KNOWLEDGE HYPERMARKET


Кліматичні пояси і типи клімату. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Кліматичні пояси і типи клімату.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 18. Кліматичні пояси і типи клімату.

Мета

  • дізнатися про кліматичні пояи материка Африка, а також про типи клімату, що мають місце в Африці.

Кліматичні пояси і типи кліматуАфрика лежить у межах екваторіального, двох субекваторіальних, двох тропічних і двох субтропічних кліматичних поясів. Кожному з них властивий свій тип клімату.

Екваторіальний кліматичний поясохоплює територію обабіч екватора на узбережжі Гвінейської затоки і в басейні річки Конго. Там панує жарка і волога екваторіальна повітряна маса. Тому температури повітря протягом року постійно високі (+26…+28 0С). Унаслідок низького тиску, що встановлюється в екваторіальних широтах, нагріте від земної поверхні повітря піднімається вгору. Там воно охолоджується і утворює потужні купчасті хмари. Вони породжують щоденні грозові зливи. Тому за рік опадів випадає дуже багато – 2 000 – 3 000 мм. Не тільки людям, не звичним до таких умов, а й місцевим мешканцям дуже важко переносити задушливу спеку і високу вологість повітря. Полегшення приносить тільки нічна прохолода. Тому екваторіальний постійно жаркий і постійно вологий клімат мало сприятливий для життя людей.

 Країни Африки, розташовані на екваторі 

Країни Африки, розташовані на екваторі


Місце, де екватор перетинає Африку

Місце, де екватор перетинає Африку


Субекваторіальні кліматичні пояси в кожній півкулі широкою смугою обрамляють екваторіальний пояс. Там чітко виокремлюються два сезони – літній вологий, зимовий сухий. Влітку слідом за зенітальним положенням Сонця в субекваторіальних широтах встановлюється, як і на екваторі, низький тиск. Тому туди надходить волога екваторіальна повітряна маса, яка приносить рясні опади. Взимку пояси тиску зміщуються і в субекваторіальні широти разом з пасатами надходить суха тропічна повітряна маса. Дощі припиняються, встановлюється спекотна і суха погода. Тому субекваторіальний клімат постійно жаркий і перемінно вологий. 

Африка


Тропічні кліматичні пояси розміщуються між субекваторіальним і субтропічними поясами обох півкуль. Там цілорічно панують надзвичайно жаркі і сухі тропічні континентальні повітряні маси. Такий клімат сприяє утворенню пустель.

Найбільш спекотні і сухі області розташовані в Північній Африці. Північно-східний пасат там дме від величезного масиву суходолу – Євразії. Тому континентальне повітря, яке він несе, надзвичайно сухе. Це призвело до утворення на півночі Африки найбільшої пустелі світу – Сахари. Температури повітря в тіні там сягають +50 0С. Кількість опадів становить лише 1–3 мм за рік. Буває, що протягом 5–10 років не випадає жодної краплі дощу. В Південній Африці через меншу протяжність материка із заходу на схід у тропічних широтах опадів випадає дещо більше. Південно-східний пасат, що дме з Індійського океану, несе хоча й тропічне, але зволожене над океаном повітря. Тому Калахарі зволожується значно більше, ніж Сахара, і є не пустелею, а напівпустелею. Такі чинники сформували на великих площах Африки тропічний пустельний клімат.


У тропічних широтах на південно-західному узбережжі Африки, що омивається Атлантичним океаном, дощів майже не буває. Холодні течії, що проходять поблизу, охолоджують вологі морські повітряні маси. Повітря стає важким і не може піднятися на висоту, достатню для утворення дощових хмар. Тому кількість опадів там мізерна (100 мм/рік). Джерелом зволоження є лише тумани, утворенню яких сприяє велика вологість повітря. Внаслідок цього виникла пустеля Наміб, яка підступає до самісінького берега океану. Натомість на східному узбережжі Африки теж панує морське тропічне повітря, але клімат там зовсім інший – тропічний вологий. Утворенню великої кількості опадів (1 000 мм за рік) сприяють теплі течії, що течуть уздовж східних берегів материка.


 Тропічний клімат

Субтропічні кліматичні пояси в Африці охоплюють тільки крайні райони на півночі і півдні материка. Клімат в обох півкулях характеризується сезонною зміною повітряних мас. Влітку в субтропічні широти приходять тропічні повітряні маси з материка, тому літо жарке і сухе. Взимку, внаслідок зміщення поясів тиску, туди разом із західними вітрами надходять вологі помірні повітряні маси з океану. Тому випадають дощі, а в горах навіть сніг. Субтропічний клімат з сухим жарким літом і вологою м’якою зимою сприятливий для життя і господарської діяльності людини.  

Кліматичні пояси


Znaliwo.jpg

А ви знали, що … ?


•    Наймокріше місце в Африці знаходиться на західному схилі вулкану Камерун, що на узбережжі Гвінейської затоки, де зафіксовано понад 9 600 мм опадів за рік.
•    Спочатку словом «афри»мешканці древнього Карфагена називали людей, що мешкали неподалік від міста. Це назва зазвичай відносять до фінікійського afar, що значить «пил».
•    Площа пустелі Сахара лише трохи менше площі США. Колись Сахара була родючим територією. По всій Сахарі виявлена безліч петрогліфів і наскельних розписів, які вчені датують 6000 р. до н. е.
•    Африка є домом для найдовшою річкою в світі, Ніл що простяглася на 6671 км. Вона тече через кілька африканських країн, включаючи Уганду, Ефіопію, Судан і Єгипет.


Testyou.jpg

Перевір себе


1. Доведіть, що Африка найспекотніший материк земної кулі.
2. В якому поясі завжди літо?
3. Чому в тропічних поясах поширений сухий пустельний клімат?
4. В яких поясах пори року залежать від наявності або відсутності дощів?
5. Поміркуйте, які райони Африки мають найбільш сприятливі для життя і господарської діяльності людини кліматичні умови?
6. Чому в основних кліматичних поясах погода протягом року помітно не змінюється? Чому вона змінюється в перехідних поясах?

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Ржопецька М.Т.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас