Глаголиця - одна з давньослов'янських абеток, розташована так само, як і кирилиця, але відрізняється від неї накресленням літер. Походить, на думку вчених, з грецького скоропису VIII-IX ст.
Кирилиця - одна з двох слов'янських абеток. Названа по імені слов'янського просвітителя середини IX ст. Кирила (до прийняття чернецтва - Костянтин), який у 863 році створив першу слов'янську абетку і за допомогою брата Мефодія переклав з грецької на слов'янську мову християнські богослужбові книги.
Мозаїка (буквально «складена зі шматочків») – зображення або візерунок, виконані з кольорових каменів, смальти, керамічних плиток і т. д. Один з найдавніших видів образотворчого мистецтва.
Фреска - форма мальовничій розпису стін, коли фарби наносяться на сиру штукатурку.
Основні дати та події уроку
988 р. - прийняття християнства. 1037 р. - закладено Софійський собор у Києві. 1045-1050 рр.. - Будівництво Софійського собору в Новгороді. IX-X ст. - Виникнення кирилиці. Біля 1113 р. - складання Нестором «Повісті временних літ». X ст. - Виникнення героїчного билинного епосу.
Обладнання уроку
Відеофільми, картки з датами (повинні бути розвішані на дошці з початку уроку), ілюстрації (бажано повісити на дошці разом з датами або роздавати учням для розгляду під час пояснення матеріалу вчителем), презентація уроку.
Хід уроку
Варіант 1. Лекція вчителя з елементами бесіди.
План лекції
1. Основи культурного розвитку Давньоруської держави. 2. Початок руської писемності. Зародження літератури. Літописи. 3. Фольклор: билини, усна поезія. 4. Архітектура. 5. Прикладне мистецтво, живопис. 6. Особливості давньоруської культури.
У вступному слові вчитель звертає увагу учнів на фактори, які вплинули на формування давньоруської культури. До них можна віднести: багату культурну спадщину східних слов'ян (закріпленню і передачі досвіду сприяла язичницька релігія); багатоетнічнуоснову; різноманіття культурних контактів (Візантія, Центральна і Західна Європа та ін.)
Розгляд пунктів 2-5 плану бажано організувати з опорою на підготовлену заздалегідь презентацію. Можна доручити учням підготувати презентацію самостійно, розбивши їх на групи для роботи з окремими пунктами плану. У цьому випадку можна запропонувати класу прослухати доповіді за обраними темами.
Для організації бесіди можна використовувати наступні питання і завдання:
1. Підтвердіть конкретними прикладами думку про те, що Давня Русь була країною високого рівня розвитку культури. 2. Назвіть причини християнізації Русі. Яку роль вона зіграла в історії країни? 3. Який вплив на руську культуру зробила Візантія? Чи можна говорити про самобутність руської культури? Свою відповідь обгрунтуйте. 4. В. Л. Янін вважає, що давньоруське мистецтво - це надбання XX ст., частина сучасної культури. Чи згодні ви з думкою історика? Аргументуйте свою відповідь.
Формуючись на основі культурних традицій східних слов'ян, давньоруська культура в той же час активно взаємодіяла з культурою інших народів. Особливе місце у формуванні культури Київської Русі займає література, яка виступала як форма суспільної самосвідомості.
У цілому, особливостями давньоруської культури були поєднання язичницьких і православних елементів і відсутність кордонів між культурою соціальних верхів і низів.
Домашнє завдання
1. Повторити матеріал за підручником, письмово відповісти на запитання у кінці параграфу. 2. Підготувати повідомлення на тему «Велика спадщина: здобутки культури Київської Русі».
Варіант 2. Заслуховування та обговорення доповідей учнів.
Як теми доповідей можуть бути запропоновані наступні: 1. Билинний епос Давньої Русі. 2. Християнізація Русі – поєднання язичницької і православної культури. 3. Міста Стародавньої Русі. 4. Розвиток руської літератури в X - початку XIII ст. 5. Руське зодчество X - початку XIII ст. 6. Прикладне мистецтво і живопис в Стародавній Русі. 7. Внесок культури Київської Русі до скарбниці світової культури. 8. Культура Київської Русі як відображення рівня розвитку давньоруського суспільства і держави. 9. Видатні досягнення давньоруської культури і сучасність.
Обговорення доповідей можна організувати, запропонувавши учням відповісти на запитання та виконати завдання (див. варіант 1). Варіант 3. Перший урок - лекція. Другий урок - групова робота учнів по тексту підручника (виконання групових завдань). Як завдання можуть бути використані як питання так і завдання, наведені у варіанті 1, або питання та завдання, наведені в підручнику після відповідних параграфів, і для підсумкового узагальнення за темами.
Поглиблення знань
Галицько-Волинський літопис
Пауткін А. А.
Давньоруські літописи – надбання як цивільної, так і літературної історії, свідчення високого рівня розвитку мистецтва епохи середньовіччя. Ще в 1852 р. дослідник новгородського літопису Д. Прозоровський писав з цього приводу: «Літописи наші складають дорогоцінний матеріал для історії руської словесності: це незаперечно. Можна навіть сказати: літописи належать історії красного письменства, бо в них містяться не одні голі факти, але нерідко зустрічаються істинно одухотворені рядки, що відрізняються силою і стислістю виразів, глибиною і ясністю думки, простотою і сердечністю почуття - якостями, які і нині вважаються кращими перевагами словесних творів». Саме такий твір було створено в XIII ст. на південному заході Русі. За місцем написання цей дивовижний твір іменують Галицько-Волинської літописом.
Цей пам'ятник дійшов до нас у складі Іпатіївського зведення (поч. XVст.) Поряд з «Повістю минулих літ» та Київської літописом він охоплює події XIII ст. і розташований у заключній частині великого зводу. Читається Галицько-Волинський літопис і в більш пізніх списках, близьких за своїм складом до Іпатіївських. Дослідники одностайно визнають високі художні достоїнства літопису. Так, К.Н. Бестужев-Рюмін говорив про «значний успіх в мистецтві писання», якого досягли книжники цього регіону. А.С. Орлов називав Галицький літопис «найбільш поетичним». Д.С. Лихачов зазначав, що «літописець свідомо ставить перед собою художні завдання, вносить у свою розповідь елемент емоційності».
Як виявляється з прийнятої в науковій літературі назви, пам'ятник складається з двох частин, написаних у однойменних князівствах. Кордон двох літописів непомітний для необізнаного читача. Він визначається на підставі змін у манері викладу і політичних симпатіях давньоруських книжників. Вважається, що волинська розповідь відкривається відомостями, розміщеними під 1261.
Галицько-Волинське князівство, об'єднане Данилом Романовичем, займало великі простори на схід від Карпатських гір. У ті часи Карпати іменувалися угорськими (тобто угорськими) горами. Географічне положення, близькість до західної Європі визначили особливості культурно-історичного розвитку цих земель.
Відео до уроків 1-3
Домашнє завдання для варіанту 2 і 3
1. Підготуватися до уроку повторення з теми «Русь XI-XII ст.» 2. Опрацювати питання після підручника та вміти давати усну відповідь. 3. Записати у словничок нові терміни та дати уроку.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Культурний розвиток Київської Русі" учителя історії Сизон В.Б., м.Боярка
2. Урок на тему "Культура Київської Русі" (авторський сайт: valyakodola.ucoz.ru)
3. Історія України. Документи. Матеріали / Упоряд. І. М. Скирда. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009
4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Любименко В.В.
Король Б.Ю.
Сизон В.Б.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.