KNOWLEDGE HYPERMARKET


Федір Тютчев (1803-1873). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Федір Тютчев (1803-1873). Повні уроки


Тема: Ф.І. Тютчєв
Мета: Ознайомити учнів із життям та творчістю Ф.І. Тютчєв.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань: урок-лекція
Один з видатних ліричних поетів Росії народився 23 листопада 1803 року.

T34t2.jpeg

     Ім'я його з'явилося на сторінках друку, коли поетові було всього 14 років. 22 лютого 1818 року відомий поет, професор Московського університету Мерзляков прочитав в Суспільстві любителів російської словесності його віршоване наслідування Горація «Вельможа». Незабаром Суспільство пошанувало юного поета званням свого співробітника і надрукувало про це в своїх «Працях».
Тютчев перекладає своїх улюблених латинських поетів; його вихователь, поет-перекладач Раїч, готує Тютчева до вступу до Московського університету. У листопаді 1819 р. поет був зарахований до складу студентів. Він пише вірші, відмінні по техніці, але ще учнівські.

Близькі поетові особи: Раїч і двоюрідний брат А.В. Шереметов - були членами Союзу благодійності. Але вільнодумність Тютчева була вельми помірною. Неприйняття кріпацтва і деспотизму поєднується в молодого поета захистом монархічного принципу.
Протягом двох років він достроково закінчив університетський курс. Навесні 1822 р. Тютчев поступив в державну колегію закордонних справ. Він був зарахований понадштатним чиновником до російської дипломатичної місії в Мюнхені і виїхав за кордон. Там він пробув більше 20 років.
     Юнацькі вірші Тютчева належать до поезії російського перед романтизму. Перші роки в Мюнхені його творчість продовжує ранню поезію. На чужині Тютчев продовжує багато перекладати: від Горація, Шиллера і Ламартіна він тепер звертається до Гете і німецьких романтиків. Першим з російських поетів Тютчев перекладає вірші Генріха Гейне, з яким у свій час він підтримував дружні взаємини. Проте, по словах Б. Я. Бухштаба, «оцінити Тютчева - поета його німецькі друзі, зрозуміло, не могли; вони, можливо навіть не знали про те, що він поет»
До Мюнхена юний Тютчев виїхав в середині 1822 року. Він прослужив там 15 років, спершу «зарахованим до місії понад штат», потім молодшим секретарем місії. У 1826 він одружився з графинею Ботмер і придбав близькі зв'язки з баварською аристократією. Його знання, феноменальна пам'ять і блискуча дотепність гарантували йому виняткове положення в мюнхенському вищому суспільстві і культурному світі. «Чудова і досвідченіша людина, спілкування з яким завжди приносить задоволення», - говорив про Тютчева Шеллінг.     Генріх Гейне називав російського дипломата кращим зі своїх мюнхенських друзів.
У 1837 році Тютчев був призначений старшим секретарем російської місії в Сардінському королівстві і переїхав з Мюнхена до Туріну. Тут в 1838 померла його дружина; наступного року він одружився повторно. Це була баронеса Пфеффель, теж з баварської аристократії (Елеонора Тютчева (урожд. Ботмер, у першому шлюбі Петерсон) померла в Турині 28 серпня 1838 року; у другий шлюб - з Ернестіной Дернберг (рожд. Пфеффель) - він вступив 7 липня 1839 року).
В Турині Тютчеву стало нудно; він зробив кар'єру, але випадкову. Коли російський посол був відкликаний, Тютчев був призначений повіреним в справах при Сардінському дворі. Але через рік він втратив цю посаду. Тютчев просив відпустки, але йому було відмовлено (22 липня 1838 року Тютчев призначений російським повіреним в справах в Турині). Тоді Тютчев самовільно виїхав з Турину на невизначений термін. Покарання було повільним. Спочатку Тютчев був звільнений від посади першого секретаря місії в Турині із залишенням  у відомстві Міністерства закордонних справ (1 жовтня 1839 року). Але на поета цей захід виробив дію зворотне тому, якого бажали. І 30 червня 1841 року поет був виключений з числа чиновників Міністерства закордонних справ «за довготривалим неприбуттям з відпустки». Він навіть був позбавлений камергерського звання.

T34t.jpeg

     З 1839 по 1844 рік Тютчев живе в Мюнхені вже як приватна особа, без певного положення.
 До 20-30 років відносяться такі ліричні шедеври, як «Весняна гроза», «Безсоння», «Сон на морі», «Malaria», «Цицерон», «Silentium!», «Як над гарячою золою», «Про що ти виєш, вітер нічний?»,«Два голоси»,«Она сидела на полу», «Сутінки», «Немає, моєї до тебе пристрасті», «Сиджу задумливий  один», «Як не гнітить рука долі» і ін. Але друкувався Тютчев в другорядних виданнях (головним чином, в альманахах і журналах Раїча) таін.

Але друкувався Тютчев в другорядних виданнях (головним чином, в альманахах і журналах Раїча) і, відірваний від Росії, майже абсолютно не був відомий в літературних кругах того часу.
У 1836 році Тютчев послав у Петербург рукописну збірку своїх віршів. Вони попали через князя Вяземського до Жуковського і Пушкіна. Всі три поети по гідності оцінили вірші, і Пушкін надрукував в двох томах свого «Сучасника» цикл з 24 віршів Тютчева під загальною назвою «Вірші, прислані з Німеччини». Але і це збори кращих віршів поета, що з'явилися в журналі Пушкіна, не принесли авторові популярності.
 У повному зібранні творів Белінського Тютчев згадується один раз: у підрядковій примітці, де перераховані дрібні поети епохи - Ротчев, Тютчев, Маркевіч, Вердеревський.

T34t4.jpeg

     З 1850 року Тютчев знову починає друкувати вірші, перважно слов'янофілському журналі Погодіна «Москвітянін».
Тютчев все ще не розглядає себе як поета, він дипломат, політик. У січні 1850 року у французькому журналі «Revue des deux Mondes» поміщена стаття Тютчева «Папство і Римське питання». Але доля вже наближається до поета в образі скромної російської дівчини, яку звали Олена Олександрівна Деніс’єва (народилася 14 травня 1826 року, померла 4 серпня 1864 року в Петербурзі).

T34t3.jpeg

Ця «остання любов» принесла Тютчеву і глибоке щастя, і болісні страждання. Вона ж вселила поетові і ідеї і теми дивовижного циклу любовної лірики - це так званий «деніс’євський цикл».
Влітку 1853 роки Тютчев здійснює чергову подорож за кордон. Наближається велика війна 9 вересня 1853 року поет повертається в Петербург. 

Природа в поезії Тютчева займає визначне місце в його творчості, надайте будь ласка характеристику наступному віршу:


     У березні 1854 року в додатку до журналу «Сучасник», том XLIV №3, вийшла збірка віршів Тютчева, в тому ж році випущений окремою книжкою. Видання було випущене за ініціативою і під редакцією Тургенева: сам Тютчев, давши Тургеневу згода на випуск збірки, не прийняв в його підготовці жодної участі (та ж історія повторилася з другим і останнім прижиттєвими зборами 1868 років - його редагував зять поета).
У 1870 році Тютчев здійснює останню подорож за кордон. У останнє десятиліття свого життя він часто хворів.  1 січня 1873 року Тютчев

T34t5.jpeg

вийшов з дому з новорічними візитами - і був привезений додому розбитим паралічем. Він прожив ще півроку. 19 травня 1873 року його перевезли в Царське село. Тут, після двох нових ударів, він помер 15 липня того ж року.  18 липня Тютчев був похований на Новодівочому кладовище в Петербурзі.


Список використаних джерел:
Урок на тему : Поезія Ф.І. Тютчєва., Валик Н. Р. світової  літератури, сш №11, м. Кривий Ріг.
Урок на тему : Життєвий і творчий шлях  Ф.І. Тютчєва, Вонсович А. Б,  учителя світової літератури, сш №12, м Тернопіль
 Російські поети другої полоини XIX ст М., 2005.  
  Касаткина В.Н. Поетичний  світогляд Ф.Й.Тютчева: Саратовський ун-т, 2006.    
 Кожінов Ст Ф.І.Тютчев.  М., 2000.     
Пігарев К.А. Ф.І.Тютчев і його час. М., 2000.    
 Творчий урок,  Н.Г. МАРЧЕНКО, кандидат філологічніх наук, Ю.М. МАСЕЛЬСЬКА, асистент Полтава

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Марченко Н.Г.

Масельська Ю.М.

Вонсович А. Б.

Валик Н. Р.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас