Тема: Висміювання безпідставних претензій буржуа Журдена на аристократизм, інтелігентність і освіченість. Мета: розширити знання учнів про комедію Мольєра, та характеру образу головного героя. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Граматика керує навіть царями.
ЖУРДЕН (фр. Jourdain) — герой комедії Мольера «Міщанин в дворянстві» (Le bourgeois gentilhomme — дослівно — «буржуа-дворянин», 1670). Пан Журден - один з найзабавніших персонажів великого комедіографа. Потішаються над ним в рівній мірі і дійові особи п'єси, і читачі, і глядачі.
Насправді, що може бути безглуздіше для тих, що оточують, чим літній торговець, що несподівано збожеволів на світському рауті і несамовито прагнучий бути схожим на аристократа. Бажання «зміни долю» до того сильне в Жудена, що, пересилюючи природну немузичність і незграбність, він розучує хитромудрі «па» модних танців, розмахує шпагою, неодмінним дворянським атрибутом, і під керівництвом багаточисельних вчителів осягає прийоми зваблювання вимогливих представниць світського товариства. У котрий раз в комедії Мольєра все крутиться довкола гри Журдена - не терпиться ужитися в роль завзятого придворного, а оточуючі, за малим виключенням, «підіграють» героєві, переслідуючи свої вельми меркантильні цілі. Що навіть чинить опір дорогому божевіллю чоловіка пані Журден і її смішлива служниця врешті-решт розуміє, що «гру» Журдена досить направити в потрібне русло, щоб від неї ніхто не постраждав.
Як ви розумієте наступний вислів?
Чеснота - це перша ознака благородства, іменам я додаю куди менше значення, чим вчинкам. Так, в кінці п'єси за допомогою ряджених домочадців виходить за коханого дочка Журдена, яку непохитний папа готував виключно для дворянина. А сам Журден в результаті хитрого плану жениха дочки стає «мамамуші» і «наближеним турецького султана». Це квазітурецьке слово-монстр як не можна краще виражає жахливий несмак і неорганічність претензій новоявленої вельможі. Воно вигадане спеціально для Журдена пустотливими і заповзятливими молодцями, Клеонтом і Ковьелем, що вирішили в що б те не стало отримати в дружини дочку і служницю буржуа, що з'їхав з глузду.
«Турецька церемонія», покликана «посвятити» в дворянство Журдена,- кульмінація комедії і «апофеоз» героя, що відчув себе в процесі пародійної балетної феєрії справжнім «мусульманським аристократом».
Образ Журдена, проте, складніше, ніж може здатися. Його актуальна для епохи соціальна підоснова не заважає бачити в комедії продовження серйозних роздумів Мольера про ігровий простір людського буття, про функції гри, що наповнює життя суспільства, про різні іпостасі ігрової поведінки і про «витрати» людської ігрової активності. Цього разу предметом дослідження виявилося ігрове оформлення кастових train de vie (способів життя). Незграбний буржуа Журден, що приміряє на себе стандарти етикеток дворянства, стає в п'єсі своєрідним дзеркалом, що відображає і бездеіяльну, позбавлену творчого духу буржуазну манеру жити, і надлишково орнаментований, манірний стиль аристократичної поведінки.
Подумайте:
На світі немає ліків проти наклепу. Нам треба чесно жити і зневажати злослів’я, а пліткарі нехай базікають на здоров'я. Простір комедії-балету, в якому є сусідами побутові сцени, співацькі номери і тан мимовільні дивертисменти, є вираження жанрової своєрідності «Міщанина в дворянстві».
При цьому пантоміма, вокально-хореографічні картини, що обрамували дію, виявляються як би матеріалізацією марень Журдена про аристократичне буття в образі суцільного балу вишуканості і галантності.
Тематичний комплекс Журдена. включає не лише мотив безпідставних соціальних претензій. Творить для себе ілюзорний світ «високого смаку» і витонченості, пан Журден захоплений не лише новим «з індійської тканини» халатом, париком і костюмом з «квіточками голівками вгору». Ключова і найзнаменитіша фраза мольеровського міщанина звучить так: «.я і не підозрював, що ось вже більше сорока років говорю прозою».
Відкриття, зроблене Журденом, викриває, звичайно, його неписьменність. Але неосвічений, безглуздий, невихований торговець на відміну від свого оточення виявляється здатний побачити раптом убозтво прожитого життя, позбавленій проблиску поезії, що загрузнула в грубих матеріальних інтересах. Таким чином, ще однією темою Ж. стає зворушлива тяга, що викликає співчуття, до світу інших цінностей, що явили, втім, Мольером в пародійному ключі.
У цьому сенсі Журден відкриває собою чергу образів буржуа, взиськующих натхненної вишуканості дворянського буття, образів, серед яких і мадам Боварі Флобера, і чеховський Лопахін. У пана Журдена у п'єсі, принаймні, три ігрові іпостасі. Він виступає як актор, що провадить виграшну роль, як іграшка тих, що користуються його манією тих, що оточують і як каталізатор ігрової активності молодих персонажів комедії. В кінці п'єси герой отримує шукане (адже його метою завжди була видимість); задоволені всі учасники і свідки «турецької церемонії».
«Міщанин в дворянстві» — це також п'єса про ілюзії, про ілюзорність і відносність багатьох людських встановлень, таких, наприклад, як кастові «правила хорошого тону» і «прийняті» форми життя суспільства.
Запитання на закріплення нової теми:
Яка мета створення Мольєром образу Журдена? Якими рисами наділив письменник свого головного героя?
Домашнє завдання:
Напишіть твір на тему: Чим мені подобається, або не подобається образ Журдена.
Список використаної літератури: Урок на тему : Журден – псевдо міщанин, Ніколаєнко Н. М., викладача світової літератури сш. №2 ,м. Херсон. Сш. Урок на тему : Брехливе в образі Журдена, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури. №2 ,м. Калуш. Зарубежная литература: ХІХ век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639 с. Яковлев Александр Николаевич Реализм - земля перестройки.- М.: Изд-во полит. лит-ры, 2008.- 544 с. Хуторской А.В. Современная дидактика. - СПБ, 2001. - С. 533 Анна Столяренко, Ольга Демьяненко „Проектные технологии на уроках литературы”// Школьный мир . - №45. Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы на этапе пропедевтики учебы”. „Зарубежная литература”, Школьный мир, 2005 г.
Надіслано читачами інтернет-порталу
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.