KNOWLEDGE HYPERMARKET


Картини української природи в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Картини української природи в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Повні уроки.


ТЕМА: Картини української природи в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба».


Содержание

Мета уроку

 • Ознайомлення з повістю «Тарас Бульба»
 • Розгляд опису пейзажу в повісті «Тарас Бульба»


Задачі уроку

 • Ознайомитись з повістю «Тарас Бульба»
 • Розглянути опис природи України в повісті


План уроку

 1. Повість «Тарас Бульба»
 2. Опис пейзажу України в повісті


Повість «Тарас Бульба» - поетичний твір

Z35-3.jpg   Z35-2.jpg

   Повість «Тарас Бульба» – це один з найпрекрасніших поетичних творів російської художньої літератури. В центрі повісті Миколи Васильовича Гоголя «Тарас Бульба» знаходиться героїчний образ народу, який бореться за справедливість і свою незалежність від загарбників. Ніколи ще в російській літературі не відбивався так повно і яскраво розмах народного життя. Кожен герой повісті своєрідний, індивідуальний і є складовою частиною життя народу.
   У своєму творі Гоголь показує народ не підневільним і покірним, а вільним і гордим, нещадним до ворогів Батьківщини і народу, а також зрадників. Герої наділені відчуттям власної гідності, розумом, благородством, волелюбністю, здатною витерпіти будь-які муки в ім'я Батьківщини.


   Образ Тараса пройнятий суворою і ніжною поезією батьківства. Він є батьком не лише для своїх синів, але і для козаків, які довірили йому командування. Образ Тараса – один з найтрагічніших образів в світовій літературі. Його героїчна загибель підтверджує велич боротьби за свободу народу.

Z35-8.jpg   Z35-1.jpg


Опис пейзажу в повісті

Z35-4.jpg

   У своїй повісти Микола Васильович Гоголь не лише розповідає про безстрашних воїнів, але і дає розгорнуті картини пишної і прекрасної природи. Характерні риси гоголівської майстерності виражені в пейзажних зарисовках. Микола Васильович Гоголь прекрасно живописав природу. «Степ, чим далі, тим прекраснішим ставав. Тоді весь південь, весь простір, який складає нинішню Новоросію, до самого Чорного моря, був зеленою невинною пустелею. Нічого в природі не могло бути краще. Вся поверхня землі представляється зелено-золотим океаном, по якому бризнули мільйони різних кольорів.»

Z35-5.jpg
   Образ степу для письменника – це образ Батьківщини, сильної, могутньої і прекрасної. У описі степу і позначилася перш за все гаряча любов Гоголя до рідної землі, віра в її силу і могутність, захоплення її красою і безкрайніми просторами. Привільні, безмежні степи допомагають зрозуміти характер запоріжців, витоки їх героїзму. У такому степу можуть жити лише мужні люди, горді, сильні, сміливі, наділені широкою душею і щедрістю серця. Степ – батьківщина героїв, багатирів-запоріжців.


   Пейзаж Миколи Васильовича Гоголя дуже ліричний, пройнятий відчуттям захоплення і приголомшує багатством фарб. Природа допомагає читачеві повніше зрозуміти внутрішній світ героїв. Коли сини Тараса, розпрощавшись із засмученою матір'ю, покидають рідний хутір, Гоголь замість того, щоб показати пригноблюваний настрій подорожніх, обмежується фразою: «День був сірий, зелень виблискувала яскраво, птиці щебетали якось врозлад». Миттєво розкривається внутрішній світ і стан душі героїв. Люди засмучені, вони не можуть зосередитись, все оточуюче здається їм позбавленим єдинства і гармонії.

Z35-7.jpg
   Природа живе у Гоголя таким же напруженим і багатогранним життям, як і його герої.
   При описі облоги міста Дубно перед зустріччю Андрія із служницею прекрасної панни теж є пейзажна зарисовка. «Якась духота на серці», яку відчуває хлопець, співставлена Гоголем з картиною липневої ночі.

Z35-6.jpg
   Поряд з описом зоряного неба виникає вигляд засинаючого табору запоріжців, і «щось величне і грізне», що виявилося «загравою вдалині догораючих околиць», як би запобігає про страшні події, що насуваються.
   Пейзаж в повісті Гоголя «Тарас Бульба» грає важливу роль, скупо, але дуже точно змальовує місце дії і настрою героїв.Запитання

 1. Що знаходиться в центрі повісті «Тарас Бульба»?
 2. Опишіть ставлення Гоголя до України.
 3. Як Гоголь описує степ в повісті?
 4. В яких рядках твору проявляється любов і захопленість природою України?
 5. Чи відокремлює автор опис природи з основною лінією повісті? Чи вони доповнюють один одне?
 6. За словами Гоголя, природа допомагає краще зрозуміти героїв. Якими рядками повісті можна це підтвердити?


Список використаних джерел

 1. Урок на тему: Повість Миколи Гоголя «Тарас Бульба», Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
 2. Урок на тему: Любов Гоголя до України в описі природи в повісті «Тарас Бульба», Величко В.К., учитель зарубіжної літератури, сш №10, м.Житомир
 3. С. Машинський «Художній світ Гоголя», М., Просвітлення, 2006.
 4. Т. В. Зверс «Повість «Тарас Бульба» в шкільному вивченні», М., Просвітлення, 2006.
 5. www.author-gogol.ruВідредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Над уроком працювали

Величко В.К.

Станішевський І.В.

Запорожець Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас