KNOWLEDGE HYPERMARKET


Художні особливості оповідань Чехова. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Художні особливості оповідань Чехова . Повні уроки

Тема: Художні особливості оповідань Чехова:роль символічної деталі, психологічного підтексту,відкритого фіналу.”Людина у футлярі”. Зображення трагізму „дрібниць життя” в оповіданнях Чехова.
Мета: Ознайомити учнів із життям та творчістю А.П. Чехова, мотивація навчальної діяльності, виховувати інтерес до творчості письменника та допитливість учнів
Тип уроку:  урок-лекція.

T29c1.jpeg
     Антон Павлович Чехов -- російський письменник, прозаїк, драматург. Народився 17(29) січня 1860 року  м. Таганрог. Помер 2(15) липня 1904 року в м. Баденвейлер, Німеччина; похований в Москві, на Новодівечому кладовищі.
Антон вчився в грецькій школі, потім в класичній гімназії.


Одним з родинних домашніх занять були сценки і вистави, які Чехов вигадував і розігрував з братами -- у них виявилися яскраві здібності до імпровізації і наслідуванння. Іншими заняттями Чехова в Таганрозі було відвідування театру і бібліотеки. Постійним відвідувачем Таганрозького театру він стає з 13 років.
Перед вами таблиця періодизації творчості А.П.Чехова. ( Перехід від гумористичних до філософських). 

T29tab1.jpeg
     В період початку своєї літературної діяльності Чехов намагається охопити різні теми: сільську (розповідь «Бариня»), замислює цикл «Сільські картинки» (розповідь «Суд»); дуже цікавить Чехова життя артистів, він пише шість розповідей на цю тему, які складають збірку «Казки Мельпомени» (1884 р.).


Проте при всій стильовій і тематичній різноманітності ранніх творів переважаючою в них залишається гумористична нота.

T29c2.jpeg

     З середини 1884 р., часу закінчення університету, до виходу повести «Степ» на початку 1888 р. Чехов створив більше 350 творів. Це період «багато написання». В сумі вони дають вражаючу по різноманіттю характерів і тим картину життя Росії. У розповідях 1885--1887 рр. остаточно визначився тип чеховського героя і основний об'єкт зображення: це «середня людина» і повсякденне, буденне життя.
У березні 1888 р. повістю «Степ» Чехов дебютував в «товстому» журналі «Північний вісник». «Степ» з'явився свого роду підсумком ранньої творчості Чехова, увібравши всі його відмінні риси: гумор, ліризм, майстерність побутової зарисовки і пейзажу. Одночасно в ній з'явилася нова якість, властива багатьом пізнішим творам: картина життя зростає в ній до узагальнення, до символу. Чехов збирався написати продовження «Степу» і сформулював основну думку, яку хотів виразити в ньому:  «Російське життя б'є російську людину так, що мокрого місця не залишається, б'є на зразок тисяча кілограмового каменя...
Простору так багато, що маленькому чоловічкові немає сил зорієнтуватися». Ця думка відбивається і в творах кінця 80-гг.: «Вогні», «Неприємність», «Припадок». Їх герої намагаються «вирішити питання», знайти орієнтири для розуміння життя, і в кожного «немає сил зорієнтуватися»; всі вони відчувають себе безпорадними в «чужому, незрозумілому світі».
Не дивлячись на зростаючу популярність, Чехов був невдоволений собою. Він прагнув не до слави, а до творчої діяльності. У 1890 р. він вирушає до Сибіру, а потім на Сахалін, де проробляє величезну роботу, зробивши перепис населення Сахаліну, для чого збирає 10 тисяч статистичних карток. Було зібрано також велику кількість документальних матеріалів про життя сахалінських каторжників і місцевих жителів. Чехов відвідував в'язниці, розмовляв з місцевими жителями. На Сахаліні Чехов пробув більше трьох місяців, потім через Індійський океан, Середземне і Чорне море, відвідавши Японію, Гонконг, Сінгапур, Цейлон, Константинополь, прибувши в порт Одеси, на поїзді повертається до Москви.
Після повернення із Сахаліну Чехов систематизував свої матеріали і написав книгу «Острів Сахалін». Цей твір викликав величезний резонанс в Росії, на Сахалін звернули увагу офіційні особи, на острів відряджалися представників Міністерства юстиції і Головного тюремного управління. Під враженнями поїздки до Сибіру і на Сахалін з'являються також нариси «З Сибіру», розповіді «Гусев», «Баби», «В засланні», «Розповідь невідомої людини», «Вбивство».


     На весні 1892 р. Чехов купує маєток в Меліхово і поселяється там з батьками і сестрою Марією. Здійснилася його давня мрія бути землевласником і жити в селі. Чехов з ентузіазмом береться за облаштування запущеного маєтку, нове життя захоплює його.  Меліховський період життя Чехова був дуже насичений діяльністю. Окрім письменства, Чехов займається медичною практикою і суспільними справами: будує в Меліхові і околицях три школи, дзвіницю і пожежний сарай, бере участь у будівництві шосейної дороги на Лопасню, добивається відкриття пошти і телеграфу на лопасненській залізничної станції. На свої засоби він відкриває медичний пункт в Меліхові, лікує місцевих селян і забезпечує їх ліками, під час холерної епідемії служить земським лікарем, обслуговуючи 25 сіл. Він також організовує посадку вишневих дерев, засіває деревами голі лісові ділянки.


    У Меліхові у Чехова з'являється ідея створення суспільної бібліотеки в рідному Таганрозі. Він посилає туди більше 2 тисяч томів з особистої бібліотеки, серед яких зустрічаються експонати музейної цінності; надалі постійно купує і посилає нові партії книг. Саме у Меліховський період була написана «Людина у футлярі».

T29cvf.jpeg
    Двох мисливців, вчителя гімназії Буркіна і ветеринарної лікарки Івана Івановича Чимши-гімалайського застигла ніч, і вони, розташувавшись в сараї сільського старости, коротають час за розмовами. Вчитель згадує історію свого колишнього товариша по службі - Белікова.


Це і складає головний зміст розповіді «Людина в  футлярі».
Таблиця героїв

T29tab2.jpeg
А.П. Чехов говорив: «Тоді людина стане краще, коли ви покажете йому, який він є». Духовний і етичний вибір героя, відповідальність людини за свою долю, викриття вульгарності російського життя складають основне в творчості Антона Павловича Чехова. Вульгарність і обивательство були йому ненависні перш за все своєю байдужістю до зпитань, що хвилюють все людство, своїм паразитизмом і застійністю.

T29cvf22.jpeg

     Не випадково М. Горький сказав про Чехова: «Його ворогом була вульгарність. Він все життя боровся з нею».  У своїх розповідях Чехов, як правило, намагається прослідити життя окремо взятої людини. Письменникові вдалося показати, як під впливом вульгарного, обивательського середовища міняються погляди, переконання і, нарешті, саме життя його героїв. По Чехову, кожна людина сама несе відповідальність за свою долю, і жодні життєві зручності не повинні впливати на його вибір. Створений письменником світ соціально дуже строкатий: чиновники, міщани, купці, селяни, духівництво, студенти, інтелігенція, столичне і поміщицьке дворянство. Всілякий тому і створений ним світ етичного життя сучасного йому російського суспільства.

T29pod2.jpeg

Список використаних джерел:
1. Урок на тему: Творчість А. П Чехова, викладача  М. Семанова. Ленінградське відділення Учпедгіз, 2004 р.;
2. Урок викладача: Рубчик Б.І. Дорога духовної еволюції головного героя розповіді А.П. Чехова як приклад роботи з кольором на уроках літератури.,Сш. № 55, м Северо - Донецьк.
3. Щербакова Е.А. Урок по розповіді А.П. Чехова «Хирургия». 6 клас // Література в школі. - 2007. - №1;
4. Кулєшов В.І. Життя і творчість А.П. Чехова. - М., 2006;
5. Російська література: навчальний посібник для 11-го класу установ, що забезпечують здобування загальної середньої освіти російською мовою навчання / Міщенчук Н.І., Потолков Ю.В. та ін .; під ред. Міщенчука Н.І. і Мушинськой т.ф. - Мн., 2006;
6. Е.С. Полоцька. Дороги чеховських героїв. - М., 2003;
7. Л.М. Цильович. Сюжет Чеховської розповіді. - Рига., 2006;

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----

Над уроком працювали

Пилипенко В.В.

Щербаков Е.А.

Рубчик Б.І.

Жоленко Д.Ю.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас