі протистояння .і нею сподівалася на підтримку Польщі.


У серпні 1385 р. в замку Крево було укладено польсько-литовську унію. Згідно з її положеннями, Ягайло, литовський князь, зобов'язався разом зі своїми підданими прийняти християнство за католицьким зразком, узяти шлюб з Ядвигою польською королевою та об'єднати Велике князівство Литовське з Польським королівством. Наступного року Ягайло охрестився, був обраний польським королем і одружився з Ядвпгою. Він зійшов на польський грон під іменем Владислава II (1386-1434). Так було започатковано правління Ягеллонської династії (від польського варіанту імені Ягайла — Ягелло).


Кревська унія значно зміцнила позиції Польщі й Литви в боротьбі з Тевтонським орденом. У 1410 р. біля села Грюнвальд об'єднане військо польських, литовських, українських, білоруських, російських полків, молдавського загону, частин кримських татар і чеських найманців ущент розгромило тевтонських рицарів. Військову могутність Тевтонського ордену було зламано і він припинив наступ на Схід. Це сприяло посиленню авторитету Польщі й Литви.


1. Поясніть значення понять: сейм, шляхта, магнати, унія.
2. Визначте, які події відбулися у 863 р., 1356 р., 1419 1434 рр., 1410 р.
3. Покажіть на карті територію Чехії, Польщі, Угорщини, Великого князівства Литовського.
4. І Іоясиіть. що було причиною до утворення держав у слов'янських паролів Центральної та Східної Європи.
5. З'ясуйте причини й наслідки гуситських війн. Чи можна вважати їх визвольними? Чому?
6. Порівняйте спільні та відмінні риси у двох течіях гуситського руху.
7. Чому брати-просвітники Кирило й Мефодій визнані церквою святими?
8. У чому полягає значення Грюнвальдської битви? Уявіть, що Грюнвальдську битву виграли тевтонці. Як це вплинуло б на розвиток країн регіону?


І. М. Ліхтей Історія середніх віків7 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Підручники онлайн, електронні видання безкоштовно, реферати всесвітньої історії, конспект на допомогу вчителю та учням

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.