KNOWLEDGE HYPERMARKET


Гéнрік ÍБСЕН (1828–1906) . Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Гéнрік ÍБСЕН (1828–1906) . Повні уроки

Тема: Гéнрік Ібсен. Життєвий і творчий шлях письменника. Генрік Ібсен – норвезький письменник, зачинатель європейської “нової драматургії”
Мета: Ознайомити учнів із життям та творчістю Г. Ібсена, мотивація навчальної діяльності, виховувати інтерес до творчості письменника та допитливість учнів
Тип уроку: урок вивчення основ теорії та історії літератури.

T59i.jpeg


     Творчість Ібсена пов’язує століття - в буквальному розумінні цього слова. Витоки - в тому, що завершується, передреволюційному XVIII столітті, в шіллеровському  тираноборчестве і в обігу до природи і до простих людей. А  драматургія зрілого і пізнього Ібсена, при всьому його якнайглибшому зв'язку з  сучасним йому життям, намічає і істотні межі мистецтва XX століття -  його, експериментальність, багатошаровість.  Для поезії XX століття, на думку одного із зарубіжних дослідників вельми характерний, зокрема, мотив пили - з її скреготом, з її гострими зубами. У своїх незавершених спогадах Ібсен, описуючи свої дитячі роки, підкреслює те враження, мало вплив на нього безперервний виск лісопилок, сотні яких з ранку до вечора працювали в його рідному містечку Шиене. "Читаючи згодом про гільйотину, - пише Ібсен, - я завжди згадував про ці лісопилки". І це загострене відчуття диссонансності, яке проявив маленький Ібсен, згодом позначилося в тому, що він побачив і  зберіг в своїй творчості кричущі дисонанси там, де інші бачили  цілісність і гармонійність. В той же час зображення дисгармонії в Ібсена зовсім не дисгармонійно.  Світ не розпадається в його творах на окремі, незв'язані фрагменти  Форма ібсеновської драми - строга, чітка, зібрана.
    Диссонансність світу  виявляється тут в п'єсах, єдиних по своїй побудові і колориту. Погана  організація життя виражається в чудово організованих творах.  Майстром організації складного матеріалу Ібсен показав себе вже в молодості. Як це не дивно, на своїй батьківщині Ібсен в своїх піснях для студентських  свят, прологів до п'єс і тому подібне юний Ібсен умів поєднувати в таких  віршах чітке розгортання думки із справжньою емоційністю,  використовуючи ланцюжки образів, багато в чому трафаретних для того часу, але в  достатній мірі оновлених в контексті вірша.
Пам'ятаючи заклик Г. Брандеса до скандинавських письменників "ставити на  обговорення проблеми" Ібсена в кінці XIX століття не зрідка називали постановником  проблем. Але коріння "проблемного" мистецтва в ібсеновської творчості вельми  глибоке! Рух думки завжди був виключно важливим для побудови його  творів, органічно зростаючи в його п'єсах з розвитку внутрішнього світу  персонажів. І ця межа також передбачила важливі тенденції в світової  драматургії XX століття.

T59i1.jpeg

    Генрік Ібсен народився 20 березня 1828 року в маленькому містечку Шпене. Його  батько, спроможний комерсант, розорився, коли Генріху було вісім років, і  хлопчикові довелося дуже рано, ще не досягнувши шістнадцяти років, почати  самостійне життя. Він стає аптекарським учнем в Грімстаді -  містечку, ще меншому, ніж Шиєн, і проводить там понад шість років, живучи в дуже важких умовах. Вже в цей час в Ібсена складається різко  критичне, протестуюче відношення до сучасного суспільства що особливо  загострюється в 1848 році, під впливом революційних подій в Європі. У  Грімстаді  Ібсен пише свої перші вірші і свою першу п'єсу "Каталіна"  (1849).

T59i2.jpeg

Двадцять восьмого квітня 1850 року Ібсен переїжджає в столицю країни  Крістіанію, де готується до вступних іспитів в університет і  бере активну участь в суспільно-політичному і літературному житті.  Він пише багато віршів і статей, - зокрема, публіцистичних. У  пародійній, гротесковій п'єсці "Норма, або Любов політика" (1851) Ібсен  викриває нецілісність  і боязкість тодішніх норвезьких опозиційних  партій в парламенті - лібералів і лідерів селянського руху.
Він  зближується з робочим рухом, що швидко розвивається тоді в Норвегії "під керівництвом Маркуса Тране, але незабаром пригніченим поліцейськими заходами. 26  вересня 1850 року в Крістіанійському театрі відбулася прем'єра першої п'єси  Ібсена, що побачила світло рампи, - "Багатирський курган".
Ім'я Ібсена поступово стає відомим в літературних і театральних  кругах. З осені 1851 року Ібсен стає штатним драматургом знов  створеного театру в багатому торгівельному місті Бергене - першого театру,  що прагнув розвивати національне норвезьке мистецтво. У Бергене Ібсен  залишається до 1857 року, після чого він повертається в Крістіанію, на пост  керівника і режисера що утворився і в столиці Національного  норвезького театру. Але матеріальне положення Ібсена в цей час залишається  вельми поганим.
Особливо болісним воно стає на межа 60-х років,  коли справи Крістіанійського норвезького театру починають йти все гірше і гірше.  Лише з найбільшою працею, завдяки самовідданій допомозі Б. Бьернсона,  вдається Ібсену навесні 1864 роки покинути Крістіанію і відправитися до Італії.  У всі ці роки, як в Крістіанії, так і в Бергене, творчість Ібсена  існує  під знаком норвезького національного романтика - широкого руху в  духовному житті країни, що прагнув після багатовікового підпорядкування Данії  затвердити національну самобутність норвезького народу, створити національну  норвезьку культуру.Звернення до норвезького фольклору - ось основна  програма національної романтики, що продовжила і підсилила з кінця 40-х  років патріотичні прагнення норвезьких письменників попередніх десятиліть.  Для норвезького народу, що знаходився тоді в насильницькій унії з  Швецією, національна романтика з'явилася одній з форм боротьби за  незалежність. Цілком природно, що найбільше значення для національної  романтики мав той соціальний прошарок, який був носієм національної 


самобутності Норвегії і основою її політичного відродження - селянство,  що зберегло свій основний життєвий устрій і свої діалекти, тоді як  міське населення Норвегії повністю сприйняло данську культуру і данську  мову.

T59i3.jpeg

Основна проблема в "Бранде" і "Пер Гюнт" - доля людської  особи в сучасному суспільстві. Але центральні фігури цих п'єс  діаметрально протилежні.


Герой першої п'єси, священик Бранд, - людина  незвичайної цілісності і сили. Герой другої п'єси, селянський парубок Пер  Гюнт, - втілення душевної слабкості людини, - правда, втілення,  доведене до гігантських розмірів.


Таким чином  головним в п'єсі і для самого Ібсена, і для його  скандинавських сучасників було нещадне викриття всього того, що  здавалося Священним національній романтиці. Багатьма в Норвегії і Данії "Пер  Гюнт" був сприйнятий як твір, що стоїть за межами поезії, грубе і  несправедливе.

T59i4.jpeg

    Ганс Християн Андерсен називав його гіршою з будь-коли  прочитаних ним книг. Е. Гріг вкрай неохоче - по суті справи,  лише із-за гонорару - погодився написати музику до п'єси і протягом ряду років відкладав виконання своєї обіцянки. Притому в своїй чудовій  сюїті, що багато в чому зумовила світовий успіх п'єси, він надзвичайно підсилив  романтичне звучання "Пер Гюнт". Що ж до самої п'єси, то  надзвичайно поважно, що справжній, високий ліризм присутній в ній  лише в тих сценах, в яких немає жодної умовної  національно-романтичної мішури і вирішальним виявляється чисто людський  початок, - якнайглибші переживання людської душі, п'єси, що співвідносяться із загальним  фоном, як разючий контраст до нього.

T59i5.jpeg
У подальші десятиліття п'єси Ібсена незрідка з'являються в  репертуарі різних театрів у всьому світі. Але все таки творчість Ібсена починаючи з 20-х років стає менш популярною. Проте традиції ібсеновської  драматургії вельми сильні і в світовій літературі XX століття.


Список використаних джерел:
1. Урок на тему : Ібсен і його творчість ., Корчик Н. Д. учителя світової  літератури, сш №1, м. Запоріжжя.
2. Урок на тему : «Пер Гюнт» це Ібсен чи Гріг  урок дискусія Олійник А. Б.,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
3. Зінгерман К. І. Нариси  історії драми XX століття. Чехов, Стріндберг, Ібсен, Метерлінк, Піранделло, Брехт, Гауптман, Лорка, Ануй.Перевид.— М., 2007.
4. Кочур Р. П. Генрік  Ібсен // Українська літературна енциклопедія. — Т. 2.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Корчик Н. Д.

Пилипенко В.В.

Олійник А. Б.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас