KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конфлікт головного героя Жульєна Сореля . Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Конфлікт головного героя Жульєна Сореля. Повні уроки

Тема: Конфлікт головного героя Жульєна Сореля з суспільством як сюжетний стрижень роману.
Мета: розширити знання учнів про образ  Жюльєна Сореля.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T5js4.jpeg
    Якщо роман А.С. Пушкіна "Євгеній Онєгін" В.Г. Белінський назвав "енциклопедією російського життя", то роман Стендаля "Червоне і чорне" можна назвати "енциклопедією пихатості". Подібно до того як безсмертний пушкінський роман належить двом епохам: епосі XIX століття, коли жив Пушкін, і нашій епосі, оскільки в ньому  є щось позачасове і вічне - так і роман Стендаля, дія якого віднесена до 1827-1831 років, відображає епоху  XIX століття і в той же час він завжди буде сучасний, тому що любов, на основі якої і розгортається боротьба людських тщеславій, ніколи, ні в які епохи не помре, навіть в наше століття - століття Інтернету і "віртуальної" любові.
     Жюльєн Сорель - син тесляра. Але на відміну від своїх двох братів, тупоголових велетнів з пудовими кулаками, він честолюбний (ось і ще один синонім пихатості, як правило узятий в позитивному сенсі), він грамотний, розумний  і талановитий.

T5js1.jpeg

  • Прочитайте та перескажіть уривок з роману:

     Підійшовши до своєї майстерні, батько Сорель не знайшов Жульєна біля пили, де йому належало бути. Син сидів верхи па кроквах і читав книжку. Нічого більш ненависного для старого Сореля не було. Він ще міг вибачити Жульєну його миршаву будову, яка була малопридатною для фізичної роботи, але ця пристрасть до читання виводила його з себе: сам він читати не вмів. Потужний удар вибив книжку з рук Жульєна, а другий удар обрушився йому па голову. Увесь у крові, Жульєн зіскочив па землю; його щоки палали. Це був невисокий юнак років вісімнадцяти, доволі тендітний, з неправильними, але топкими рисами обличчя і каштановим волоссям. Великі чорні очі, які в хвилину спокою блищали розумом і вогнем, зараз горіли найлютішою ненавистю. Стрункий і гнучкий стан юнака свідчив скоріше про спритність, ніж про силу. З найраніших років його замислений вигляд і надмірна блідість наводили батька на думку, що його син не жилець і:а білому світі, а якщо й виживе, то стане для родини тягарем. Усі домашні зневажали його, і він ненавидів своїх братів і батька.
T5js2.jpeg

    Жульєн піде не вчився. Відставний лікар, до якого він прив'язався всім серцем, навчив його латині й історії. Помираючи, старий заповідав хлопчику свій хрест Почесного легіону, рештки маленької пенсії і тридцять — сорок томів книжок.

     Його кумир - Наполеон, мемуари якого, написані на острові Святої Олени, він захлинаючись читає у себе на лісопилці, поки механічна пила перепилює величезні дерева. Жюльен Сорель знає все про свого героя. Він марить його славою, величчю, військовими успіхами, його особистістю. Але, на його нещастя, Наполеона скинули. Його героїчна епоха прошла. На дворі епоха Реставрації, тобто аристократи знову узяли владу в свої руки. Людям з простолюддя, які в царювання Наполеона могли пробити собі дорогу хоробрістю, розумом і талантом, тепер, в після наполеонівське століття лицемірства і лестощів, немає дороги. Вони повинні загинути.

T5js3.jpeg

      Жюльен Сорель ненавидить свого хитрого і неписьменного селянина батька, братів, лісопилку і все те, що позбавляє його можливості бути схожим на Наполеона - одним словом, вершити великі справи, прославитися серед людей, бути першим серед рівних.
Доля дає йому шанс: мер міста Верьера пан де Реналь хоче узяти його до себе в будинок як вихователь своїх дітей. Це перший рівень на шляху до наполеонівської слави, про яку марить Жюльен Сорель. Він відразу ж потрапляє з самого занепалого суспільства простолюдинів, в середовищі яких він народився і жив, в круг місцевих провінційних аристократів.
Втім, Жюльєн Сорель таємно одержимий пихатістю особливого роду. Саме воно є джерелом бурхливих пристрастей в його душі. Це - "наполеонівський комплекс" героя, суть якого в тому, що він в що б те не стало повинен втілити в життя будь-яку свою думку або бажання, якими б навіженими вони не здалися.
Він проявляє жахливу волю, щоб бути гідним свого героя Наполеона і після не розкаюватися в тому, що упустив свій шанс, не зробив того, що потім могло б мучити його душу, бо він виявився не на висоті свого кумира. Ось зав'язка роману.

Tjs4.jpeg

  • "Мозкова атака".
  • Проведемо дискусію.

Розділіться на 3 групи.
-Тема: Обособленність автором образу Жюльєна Сореля, його внутрішня проблема;
-кожна группа висловлює своє бачення теми;
 - перед тим як представити свою розповідь ви систематизуєте  ідеї  групи;
-критично обговорюєте ці ідеї;
 -виступ представника від кожної групи.
- загальне обговорення всіх виступів



     Дорога вгору, куди задумав за будь-яку ціну попасти Жюльен, ледве відразу ж не зірвалася, з перших сходинок кар'єрних сходів, тому що портрет свого кумира Наполеона він зашив в матрац, а рояліст пан де Реналь, що ненавидить Наполеона, задумав заново набити всі матраци в будинку кукурудзяною соломою. Коли б не пані де Реналь, по допомогу до якої Жюльен звернувся, дійсне обличчя Жюльена Сореля було б відкрите.


     Жюльен спалює портрет в каміні і взнає, що дружина його наймача закохана в нього. Спочатку в цій інтризі їм знову рушійною силою є  не любов, а дрібна пихатість: "...якщо  я не хочу втратити пошану до самого себе, я повинен стати її коханим" ."Я ще тому повинен добитися успіху в цієї жінки, - продовжувало нашіптувати Жюльену його дрібна пихатість, - що, якщо потім кому-небудь надумається докорити мене жалюгідним званням гувернера, я зможу натякнути, що мене на це наштовхнула любов".


     Cуть пихатості в тому, що воно геть позбавляє Сореля природних почуттів. Він тримає себе в залізних лещатах свого уявлення про те, як чоловік повинен добитися любові жінки. Наполеонівський раптовий марш-ривок, кавалерійська атака - і ось він переможець на полі бою. Він говорить пані де Реналь, що буде в її кімнаті в дві години ночі. Ним оволодіває неймовірний страх, він відчуває себе глибоко нещасним, анітрохи не бажаючи цієї зустрічі, але ледве на великому годиннику пробило два, він, як засуджений до смерті, як апостол Петро, почувши, як проспівав півень, починає діяти: "...я можу бути неуком і грубіяном, як воно, звичайно, і вважається селянському синові (...), але я, принаймні, доведу що я не нікчемність"


     Стендаль бачить зародки  пихатості в самолюбивості. А самолюбства, як відомо, може бути стільки ж, скільки людей, які населяють земну кулю. Завдяки випадку Жюльєн Сорель під час зустрічі короля у Верьере стає свідком того, як молодий єпископ (він ледь старше Жюльєна) Агдський репетирує перед дзеркалом роздачу віруючим благословіння.
    Світ, який змалльовує Стендаль, представляється страшним зборищем виродків і негідників. Всьому цьому світу гордість, самолюбство Жюльєна Сореля кидає виклик. Вижити йому допомагає його віра у власну винятковість і непересічність.
     Роман "Червоне і чорне" - енциклопедія пихатості і в той же час роман-застереження, виховна роль якого в спробі Стендаля вказати читачеві XIX століття уторовані дороги любові, які завжди  далеко в стороні від спокусливої і згубної дороги пихатості. У XX і XXI столітті ця мета роману залишається як і раніше актуальною: змінилися форми пихатості, але сама пихатість, на жаль! - як і раніше володіє людьми і робить їх глибоко нещасними.

  • Запитання для закріплення нової теми:

Яка головна мета роману «Червоне і чорне»?
Яку рису характеру рорзкриває Стендаль в образі Жульєна Сореля?

  • Домашнє завдання:

Підготуйте розповідь на тему:
Спільні риси суспільства роману Червоне і чорне» і сьогоднішньої сучасності.


Список використаної літератури:
Роман Стендаля «Червоне і чорне», Любименко Н. М., викладача світової літератури Сш. № 22 ,м. Донецьк.
Урок на тему : Душевні протиріччя головного героя роману Стендаля «Червоне і чорне» Жюльєна Сореля, Димидової  Н. М., викладача світової літератури Сш. № 12 ,м. Могилів – Подільський.
 Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.-
М.: Просвещение, 2009.- 639с.
Стендаль Красное и черное.- М.: Худож. лит., 2009- 544с.
  Стендаль Красное и черное: Роман.- Баку: Язычы, 2009.- 560с.- 7.35
Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.:
Просвещение, 2009.- 639с.
Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2005.- 944с.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Пилипенко В.В.

Любименко Н. М.

Димидової Н. М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас