KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальні особливості клімату. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Загальні особливості клімату.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 17. Загальні особливості клімату.

Мета

  • познайомитися із загальними особливостями клімату найжаркішого материка планети – Африки.
    Кліматична карта Африки

    Ви вже знаєте, що найважливішим кліматотвірним чинником є кількість сонячного тепла, яке отримує земна поверхня. Внаслідок розташування Африки обабіч екватора між тропіками (тобто в межах жаркого теплового поясу), вона дістає більше за інші материки сонячного тепла. Тому на більшій її частині середня температура будь-якого місяця вища за +20 0С. І саме поблизу міста Тріполі було зареєстровано найвищу на земній кулі температуру повітря +57,8 0С.


Більша частина материка розташована між двома тропіками. Двічі на рік Сонце в цих районах опівдні стоїть у зеніті. Середні температури повітря в літні місяці майже повсюдно вищі за +20 °С, а місцями досягають +30...+35 °С. Узимку середньомісячні температури на рівнинах не опускаються нижче +8 °С. У центральній частині материка повітря рівномірно прогрівається упродовж усього року. Коливання температур за сезонами чітко проявляється у тропічних і особливо в субтропічних широтах.

Клімат різних частин материка відрізняється, головним чином, за кількістю і режимом опадів.

місто Тріполі
 місто Тріполі

У той же час у горах, розташованих поза жарким поясом на околицях материка, взимку бувають морози більш як –10 0С і випадає сніг. Однак холодних, звичних для нас зим, в Африці не буває. Зима і літо різняться між собою, здебільшого, умовами зволоження. Літо – майже повсюдно сезон дощів, зима – бездощовий сезон. Виключенням є район екватора, де опади випадають цілорічно, та пустелі, де дощів немає ні влітку, ні взимку.


Важливим кліматотвірним чинником є циркуляція повітряних мас. В  екваторіальній частині Африки, де панують вологі екваторіальні маси, випадає велика кількість опадів – до 3 000 мм за рік. У тропічних широтах, де панують сухі тропічні повітряні маси, опадів випадає дуже мало – до 300 мм за рік. Над материком дмуть постійні вітри – західні та пасати, які приносять або сухе континентальне повітря, або вологе морське.

Суттєвий вплив на формування клімату здійснює підстильна поверхня (рельєф, течії). Так, вершини високих вулканів Кенія і Кіліманджаро, не зважаючи на розташування поблизу екватора, вкриті багаторічними снігами. Холодні океанічні течії, що омивають береги Африки, не сприяють утворенню опадів.

Вулкан Кенія

Вулкан Кенія

Вулкан Кіліманджаро
Вулкан Кіліманджаро

Znaliwo.jpg

А ви знаєте, що … ?


•    У Єгипті грози бувають один раз на двісті років.


•    Найбільша кількість сонячних днів на рік буває у пустелі Сахара – Сонце світить там 4300 годин на рік ( для порівняння: в Україні на узбережжі Чорного та Азовського морів – 2300-2500 годин на рік).


•    В Наміб дощі йдуть не частіше одного разу за три роки. Роси не буває. Сонце накаляє грунт до 62 градусів.


•    В даний час жителі планети є свідками унікального природного явища - зародження нового океану. За словами вчених, він вже в недалекому майбутньому буде нанесений на карти в районі однієї з посушливих пустель Ефіопії.

На думку фахівців, новий океан утворюється на місці рифтової розлому, що тягнеться на 56 кілометрів. Він був виявлений ще в 2005 році, а в даний момент місцями досяг ширини в шість метрів. Однак, незважаючи на його швидкий розвиток, фахівці до теперішнього моменту не могли вирішити, що надалі чекає на цю формацію.

У результаті дослідження, опублікованого в журналі Geophysical Research Letters, фахівцям вдалося довести, що тектонічна активність в даному розломі ідентична тій, яка відбувається в надрах серединних океанічних хребтів, змушуючи континенти міняти своє розташування. На їхню думку, сьогодні подібна активність характерна і для Червоного моря.

Дослідники з'ясували, що розлом утворився протягом лічених днів після виверження вулкана Даббаху. Магма, що витікала з його жерла, заповнювала тріщини в земній корі, «розкриваючи» розлом подібно замку-"блискавки", передає РІА Новини. Але це тільки підштовхнуло його розвиток. Початок же розлому дало поділ Африканської і Аравійської тектонічних плит, яке почалося 30 мільйонів років тому, і щорічно розсовує континенти на 2,5 сантиметра.

«Нам відомо, що океанічні хребти формуються під впливом аналогічного вливання магми в розлом, проте для нас було сюрпризом, що такі процеси можуть йти так швидко», - розповів професор американського Університету Рочестера Сінді Ебінджер.

Раніше вчені вважали, що цей процес відбувається значно повільніше і розділяється на короткі фрагменти. Тепер же їх хвилює доля місцевого населення, адже океан, що формується з'єднає Червоне море з Аденською затокою, відібравши в жителів величезні території.


•    А чи знаєте ви, що на сьогоднішній день те, що прийнято називати Республікою Сомалі, продовжує своє існування лише на папері. У ході громадянської війни, що почалася в 1988 році і продовжується в окремих районах до цих пір, країна не тільки позбулася централізованої системи управління, але і розвалилася на безліч невеликих держав. У різний час тут виникали держави Галмудуг, Маахір, Джубаленд, Південно-Західне Сомалі, Нортленді, Пунтленд і Сомаліленд.В даний час на території офіційного Сомалі можна спостерігати три держави: власне Республіка Сомалі і невизнані Пунтленд і Сомаліленд, формально знаходяться на її території.

Testyou.jpg

Перевір себе1. Найвищу температуру -  + … було зареєстровано в місті  … , що знаходиться в Африці.

2. Над материком дмуть постійні вітри – … та …, які приносять або … … повітря, або … … .

3. Вулкани …. та … вкриті вічними снігами.

4. Дайте характеристику літа та зими в Африці.


Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Ржопецька М.Т.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас