KNOWLEDGE HYPERMARKET


Засоби творення смішного в комедії. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Засоби творення смішного в комедії. Повні уроки

Тема: Засоби творення смішного в комедії. Виховний потенціал твору
Мета: Аналіз виховного потенціалу твору і комедійних засобів.
Тип уроку: урок вивчення основ теорії та історії літератури: урок-лекція


Хід уроку:

T6m.jpeg
Ж. Б. Мольер написав більше тридцяти комедій. У них він висміяв святенництво, лицемірство, тупість і легковажність, дворянську пиху і чванливість французьких буржуа.


І своїй комедії "Міщанин в дворянстві" він звернувся до актуальної у той час проблеми: зубожінню арістокра тов і проникненню їх в середу заможних буржуа, стр мящихся за великі гроші купити дворянський титул. Як ми знаємо, Мольер завжди слідував своєму принципу "виправляти людей, розважаючи їх". Ось і постарався вели кий комедіограф в у своєму творі висміяти міщанина Журдена, одержимого ідеєю стати дворянином, то естч. тим, ким той не міг бути ні за походженням, ні по вихованню.
З першої хвилини знайомства з персонажами комедії стає ясно, що всю силу свого таланту Мольер направив саме на те, щоб показати дурість затії загалом чесної людини, прагнучої віддати свій капітал всього лише за дворянський титул. Інакше не назвеш його затію, як божевіллям. Саме про це і говорить вчитель музики, вірно помітивши одержимість свого господаря: "Пан Журден з його божевіллям на дворянстві і на світському поводженні — це для нас просто клад".

T9k1.jpeg
Як же смішний Журден в деяких визнаннях відносно свого вчення: "Я і не підозрював, що ось вже більше сорока років розмовляю прозою". Але не лише смішно чути визнання у власному неуцтві цієї немолодої людини, своєю працею того, що добував капітал, дурість недурної людини — ось те, що заставляє нас, сучасних читачів, задуматись.
Драматург дає нам можливість зрозуміти те, що не може зрозуміти герой: культуру освідченність ніщо не може замінити, навіть незвично вузьке плаття і звернення "ваша милість". Дурість Журдена — це причина його програшу. Адже тепленний блиском аристократизму купець Журден програв: граф Дорант виманив у нього гроші.

T9k.jpeg
Комедія чи не найважчий жанр літератури. Про природу комічного ефекту роздумували філософи старовини і новітні теоретики мистецтва, але ніхто ще не дав вичерпного пояснення.


Англійський драматург Сомерсет Моем заявив, що «відносно комедії висувати вимогу реалістичності навряд чи розумно. Комедія - штучний жанр, в ній доречна лише видимість реальності. Сміху слід добиватися заради сміху».

T6m1.jpeg
Мольер, творець національної французької комедії, що переступив рубежі свого віку і кордону своєї країни, класик світової літератури, всією своєю творчістю спростовує такий погляд на комедію.
Талант драматурга відкрився в нього досить  несподівано. Він ніколи не мріяв про самостійну літературну творчість і взявся за перо, через бідність репертуару своєї трупи. Спочатку він лише переробляв італійські фарси, пристосовуючи їх до французьких умов, потім став усе більш віддалятися від італійських зразків, сміливіше вводити в них оригінальний елемент і, нарешті, зовсім відкинув їх ради самостійної творчості.
Так народився кращий комедіограф Франції. Йому було більше тридцяти років. «Раніше цього віку важко що-небудь досягти в драматичному жанрі, який вимагає знання і світу, і серця людського», - писав Вольтер.
За чотирнадцять років свого творчого життя в Парижі Мольер створив все те, що увійшло до його багатої літературної спадщини (більше тридцяти п'єс). Дарування його розвернулося у всьому блиску. Йому протегував король, який був, далекий від розуміння того, яким скарбом в особі Мольера володіє Франція.
Мольера в історії літератури прийнято відносити до представників класицизму.  І дійсно, багато істотних меж творчості великого комедіографа свідчать про його органічний зв'язок з цим літературним напрямом. 

Проте, підкоряючись основним законам поетики класицизму, Мольер зумів використовувати всі реалістичні можливості, допустимі в рамках цього напряму, а у ряді випадків геніальний художник виходив з цих деколи сором'язливих для нього рамок і створював достовірно реалістичні твори і образи, що зберігають своє значення і в наші дні.

T9k2.jpeg
Типовість образів, уміння знайти в персонажах своїх творів найбільш істотні, соціально обумовлені межі змальовуваного їм людського характеру - ця основна межа реалізму з великою силою виступає у всіх кращих комедіях Мольера.  Багато образів, створених їм, володіли такою широкою типовістю, що переросли рамки свого історичного періоду і придбали світове прозивне значення.  Своїх «героїв» Мольер оточує не вигаданою обстановкою, в якій діють герої класичних трагедій, - він поміщає їх в типове життєве середовище, оточує типовими обставинами. Найчастіше дія його комедій розвивається в буржуазній сім'ї («Тартюф», «Скупий», «Міщанин в дворянстві»).

T9k3.jpeg

Відношення між главою будинку і домочадцями, господарями і слугами, батьками і дітьми, особливості мови, склад думок, звичаї французьких буржуа того часу представлені в комедіях Мольера з вірністю і жвавістю.
Комедія «Le bougeois gentilhomme» («Міщанин в дворянстві») є одним з пізніх творів Мольера: вона була написана в 1670 році.


Список використаних джерел:
Урок на тему : Комедія – балет «Міщанин-шляхтич» її стиль ., Власенко Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Хмельницький.
Урок на тему : «Міщанин-шляхтич» Олійник А. Б.,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2001.- 512с.
російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 1963.- 93с
Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2002.- 319с.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----

Над уроком працювали

Власенко Н. Д.

Олійник А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас