57. Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річки Євразії. Основні типи живлення і режиму річок.
Мета
ознайомитися із внутрішніми водами Євразії, її найбільшими річками.
План
1. Загальна характеристика внутрішніх вод Євразії. 2. Найбільші річки материка.
Загальна характеристика внутрішніх вод Євразії
Материк характеризується великою різноманітністю поверхневих (річок, озер, боліт, льодовиків) та підземних вод. В усі чотири океани, що омивають Євразію, несуть свої води величезні повноводні річки з розгалуженою мережею приток.
Тут є всі типи річок за джерелами живлення і режимом стоку. У різних частинах материка річки живляться дощовими і ґрунтовими, талими сніговими і льодовиковими водами. Більшість з них збирають воду з величезних басейнів.
У Північний Льодовитий океан впадають такі великі річки, як Об, Єнісей, Лена, Печора та безліч менших. Усі вони живляться в основному талим и сніговими водами і частково за рахунок літніх дощів. Узимку річки замерзають. Найповноводнішою річкою басейну є Єнісей, а найдовшою — Лена (4400 км).
Єнісей
Лєна
В Атлантичний океан і його моря впадають річки Західної, Південної і частково Східної Європи. Велика частина річок Західної і Південної Європи беруть початок у горах і у верхній течії мають типово гірський характер.
Режим річок басейну Атлантичного океану має значні відмінності залежно від кліматичних умов. На заході, в області морського клімату, річки не замерзають. На схід, там, де взимку буває сніговий покрив і річки-замерзають, хоч і ненадовго, повені настають весною (Дон, Дніпро, Вісла, Одра, Ельба).
Ельба
Дунай — найбільша річка басейну Атлантичного океану у Євразії і одночасно найбільша річка Європи.
У високих Альпійських горах бере початок одна з найбільших річок Європи — Рейн. У верхній течії він має головним чином льодовикове живлення, а тому особливо повноводний влітку, коли у горах тануть лід і сніг.
Річки, що впадають у Середземне море, повноводні узимку і міліють сухим літом. Скандинавські річки — короткі, порожисті, течуть по твердих породах, зв'язуючи між собою численні озера. Вони мають великі запаси гідроенергії.
Річки басейну Тихого океану теж, здебільшого, починаються в горах. Значна частина течії таких великих річок, як Янцзи, Хуанхе, Меконг, лежить у високих гірських районах Тибету. У верхів'ях ці річки гірські, зі стрімкою течією, глибоко врізаються в товщі гірських порід.
Одна з найбільших річок басейну Тихого океану — Хуанхе — перетинає Лесове плато. Під час літніх мусонних дощів вода в Хуанхе високо піднімається, річка розливається, часто змінює своє русло.
Найбільша річка Євразії — Янцзи (довжина 6300 км) — теж належить до басейну Тихого океану і впадає в Східнокитайське море. У верхній течії це гірська річка, а, вийшовши на рівнину, тече повільно, розпадається на рукави, утворює озероподібні розширення. Крім мусонних літніх дощів, у верхній течії вона живиться талими сніговими і льодовиковими водами.
Хуанхе, Янцзи й інші річки Східної Азії відіграють величезну роль у житті населення.
Дещо інший режим мають річки басейну Тихого океану, які протікають у помірних широтах, наприклад Амур. Узимку вони замерзають. На річках системи Амуру характерні літні повені, які пов'язані з випаданням мусонних злив.
Річки басейну Індійського океану також належать до найбільших річок світу. Серед них Ґанґіз Брахмапутрою, Інд, Тигр і Євфрат.
Ганг, Брахмапутра, Інд беруть початок у Гімалаях і на півдні Тибетського нагір'я. У верхів'ях — це гірські річки, Індо-Ґанґською низовиною вони течуть спокійно.
Інд у нижній течії перетинає посушливі місцевості, і багато його води іде на випаровування і зрошення земель. У посушливі сезони Інд іноді не досягає Аравійського моря.
Серед найбільших річок басейну внутрішнього стоку — Волга (друга за величиною річка Європи), Урал, Кура, Терек, які несуть свої води у Каспійське море. Сирдар'я впадала в Аральське море, але в наш час, як Зерафшан, Чу, Мургаб, губиться у пісках.
У Євразії багато озер різного Походження. Найбільші озера світу — Каспійське й Аральське моря із солоною водою. У розломах земної кори утворилися найглибше озеро Землі — Байкал і численні озера Скандинавії. Є озера льодовикового, карстового, вулканічного походження, великі завальні озера в горах і багато інших. Найбагатша озёрами північно-західна частина Європи. У внутрішніх улоговинах континенту є велика кількість солоних озер.
Важливою господарською проблемою є підтримка чистоти внутрішніх вод.
На островах Північного Льодовитого океану та високогір'ях Альпійсько-гімалайського поясу є льодовики.
Великі площі у північних перезволожених районах Євразії займають болота.
Найбільші річки материка
Жоден материк Землі не може зрівнятися з Євразією за кількістю великих річок. Свої води вони несуть до всіх чотирьох океанів планети.
Найбільшими річками басейну Атлантичного океану є Дунай, Рейн, Ельба, Дніпро.
Рейн Довжина 1230 км Площа басейну 185000км2
Рейн бере початок в Альпах і впадає у Північне море. У верхів’ях він має вузьку глибоку долину і швидку, бурхливу течію. А з виходом на рівнину набуває спокійного рівнинного характеру. Живиться здебільшого дощовими водами. Повноводний протягом усього року. Рейн – важливий водний шлях Західної Європи. Річка така забруднена, що отримала назву „стічна канава Європи”.
Витік знаходиться у Швейцарії, тече через Німеччину і Нідерланди до Північного моря.
Річка судноплавна на 952 км., до міста Базель і по Боденському озеру. Загальна довжина водних шляхів в басейні Рейну близько 3000 км.
Буквальна назва річки перекладається як "Течія" (з кельтського).
У верхній течії належить до типу альпійських гірських річок. Має переважно снігове і льодовикове живлення, літній максимум і зимовий мінімум стоку; рясне сніготанення нерідко підсилюється зливовими опадами, що призводить до повеней. • Рейн сполучений каналами з Роною, Марною, Везером та Ельбою. • Міста на Рейні: Арнем (Нідерланди), Дюсельдорф, Кельн, Бонн, Майнц, Мангейм, Вормс, (Німеччина), Страсбург (Франція), Базель (Швейцарія). • Основні притоки: Неккар, Майн, Рур (праві); Ааре, Мозель (ліві). У лівий рукав дельти впадає річка Маас.
Дунай
Довжина 2960км Висота витоку 678 м Площа басейну 817000 км2
Дунай – друга за довжиною річка Європи після Волги. Він починається в горах Центральної Європи і впадає у Чорне море, утворюючи велику дельту. Річка має змішане льодовиково-сніжно-дощове живлення. Вона судноплавна на всій протяжності і має велике транспортне значення як міжнародний водний шлях. На жаль, Дунай, як і інші річки Європи, дуже забруднений.
В басейні Дунаю знаходяться сотні озер, багато з них живить ріку своїми водами. В горах Баварії з озера Форгензее витікає приток Дуная Лех, з озер Аммер, Штарнбергер-Зее, Кохельзее, Вальхзее, розташованих на вісоті від 530 до 800 метрів — притоки Ізара, що впадає в Дунай. На висоті 422 метри з озера Траунзее витікає приток Дунаю Траун.
Великі озера, що живлять Дунай, розташовані на Середньодунайскій низовині. Озеро Нойзильдлер-Зее (на кордоні між Австрією та Угорщиною; площа 323 км2) з'єднане з одним з притоків Дунаю каналом Ханшлаг. Води найбільшого озера басейну Дунаю Балатон (Угорщина) (596 км2, глибини до 11 метрів) стікають в Дунай по ріці Шио. Озеро Балатон
Найбільш численні озера в низов'ях Дунаю, розташовані вони, в основному, в безпосередній близкості від ріки.
На українській ділянці басейну Дунаю знаходяться кілька десятків озер. Найбільші з них Кагул, Картал, Ялпуг, Кугурлуй, Катлабух, Китай.
За комплексом фізико-географічних характеристик Дунай розділяють на три частини: • Верхній (992 км) — від витоку до селища Генью; • Середній (860 км) — від Генью до м. Турну-Северин; • Нижній (931 км) — від м. Турну-Северин до впадіння в Чорне море.
Дніпро
Довжина 2201 км Висота витоку 220 м Середньорічний стік 1670 м³/с Площа басейну 516 300 км²
Наш Дніпро – типова рівнинна річка, яка тече Східноєвропейською рівниною і впадає в Чорне море. Він утворює широку дельту з численними рукавами і протоками. Його живлення змішане: снігове, дощове і підземними водами. Повінь настає навесні, коли тануть сніги, а влітку та взимку рівень води низький.
Річки басейну Північного Льодовитого океану вкриваються кригою на тривалий час. Головними джерелами їх живлення є сніги і дощі. Навесні, коли сніги тануть, рівень води піднімається на 10–15 м і річки виходять з берегів. Причиною такого підйому є різний час скресання криги. Талі води, що прибувають руслом з півдня, зустрічають крижані затори у гирлі, яке розташоване значно північніше. Це й спричиняє надмірний підйом рівня води. Найдовшою річкою цього басейну є Лена (4 400 км), найбільшою за площею басейну –Об, а найповноводнішою – Єнісей. На Єнісеї збудовані потужні гідроелектростанції.
Найбільшими річками басейну Тихого океану є Амур, Хуанхе, Янцзи і Меконг. Живляться вони здебільшого мусонними дощами, тому найбільш повноводні влітку, а межень настає взимку. Іноді літні повені перетворюються на справжні катастрофи. Так, повені на Хуанхе бувають тричі на рік: навесні, коли тане сніг у горах; влітку під час мусонних дощів та восени під час тайфунів. Тому китайці протягом століть споруджували на ній захисні дамби. Але часто річка прориває їх і затоплює великі площі, знищуючи родючі землі, руйнуючи міста і села.
Янцзи Довжина 6380 км Висота витоку 5042 м Середньорічний стік 31 900 м³/с Площа басейну 1 808,5 км²
Янцзи – найдовша і найповноводніша річка Євразії (6 300 км). У верхній і середній течії вона має гірський характер. У нижній течії морські припливи щодоби зумовлюють підняття рівня води в ній на 4,5 м. Меконг у нижній течії розпадається на багато рукавів і утворює велику заболочену дельту. Завдяки великій родючості ґрунтів вона зайнята рисовими полями.
Річки басейну Індійського океану живляться як за рахунок мусонних дощів, так і танення снігів та льодовиків у горах. Священна річка індуїстів – Ганг, що починається двома витоками в Гімалаях, тече Індо-Гангською низовиною і має рівнинний характер течії. Разом із своєю найбільшою притокою Брахмапутрою при впадінні в Бенгальську затоку він утворює найбільшу у світі дельту. Річка Інд починається в Тибеті. У верхній течії вона перетинає хребти Гімалаїв і тече в ущелинах, утворюючи пороги та водоспади. В середній і нижній течії Інд є рівнинною річкою, яка має велике значення для зрошення і судноплавства. Рівнинні річки Євфрат і Тигр за 195 км від гирла зливаються, утворюючи річку Шатт-ель-Араб (“річка арабів”). Тигр і Євфрат виносять величезну кількість зруйнованих порід, тому їх дельта висувається в затоку на 4 км кожні 100 років. Як свідчать історики, у I ст. обидві річки самостійно впадали в Перську затоку.
В Євразії утворився великий басейн внутрішнього стоку. До нього належить найдовша річка Європи – Волга (3 531 км). Вона починається, як і Дніпро, на Валдайській височині і впадає в Каспійське море. Взимку річка вкривається стійкою кригою. Живиться переважно талими сніговими водами, тому має весняну повінь. Волга судноплавна, на ній збудовано багато водосховищ і електростанцій.
А ви знали, що … ?
• Дунай тече територією дев’яти країн Європи, чотири з них на його берегах побудували свої столиці – Відень, Будапешт, Братислава, Белград.
• В Азії існує кілька „кольорових” річок. Так, Амур у перекладі з монгольської означає чорна річка, Янцзи у перекладі з китайської – блакитна, Хуанхе –жовта. Хуанхе розмиває лесові суглинки, які надають воді жовтуватого кольору. Звідси походить назва не тільки річки, а й Жовтого моря, в яке вона впадає.
Перевір себе
1. Які з перерахованих рік є ріками басейну Північного Льодовитого океану: 1)Лєна, Об, Єнісей 2)Амур, Янцзи 3)Інд,Ганг 4)Ельба, Рейн,Дунай 5) Волга, Євфрат, Тигр.
2. Які з перерахованих рік є ріками басейну Тихого океану: 1)Лєна, Об, Єнісей 2)Амур, Янцзи 3)Інд,Ганг 4)Ельба, Рейн,Дунай 5) Волга, Євфрат, Тигр.
3. Які з перерахованих рік є ріками басейну Індійського океану: 1)Лєна, Об, Єнісей 2)Амур, Янцзи 3)Інд,Ганг 4)Ельба, Рейн,Дунай 5) Волга, Євфрат, Тигр.
4. Які з перерахованих рік є ріками басейну Атлантичного океану: 1)Лєна, Об, Єнісей 2)Амур, Янцзи 3)Інд,Ганг 4)Ельба, Рейн,Дунай 5) Волга, Євфрат, Тигр.
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Микитенко У.Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.