KNOWLEDGE HYPERMARKET


Печорін і Онєгін. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Печорін і Онєгін  

Тема: Печорін і байронічний герой. Печорін і Онєгін.
Мета: Визначити пільні риси образів Печоріна та Онєгіна
Тип уроку: навчально – виховний


Хід уроку:
Печорін Григорій Олександрович - головний герой роману. Його характер сформувався в обстановці вищого світу, що ріднить його з героєм роману “Євгеній Онегин”. Але метушня і аморальність суспільства  “приличьем стянутых масок” наскучили герою.

Печорін -- офіцер. Він служить, але не вислужується, не займається музикою, не вивчає філософію або військову справу, тобто не прагне справити враження засобами, доступними звичайним людям.

T60po.jpeg
«Герой нашого часу» - перший російський реалістичний психологічний роман в прозі. Герой роману - колишній гвардійський офіцер, зісланий на Кавказ. Перед нами розкривається складна натура Печоріна, дуже схожа з Онегіним. «Це Онегін нашого часу... Відмінність їх між собою надає  значно менше відстані між Онегою і Печорою», - сказав Белінський про Печоріне. Герцен назвав Печоріна «молодшим братом Онегина». Дійсно, між Печоріним і Онегиним багато схожості. Обидва вони – представники світського суспільства. Багато загального в історії їх молодості: спочатку та ж гонитва за світськими задоволеннями, потім те ж розчарування в них, та ж спроба зайнятися наукою і так далі Обидва вони є типовими представниками свіцького суспільства свого часу, що критично відносяться до життя і людей.


Найбільш близькі Онєгін і Печорін по соціальному походженню, отриманому вихованню, по характеру, по поглядах. Онєгін отримав типове для того часу аристократичне виховання. Вчили його «всьому жартома», «чому-небудь і абияк». Але все таки Євгеній отримав той мінімум знань, який вважався обов'язковим в дворянському суспільстві.  Про ранні роки Печоріна нам відомо дуже мало. Але можна передбачати, що він отримав таке ж виховання, як і Онєгін.

T51o.jpeg
Тому він не пристосований до життя, не звик до трудової діяльності. Правда, Печорін отримав декілька кращу освіту, чим Євгеній. Це видно з його щоденника. Йому не чужий інтерес до філософії і історії. Він схильний до матеріалістичного погляду на речі, хоча пише про це, як завжди, з іронією: «Я вийшов з ванни свіжий і бадьорий. Після цього кажете, що душа не залежить від тіла!». Закінчивши освіту, Онєгін і Печорін вступають в суспільство. Бездоганне знання французької мови, дотепність, витонченість манер, уміння підтримати розмову - все це забезпечило їм успіх в суспільстві.
Обидва кидаються у вир галасливого світського життя. Бали, театри, захоплення жінками - ось вся їх розвага. Такий спосіб життя міг задовольнити рядових людей. Онєгін же - яскрава неабияка особа. Це людина, що явно виділяється з навколишнього суспільства обдарованістю натури і душевними запитами. Євгенія не могли задовольнити суспільство, що оточувало його, світські розваги. Онєгін відчував себе чужим в суспільстві. «Він вище навколишнього суспільства настільки, що дійшов до усвідомлення  його порожнечі», -
говорить про Онєгіна Добролюбов.
На тлі брехливого лицемірного суспільства виділяється і розум Печоріна, його освідченість, багатство духовного світу. Він чудово знайомий зі світовою літературою, начитаний. Це натура багато обдарована. Він не переоцінює себе, коли говорить: «Я відчуваю в душі своєї сили неосяжні». Розум, освідченість, здатність критично відноситися до того, що оточує роблять Печоріна неабиякою людиною, що різко виділяється з основної маси дворянського суспільства.

T60po1.jpeg
Онєгін показаний Пушкіним як людина з дуже складним характером.

Поет не приховує його недоліків і не прагне виправдати їх. «Самолюбива посередність відняла у нього пристрасть серця, теплоту душі, доступність всьому доброму і прекрасному». З Онєгіна вийшов справжній егоїст, людина, що думає лише про себе, про свої бажання і задоволення, здатний з легкістю образити, образити, заподіяти горе людині. Пушкін підкреслює гостру, злу мову Онєгіна, його манеру різко і зло відзиватися про все  його оточуюче.
Печорін - інший, ніж  Онєгін, по своєму духовному складу, він живе в інших соціально-політичних умовах. Печорін - герой тридцятих років, часу розпалу реакції, коли декабристи були розбиті, а революційні демократи ще не з'явилися. І долею своїй, стражданнями і сумнівами своїми, і всім складом свого внутрішнього світу він, дійсно, належить тому часу. Печорін не міг знайти собі однодумців, він був самотній. Тому образ Печоріна трагічніший, ніж образ Онєгіна.

T60po3.jpeg

Час, реакція убили в Печоріні все краще. Печорін не міг піти до декабристів, як це міг зробити Онєгін. Ось чому Белінський сказав, що «Онєгін нудьгує, Печорін глибоко страждає». Положення Печоріна тим трагічніше, що він за вдачею своїй глибше Онєгіна. Природа дала йому і глибокий, гострий розум, і чуйне серце, і тверду волю. Він здібний до благородних вчинків. Він вірно судив про людей, про життя, критично відносився до себе. Серце Печоріна здатне глибоко і сильно відчувати .

T60po2.jpeg
Онєгін типовий представник «зайвих людей» двадцятих років. Таких, як він, було багато. Пушкін говорить, що він був «просто добрий малий, як ви та я». Онєгін стоїть першим у ряді «зайвих людей». За ним слідує ціла галерея образів.

Типовий для свого часу і Печорін, про яке Лєрмонтов сказав, що в нім він дав портрет «не однієї людини: це портрет, складений з пророків всього нашого покоління». Печорін продовжує ту галерею образів, яку починає Онєгін.

  • Завдання:

Які риси  об’єднують  Печоріна і Онєгіна?
Опишіть головну внутрішню проблему  сутності Печоріна?
В чому полягає значення терміну «зайві люди»?


Список використаних джерел:
Урок на тему : Головна проблема образу Печоріна  в романі «Герой нашого часу» ., Колик Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №25, м Запоріжжя.
Урок на тему : Особливості віршової форми роману «Євгеній Онєгін» Усатої А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Херсон.
Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Ленинград.: Изд. худ. лит., 2000.- 192с.
 Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Л.: Художественная литература, 2000.- 268с.
Лотман, Юрий Михайлович Роман А.С.Пушкина "Евгений Онегин": Комментарий: Пособ. для учителя.- Изд. 2-е.- Сан. Петербург: "Просвещение" Сан. Петербург. отд., 2003.- 416с.
Коровин В.И. Роман «герой нашего времени»// Коровин В. И. Творческий путь М. Ю. Лермонтова.-М., 2003.-С.217-285.
 Удодов Б. Т. Роман М.Ю. Лермонтова «Герой нашего времени».-М., 1989.


Над уроком працювали

Колик Н. Д.


Усатa А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас