KNOWLEDGE HYPERMARKET


УРЗМ. Роздум на тему „Робін Гуд- уособлення народної мрії про захисника бідних і ображених” (усно). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: УРЗМ. Роздум на тему „Робін Гуд- уособлення народної мрії про захисника бідних і ображених” (усно). Повні уроки.


   Тема: Роздум на тему „Робін Гуд - уособлення народної мрії про захисника бідних і ображених”.

   Мета: охарактеризувати образ Робіна Гуда.

   Тип уроку: урок - бесіда.


   Особливу групу утворюють балади про благородного розбійника Робін Гуда, що відобразили народний протест проти соціальної несправедливості. Впродовж кількох століть балади ці користувалися винятковою популярністю. Робін Гуд приваблював простих людей своєю активністю, своїм прагненням покарати гнобителів народу. Він не був мирним землеробом, прив'язаним до клаптика землі. Балади змальовують його "вільним стрільцем", розбійником і браконьєром, що живе в лісі Шервудськом разом з гуртом лісових братів. На кожному кроці кидають вони зухвалий виклик світу панів.

Z5-5.jpg
   Робіна Гуда оточують молоді, сильні, життєлюбні парубки. Вони не нехтують нарядним одягом, люблять поїсти, попити, побенкетувати. Їм абсолютно чужий похмурий чернечий аскетизм. Зате по першому заклику предводителя готові вони взяти участь в найнебезпечніших пригодах. Їх 140 чоловік. І всі вони зв'язані самовідданою дружбою. Благородний Робін Гуд не залишає в біді своїх друзів і соратників. Цій темі присвячений ряд балад. Спритність, сміливість, винахідливість допомагають Робіну Гуду в його ризикованих справах. У одній з пісень розповідається, як був врятований стрілець Уілл Статлі, що попав в руки до шерифа і засуджений до страти ("Робін Гуд виручає Уілла Статлі"). Один з найбільш популярних персонажів баладного циклу - Джон, якого жартома прозвали Малюком, - відважний коваль, силач величезного зросту. У баладі "Робін Гуд і Гай Гісборн" Робін Гуд одягається в кінську шкуру, яку носив переможений ним лицар, звільняє Малюка Джона, захопленого шерифом.


   Адже Робін Гуд не був рядовим грабіжником. У баладах він часто прагне відновити зганьблену справедливість, тобто робить те, що, згідно з народними виставами, повинен робити король. У одній з балад він заявляє королеві: "Я ніколи не ображав людини праведної і чесної, я нападав лише на тих, що живуть за чужий рахунок. Я ніколи не пролив крові орача..." Тому настільки охоче нападає Робін Гуд на зарозумілих князів церкви, огрядних абатів і ченців, що живуть за рахунок бідних трудівників ("Робін Гуд молиться богові"). А коли в руки йому попав єпископ Герфорд, що осмілився їхати через ліс Шервудський, він витрусив з нього триста дзвінких червінців, а також змусив його під звуки мисливських рогів танцювати у важких чоботях ("Робін Гуд і єпископ Герфорд"). Але не бажання наживи керує вчинками Робіна Гуда. Одна з його характерних рис- це турбота про бідних і пригнічених. Одного дня йому вдалося врятувати рибальський баркас від нападу піратів, і все золото, награбоване морськими розбійниками, він віддає біднякам ("Робін Гуд ділить золото"). Немало добрих справ зробив веселий Робін Гуд. Від повного розорення врятував він збіднілого лицаря, що заборговував абатові чотириста золотих, з'єднав вузами браку двох закоханих і тому подібне. Тому у Робіна Гуда багато друзів, завжди готових прийти на допомогу. Коли Робін Гуд ледь тягнув на собі Малюка Джона, пораненого в коліно людьми шерифа, згаданий лицар дав їм захист в своєму замку, а бідна стара, якій Робін Гуд допоміг у важкий рік, врятувала його від розправи єпископа ("Робін Гуд, стара і єпископ").

Z5-3.jpg
   Хоча зазвичай Робін Гуд ворогує із знаттю, в одній з балад розповідається про те, як він допоміг лицареві, що попав в біду.
   Син лицаря служив при королівське дворі, що вимагало великих витрат і лицареві довелося закласти всі свої маєтки абатові найближчого монастиря. Прийшов час сплати боргу, але платити було нічим, і лицар відправився в абатство просити про відстрочення.
   Коли він проїздив через ліс Шервудський, на нього напали вільні стрілки на чолі з Робіном Гудом. Але побачивши, що у лицаря нічого немає, і вислухавши його сумну історію, Робін Гуд дав йому суму, необхідну для викупу земель, а решта вільних стрілців подарували коня, вуздечку, пару чобіт і шматок сукна на новий плащ.
   Робін Гуд приходив на порятунок кожному, хто потребував допомоги в самих різних життєвих обставинах.


   Одного дня, коли теплим травневим днем Робін Гуд відпочивав в тіні під деревом, мимо нього по дорозі пройшов молодий парубок, що виспівував веселу пісню. А незабаром Робін Гуд побачив того ж парубка, що повертався назад. Він вже не співав, а тяжко зітхав. Робін Гуд вийшов з лісу йому назустріч і запитав, яка біда з ним трапилася. Парубок повідав, що йшов до своєї милої, щоб подарувати їй обручку, але взнав, що її насильно видають заміж за старого лорда. Робін Гуд зі своїми стрілками поспішив в церкву, де вже почалося вінчання, прогнав старого лорда, і закохані тут же повінчалися.

Z5-10.jpg
   У одній з балад розповідається про одруження самого Робіна Гуда. Він закохався в знатну дівчину на ім'я Меріан і, видаючи себе за графа, добився її кохання. Потім він повернувся в ліс Шервудський, а засмучена Меріан, переодягнувшись в чоловіче плаття, відправилася його шукати. Вони зустрілися на лісовій дорозі. Робін Гуд прийняв Меріан за багатого мандрівника і напав на неї, бажаючи пограбувати, а вона не впізнала в розбійнику свого коханого графа. Між ними зав'язався бій, причому дівчина билася так мужньо, що захоплений Робін Гуд запропонував їй вкласти мир і бути віднині товаришами. Незабаром непорозуміння роз'яснилося, Робін Гуд і Меріан повінчалися і щасливо жили в зеленому лісі.
   Але інколи в Робіні Гуді і його друзях просто грає молода кров. Підвернувся Робіну Гуду якось відчайдушний чернець, що жив в абатстві за річкою. Довго і наполегливо билися сміливці, а потім розійшлися друзями ("Робін Гуд і відчайдушний чернець"). Люди Робіна Гуда, та і він сам, уміли цінувати фізичну силу, спритність, сміливість і завзятість. Незрідка саме з поєдинку починалася у них дружба. Але коли Робін Гуд перетворювався на звичайного розбійника, миттєво бляк його поетичний ореол. В цьому відношенні примітний епізод, що оповідає про те, як Робін Гуд, всупереч своїм звичкам, напав на перехожого жебрака і як цей жебрак побив важкою палицею непереможного Робіна Гуда і його доблесних стрільців ("Робін Гуд і жебрак"). Але виключення лише підтверджувало загальне правило. У народній свідомості Робін Гуд продовжував залишатися не лише "веселим", але і "добрим", "благородним" захисником пригноблених і ображених.


   Популярність його в народному середовищі була тривалою і міцною. Він став героєм травневих свят, що супроводжувалися піснями і танцями. Багато епізодів його життя зображалися в особах. У славу Робіна Гуда лучники в зеленому одязі змагалися у влучній стрілянині. Того дня, коли країна відзначала його пам'ять, були порожні храми і майстерні, населення міста або села спрямовувалося в ліс. Ось що розповідає єпископ Латімер, який в середині XVI ст. побажав виголосити з нагоди свята проповідь в одній з церков поблизу Лондона: "...коли я відправився в церкву, то, на мій подив, побачив, що вона замкнена; я послав за ключем і чекав його більше години; нарешті, до мене підійшла якась людина і сказала: Сер, ми сьогодні не можемо слухати вашу проповідь, тому що святкуємо день Робіна Гуда, всі наші прихожани в лісі, і ви марно стали б чекати їх".

Z5-6.jpg
   Завершується цикл балад про Робіна Гуда баладою про його смерть. Одного дня Робін Гуд відчув, що рука його ослабла і стріли летять мимо цілі. Він вирішив, що захворів, і відправився в Кирклейський монастир, черниці якого славилися мистецтвом «відчиняти кров» (в середні віки кровопускання вважалося кращим засобом від всіх хвороб). Черниці, чи то через недогляд, чи то по злому наміру, випустили з жил Робіна Гуда так багато крові, що він опинився при смерті. З останніх сил затрубив Робін Гуд в свій ріг. Малюк Джон почув заклик. Він виламав монастирські ворота і, знайшовши Робіна Гуда вмираючим, запропонував підпалити монастир, щоб помститися черницям. Проте Робін Гуд відповів, що за все своє життя не заподіяв шкоди жінкам і перед смертю не хоче зраджувати цьому правилу.
   З допомогою Малюка Джона він повернувся в ліс. Робін Гуд попрощався з товаришами, востаннє натягнув тятиву свого вірного лука і пустив стрілу, попрохавши поховати себе там, де вона впаде.
   Так скінчилося життя Робіна Гуда.

Z5-12.jpg
   Як і багато героїв народних оповідей, Робін Гуд має не лише історичне, але і міфологічне коріння. У німецькій міфології відомий лісовий дух Гудекін. У Англії існувало травневе свято, присвячене Робіну Гуду, коли селяни вирушали в ліс ламати свіжі зелені вітки. Цей звичай свідчить про те, що в народній свідомості Робін Гуд об'єднався з язичним лісовим божеством.
   В даний час в графстві Ноттінгемшир, в лісі Шервудському, існує «Музей Робіна Гуда».


   Запитання:
   1. Чим саме приваблював Робін Гуд простих людей?
   2. Які люди його оточують (основні риси "веселих хлопців")?
   3. Як шанують пам"ять про Робіна Гуда різні народи?


   Домашнє завдання:
   Розкажіть одну з історій про Робіна Гуда (на Ваш вибір).


   Список використаних джерел:
   1. Урок на тему: Балади про Робіна Гуда., Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
   2. Урок на тему: Образ Робіна Гуда і його друзів., Величко В.К., учитель зарубіжної літератури, сш №10, м.Житомир.
   3. Ескот Лін, Робін Гуд і його веселі друзі.
   4. А. Дюма, Робін Гуд - король разбійників.


   Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Над уроком працювали

Станішевський І.В.

Хорошун К.Е.

Величко В.К.

Запорожець Н.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас