Роль художньої літератури у культурному та суспільному житті ХІХ ст.
Мета:
познайомити учнів з культурним життям ХІХ ст. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Вступна бесіда:
Як ви вважаєте, що таке мистецтво? Місце, роль, значення мистецтва в різних соціально-історичних ситуаціях розуміли по-різному. Часто бувало так, що мистецтво розуміли як явище підпорядковане, службове: по відношенню до держави (естета Платона), до релігії і моралі (середньовіччя як епоха панування церкви), до функції розуму (раціоналізм класицизму і освіти), до офіційної політичної ідеології (30-50-і рр. в СРСР). Ці думки односторонні і історично вичерпані. З часом ставало все яснішим що мистецтво володіє незалежністю (хай і відносною) від інших явищ суспільному життю, що воно має власне призначення. Яке ж призначення мистецтва? Послухайте що з цього приводу сказав Л. Толстой:
Мистецтво слова - практично всемогутнє по своїх образотворчих і виразних можливостях. Оскільки мова є основним засобом спілкування людей, література здається найпростішим і загальнодоступним проявом мистецтва. Слово не вичерпує образу, воно служить лише матеріальною підставою, за якою ховається словесно-образний сенс. За допомогою слова можна відтворити не лише реальність, яку ми бачимо, але і те, що доступно іншим органам чуття - слуху, дотику, нюху. За допомогою слова можна передати емоційний, інтелектуальний стан людини.
Вивчення нової теми.
Як вид мистецтва – література була підпорядкована і політичному устрою і мала чи малий вплив на розвиток суспільства. XIX століття — епоха політичних потрясінь, що перекроїли карту Європи. У соціально-політичному розвитку на авансцені історичного процесу стояла Франція. У літературі XIX століття два головні напрями — романтизм і реалізм. Романтична епоха починається в дев'яності роки вісімнадцятого століття і охоплює всю першу половину століття. Проте основні елементи романтичної культури повністю визначилися і розкрили можливості потенційного розвитку до 1830 року. Романтизм — це мистецтво, народжене короткою історичною миттю невизначеності, кризи, що супроводжувала перехід від феодальної системи до системи капіталістичної; коли до 1830 року контурна капіталістичного суспільства визначилися, на зміну романтизму приходить мистецтво реалізму. Література реалізму на перших порах була літературою одинаків, та і сам термін "реалізм" виник лише в п'ятдесятих роках XIX століття. ХIX століття — століття складання світової літератури, коли прискорюються і інтенсифікуються контакти між окремими національними літературами.
Так, російська література XIX століття мала гарячий інтерес до творів Байрона і Гете, Гейне і
Гюго, Бальзака і Діккенса.
Багато їх образів і мотиви прямо відгукуються в російській літературній класиці.
Література XIX ст.
У XIX ст провідною областю російської культури стає література, чому сприяв перш за все її тісний зв'язок з прогресивно-визвольною ідеологією. Ода Пушкіна «Вільність», його «Послання до Сибіру» декабристам і «Відповідь» на це послання декабриста Одоєвського, сатира Рилєєва «До тимчасового виконавця» (Аракчєєву), вірш Лермонтова «На смерть поета»,
лист Белінського до Гоголя були, по суті справи, політичними памфлетами, бойовими, революційними закликами, що надихали передову молодь. Дух опозиційності і боротьби, властивий творам прогресивних письменників Росії, зробив російську літературу тієї пори однієї з активних суспільних сил. Навіть на тлі всієї багатющої світової класики російська література 19 століть -- виняткове явище. Можна було б сказати, що вона подібна до Молочного Шляху, що ясно виділяється на усипаному зірками піднебінні, якби деякі з письменників, що склали її славу, не походили швидше на сліпучі світила або на самостійні «всесвіти». Одні лише імена А. Пушкіна, М. Лермонтова,
Н. Гоголя, Ф. Достоєвського, Л. Толстого відразу ж викликають уявлення про величезні художні світи, безліч ідей і образів, які по-своєму заломлюються в свідомості нових і нових поколінь читачів.
Враження, вироблювані цим «золотим віком» російської літератури, прекрасно виразив Т. Манн. кажучи про її «незвичайну внутрішню єдність і цілісність», «тісну згуртованість її рядів, безперервність її традицій». Можна сказати, що пушкінська поезія і толстовська проза -- це диво; не випадково Ясна Галявина -- інтелектуальна столиця світу в минулому столітті. Кінець XIX -- початок XX ст є російським філософським Ренесансом, «золотим століттям» російської філософії. Істотно відзначити, що філософська думка срібного століття російської культури, що є золотим самородком, сама з'явилася на світло як спадкоємиця і продовжувач традицій російської класичної літератури. На думку Р.А. Гальцевой «... у російській культурі існує щось подібне до літературно-філософської естафети, і навіть ширше -- естафети мистецтва і філософії, з сфери художнього споглядання набрана потужність тут передається в область філософського осмислення і навпаки». Саме так склалися стосунки між російською класикою і філософським відродженням кінця століття, яке представлене іменами Вл. Соловьева, Ст Розанова, С. Булгакова, Н. Бердяєва, Л. Шестова, Р. Федотова, С. Франк і ін.
Список використаних джерел:' Урок на тему : Реалізм в літературі, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 , м. Херсон. Урок на тему : Видатна доба реалізму світової літератури, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калу
1. Зарубежная литература XIX века. Реализм: Хрестоматия. М., 1990.
2. Моруа А. Прометей, или Жизнь Бальзака. М., 1978.
3. Реизов Б. Г. Стендаль. Художественное творчество. Л., 1978.
4. Реизов Б. Г. Творчество Флобера. Л., 1955.
5. Тайна Чарльза Диккенса. М., 1990.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали Перейда Н. Т. Вікоренко Н. М.
Колісніченко В. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.