Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 10 клас>>“Далекосхідні тигри” – країни нової індустріалізації. Причини їх швидкого економічного зростання. Практична робота: 3. Характеристика господарства країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії та аналіз причин їх швидкого економічного зростання Загальні відомості. На початку 80-х років XX ст. група країн Південно-Східної та Східної Азії завдяки НТР досягла високих темпів економічного зростання і перетворилася на країни так званої нової індустріалізації. Нині в Азії виділяють дві групи країн нової індустріалізації. До першої належать Південна Корея, Сінгапур, Тайвань, Сянган (Гонконг). До другої групи належать Малайзія, Таїланд, Індонезія, Філіппіни — члени Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). У 70 - 80-х роках XX ст. у цих країнах відбулася перебудова економіки на зразок японської, виникли нові галузі досить високого індустріального рівня: нафтопереробна, нафтохімічна, автомобілебудівна, суднобудівна. Особливої значущості для економіки набув розвиток таких галузей, як електроніка, електротехніка (виробництво радіоприймачів, телевізорів, аудіо- та відеотехніки). Ці країни дістали назву «азіатські тигри», або «далекосхідні дракони».
Форми правління і державний устрій. Країни нової індустріалізації мають різні форми правління: є республіки (Сінгапур, Південна Корея), конституційні монархії (Таїланд, Малайзія) і спірна територія під суверенитетом Китаю, якою є Тайвань (його становище особливе, оскільки він не визнаний світовим співтовариством як незалежна держава і фактично є частиною території Китаю).
Населення. «Далекосхідні дракони» характеризуються надзвичайно високою середньою густотою населення. Наприклад, У Південній Кореї 470 осіб на 1 км2, а в Сінгапурі 4 850 осіб на 1 км2. У регіоні високий рівень урбанізації: у Сінгапурі та Сянгані (Гонконгу) 100 % населення - міські жителі, в інших країнах від 85 до 90%.
Господарство. У своєму розвитку країни нової індустріалізації наслідували модель японського типу, яка полягає в упровадженні найновітніших наукових досягнень, стабілізації фінансової системи, прискоренні темпів економічного зростання. Це і дає підставу віднести нові індустріальні країни Південно-Східної і Східної Азії до групи розвинутих країн світу. Країни, які в минулому були сировинними придатками, нині стали аграрно-індустріальними, з розвинутими галузями промисловості. Економічний феномен «азіатських тигрів» пояснюється вдалим поєднанням значних обсягів іноземних інвестицій, підприємницької діяльності місцевих бізнесменів, великої «армії» дешевої робочої сили, налагодженого ринку збуту у високорозвинутих країнах (Японії, США, країнах Західної Європи та ін.), розвинутої транспортної системи.
Значний обсяг іноземних інвестицій зумовив появу значної кількості банків для здійснення грошових операцій з капіталом. Підприємницька діяльність місцевих бізнесменів, їхня висока науково-економічна обізнаність, володіння іноземними мовами, насамперед англійською, зумовили створення сприятливого політичного клімату для іноземних інвестицій, на базі яких і відбувся стрибок в економічному розвитку. Останнім часом у регіоні створюються підприємства з новітніми технологіями, які потребують надзвичайно малої кількості робочої сили, майже всі виробничі процеси виконує комп'ютеризована автоматика. У зв'язку з підвищенням кваліфікації відбувається подорожчання вартості робочої сили. На невеликих за розмірами територіях (Сінгапур і Сянган — це держави-міста) зосереджена максимально можлива кількість промислових підприємств. Наприклад, у Сінгапурі, площа якого з островами становить всього 648 км2, працюють 5 на-фтопереробйШ заводів загальною потужністю понад 50 млн тонн нафти за рік, велетенські нафтохімічні, машинобудівні та інші підприємства. Енергетика цих країн базується на ТЕС і ГЕС.
Розвитку металургії сприяють наявність сировини, дешеві електроенергія і робоча сила.
Центри чорної металургії розташовані в Сінгапурі, Малайзії.
Машинобудування розвивалося за рахунок фінансово-технологічної підтримки транснаціональних корпорацій США і Японії. Особливо розвинуто автомобіле-суднобудування, електротехніка, точне і побутове машинобудування (телевізори холодильники, аудіо- та відеотехніка фото- і відеокамери, пральні матишини тощо).
Хімічна промисловість орієнтується на власну і довізну сировину. На цій базі розвивається нафтохімія, підприємства якої спеціалізуються на виробництві мінеральних добрив, лаків, фарби, гуми, пластмас, побутової хімії тощо.
Легка промисловість охоплює текстильне, шкіряно-взуттєве, скляне виробництво та інші галузі.
У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Його продукція задовольняє потреби населення і йде на експорт. Це рис, прянощі, кокосові горіхи, пальмова олія, чай, кава, кукурудза, батат, бобові, тростинний цукор, банани, коноплі, ананаси. Тваринництво представлено свинарством, тягловим скотарством, у прибережній зоні — рибальством.
Азіатські країни нової індустріалізації мають вигідне економіко-географічне положення, що дає можливість розвивати широко розгалужену транспортну систему і здійснювати міжнародні перевезення. Переважають повітряні та морські види транспорту. Сінгапур як міжнародний порт посідає 2-ге місце в світі після Роттердама. Він здатний приймати кораблі будь-якого класу. У внутрішніх перевезеннях основну роль відіграє автомобільний транспорт.
Економічна і соціальна географія світу: Підручник для 10 кл. О.М. Топузов, Л.В. Тименко
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: